Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

přívodní kabel od hl. rozvaděče k podružnému

Autor: Petr Rasek
Datum: 16.12.2019 20:19
uživatel: 131482


Dobrý den.
Chtél jsem se zeptat, jak silný cyky kabel natáhnout od hl. rozvaděče k podružnému. Budou z toho nápájeny 4. místnosti (5x LED světlo (cca 15W), 1x zásuvka pračka, 1x zásuvka el. trouba, 1x zásuvka varná konvice, 1x zásuvka mikrovlnka, 5x zásuvka běžné spotřebiče (lampička, notebook, TV, rádio).
Koupit kabel 4x4 nebo 4x6 ??

Další dotaz: Průjezd o šířce 3,5m. Na jedné straně těsně u stropu vyvedený husí krk od rozvaděče. Na protější straně vedou těsně u stropu rozvody teplé vody a topení. Husí krk je proto vyveden cca 40 cm pod stropem. Mohu mezi těmito 2. husími krky zavěsit kovový CD profil (co se používá na sádrokartony) a do něj uložit cyky kabel?
Díky

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Příspěvky
Autor: Michal Dobrý
Datum: 10.01.2020 19:57 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131188
reakce na ...
Dobrý den,
Měl byste zvolit kabel 5Jx4 jelikož vzhledem k povolenému min průřezu ochranného vodiče by při 4 žilovém kabelu bylo nutno použít kabel CYKY 4Jx10 což by bylo zbytečné. Rovněž použití kabelu CYKY 5Jx6 by bylo zbytečně nákladné byť se tím nic nezkazí, ale 5x6 stačí na připojení celého domku. Uložení kabelu do CD profilu nepokládám za úplně rozumné řešení, pokud bude profil přístupný nahodilému dotyku měl by být uzemněn na ochranné pospojování vodičem zž barvy což asi bude technicky komplikované, ale neznám stavební poměry v daném místě. Raději bych použil vkládací plastovou lištu třeba 40x40 kam se kabel v pohodě vejde. Z formulace Vašeho dotazu soudím že jste laik, čili možná nechte raději montáž na elektrikáři s kvalifikací dle vyhl. 50/78sb.

S pozdravem Michal S. Dobrý, elektrotechnik.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama