Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Vytápění pro stávající dům

Autor: Jan Caha
Datum: 08.12.2019 20:47
uživatel: 131420

Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3
Zdravím všechny,

stojím před volbou nového způsobu vytápění pro stávající rodinný dům následujících parametrů:
- přízemní bungalow o podlahové ploše 180 m2, půdorys v příloze
- energetická třída hraniční B (štítek v příloze), dodaná energie 144 kWh/(m2*rok)
- odhad tepelné ztráty cca 9-11 kW (odhad prováděl technik firmy dodávající TČ)
- zdroj vytápění starý elektrokotel (nutno vyměnit) a podlahové teplovodní topení v celém domě
- alternativně lze pro vytápění využít krbovou vložku také napojenou na podlahové topení, krb ale chceme používat pouze výjimečně, pro "navození atmosféry", v případě nutnosti ho jsem od výměníku ochoten odpojit
- příprava TUV bojlerem Dražice OKC 250 NTR/HP (plocha výměníku 2,5 m2), v kuchyni je průtokový ohřívač

Jako první doporučení očekávám při uvedené TZ jednoznačně TČ vzduch-voda, což byla i moje prvotní volba (proto jsem pořídil výše uvedený bojler). Po dalších úvahách si ale již nejsem zcela jist, že se investice do TČ vrátí. Do domu bych totiž v každém případě (bez ohledu na způsob vytápění) chtěl nainstalovat:
- systém řízeného větrání s aktivní rekuperací
- automaticky řízené venkovní stínění
- komplexní inteligentní řízení domu včetně řízení vytápění, stínění a ohřevu TUV v závislosti na přítomnosti v domě a jeho užívání.

Je mi jasné, že uvedené systémy samy dům s tak vysokou TZ nevytopí a velká část práce bude na TČ nebo elektrokotli, stojím teď ale před rozhodnutím, zda se investice 250 000 Kč do TČ vrátí nebo bude lepší peníze využít jinak (např. pořídit solární elektrárnu).

Otázka tedy zní, je TČ opravdu správnou volbou, nebo může stačit elektrokotel s kvalitní regulací a podpůrnými systémy (aktivní rekuperace, stínění)?
Ještě doplním, že nejsem limitován prostorem venku ani uvnitř domu, proto nezavrhuji ani plošný zemní kolektor pro TČ země-voda nebo zemní výměník pro rekuperaci. Stejně tak jakákoliv velikost akumulační nádoby a vnitřních jednotek není problém. Důležitými parametry jsou pro mě ekonomičnost pořízení a provozu a komfort.

Děkuji za názory

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Instalaterství Žalud20.12.2019 17:06
Jan Caha20.12.2019 15:43
Instalaterství Žalud10.12.2019 09:14
Jiří Kubíček09.12.2019 19:42
Jan Caha09.12.2019 05:38
Jiří Kubíček09.12.2019 00:15
Jozef Homola08.12.2019 21:15
Mirek Svejda08.12.2019 21:00

Datum: 09.12.2019 05:38 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Děkuji všem za dosavadní reakce. Přikládám tabulku s měrnými ztrátami. Dům má celkem zvláštní "sendvičovou" konstrukci:
směrem zevnitř 10 cm příčkovka, 10 cm polystyren, 20 cm KB BLOK (nosné zdivo) a poměrně velká hliníková okna s dvojskly, proto nebude TZ pravděpodobně úplně malá. Dům je postaven v Žatci (okres Louny).

Spotřebu elektřiny zatím přesnou neznám, po nastěhování jsem v období listopad až duben platil zálohy 5 000 a spotřeba vyšla akorát, ale v únoru jsme přitápěli krbem. Počítám s tím, že roční útrata za elektřinu, pokud krbovou vložku nebudeme využívat bude cca 4 000 Kč. Z toho spotřeba domácnosti by měla být okolo 1 000 Kč a pár stovek ohřev TUV.

V podstatě mi ale potvrzujete mé dosavadní domněnky, kdy nejlepší investicí pro snížení nákladů bude opravdu TČ. Nechal jsem si již vypracovat několik nabídek, ke 180 000 Kč se ale žádná z nich zatím ani nepřiblížila, můžete mi prosím sem, případně na e-mail (caha.jan zavináč seznam cz) nějakou firmu či značku doporučit? Dotaci bych samozřejmě rád využil, v Ústeckém kraji je navíc navýšena.

Ostatní zmíněná opatření (rekuperace, stínění, inteligentní řízení) chci opravdu spíše z hlediska komfortu a dalších výhod, které přinášejí, nikoliv z důvodu úspory.

TČ země-voda se mi líbí z důvodu bezhlučnosti a vyšší spolehlivosti, nicméně si nemyslím, že tyto výhody ospravedlňují vyšší počáteční náklad a určitá omezení při využití zahrady. Předpokládám, že co se týče provozních nákladů, nebude mezi oběma typy v naší relativně teplé oblasti zásadní rozdíl (předpokládám úsporu v řádu nižších jednotek stokorun měsíčně).

Překvapuje mě ale váš negativní názor na aktivní rekuperaci. Chápu, že je nesmyslné jí v mém případě považovat za způsob vytápění, nemyslel jsem si ale, že je zde tak zásadní rozdíl v ceně. Jelikož chci pravidelně větrat i v zimě, nebude u pasivní rekuperace nutný předehřev vstupního vzduchu a tím pádem srovnatelné náklady na pořízení a výrazně vyšší provozní náklady?

Můžete mi zároveň doporučit nějakou firmu, která se instalacemi řízeného větrání zabývá?

Ještě jednou děkuji za odpovědi.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 09.12.2019 19:42 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, jestli jsou dobře spočítány ochlazované plochy a součinitele prostupu tepla, pak TZ prostupem vašeho domu vycházejí cca 6,7 kW, nacházíte se v mírném klimatickém pásmu (bydlím nedaleko). TZ větráním bez rekuperace při průměrné intenzitě větrání 0,3 1/h u vás vycházejí do 1,6 kW, tedy celkové TZ 8,3 kW. Spíše ale budou o cca 1 kW nižší, tedy 7,3 kW, protože nemáte v PENB vůbec započítaný žádný činitel teplotní redukce u podlahy na zemině a TZ podlahou máte největší. Rekuperace vám reálně sníží TZ větráním maximálně o 50%, takže bych viděl s rekuperací vaše reálné TZ někde na hodnotě cca 6,5 kW.

Máte psaný součinitel prostupu tepla v podle 0,36 W/m2K, což by odpovídalo cca 10 cm izolace v podlaze, což není zrovna pro podlahové topení ideální, chtělo by to více izolace, ale budiž. Co se týká TČ, zkuste poptávat takové značky jako LG, Panasonic, Fujitsu, Samsung atd., stačil by vám nějaký inverter o nominálním výkonu kolem 8-9 kW. V případě země/voda s plošným kolektorem byste potřeboval kolektor o ploše cca 350 m2, cenově přijatelná jsou TČ Eltex KM.

Autor: Instalaterství Žalud
Datum: 10.12.2019 09:14 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120140
reakce na ...
Doporučil bych invertor N8A nebo 10kW EVI TČ s cenou realizace do 170t.

Autor: Jan Caha
Datum: 20.12.2019 15:43 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nabízí Vaše firma i instalace TČ? Pokud ano, můžete mi poslat nabídku? Pokud ne, můžete mi dát tip na spolehlivou realizační firmu? Děkuji.

Autor: Instalaterství Žalud
Datum: 20.12.2019 17:06 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120140
reakce na ...
Napište mi na mail:

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 09.12.2019 00:15 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, bylo by potřeba upřesnit TZ domu, protože zpravidla TZ odhadnuté firmami dodávající topný jsou dost nadnesené. Lze to ale lehko upřesnit, když uvedete, kde dům bude stát kvůli určení klimatického pásma a z PENB z pravého dolního rohu tabulky s konstrukcemi a jejich plochami a izolačními vlastnostmi údaj o celkové měrných TZ, který je v jednotkách W/K.

Předběžně jsem ale přesvědčen, že by pro vás volba TČ vzduch/voda za rozumnou cenu (do 180 tis. i s ohřevem TV byste se měl dostat) bude nejlepší. Rekuperaci bych pořídil pouze pasivní, když už ji chcete. Aktivní rekuperace jsou investičně dost drahá a s vytápěním vám téměř nepomůže, zůstalo by to hlavně na elektrokotli a tedy stále vysokých nákladech za vytápění, jen taková rekuperace přibližně na polovinu může snížit náklady za ohřev TV, ale je to podstatně méně ekonomicky návratná záležitost, než TČ, jakákoli rekuperace je především o komfortu než o nějaké návratnosti. Jakýkoli druh solárů, a to i s dotací, je zpravidla nenávratná záležitost. Mimochodem nevím, kdy byl ten dům postaven, ale na TČ byste nemohl využít nějakou dotaci ? Plošný kolektor a zemní TČ by bylo též možné použít, když pořídíte něco za rozumnou cenu, ale chce to upřesnit reálné TZ, protože od toho se odvíjí plocha/délka kolektoru a stále se mi moc nechce věřit, že máte TZ kolem 10 kW.

Autor: Jozef Homola
Datum: 08.12.2019 21:15 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Pokud jste topil elektřinou tak víte spotřebu. Tepelné čerpadlo zem - voda je daleko výhodnější. U vás bude důležitá klimatická oblast. Tu neznáme. Také by mne zajímala síla izolace v podlaze. U bungalovu dosti závažný parametr. U "vzduchu" počítete s možným hlukem.

Autor: Mirek Svejda
Datum: 08.12.2019 21:00 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Pokud platí výše uvedené TZ, tak Vám pasivní rekuperace sníží TZ o zhruba 1kW. Aktivní rekuperace je vlastně malé TČ a ceny jsou dost vysoké. Pro Vás to nemá význam. Stejně tak nemá význam dělat nějaké inteligentní regulace a to samé plati i o FVE. Prostě použijte TČ buď vzduch-voda, nebo lépe zem-voda.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama