TZB-info - Kapalinové výměníky a teplo…
Článek předkládá základy návrhu výměníku tepla v soustavách s nízkoteplotními zdroji tepla. Především jde o základní fyzikální vlastnosti různých konstrukcí výměníků tepla, od kterých se odvíjí…
Rád bych znal názor odborníků na ohřev TUV bytovém domě.
V našem bytovém domě (zděný, cihlový z roku 1969, 24 bytových jednotek, zateplená střecha a štítová stěna, plastová okna) používáme k vytápění 2 kotle Vaillant VK 132/3-3 EU, rok výroby 1996 a k ohřevu TUV nepřímo ohřívaný bojler Vaillat VIH 500/5 o objemu 480 litrů. Množství teplé vody je ale při zvýšeném odběru ve večerních hodinách nedostatečné, a proto uvažujeme o zvýšení objemu bojlerů.
Byla nám navrženy 3 možnosti řešení:
1. zachovat původní bojler a instalovat druhý nepřímo vytápěný bojler o objemu 400 l – odhadované náklady 55 000 Kč
2. zachovat původní bojler a instalovat druhý plynový bojler o objemu 400 l. Bude ale nutné vybudovat nový komín. Odhadované náklady 127 000 Kč.
3. demontovat původní bojler a instalovat 2 nové plynové bojlery o objemu 2x 400 l a vybudovat komín. Odhadované náklady 195 000 Kč. V letním období by nemusel běžet kotel a oběhové čerpadlo pro ohřev vody.
V budoucnu plánujeme vyměnit původní kotle Vaillant z roku 1996 za nové (zřejmě kondenzační) a ty asi nejsou pro ohřev TUV úplně vhodné. Pak by asi měla význam varianta č. 3.
Rád bych znal Vaše názory na navržené možnosti nebo i návrh dalších možných řešení.
Děkuji
14 odpovědí
Zobrazit všechny reakceNevhodný příspěvek
Pokud chcete upozornit redakci na diskusní příspěvek, který svým obsahem porušuje pravidla diskusí na portálu TZB-info, klikněte na tlačítko Odeslat. V diskusích jsou nepřípustné zejména příspěvky vulgární, urážlivé a nesouvisející s tématem dané diskuse.
Vyberte způsob sdílení