Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Rekonstrukce dřevěné podlahy ve starém činžovním domě

Autor: Jan Větrný
Datum: 16.12.2019 22:34
uživatel: 131485

Fotogalerie:

Dobrý večer všem,
prosím o radu všechny zkušenější. Měl jsem doma starou prkennou podlahu, která již po 70 letech přestala z vícero důvodů vyhovovat a tak jsem se rozhodl to vzít zgruntu; dřevěnou podlahu jsem vytrhal, pod tím násep cca 20 cm škváry smíchané se stavební sutí a všelijakým ostatním bordelem vyvezl a trámky, do kterých byly pochozí prkna zatlučeny jsem vyndal - nebyly napevno, pouze místy vypodložené cihlami a klínky, hádám že pouze z důvodu aby se měly prkna do čeho přitlouci, údajně by se jim mělo říkat tzv. "polštáře". Tím jsem tedy odkryl další prkna, které by se měly nazývat záklop stropu a pod nimi jsou již stropní trámy a mezi nimi dutina. Tolik k popsanému skutečnému stavu. Nyní konečně dotaz - jakou byste mi doporučili skladbu podlahy nové? Bydlím v podkrovním bytě, v domě z roku 1949, stavěném převážně z cihel, pode mnou jsou tedy další byty. Nejde mi v tomto případě až tak o tepelnou izolaci, protože s tím nebyl nikdy zde nějaký problém, řeším zejména kročejovou izolaci, se kterou nemám žádné zkušenosti. Moje aktuální představa vytvořená na základě pročítání mnoha a mnoha diskuzí, článků a fór je taková, že na začištěný záklop bych aplikoval filc/tkaninu, na něj cca 10 cm liapor frakce 4/8 (?), na něj cca 10 cm kročejová izolace (údajně z čedičové vlny by měla být nejlepší) a na to 2x18mm OSB desky do kříže, slepit v perodrážce, slepit i mezi sebou a ještě i pro sichr prošroubovat k sobě (s tmelem nebo lepidlem v díře proti případnému budoucímu skřípání). Jako finále potom koberec, podotýkám že nemám rád a neplánuji dávat rohové lišty. Považujete tento postup za optimální? Jedná se mi o to, abych opravdu dobře zvukově odstínil podlahu a nerušil pokud možno vůbec sousedy pode mnou při běžných činnostech, tak je oněch cca 10 cm dost? Pokud ano, jaký konkrétní typ či název kročejové izolace doporučujete? Jedná se mi o kvalitu, v žádném případě nechci šetřit a chci zainvestovat.

Ještě upřesním že škváru jsem doma opravdu mít v 21. století pod podlahou nechtěl, z diskuzí jsem si všimnul, že i přes možná rizika má stále mnoho zastánců. Také ještě důležitá informace, že na vlhko byt ani podlaha vůbec netrpí.

Předem všem moc děkuji za fundované názory šikovnému laikovi a přikládám pro názornost fotku jak to vypadalo v průběhu likvidace.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jan Větrný07.02.2020 01:23
Honza Pražák07.02.2020 00:53
Jan Větrný06.02.2020 00:36
Honza Pražák05.02.2020 16:16
Jan Větrný29.01.2020 21:30
Jan Růžička29.01.2020 21:08
Jan Větrný27.01.2020 23:29
Jan Růžička27.01.2020 21:42
Jan Větrný27.01.2020 21:20
Jan Větrný27.01.2020 21:10
Jan Růžička26.01.2020 21:20
Jiří Kubíček08.01.2020 14:00
Jan Větrný08.01.2020 06:47
Jiří Kubíček07.01.2020 10:50
Jan Větrný07.01.2020 00:34
Jiří Kubíček06.01.2020 22:50
Jan Větrný06.01.2020 21:12
Jiří Kubíček17.12.2019 19:44

Datum: 05.02.2020 16:16 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131861
reakce na ...
Dobrý den,

zajímalo by mě, jak se podlaha chová při nadskočení.

Děkuji

Datum: 06.02.2020 00:36 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý večer,
od minulého týdne začala přítelkyně opět v pokoji pravidelně cvičit, takže jsem ji dnes chvíli na popud Vašeho dotazu sledoval a musím říct, že si ta podlaha asi trochu sedla. Při poskakování a hopsání je už evidentně více podlaha ustálená než hned po dokončení - při pohledu druhé osoby na osobu skákající je tam stále vidět nějaké menší prohnutí v místě, ale je to jen málo znatelné a když zkouším hopsat sám, tak to nepoznám. Nevím, do jaké míry můžou být mé pocity ovlivněny tím, že jsem si na to třeba jen mohl už zvyknout, ale spíše myslím, že si to prostě jen trošku "sedlo". Takže za mě dobré, řekl bych. Snad jsem Vám pomohl.

Autor: Honza Pražák
Datum: 07.02.2020 00:53 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131861
reakce na ...
Děkuj za odpověď Honzo.
(já dělám rekonstrukci celého baráku, komplet od A-Z.)

jsou dvě možnosti, buď se pohupují trámy nebo je minerální izolace nevhodná jako kročejovka. Také jsme ji použil, ale na strop, tedy ze spodu na stropní rošty.

Je pravdou,že sousedy pod sebou nemám, takže jsem zase tak velké nároky na izolaci hluku neměl. Nicméně mám nad obývákem posilovnu :D

Mě právě zajímá, když nadskočíte, zda jsou cítit otřesy.
Já jsem šel na tvrdo. Nové trámy 22 x 14, 70cm od sebe vyplněno minerální vatou. Strop je řešen roštem 6x4 parotěskou, minerální extrudovanou vatou 5cm, OSB 15 a sádroš 12.
Podlaha řešena roštem 6x8, parotěska, OSB 25.
Vše napevno přišroubované, bez lepení, bez kročejovky, pouze koberec.

A teď:
Podlaha je pevná, tvrdá, na chůzi nic neslyšíte, jak nahoře, tak dole.
Žádné skřípání, prostě nic
Co se týká cvičení, tak to už by mohlo být lepší.
Menší otřesy a dupot slyšet jsou
Počítal jsem s tím, že celou místnost potáhnu těmi gumovými dílci, co jsou klasicky v posilovnách.
Myslím že tím vyřeším dupot, ale otřesy nikoliv.
Měl jsem dát silnější trámy. :/

Názor mám takový.... když už dřevěnou podlahu, tak hlavně pořádné trámy.
Když jsou slabé trámy (nemyslím k prasknutí) ale prostě na velikost místnosti komfortně nestačí, tak už na to můžete dát cokoliv, už to nezachráníte.

V dalších místnostech budu dělat odděleně strop s podlahou.

mezi nosné trámy dám slabší trámy, které půjdou mimo podlahu, udělám rošt a dole bude klídek. :)

Datum: 07.02.2020 01:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý večer /ráno/ i Vám, Honzo :)
Ne, jednoznačně můžu říct, že je to buď kročejovkou nebo ne příliš ideálním spojením ploch osb desek. Při nadskočení žádné otřesy, jak jsem psal, sám při nadskočení ani nevím že se to lehce pohoupne, je to vidět jen při pohledu druhé osoby. S odstupem času to začínám dávat za vinu té minerální kročejovce. Kdybych to dělal znovu, použil bych už isover T-N, ta by měla být tužší s větší nosností.

Laicky 22x14 trámy mi přijdou slabší, tady s Vámi jsem stejného názoru že se při tomto rozměru buď měly dělat menší mezery (třeba 50cm) mezi sebou nebo stejné mezery ale tlustší trámy. Jak jsem psal já ty trámy mám mnohem tlustší s menšími mezerami. Speciálně tady když se to předimenzuje tak to podle mě není nikdy na škodu.

Na ty otřesy, nenapadlo Vás dodatečně aplikovat Mirelon?

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 17.12.2019 19:44 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, vymyšlené to máte v podstatě dobře. Taková konstrukce by měla plnit požadavky na útlum kročejového hluku a vzduchovou neprůzvučnost. Jakýkoli minerál o síle 10 cm by měl vzduchovou neprůzvučnost celkem splňovat, i když by tam klidně mohlo být až 15 cm minerálu a volba minerální kročejovky pod plovoucí roznášecí desku je též správná, akorát že klasické kročejovky se dává do 5 cm. Je na vás, jaký poměr toho liaporu a minerálu zvolíte, ale osobně bych to tím liaporem asi jen vyrovnal (třeba do těch 5 cm by ho mělo stačit), pak bych použil 10 cm tuhé minerální desky a 5 cm klasické minerální kročejovky, ale i tem poměr 10 a 10 cm by měl být v pořádku. Záleží na ceně jednotlivých materiálů a jak se vám s tím bude pracovat. Ta roznášecí plovoucí deska by měla mít dilataci kolem stěn, ty mezírky u stěn pak můžete vystříkat PUR pěnou a tu seříznout do roviny.

Datum: 06.01.2020 21:12 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4 obrázek č. 5 obrázek č. 6 obrázek č. 7 obrázek č. 8
Děkuji za radu, už mám hotovo, takže se chci podělit i pro ostatní samouky o cenné rady a informace. Nakonec jsem na prkenný záklop nosných trámů položil geotextilii, neboť semtam byla nějaká mezírka a díry po sukách, aby se mi tím neprosypal Liapor. Na to vyrovnávací vrstvu cca 5cm Liaporu, použil jsem frakci 4/8 a na 16m2 plochy to udělalo nakonec 21 pytlů, (ale klidně by se dala použít podle mě i ta menší frakce 1/4 a zásyp by byl o to hutnější a pevnější, jen o trochu dražší) bohužel protože záklop stropu byl dost křivý tak se nedalo dobře stahovat hladítkem přes CD profily jak mi mnozí radili, tak jsem zvolil variantu rotační laser a srovnával Liapor do roviny podle něj. Na to dále přišla tepelná izolace v podobě extrudovaného polystyrenu 3 cm vrstvy, konkrétně FIBRAN 300-L, který se dodává v provedení s překrytím, takže do sebe zapadá skoro jako kdyby měl perodrážku. Na to dále kročejovou izolaci z čedičové vaty Isover N o tloušťce 3 cm, pokládanou ve dvou vrstvách, celkově tedy 6 cm izolace na podlaze, vždy pokládanou do kříže a to tak, aby první vrstva Isoveru překrývala spáry polystyrenu a druhá vrstva překrývala spáry první vrstvy vaty. Na to již podle stejného schématu OSB desky s drážkami o síle 18mm, též ve dvou vrstvách, též s překrýváním. U desek jsem v rámci eliminace případného vrzání v případě první vrstvy vždy prolepil drážku pěnivým lepidlem Soudal 67A a poté zasunul pero. U druhé vrstvy už jsem neslepoval, pouze prošrouboval s tím, že jsem vždy vyvrtal pro vruty 6x45mm díru o síle 4,5mm, dále 11mm vrtákem hlavičku aby se vrut zapustil do desek a před zašroubováním též zaplnil lepidlem a chvíli počkal, než lepidlo steklo dovnitř. Poté jsem zašrouboval. Hlavičky šroubů jsem pak překitoval a zabrousil. Od stěn jsem jsem nechával průměrně 1-2 cm, při první vrstvě OSB jsem vystříkal nízkoexpanzní montážní pěnou a seřízl, druhá vrstva desek tedy již byla čistá a neopatlaná. Na desky přišel koberec bez rohových lišt. S výsledkem jsem spokojen, podlaha hezky drží, nevrže, pocitově je v pokoji samo o sobě tepleji a staří sousedi pode mnou už taky nehudrujou.

Nedostatky:
- je vidět, že při chůzi se lehounce podlaha prohýbá, ale je to vidět pouze z pohledu druhé osoby, člověk sám to vůbec nepozná a ani nepocítí, časem sem ještě doplním jestli si to celkově "sedne" nebo zhorší.
- podlaha mi na 5m délky utekla o 1 cm, což nepovažuju za nijak ideální stav, ale vzhledem k tomu že jsem to dělal sám a jsem vyučený elektrikář, tak to nepovažuju ani za žádnou hrůzu

Co bych příště asi udělal jinak:
- vzhledem k tomu, že jsem podlahu bral jako něco, na čem se nevyplácí šetřit, tak bych napříště investoval do tužší kročejové izolace Isover T-N, která vydrží 2x tak větší zátěž
- zároveň bych asi i použil Liapor nejnižší frakce 1/4, k dokonalejšímu vyplnění prostoru
- také jsem ještě dost uvažoval i o pokládce Mirelonu mezi vrstvy OSB desek pro ještě lepší izolaci

Nic z toho jsem bohužel už neudělal, protože realizace byla přes svátky, když bylo v podstatě všude zavřeno a tlačil mě čas na dokončení

Proč jsem nakonec zlikvidoval škváru a použil moderní materiály?
V pokoji, kde celá tato akce probíhala, jsem předtím měl 8 let bledě modrý filc jako koberec. Za tu dobu, jak člověk chodí z pokoje a nazpět přes drážky nalítalo takové množství černého těžkého prachu tak, že ve výsledku jsem koberec vyhazoval ne proto, že by se příliš opotřeboval, ale protože na něm byly doslova černé kolejnice od prachu ze škváry. To byl pro mě rozhodující faktor proč to zlikvidovat - dýchat jsem to už dále nechtěl.

Pro názornost přikládám pár fotek a panu Kubíčkovi výše děkuji za rady.

Datum: 06.01.2020 22:50 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pěkná práce a díky za info, jen taková drobnost, lepil jste k sobě ty OSB desky i v ploše ?

Datum: 07.01.2020 00:34 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý večer, nelepil.
Myslíte, že by to mohl být problém, např v souvislosti s tím lehkým pohupováním?

Datum: 07.01.2020 10:50 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím, nemám odzkoušeno, jak velký to může dělat rozdíl, mně známé instalace se vždy lepily i v ploše. Podle mne by to ale mělo spíše vliv na případné vrzání. Pak jde ještě o to, jak jste ty dvě vrstvy desek přes sebe překládal, zda v drážce jen o kousek a v obou směrech. Zpravidla se to dělá buď křížem nebo možná skoro lépe posunutím desky v obou směrech o poloviny celé desky.

Datum: 08.01.2020 06:47 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobré ráno, OSB desky jsem sem se snažil překládat samozřejmě v obou směrech a v rámci možností i tak, aby od sebe byly drážky jednotlivých vrstev pokud možno dále.

Jen prosím o info, co si jako člověk znalý podlah a problematiky s tím spojené myslíte o tom lehkém pohupování, které popisuji?

Je to očkávatelné úskalí, nebo v podstatě běžný jev u takto stavěných "sendvičových" podlah?

Děkuji

Datum: 08.01.2020 14:00 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, nevím jak si mám to "lehké pohupování" úplně představit, především, zda při něm dochází k určitému prohnutí té roznášecí desky nebo zda se "pohupuje" jako celek, tedy jestli je vůbec toto možné rozeznat. Podle mne to bude běžný jev a souvisí s mírným stlačováním té kročejovky, které tam máte 6 cm. Předpokládám, že ta roznášecí plovoucí deska je udělána dobře a tvoří pevný celek, který se neprohýbá.

Datum: 27.01.2020 21:10 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý večer, právě že se jedná o lehké prohnutí té roznášecí desky. Lze to rozeznat pouze, když se na Vás dívá druhá osoba jak jdete, jak jsem psal, sám nic nepocítíte ani nezpozorujete.

Autor: Jan Růžička
Datum: 26.01.2020 21:20 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 130149
reakce na ...
Pane Větrný, děkuji Vám za sdělenou zkušenost se skladbou podlahy na trámovém stropě. Čeká nás něco podobného. Vy jste se rozhodl odstranit všechnu škváru a suť, čehož se já docela bojím. U polospalného trámového stropu musím myslet na sousedy pod námi. U Vás nedošlo po odstranění násypu k nadzvednutí trámů a poškození stropu pod Vámi?

Datum: 27.01.2020 21:20 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý večer pane Růžičko, nic z Vámi popisovaného jevu jsem nepozoroval. Nutno podotknout, že do bytu pode mnou nemám přístup, ale hádám, že kdyby se něco stalo, už by se někdo dávno ozval. Také jsem se toho před zahájením akce obával, ale pak jsem si řekl, že dřív nebo později by k tomu stejně tak došlo a na opravy bytu svépomocí jsem dobře pojištěn.

Datum: 27.01.2020 21:42 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ještě se pro doplnění zeptám – díval jste se na trámy pod záklopem? Jaké měly rozměry a jak daleko byly od sebe?

Datum: 27.01.2020 23:29 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano, díval. Byly suché, pevné a v překvapivě dobrém stavu, na to že mají 70 let. Rozměr 20x20, šířka od sebe 60 cm

Datum: 29.01.2020 21:08 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Já jsem se k trámům ještě nepropracoval, ale podle dobového projektu mají mít rozměr 24 × 18 cm se vzdáleností 95 cm od sebe. To je už docela daleko, takže myslím, že by mohlo dojít k problémům při nadlehčení. Patrně se to případné nadzvednutí nedá nijak propočítat.

Datum: 29.01.2020 21:30 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Trámy silné, ale na můj vkus příliš daleko od sebe. Těžko říct, jak moc se to pohne, tady to vidím jako větší riziko...

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama