Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Můžete doporučit kamna Jøtul F 3 TD?

Autor: Tomas Cvejn
Datum: 18.12.2019 19:12
uživatel: 131498


Mam prosbu. Mel jsem celkem jasno ze poridim nova kamna Jøtul F 3 TD. Stavajici krbova kamna ABX SKAGEN 4651 skoncily. Naprosto nevyhovuji. Topim temer denne. Moderni dum 7 let stary, kamna pouze pro obyvak do 90m3. Primarni topeni tepelne čerpadlo + radiatory. Drivi mam dost. Mam v podlaze i privod venkovniho vzduchu, ale mam pocit, ze to kdyz mrzne ochlazuje cely obyvak.

Pak jsem zacal cist tady na foru prispevky a zjistil jsem, ze tomu vubec nerozumim :-). Je tolik veci co ovlivnuji vyber kamen. Ja mam limit do 18 tisic a na netu jsem ty Jotuly nasel na heurece za 18t.
Pozadavky nemam veliky, proste aby pomaleji horely a sly dobre regulovat a abych si na ne mohl dat čaj (hotovej).

Mohl by mi nekdo prosim potvrdit, ze to bude fungovat? Nebo nejaka jina? Z tech puvodnich jsem otravenej, protoze vubec nesly regulovat, i kdyz byly uplne zavreny, horely jak o zivot, navic praskl rám, sype se šamot a vysypalo se sklo. Nechci je ani vidět.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Příspěvky
Autor: jenda dibes
Datum: 19.12.2019 20:11 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100322
reakce na ...
Zdravím.
Je smutné , že dělají neregulovatelné kamna. Tam je základem vzduchotěsnost a ty jotulky to naprosto splňují. F3 td jsou zjednodušeně obyčejná vzduchotěsná krabice. Jotulky f 602 naproti tomu podle recenzí mají delší dobu hoření a jsou uspornější (uzké a nízké topeniště co směruje oheň k předním dvířkum do malého prostoru , kde pak je vyšší teplota). Tam je konstrukce delší dráhy spalin a koncentrace ohně do menšího prostoru u dvířek oproti jotulím f 3 td.
Podobná koncepce je u kamen trenk co prodávají v mountfieldu
https://www.mountfield.cz/krbova-kamna-mountfield-trenk-cerna-2kam1118
Jednoduchá kamna , žádný rošt , šamot , výborná ovladatelnost kolečkem vzduchu. Když jsem se na ně díval v obchodě , vcelku solidní zpracování (za málo peněz hodně muziky).

V obchodě jsem viděl i plamen tena . Obyčejné litináky se sekundárním vzduchem pod deflektorem. Topeniště cca 60 na 30cm velikosti . To je pro vás vcelku velké . Ale až na tomto ruském videu jsem pochopil jakou koncepci konstruktéři mají vymyšlenu .
https://www.youtube.com/watch?v=3Oh7NPt1jok
Oplach skla vepředu je klasika i též předehřev vzduchu pod deflektorem na zadní stěně . Ale co je zajímavé jsou boční stěny. Ty jsou dvojité a předehřívá se tam primár co je ovládán na horní plotně (na každé straně jeden regulátor). To má zásadní vliv na předehřev vzduchu a tedy i jeho teplotu a výslednou teplotu hoření. V principu se tak dost zvyšuje teplota hoření a mužete ho více zregulovat . Dosáhnete tak líného plamene za vysokých teplot (málo tepla do komína).
Tímto předehřevem v zadní a bočních stěnách dosáhnete vyšších teplot a naopak nižších teplot bočních stěn . S tím naopak musíte počítat při výkonových požadavcích. Zjednodušeně , toto větší topeniště topí méně než obdobné litináky co mají jednoduchou stěnu.
Menší litináky ale stejné koncepce jako tena jsou amity
https://www.youtube.com/watch?v=otLsY26FYYg&t=295s
Ty splnují vaše cenové limity a mají stejnou koncepci jako tena . Na tomto videu je krásné porovnání . Jako velikost topeniště , ovládání vzduchu, velikost polen atd.
Musím upozornit na základní věc a to je teplota spalin . Tím , že se dost předehřívá vzduch , je zásadní věc regulování . A tím je pak teploměr spalin. Podle toho mužete regulovat teplotu a rychlost spalování (efektivitu) . Vzduchotěsnost zjistíte jednoduchým testem - přivřete proužek papíru do dvířek a neměl by jít vytáhnout. Jsou to vše sálavá kamna . Tam je dobrý ventilátor na kamna
https://www.ventilatornakamna.cz/kategorie-produktu/ventilator-na-kamna/
Ty vám dost vyrovnají teplotu v místnosti , ale dvoupláštovým kamnum se to nevyrovná . Tam je nejlepší pomoc stropní ventilátor. .
Teploměr na kouřovod
https://www.ventilatornakamna.cz/produkt/magneticky-teplomet-na-krb-kamna/

Na co bych chtěl ještě upozornit je vyšší teplota spalin. Lepší je tedy odkouření do komína ve vyšší výšce do komína. Na toto upozornují v návodu . Mužete tomu pomoci i zvětšením odkouření. Kamna mají odkouření 120mm a když je na výstupu zvětšíte na 150mm , tak i zvednete plochu předání tepla.

Jinak vcelku jsem překvapen urovní rusáku , kdy dělají zajímavá porovnávací videa.
https://www.youtube.com/watch?v=Z3xbD_ROLLw
https://www.youtube.com/watch?v=qPN0T-cftFY&t=4s

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama