Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Odvetrani wc a stekajici kondenzat

Autor: Viktor Novoborsky
Datum: 26.11.2019 15:52
uživatel: 131331

Fotogalerie:

Dobry den,
mam maly dotaz a rad bych poprosil o radu. V novostavbe naseho domu bydlime 5 let a nikdy drive s tim nebyl problem az letos. Mame dve wc nad sebou a odvetrani je vytazene na pudu. Letos poprve jsem si vsiml, ze z ventilatoru obcas ukapne zkondenzovana voda. Tak jsem samozrejme zacal studovat, jak je to u nas provedene a jak to ma byt spravne. Dosel jsem k tomu, ze je to provedeno dost amatersky. Dum nam delala firma na klic a toto jsem nejak nepodchytil a je to jedno z mnoha zalezitosti, ktere se tak nejak ukazuji casem. Prikladam nacrt instalace. V odtahovem kominku neni ani zadna klapka ani zadny mezikus s odtokovym zlabkem proste nic. Jenze co ted s tim? Cely kominek je nepristupny a schovany za sadrokartonem. Jediny kousek je pristupny na pude, kde si myslim, ze vznika kondenzat v kolinku. Pro me nepochopitelne vrazeno kolinko. Tam si myslim, ze se vzdusnina zdrzuje a narazi a zaroven je tam dle me nejvetsinrozdil teplot. Pomohlo by kominek narovnat? Nebo mate nekdo nejakou jinou radu?

Dekuji za rady.. Viktor

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jozef Homola10.12.2019 22:15
Viktor Novoborsky10.12.2019 21:57
Jozef Homola10.12.2019 21:27
Viktor Novoborsky10.12.2019 19:07
Jozef Homola10.12.2019 17:03
Viktor Novoborsky10.12.2019 16:30
Viktor Novoborsky04.12.2019 10:54
Filip Filip04.12.2019 07:21
Viktor Novoborsky01.12.2019 22:16
Jozef Homola01.12.2019 20:28
Viktor Novoborsky01.12.2019 19:28
Viktor Novoborsky30.11.2019 20:56
Jozef Homola30.11.2019 17:59
Josef Hodboď30.11.2019 17:44
Jozef Homola30.11.2019 17:31
Josef Hodboď30.11.2019 17:08
Jozef Homola30.11.2019 13:54
Josef Hodboď30.11.2019 12:38
Jozef Homola30.11.2019 11:06
Josef Hodboď30.11.2019 08:35
Viktor Novoborsky26.11.2019 16:13
Jozef Homola26.11.2019 16:04

Datum: 10.12.2019 16:30 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Tak jsem to odvetrani dal nejak dohromady a vytahl nad strechu. Ovsem problem je ten, jak zde bylo zmineno, ze puda je chladna a bila trubka se rosi:/ Odtok kondenzatu jeste zapojen nemam. Nicmene po dnesni kontrole to budu muset nejak doresit, protoze toho kondenzatu je tam samozrejme vic, kdyz je to vytazene az nad strechu.. Uplne nevim, co s tim rosenim, jak jsem se docetl zateplovat to moc nepomuze.. Takze jsem ve stavu, ze sice odvetrani z wc jde ven nad strechu - super😂 nicmene nejaka ta vlhkost kolem trubek na pude je z toho roseni, takze jsem skoro tam, kde jsem byl.. Navic napojovani komponenru, ktere na sebe nesedi je tez super zabava..

Autor: Jozef Homola
Datum: 10.12.2019 17:03 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
"Mne to připadá jakože to máte poskládané naopak". Co to hrdlo červené trubky? Neumím si představit proč by se měla na vnějším povrchu rosit trubka. Jediný důvod je nadměrná vlhkost v daném prostoru. To znamená vyvětrávat střešní prostor a je vyloučeno aby se něco rosilo.

Datum: 10.12.2019 19:07 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vypada to hrozne, to uznavam:) kdyz to vezmu odspodu.. Seda je to od firmy, ktera to vytahla pouze na pudu.. To je 100, oranzova je redukce ze 100/125, protoze na to KGcko 125 vcelku sedi ty trubky s kusem na odvod kondenzatu.. No a zluta hruza byla v baleni s taskou s kominkem.. Nevim, jak jinak to poskladat.. A ten odtok kondenzatu jeste nemam propojenej s odpadem, protoze musim nejak vyresit, aby se mi zapach z odpadu nedostaval do odvetrani wc, ikdyz si myslim, ze tepla vzdusnina z odpadu by mela vyleter kominkem ven nad strechu..

Datum: 10.12.2019 21:27 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Mne se ta vaše sestava moc nelíbí. Co tam máte za límec záchytu. Dejte odkaz nebo to nakreslete v řezu.

Datum: 10.12.2019 21:57 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Je to tento, ale mam to ve 125tce..

https://triker.cz/p-544099000660/Sberac-s-odvodem-kondenzatu/

Datum: 10.12.2019 22:15 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tento druh límce nepovažuji za dobré řešení. Rovněž lepení nerní vhodné. Stékání je dosti idealistické. Na půdě je velký rozah teplot a veliká dilatace plastu a trubky se dokáží "vysouvat ze sebe" po nějaké stovce cyklů.

Datum: 26.11.2019 16:04 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dvě věci jsou postatné. Komínek musí být vytažen nad střechu (jinak může přibýt kondenzace na půdě) a mít k tomu určenou hlavici. Ve vhodném místě musí být zabudovám límec na záchyt kondenzátu. Ten tam při velkých mrauzech vzniká vždy a nepomůže ani izolace potrubí.

Datum: 26.11.2019 16:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To je mi ted po nastudovani schemat vcelku jasne:) nicmene, co s tim kdyz uz je to takto spatne provedene firmou a vse zabudovane. V mem pripade nyni nehrozi vcleneni mezikusu s limcem tesne pred ventilatory. To bych musel vse rozmlatit a to neni uplne nej. varianta. Vytahnout to az nad strechu by asi bylo mozne..

Autor: Josef Hodboď
Datum: 30.11.2019 08:35 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123662
reakce na ...
Pár nápadů, které by snad mohly problém omezit:

Vložit za ventilátory zpětné klapky. Účel klapek je sice opačný, mají zabraňovat zpětnému průchodu vzduchu z půdy zpět do koupelen, ale pokud ta klapka bude klást odpor, což by měla, tak pomůže i v opačném směru, tedy z koupelen na půdu. Toto by mohlo jít udělat bez bourání.

To potrubí na půdě mít co nejkratší, u podlahy, zakončit zpětnou klapkou. Tak, aby trubka v nevytápěném prostoru byla co nejkratší, aby v ní zůstal co nejmenší objem teplého vlhkého vzduchu, nemohl do ní vnikat studený vzduch z půdy a co nejméně hrozilo ochlazení trubky z půdního prostoru a tedy pak vznik kondezace vody v trubce.

Odvětrání do půdy není nejšťastnější a správné řešení, ale pokud je půda provětrávaná a má velký objem, tak se zas tak moc nestane. Tedy pokud se ten teplý vlhký vzduch v půdním prostoru dobře rozptýlí, nenaráží na nějakou konstrukci, na které by mohl významně kondenzovat a vlhkost po konstrukci zatékat do stropu atp. Doporučuji, abyste si to ověřil, než se to někde negativně projeví.

Datum: 30.11.2019 11:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3
Měl jsem dočasně (jednu zimu) odvětrání kanalizace vyvedenou na dobře větrané půdě a nedopadlo to dobře. Dva metry od vyústění kondenzovaly vlhké páry na všem. Vyvedl jsem to nad střechu a při mrazech se to ucpe jinovatkou. Viz foto. To první je moje a to druhé od někoho neznámého.

Edit

ještě obrázek jak kondenzuje vlhký vzduch z domácnosti na síťce odtahu, který je jinak zaizolovaný.

Datum: 30.11.2019 12:38 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ale to do problematiky větrání koupelen zatahujete zcela jiný problém. Otázka se týkala odvětrání koupelny, nikoliv odvětrání kanalizace z koupelny. Odvětrat jakoukoliv kanalizaci do půdního prostoru je totální stavební chyba. Z kanalizace jde ten teplejší a vlhký vzduch trvale, ty smrady obsahují zdraví škodlivé látky a navíc podporují korozi.

Datum: 30.11.2019 13:54 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ten obrázek vpravo je odvětrání koupelny.
Odvětrávat kanalizaci nebylo úmyslem do půdního protoru ale jenom pohodlnost to ponechat do jara.
I negativní výsledek je výsledek, že to může škodit se prokázalo. O tom kolik tepla a vhkosti je v kubíku vzduchu z domu a z kanalizace by se dalo diskutovat. Osobně si myslím, že z domu jde do větrání daleko tepleší vzduch než z kanalizace a tudíž může obsahovat absolutně větší počet gramů vody. Větrání koupelen nebo bytu vyvedené na střechu se bez záchytného límce kodenzátu neobejde.

Datum: 30.11.2019 17:08 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zatímco odvětrání kanalizace běží nepřetržitě 24 hodin denně, tak odvětrání koupelny rozhodně ne a po ukončení činnosti ventilátoru se má sloupec vzduchu v trubce zastavit, takže se do větrací trubky žádná další vlhkost nedostane.
Ale to není popsaný a řešený dotaz. Pokud jsem obrázek tazatele dobře pochopil, tak jeho, byť nesprávné, řešení nemá s kanalizací nic společného.

Datum: 30.11.2019 17:31 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
My si nerozumíme.
Mne větrání v koupelně běží 24 hodin přirozeným prouděním (přisává se do domu na opačné straně budovy) a po koupání nebo sprchování se posiluje elektricky na 10 minut (do stejného odtahu). To znamená, že se jedná o hybridní větrání i v podstatě skoro celého domu, který se po ránu v ložnicích větrá i otevřeným oknem. neumím si představit koupelnu )nebo i dům), kde se průběžně nevětrá.

Datum: 30.11.2019 17:44 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Já se pořád orientuji podle původního dotazu, kde pán uvedl, že jde o nárazové odvětrání dokonce ne koupelny, ale jen WC. Tam jen to několikaminutové nárazové odvětrání obvykle stačí.

Datum: 30.11.2019 17:59 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jistě to stačí, pak jenom zabránit aby tam nevnikal žáden vzduch z domu. Znamená to velmi těsnou klapku. Běžná nestačí. I minimální škvírou se tam dostane vlhký vzduch, který je o něco lehčí než suchý a má jiný rozdíl parciálních tlaků, pak kondenzuje.

Datum: 01.12.2019 19:28 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Dneska jsem to proveril, kdyz uderily mrazy(pres noc - 7) a jak pisete.. Je to dost katastrofa to vyvedeni pouze na pudu.. Pudu mam tez dle me dobre vetranou a je to hrozny.. V trubce je kondentazu tolik, ze se divim, ze mi to z tech ventilatoru netece "prudem". A nad vyduchem, lepsi nemluvit.. Budu to. muset vytahnout. nad strechu jeste ted.. Dalsi celou zimu to takto nechat nemuzu.. Jinak odvetrani odpadu nebo. kanalozace, jak pisete je udelano tez velmi sverazne viz. foto.. Takze to nad strechu vyvedu hned dvakrat a snad bude klid.. Odtok kondenzatu dam rovnou do te odpadni trubky a snad bude vyreseno..
Jen jeste mely dotaz bude stacit koupit tyto tasky?

https://www.kmbeta.cz/CZ/catalogue/product/8596182001321

Datum: 01.12.2019 20:28 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Mám použity obě tašky a to jak prostupovou keramickou, tak tu plastovou. Přes keramickou jde větrání z koupelny a domu a přes plastovou kanalizace. Ta kanalizace je před výstupem zredukovaná na průměr asi 40 mm. To na přisávání vzduchu stačí. Dokonce mnozí tvrdí, že se obejde kanalizace bez vývodu nad střechu a zaslepena ale má to podmínku. Musí od paty kanálu u splachovače vést alespoň 4 až 5 m trubka průměru 100 mm. V té se nachází dostatečný sloupec vzduchu, který jenom "zapruží" a dočasně poskytne trochu vzduchu aby nebyl vycucnut sifon. Je možné použít i přisávací ventil. Takže kanalizace nad střechu není nutností. To větrání každopádně vybavit záchytním límcem těsně nad půdou. V tom obrázku nevím jak je orientovan ale to hrdlo vlevo je špatně.

https://www.google.cz/search?q=z%C3%A1chytn%C3%BD+l%C3%ADmec+kondenz%C3%A1tu&tbm=isch&source=univ&sa=X&ved=2ahUKEwikjvLtmJXmAhURfFAKHQbTAicQsAR6BAgKEAE&biw=1429&bih=992

Datum: 01.12.2019 22:16 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotka je orientovana, tak jak ji vidite. Tzn. prostup je stropem a nad hrdlem je strecha. Koupim spojku a trubku otocim tak, jak ma byt. Tesne nad strop nacpu ten mezikus s zlabkem pro kondenzat a z nej to dam do odpadu. Nestesti to pujdee vsadit tesne nad izolaci a trubkou to vytahnu nad strechu, jak to ma byt.. A myslim, ze by to mohlo fungovat.. A odvetrani odpadu poresim asi az na jare, protoze to zadnou neplechu nedela.. Ale ikdyz to ted tak pozoruji, tak to ma drtiiva vetsina novostaveb vytazeno nad strechu.. Ale zase je otazka, co vlastne tam maji vytazeno..

Autor: Filip Filip
Datum: 04.12.2019 07:21 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126822
reakce na ...
Fotogalerie:
Ahoj.
Na té fotce je rovná trubka. To koleno jste vyhodil a nahradil ho vyfocenou trubkou ?
Lapač kondenzátu můžete napojit na odpadní trubku, nicméně musíte tam vložit nějaký sifon, aby se zápach z kanalizační trubky nedostal do větracího potrubí.
Aby se z toho sifonu nevysála voda ( zápachová uzávěra ), tak odpadní trubka musí být osazena přivzdušňovacími ventily.
Co se týká kondenzace, tak např. při teplotě vzduchu + 23°C o RV 50% je teplota rosného bodu +12 °C. Z toho vyplývá, že při této konstelaci musíte zabezpečit na konci větracího potrubí ( v místě lapače kondenzátu teplotu potrubí vyšší ), jinak všechna opatření se minou účinkem.
PS Ještě by mě zajímalo, kam vede potrubí pod ventilátorem v přízemí. Nevede náhodou do sklepa ?
Filip

Datum: 04.12.2019 10:54 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nene, do sklepa urcite nevede, protoze sklep nemame. Nicmene jestli je jenom dana za sadros to netusim. Ale s tim napojenim na odpad to zacina nabirat nejakych slozitejsich rozmeru. Rikal jsem si, ze zapach by se nemel. dolu do vent. vubec dostat..Prece ikdyz vent. nejedou, tak v odtahovem kominku funguje kominovy efekt a vzdusnina vali nahoru a s ni i zapach z odpadu, ne? Jo a jinak kolinko tam je porad jen neni videt. Budu ho tam muset nechat, protoze je jakoby pod izolaci a tim kolinkem se uhyba do strany, protoze to vyslo blbe do tramu krovu,bohuzel.

Datum: 30.11.2019 20:56 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pokusim se to ted tak nejak provizorne vyresit. Na pude zrusim kolinko a bud to udelam, co nejkratsi jak pisete anebo se pokusim vlozit mezikus na zachyceni kondenzatu aspon nad horsi ventilator. Tam bych se teoreticky mohl pri trose stesti dostat z pudy a trubky po horni vent. rozebrat. No a na jare to urcite vytahnu nad strechu, jak to ma byt.. Jen mi prijde, ze 5 nebo 6 let, co dum stoji a my v nem fungujeme problem nebyl a projevil se az ted.. A to letos zadna zima jeste nebyla.. Leda bych si toho nevsimnul.. Pokud se na tu "potecenou" stenu nezameri nema sanci si toho vsimnout..

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama