Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

VZT rozvody po 105.

Autor: Martin Hrdlička
Datum: 04.12.2019 13:51
uživatel: 131392


Fotogalerie:

Dobrý den,

pročetl jsem si mnoho diskuzí a článků tady i na airforu a na základě nich jsem si nakreslil rozvody rekuperace. A prosím vás, místní zkušené odborníky, o nějakou tu radu, či připomínku. Unesu i názor, že rozvody jsou úplně špatně.

Pár informací k vzduchotechnice:
Rekuperace - Nilan VP18 k wt (aktivní s chlazením),
Rozvody - spiro + sono (u jednotky a u koncových prvků kvůli hluku), potrubí vedené nad SDK pod parotěsnou fólií a izolované,
digestoř recirkulační, koncové prvky nejspíše talířové ventily.
Sání rekuperace je na severovýchod, vývod na jihovýchod.

Za jakékoli připomínky budu vděčný.
Martin

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 93   starší >>
Příspěvky
Autor: Josef Hodboď
Datum: 20.05.2020 11:19 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123662
reakce na ...
Dobrý den,
v diskuzi toho načtete hodně, ale nikdo z přispěvatelů vám nezaručí, tedy nepoloží svoji hlavu na špalek za to, že budete maximálně spokojen. Venkovní vzduch má koncetraci CO2 ve většině případů pod 400 ppm. Proto je ideálem se této hodnotě, podle níž jsme se geneticky vyvinuli, co nejvíce přiblížit. To by znamenalo větrání s nekonečně velkým množstvím vzduchu, což samotřejmě nejde. Mnoho prostředků a duševního úsilí bylo věnováno tomu, aby se zjistilo, co je je optimum z hlediska průměrného člověka a ještě při jeho různé aktivitě. Nemusíte takvým údajům věřit, ostatně dnes je moderní zpochybňovat vše a kdo nezpochybňuje, ten je "out".
Pro návrh řízeného větrání byly přijaty určité normativy, neboť je třeba hledět nejen na stránku potřeby větrání, ale i investiční a provozní náklady.
Pokud se budete chtít podívat, tak např. v
https://stavba.tzb-info.cz/regenerace-domu/12280-pozadavky-na-jednotlive-faktory-vnitrniho-prostredi-budov-a-jejich-zajisteni
najdete v Tab. 2 Požadavky na větrání obytných budov podle národní přílohy Z1 k ČSN EN 15665, že minimální intenzita větrání by měla být 0,3 krát za hodinu a 15 m3/hodinu na osobu. Když tam nikdo dlouhodobě není, lze snížit intenzitu až na 0,1 a to je výměna vzduchu jednou za deset hodin.
Můžete se tím řídit, měl byste, ale nemusíte, pokud to větrání nebudete muset prokázat úředníkům na stavebním úřadě aj.
Když se tím nebudete řídit, můžete se dostat do stavu, jako to mají v mnoha moderních školách, že třeba už po úvodních 15 minutách výuky pomalu upadají některé děti do netečnosti, která nemusí být dána jen nezajímavým způsobem výuky, ale zvyšující se koncentrací CO2. O tom, že v ložnici bez větrání nebudete ráno vstávat svěží, je důkazů až příliš.
Mnoho lidí, co vám zde radí, problematiku zná a proto ji nějak ve svém domě dokáže řešit specifickým způsobem. Třeba má doma měřidlo koncentrace CO2 a příhodně otevírá okna. Nebo nezavírá dveře mezi pokoji, čímž navýší prostor, do kterého aktuálně vypouští vydýchaný vzduch. Třeba větrá nepoužitým komínovým průduchech jen na základě tzv. komínového efektu aj. I takové příklady jsou vědecky a matematicky podchytitelné, například v hybridním větrání. Bohužel musíte investovat do výstavby vhodné větrací šachty, prostupu střechou, a je pravděpodobné, že vám jedna na celý dům nebude stačit. Jenže rádci to znají, mají vědomosti, ale vy je pravděpodbně nemáte. Proto byste měl ve svém zájmu co nejvíce vycházet z toho, co je odborně doporučeno, tedy jisté se zárukou. Ale jak říkám, je to vaše cesta, vaše volba.

Určitě přijde na přetřes i přínos aktivní rekuperace tepla z odváděného vzduchu pomocí tepelného čerpadla, což je ten Nilan.
Aktuálně jsme na TZB-info zveřejnili dvoudílnou studii, která by vám mohla rozšířit znalosti:
https://vetrani.tzb-info.cz/vetrani-s-rekuperaci/20651-vetraci-jednotky-s-tepelnym-cerpadlem-cast-2-ekonomicke-hodnoceni
https://vetrani.tzb-info.cz/vetrani-s-rekuperaci/20606-vetraci-jednotky-s-tepelnym-cerpadlem-cast-1-energeticka-narocnost

Investičně nejlevnější prostě zůstanou ta otevřená okna, přes to vlak nejede.


A co se týká regulace množství vzduchu do místností, pokud je to jen trochu možné, vyhněte se regulaci až na výustkách v místnostech, kvůli hluku. Každé škrcení je příčinou vzniku hluku (analogicky jako když někdo bude škrtit vás = pokus o vtip). Když na výstupu z jednotky dáte hlukové tlumiče, nebo si tam necháte pro jejich dodatečnou instalaci místo (délka minimálně 1 metr), jedině si prospějete. I potrubí tlumí hluk, ovšem kovové méně, než plastové. Pro jednoduchost pozdější změny využívání místností, tedy úpravy množství větracího vzduchu do nich, je výhodnější radiální rozvod.

Autor: RADEK ČERVENÝ
Datum: 18.05.2020 23:27 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132507
reakce na ...
No, když to tu tak čtu, tak mi připadá jednodušší větrat oknem. Sice vyvětrám nějaké teplo, ale cena té rekuperace bude určitě vyšší a těch starostí okolo...

Autor: Martin Hrdlička
Datum: 19.05.2020 06:57 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131392
reakce na ...
V normě, která se zabývá větráním obytných budov, je uvedena minimální intenzita větrání 15m3/h na člověka který je v klidu. Pokud vykonává nějakou aktivitu, tak by měla být intenzita 25 m3/h.

Napadá mě pěkný příklad:
Je jeden ze zimních měsíců a kvůli koronaviru pracuji z domu. Pracuji na PC v pracovně 12m2 několik hodin v kuse, venku je v lepším případě -5°C. Pokud bych větral okny, musel bych jednou za hodinu vyměnit polovinu objemu místnosti za vzduch o teplotě -5°C. Nebo to okno otvírat během hodiny častěji na kratší dobu se stejným výsledkem.

Kdo větrá tímto způsobem, tak to klobouk dolů.
Já jsem rád, když si vzpomenu a vyvětrám večer a nebo když už lze vzduch krájet nožem.

A proto chci v novém domě nucené větrání s rekuperací. Podle mě je to v difuzně uzavřených stavbách nutnost.

Autor: Josef Vavra
Datum: 19.05.2020 15:31 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132371
reakce na ...
Nejprve se zeptejte, komu ty normy slouží. Pro zdraví to není, protože dle
https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2001-178
je povolena koncentrace CO2 5000ppm a nárazově až 25000 ppm.
Je to logické, protože během nadechnutí se v plicních sklípcích typicky vymění 2% kyslíku za 2% CO2 Tělo v podstatě nepozná, zda obohacuje venkovní vzduch 0,03% na 2,03% nebo 0,5% na 2,5% V nejhorším umí i z 2,5% na 4,5%.
Proto je důležitější hledět na vlhkostní poměry a větrat přiměřeně. Také jsem "panelákové dítě" a vím, jaké zdravotní důsledky přehnaná ventilace přináší. Osvědčilo se mi trvalé podtlakové větrání cca 0,1(navedl mě Metball - laminární zaplavování). Je levné provozně i investičně. A když už použijete jakoukoliv vzduchotechniku, při větrání 0,1 o ní nevíte. Klid v domě je k nezaplacení :-)

Autor: Mirek Svejda
Datum: 19.05.2020 17:54 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
To Vaše podtlakové větrání je v podstatě návrat do minulého století. Znamená, že větráte nedefinovateplný objem vzduchu. Třeba podle toho, jak venku fouká vítr a ve Vašem případě jak topí kotel. Někde v místech netěsností bude nepříjemný chlad.

Autor: Josef Vavra
Datum: 19.05.2020 19:11 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132371
reakce na ...
Naopak. Větrám podle potřeby. Hlídat vlhkost dokážete i ručně a intenzita 0,1 je výrazně energeticky lepší, než ta nejdokonalejší rekuperace 0,3 A jak mám pár let možnost porovnávat, tak i zdravotně.

Autor: RADEK ČERVENÝ
Datum: 19.05.2020 19:45 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132507
reakce na ...
můžete prosím upřesnit Váš systém větrání?

Autor: Josef Vavra
Datum: 20.05.2020 08:42 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132371
reakce na ...
Jednoduše zajistím malý trvalý odtah, který v bytech dříve býval a pak se zrušil. Typicky v bytech bývaly karmy a ty se s centrálním ohřevem vody zrušily a komín se zazdil. Pak následně přišly problémy s vlhkostí. Stačilo obnovit "díru do komínu" o velikosti cca 10 cm2 a je klid.
Jako profi řešení bych použil čidla vlhkosti a analogová regulace ventilátorků. Ověřeno napájení 5V / 0,15A "protlačí" cca 6 m3/hod přes kanalizační 50ku.
Zkuste pročíst
https://forum.tzb-info.cz/137356-vytapeni-novym-kondenzacnim-kotlem
a neřešte normy, ale fakta. Kondenzační kotel umí vytvořit podtlak až 300 Pa. Pak dveře tahá z futer silou 300 x 2 x 0,8 = 480N tedy půl metráku.
Proto fungují i starší okna zcela zavřená a nová jen s nedotaženou kličkou, tedy menším tlakem na těsnění.

Autor: Josef Hodboď
Datum: 20.05.2020 12:59 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123662
reakce na ...
Dobrý den, pane Vávro. V domě z předválečných let jsme měli koupelnová kamna a navíc i větrací šachtu. Kamna už tam nejsou, jen tu šachtu jsem tam nechal, tedy včetně netěsných dveří a zatím bez výměny špaletových oken v místnostech, z větší části bez dodatečného těsnění. Takže s tím zkušenosti mám a vyhovuje nám to, i přes ztrátu tepla větráním. Toto řešení je možné však jen ve starší zástavbě, v novostavbě pro kolaudaci neprojde. Nařízení o nutnosti šetřit energiemi je diktát, ze kterého není úniku, i kdyby si člověk sám pěstoval les, vlastní silou stromy kácel, štípal, dřevo spaloval. A nová vyhláška o energetickém hodnocení (už brzo by ji měl podepsat ministr) zavede 100% zápočet rekuperací získaného tepla. Dosud jen možné jen to, co je nad 60%. Takže to posílí tlak na řízené větrání. Příznivci čerstvého vzduchu, který neprochází ventilátory, filtry atp. to budou mít zase o něco těžší, i kdyby průkazně mnohem více energie ušetřili tím, že si nekoupí 2 tunovou dodávku, ale třeba jen 1,3 tunové auto a nebo budou jezdit na kole (bez elektromotoru). A nebo zvolí nejlevnější možnou větrací jednotku pro kolaudaci a pak na ni zapomenou. Třeba se rozvine "černý trh" putovních větracích jednotek, kde je poptávka, vytvoří se nabídka.

Autor: Martin Hrdlička
Datum: 19.05.2020 20:32 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131392
reakce na ...
V čerstvém vzduchu je kolem 400 ppm CO2, ve vydechovanem vzduchu clovekem je 25 000 až 50 000 ppm CO2. Takže vydechnutý vzduch by už neměl člověk znovu vdechovat ( jasně že se rozředí s okolním vzduchem) nějak mi tam nesedí ty vaše 2%.

Autor: Josef Vavra
Datum: 19.05.2020 22:03 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132371
reakce na ...
To je v pořádku. 25 000 ppm je 2.5% a já uvádím klidový nárůst 2%. Převzato z materiálu http://www.vernier.cz/stahnout/kucharka/kod/spotreba-kysliku-pri-dychani

Autor: RADEK ČERVENÝ
Datum: 19.05.2020 19:44 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132507
reakce na ...
zatím jsem na vážkách, chtěl jsem do novostavby rekuperaci, o potřebách větrání rozhodně nepochybuji,ale proč permanentně větrat celý dům a vyhánět si draze vyrobený teplý vzduch? Ložnici bych větral cca od 21:00 do 5:00 ( v 6:00 vstávám) a obytné místnosti zase během dne ,když jsme doma, proč větrat ,když doma nikdo není? I když mi rekuperace část tepla vrátí,stejně jsem v mínusu. A cesta zpět? No na druhou stranu, proč si draze zabalit dům do igelitu a ještě platit za test jestli mi vše těsní a pak za nesmyslný peníze kupovat zařízení,které mi pak z domu udělá lufthaus? Není lepší nechat trochu někde nějakou netěsnost, a trochu připlatit za topení? Celé generace předků žili podobně. Ano, taky jezdili na koních a my teď autem,ale fungovalo to.

Autor: Martin Hrdlička
Datum: 19.05.2020 21:27 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131392
reakce na ...
Předkové topili v jedné místnosti, ve které také žili. V současné době takové domy, o kterych mluvite, existuji. Do nedavna jsem v takovem bydlel. Kotel na dřevo, za zimu spálený ráz dřeva, v radiátorech voda o 90°C, nepříjemné sálání. Ano, je to hodně o komfortu. Ale také o tom, že by vám už nemělo být umožněno takový dům postavit. Myslím kvůli legislativě.

Autor: Michal Kubeš
Datum: 20.05.2020 15:03 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 127690
reakce na ...
Fotogalerie:
A tak o tom ta rekuperace je taky, ne? Abych nevyháněl "draze vyrobený teplý vzduch... V příloze dávám obrázek ze stránek Asociace chytrého bydlení, kde je znázorněno, jak se to draze vyrobené teplo nevyhání ven...

---
Michal Kubeš
https://rekuperace-aldes.cz

Autor: Jozef Homola
Datum: 20.05.2020 15:17 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
"protože s rekuperací větráte automaticky. Ušetříte tak 60–70 % nákladů na vytápění díky zavřeným oknům a dveřím."

Tato reklama neplatí ani omylem.

Jak to, že tam nemají zobrazenou funkci při venkovním vzsduchu -15°C (u nás běžná teplota v zimě?

Autor: Josef Vavra
Datum: 20.05.2020 15:54 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132371
reakce na ...
Aha :-) Tak koukněte na teploměr. Průměr nejchladnějšího měsíce je kolem 0°C.
https://forum.tzb-info.cz/144849-zima-2018-2019
Tím nepopírám, že těch 90% je pouhá reklama neřešící entalpii.

Autor: RADEK ČERVENÝ
Datum: 20.05.2020 19:00 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132507
reakce na ...
p.Kubeš, jak se draze vyrobené teplo nevyhání ven vím, jen mi připadá vtipné nebo spíš k pláči, že vyhazujeme peníze za igelity,izolace atd. abysme ušetřili a pak si kupujeme a udržujeme další drahé zařízení ,abysme tam s prominutím nechcípli.

Autor: RADEK ČERVENÝ
Datum: 20.05.2020 19:00 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132507
reakce na ...
p.Kubeš, jak se draze vyrobené teplo nevyhání ven vím, jen mi připadá vtipné nebo spíš k pláči, že vyhazujeme peníze za igelity,izolace atd. abysme ušetřili a pak si kupujeme a udržujeme další drahé zařízení ,abysme tam s prominutím nechcípli.

Autor: Martin Hrdlička
Datum: 21.05.2020 07:08 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131392
reakce na ...
V tomhle s vámi nesouhlasím. Tohle byste mohl tvrdit před 10 lety. Teď, kdy ceny energií rostou raketovou rychlostí a vlivem kůrovcové kalamity hrozí v budoucnu nedostatek dřeva, je vhodné (téměř nutné) minimalizovat tepelné ztráty.

A nenapadá mě jiný způsob než utěsnit obálku a kontrolovaně větrat se zpětným ziskem tepla.

To, jestli si člověk pořídí levnější rekuperaci nebo si pro komfort a lepší účinnost pořídí něco dražšího, je na každém staviteli.

Autor: Josef Vavra
Datum: 21.05.2020 08:49 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132371
reakce na ...
Pan Hodboď uvedl legislativní požadavky - řízené větrání musí být.
Závažný problém je v neobjektivním šíření informací.
Začíná to uváděním účinností. 90% platí teoreticky bez uvažování entalpií. V reálu s entalpiemi, tedy uvažováním vlhkosti vzduchu, je to kolem 50%.
Neopodstatněný je požadavek na úroveň CO2. Plíce vydechují minimálně 20000ppm a je nezjistitelné, zda se pohybuji v 400ppm nebo ve 2000ppm.
Za vysokou únavu v klimatizovaných prostorách může iontová nerovnováha způsobená prouděním v potrubí. Mám ověřeno na více lidech v pracovním prostředí.
Dlouhodobě vadí i přesušení sliznic. Jsem "panelákové dítě". Naštěstí jen pár let.
Šíření virů v klimatizovaných prostorech je samostatnou kapitolou. Když se roury nedesinfikovaly, měli jsme rýmu všichni v okamžiku, kdy ji někdo přinesl. Když se desinfikovaly, teklo mi z nosu, ale rýma to nebyla. Alergie na Savo.
Ze všech těchto důvodů se tedy nejzdravější zdá být trvalé podtlakové větrání cca 0,1 Vyhovuje vlhkostně, je neslyšitelné, nešíří se nemoci a pozoruji při ní minimální únavu.
Větrání okny nelze dosáhnout ani těch 0,1 Doloženo vlhkostní bilancí zdí.
Řešení je tedy jednoduché. Když už musíte nainstalovat do novostavby vzduchotechniku, lze ji provozně nastavit jako podtlakovou. Tím se zbavíte nevýhod a těšit Vás může fakt, že investované peníze za vzduchotechniku alespoň zvýší hodnotu domu pro "ovce obecné".
Z hlediska iontové nerovnováhy jsme zkoušeli i generátory záporných iontů s prokazatelně kladným vlivem kompenzující klimatizaci - snížila se ospalost. Netroufám si ale doporučit, protože nejsou známé případné další důsledky.

Autor: Josef Hodboď
Datum: 21.05.2020 09:13 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123662
reakce na ...
Shodou okolností:
Kronika práce, osvěty, průmyslu a nálezův, díl IV. Chemie denního života, nakladatel I.L.Kober, vydáno v roce 1894, kapitola Topení a větrání obydlí lidských, napsal inženýr Jan Ev. rytíř Purkyně:
Ve výzkumech zjištěno bylo, že člověk potřebuje k dýchání cca 1/3 m3 čerstvého venkovního vzduchu za hodinu, ale v praxi se musí přivádět více, neboť čerstvý vzduch se v místnostech směšuje s vydýchaným, je třeba odvádět vlhkost aj. Dále cituje napříkald Pecleta, že ve školní třídě se 180 žáky při větrání 6 m3 na žáka za hodinu byl cítit jen slabý zápach. V roce 1843 došla komise k závěru přivádět 10 m3 za hodinu na osobu v nejnepříznivějších podmínkách. Jiné výzkumy ukázaly, že nestačí ani 15 m3 a dobrých výsledků se dosahuje s 30 m3 za hodinu na osobu a i více. Purkyně dochází k názoru, že hodnota 15,3 m3 na osobu za hodinu je vhodná střední hodnota pro osoby v věku mezi 20 až 60 lety. To se počítá jen s výměnou vzduchu z hlediska existence člověka. K tomu se pak musí přičíst větrání nutné z hlediska provozního. V dříbější době to bylo například svícení svíčkou, plynem aj., které potřebuje přísun vzduchu. V dnešní době lze přidat výpary z různých plastů, lepidel atp., domácí zvířata v domácnosti.
Je tedy minimální potřeba větrat stanovená aktuálním hygienickým předpisem, tedy 15 m3 za hodinu na osobu výmyslem současných úředníků a lobystů?

Autor: Jozef Homola
Datum: 21.05.2020 10:24 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
(p. Hoďbod)

Na doplnění. Manželé Rubinovi, kterí přednáší techniku prostředí ve své knížce tvrdí:
Historicky je uznávané Pettnkoferovo kritérium 1000 ppm (1800mg/m3). Na osobu 23 až 28 m3/h. Tomu odpovídá v ČR platná dávka čerstvého vzduchu na osobu 25 m3/h. Maximální akceptovatelné snížení kvality se považuje 13 až 16 m3/h na osobu. Podel DIN 1946-2 WC má mít 40 m3/h, koupelna 60 m3/h, kuchyně.
Dále je uvedn příklad 2 pokojového bytu se třemi osobami a podle už normy se zaměřením na šetření tedy ČSN 730540 podle EU činí 80 m3/h a při objemu místnosti O=53 m3 je potřebná výměna 1,5 /h. Dále se uvádí hledisko větrání z pohledu formaledehydu atd.
Větrání s intenzitou jaká byla naměřena v obydlích N=0,15 až 0,2 se považuje za nevyhovující.

Autor: Josef Vavra
Datum: 21.05.2020 10:29 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132371
reakce na ...
Zkuste se na to podívat jinak. Dle nařízení vlády č. 178/2001 Sb.
https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2001-178
je možné pracovat v koncentraci
Oxid uhličitý 5000 ppm (Přípustný expoziční limit PEL) a 25000 ppm (nejvyšší přípustná koncentrace NPK-P)
Co je proti tomu modelový příklad dokonale nevětrané ložnice:
Za noc dvě osoby nadýchají 300 litrů CO2. V místnosti 75 m3 to představuje nárůst koncentrace CO2 o 0,3/75 = 0,4% (4000ppm) I když tedy nevětrám vůbec, stále splňuji nařízení vlády.
Nevejdu se ale do vlhkostní bilance a vydýchaný litr vody se vysráží na oknech, protože se jednoduše do vzduchu zvýšená vlhkost nevejde.
Ráno se ale probouzím s neokoralými rty. Toto je většinová zkušenost lidí, kteří vyvětrají před spaním.
Dotáhl jsem to na vyšší level větráním 0,1 , kdy se během noci vzduch kompletně vymění. Vejdu se tak do vlhkosti cca 50% a nejvyšší koncentrace CO2 2000 ppm. Zdravější spánek neznám. A nejsem ani daleko od požadavku 1500ppm - splnilo by větrání 0,15. Stále úspornější, než rekuperace.
https://www.pasivnidomy.cz/kvalita-vnitrniho-prostredi/t384?chapterId=1835
Pokud by toto mělo skutečně vadit, pak je řešením především nechodit do práce.
Z hlediska práce plicních sklípků to je zvýšení o pouhých 8% (z 2000ppm na 22000ppm místo z 400ppm na 20400ppm)
Je to stejné, jako tvrdit, že se nesmí žít ve výškách nad 700 m.n.m. , protože je tam o 8% řidší vzduch a tělo by to už nezvládlo a nebo mu to zkrátilo život. Nevšiml jsem si, že by lyžaři strádali.
Větrání je tedy nutno řešit komplexně a především doložit reálnými hodnotami.
Zodpovídám za řadu lidí, proto ta fakta sleduji a vyhodnocuji. Chybějící ionty poznám do 20 minut. Objektivní měření zatím odkládám, protože v těch klimatizovaných protorách dlouho nejsem a netrápí mě to tolik.
Jsem zvědav, jestli se někdy někdo pochlapí a dokáže, PROČ nevyhovující (třeba text Rubínových).

Autor: Roman Novák
Datum: 21.05.2020 10:44 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105259
reakce na ...
"Je to stejné, jako tvrdit, že se nesmí žít ve výškách nad 700 m.n.m. , protože je tam o 8% řidší vzduch a tělo by to už nezvládlo a nebo mu to zkrátilo život. Nevšiml jsem si, že by lyžaři strádali."

Neplete si tak trochu jablka a hrušky?
Srovnáváte koncentraci kyslíku v atmosféře s koncentrací CO2. Pokud vím tak CO2 je toxický bez ohledu na koncentraci O2. A naopak snižování koncentrace O2 na m3 vlivem snižování tlaku má na organizmus zcela jiné účinky (VOP,VOM)

Autor: Josef Vavra
Datum: 21.05.2020 11:08 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132371
reakce na ...
Naopak. Jen potvrzujete správnost úvahy. Sledujte činnost plicních sklípků. Aby se nedosahovalo oněch koncentrací výrazně přes 20 000 ppm stačí zrychlit dech. Odpovědí na vliv koncentrace CO2 v ovzduší je tedy monitoring rychlosti/hloubky dýchání.
Změna 10% (400ppm proti 2000ppm) je nepozorovatelná obdobně jako život o 700 m výš.
Tělo zvládne i o 6000m výš, ale s přípravou.
To je to, co popisujete.

Autor: Roman Novák
Datum: 21.05.2020 11:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105259
reakce na ...
Podle mně nesmysl. Osobně jsem zažil a dokud se červené krvinky nenamnoží je zle. Rytmus dýchání řídí mozek. Proto se v řídkém vzduchu člověk dusí.
Podle vaší teorie by vrcholoví sportovci mohli na místo podtlakových stanů klidně přespávat v hodě špatně větraných místnostech :-)

Autor: Josef Vavra
Datum: 22.05.2020 09:16 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132371
reakce na ...
Transport kyslíku je nádherně popsán na stránce
https://www.wikiskripta.eu/w/Transport_kysl%C3%ADku_krv%C3%AD
Nadechnutých 20% - vydechnutých 18% a parciální tlak kyslíku v krvi 13% (104 mm Hg)
To je využití spádu na 30%.
Může být ale i z 20 na 15% vydechnutých. To je až 70%.

Transport CO2 je popsán na stránce
https://www.wikiskripta.eu/w/Transport_CO2_krv%C3%AD
Z nadechnutých 0,04% vydechuje 2,04% . V krvi je ale 6% (46 mm Hg) To je využití 33%

Je vidět, že rezervy jsou značné a lze tak i pochopit možnost pracovat v koncentraci 2,5% CO2. Pak probíhá navýšení z 2,5% na 4,5% a stále je rezerva protože parciální tlak v krvi je 6%.
Zda tedy mám doma 0,04% , nebo 0,1% nebo dokonce 0,5% (5 000ppm CO2 ) je naprosto jedno. V krvi nám koluje 60 000ppm CO2.
Úžasná je adaptabilita celého systému, která dokáže zvýšit přenos kyslíku až dvacetinásobně současně znamená, že smrtelná koncentrace kyslíku by měla být pod 14% a smrtelná koncentrace CO2 by měla být nad 5%.
Částečně je to potvrzeno v
https://www.nazeleno.cz/bydleni/vetrani-1/pozor-na-koncentraci-co2-v-domacnosti-spravne-vetrani-je-zaklad.aspx
i když opět jde pouze o opisovače.
Jak je možné, že plíce zvyšující CO2 z 0,04% na 5% chrochrají blahem z čerstvého vzduchu a tytéž plíce zvyšující CO2 z 0,1% na 5% již považují vzduch za těžký. To je rozdíl výkonu 1%
Když jdu pěšky 4 km/h jsem v pohodě a když půjdu 4,04 km/h tak už chcípnu?
Dokáže tohle někdo vysvětlit? Nebo jsou to opravdu jen reklamní materiály bez faktických důkazů?

Autor: RADEK ČERVENÝ
Datum: 21.05.2020 22:04 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132507
reakce na ...
pánové, děkuji za Vaše názory, nějaký způsob větrání určitě bude,jen ještě nevím jaký, zaujal mě např. nápad s větráním s pomocí Peltierových článků,snad to dotáhnou do konce než dostavím. Ještě malá úvaha, když máme spočítáno kolik připadne vyvětraného vzduchu na osobu za hodinu, je vůbec reálné při počtu osob na světě ,aby na všechny zbyl čistý kubíček???

Autor: Josef Vavra
Datum: 22.05.2020 09:15 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132371
reakce na ...
Na Peltiera zapomeňte
https://cs.wikipedia.org/wiki/Peltier%C5%AFv_%C4%8Dl%C3%A1nek
Kdybych OPRAVDU chtěl šetřit energii, tak pořídím tepelné čerpadlo. Vše ostatní je kontraproduktivní. Za minimální peníz splňte legislativu. To je vše. A čtěte mezi řádky, nevěřte reklamám.

Autor: RADEK ČERVENÝ
Datum: 22.05.2020 19:40 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132507
reakce na ...
píšete: Za minimální peníz splňte legislativu a pořiďte TČ...jenže jeho návratnost v novostavbě je diskutabilní, spíš odejde dřív kompresor,než se celé zaplatí, možností na výběr jsou mraky ,ale nic jednoznačného. Chtěl bych se vyhnout podlahovce a pořídit el.topné folie do stropu. Pro někoho nesmysl,ale mě se to líbí, nízké pořizovací náklady bezúdržbové, žádné revize,ušetřím za komín, rychlá reakce,jednotlivé místnosti regulovatelné samostatně. Mínus? cena elektřiny. Řešení? FTV, s dotací to celé komplet vyjde levněji než TČ,ale v zimě to moc nevyrábí hmmm...a AQUA HP z Dražic https://www.dzd.cz/ohrivace-a-zasobniky-teple-vody/ohrivace-vody-s-tepelnym-cerpadlem/aqua-hp zlaté časy ,kdy bylo na výběr jen uhlí a dřevo. :))

zobrazuji 1 - 30 z 93   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama