Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Zateplení půdy

Autor: Michal Charvat
Datum: 01.12.2019 02:01
uživatel: 131364

Schválně píši tento příspěvek pod dřevostavby byť jsem našel obdobné v jiných částech.

Zvažuji zateplení aktuálně odvětrávané půdy - izolace v podlaze půdy pod OSB 2x16 STEICO FLEX následně OSB s nátěrem jako parobrzda, následuje podhled s woodsilem.

Pokud tedy nějaká pára projde na půdu je aktuálně odvětraná (můj laický názor).

Původně jsem chtěl umístit izolaci mezi vzpěry, nicméně je mi líto prostoru (byť je půda dostatečně prostorná) a hlavně by se tím snížila výška půdy z 2m na cca 160cm.

Výhodou tohoto řešení je počítám zachování odvětrávání po celé půdě krom prostředního pochozího tunelu (pod ním se nachází chodba domu), nevýhodou právě zmíněná výška.

Druhou možností by bylo umístit izolaci mezi krokve de-facto k parotěsné folii pod latěmi s tím, že by po stranách zůstaly "malé" klíny - cca 2-3m delka, 1m vyska. V danou chvíli ale v prostoru těchto klínů bude omezená cirkulace vzduchu - fólie je přerušena pod hřebenem.

Bude mít druhá možnost zásadní vliv na páry odcházející z obytného prostoru?

Doporučíte spíše jít cestou první varianty kdy tedy cirkulace zůstane zachována?

Předem děkuji za informaci. Případně doplním další detaily.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jiří Kubíček03.12.2019 09:49
Michal Charvat02.12.2019 23:44
Jiří Kubíček02.12.2019 23:18
Michal Charvat02.12.2019 19:33
Jiří Kubíček02.12.2019 18:37

Datum: 02.12.2019 18:37 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den,
1) Možná jste to jen nenapsal, ale jestli v té současné konstrukci nemáte mezi tím woodsilem a podhledem parozábranu, tak je to průser a dochází ke kondenzaci vlhkosti pod těmi podkladními OSB deskami.
2) Vůbec nepíšete, proč tu půdu chcete zateplovat, tedy hlavně, zda má být ta půda vytápěná a obývaná. Od toho se pak odvíjí možnosti zateplení a hlavně zda a kde bude nutné použít parozábranu.
3) Pod latěmi ve střeše s velkou pravděpodobností nemáte parotěsnou fólii, ale pojistnou difúzní fólii a v tom je velký rozdíl. V případě, že byste tam přeci jenom parotěsku měl, a už jsem se i s takovým zvěrstvem setkal, tak je to hodně špatně.

Takže zásadní otázkou je, kde a zda máte ty správné fólie. Dále zda ten půdní prostor bude vytápěn nebo nějaká jeho část, v případě, že vytápěn nebude, proč ho vlastně chcete zateplovat ?

Datum: 02.12.2019 19:33 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,

1) Pradozábranou respektive parobrzdou je ze strany podhledu OSB deska od kronospanu AirStop.

2) Zateplení z důvodu možnosti umístění prvků pro fotovoltaiku - do technické místnosti jsem to cpát nechtěl a dodavatel fotovoltaitky vyžadoval alespoň prostor kde nebude mrznout. Tím odpovídám i na Váš dotaz - místnost nebude vytápěná (maximálně několika deasítky wattu).

3) Máte pravdu, berte mne prosím jako laika, který částečně ví o co jde :).

Co se týká te parotěsné fólie vycházel jsem tuším někde odsud z diskuzí, kdy byla alespoň tímto způsobem ochráněná vata proti prachu.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 02.12.2019 23:18 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,
1) Jak to myslíte ze strany podhledu ? Kde přesně ty OSB desky AirStop máte ? Jestli až nad woodsilem, tak to může být špatně (záleží na případné síle izolace, kdyby tato izolace byla mezi podhledem a těmito deskami). Speciálně tyto desky jsou parotěsné, ale záleží na celé skladbě konstrukce a kde jsou v rámci konstrukce umístěny.

2) Na 100% těžko říci, zda v největších venkovních mrazech, při zatepleném, ale nevytápěném prostoru, nehrozí, že zde nepůjdou teploty trochu pod nulu, možná by se nějaké drobné temperování na pár dní v roce hodilo, ale s tím asi počítáte.

Co se týká původního dotazu, díky použitým speciálním parotěsným OSB deskám s integrovanou fólií (předpokládám přelepení spojů atd.) se vám na půdu s velkou pravděpodobností téměř žádná vlhkost nedostane, takže tím odvětráním bych se zas tolik netrápil, použitelné jsou bez nějakých větších očekávaných problémů obě možnosti zateplení, které popisujete. Je na vás, zda dáte možnost nižšímu prostoru a dobrému "odvětrání" i nad izolací, nebo zda dáte izolaci mezi krokve až k pojistné fólii. U té druhé možnosti bych to alespoň podbil nějakou parobrzdnou vrstvou, prostě nějakými OSB deskami, ale už to nemusí být Airstop, stačí nějaká klasika.

Datum: 02.12.2019 23:44 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
1) Deska je tam kde ma byt nebojte :) Celou konstrukci jsem popisoval v uvodnim prispevku tj sadros, woodsil (6cm), airstop, steico, steico a pochozi pak klasicke osb nebo vzduch

2) Dle bratra by menice mohly bez problemu dat 100W+ takze pokud nebude izolovana cela puda ale pouze jeji cast tak by to tu mistnustku mohlo natemperovat.

Zeptam se jeste obecne aby byl prispevek prinosem i pro dalsi -> muze nastat v nekterych situacich problem s kondenzaci? Pocitam ze u podobnych typu staveb bude vzdy strop uzavren parotesnou vrstvou nebo existuji i pripady, kdy se nachava para odchazet pres odvetravanou pudu?

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 03.12.2019 09:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, to je vždy individuální, záleží na složení stropní konstrukce, především, zda je z vrchní strany pochozí, a dále zda a jak je odvětrána půda, na složení střešní pláště atd. Může to být jak difúzně otevřené, tak difúzně uzavřené s nějakou parozábranou, to zpravidla při pochozí půdě.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama