Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Přestavba kotle na kamna

Autor: Fanda Famulus
Datum: 26.11.2019 11:53
uživatel: 131325


Dobrý den,
vzhledem k tomu že stáložárná kamna se spodním odhoříváním už se nevyrábí a ta, která přetrvala dodnes, jsou ve špatném stavu, přemýšlím o přestavbě kotle na tuhá paliva, jako je např. klasika Opop h, nebo Dakon DOR. Má někdo nějaký nápad? Zkusil to už někdo? Děkuji..

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Petr Malík26.11.2019 16:40
Petr Malík26.11.2019 16:37

Příspěvky
Autor: Petr Malík
Datum: 26.11.2019 16:37 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110233
reakce na ...
Zdravím
Pokud si chcete "zakutit" , tak směle do toho, v tomto směru se dá vše, nahradit výměníky šamoty, nebo zvolit jiný postup, ovšem bude to "pracné", a výsledek možná nebude takový jaký očekáváte. Daleko lepší a to bych vám doporučil je sehnat zachovalé stáložárky, z bazaru, inzerce apod., když budete procházet jistě najdete, např. takových clubek lze sehnat stále ještě dost, od úplných "šrotů" až po skvělé naprosto zachovalé kousky, dále se objevují i kamna elit nebo zenit , thermo apod., na tento způsob. Jistě se lépe opraví případně poškozený šamot než přestavovat kotel na kamna, důležité je aby kamna neměla pomlácený smaltovaný plášť (estetika) a popraskané litinové díly tj. plotny přikládací dvířka rošty apod. Také lze udělat ze dvou stáložárných kamen jedna zrepasovaná apod., dle mne to bude méně kontraproduktivní než ten kotel, méně pracné esteticky i funkčně předpokládám i lepší. Rozhodnutí je na vás.

Autor: Petr Malík
Datum: 26.11.2019 16:40 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110233
reakce na ...
P.S. Mimo inzercí bazarů je dobré také sem tam zavítat do kovošrotů, i tam někdy naleznete zajímavé věci případně náhradní díly, to v případě, že vás více baví si kamna sám opravit tj. přeskládat udělat nové vyzdívky apod. V tomto směru je možností myslím dost.
A také si můžete dát inzerát sám, např. sháním zachovalá stáložárná kamna značky (dle toho která budete preferovat, nebo jakékoli) např. club, elit, zenit, thermo, prvorepublikové celusky atd. atd. Ještě z těch modernějších pokud si dobře pamatuji tak třeba Filakovo (dnešní Thorma) U6, U8 s těmi bývají lidé také spokojeni. Mrkněte třeba na bazoš, s-bazar, megainzerce, aukro atd., poptejte se lidí bydlících v okolí, často se to někomu válí doma na půdě nebo ve sklepě, narazil jsem dokonce i na to, že tato "deponovaná kamna" byla dokonce někdy i jako rezervní koupená dopředu ale nikdy se neinstalovala nebo sloužila jen krátce čili ojediněle se objevují i zcela "nová" zapomenutá kamna, chce to trochu hledat "rozhodit sítě" něco se vám tam určitě chytí nevěřím že neseženete.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama