Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Tepelné čerpadlo monoblok a oddělovací výměník pro domovní okruh bez nemrznoucí směsi

Autor: Ondřej Sadílek
Datum: 20.12.2019 19:36
uživatel: 131513

Zdravím všechny,

v poslední době řeším Sofiiinu volbu v oblasti vytápění TČ. V rámci kotlíkové dotace v domě měním kotel na TP za tepelné čerpadlo. Stávající systém je otevřený a samotížný, radiátory litinové a na můj vkus lehce předimenzované (v případě lehkých mrazů stačilo topit kotlem na cca 50stC výstupní vody a dům se vytopil). Vybral jsem realizační firmu dle kladných referencí a díky dobrému servisu. Vzhledem k velikosti domu jsme vybrali model LG Therma V monoblok s výkonem do vody 16kW. Už při procházení katalogu a diskuzi s firmou se mi splitová jednotka líbila více hlavně kvůli absenci nemrznoucí směsi, ale nakonec jsme vybrali MONOBLOK z důvodu údajně lepší účinnosti při nízkých teplotách a jednoduchosti instalace. TČ již mám v garáži a čeká se na instalaci.

Kvůli kotlíkové dotaci jsem zlikvidoval kotel a při vypouštění vody jsem se zhrozil, co všechno v trubkách je - kaše, bordel. A začalo mě vrtat hlavou, jestli je dobré i po vyčištění systému a filtraci risknout stejnou vodu do výměníku TČ a čekat, že se ucpe. Dál jsem si předem nějak neuvědomil, kolik nemrzky bude potřeba pro takový objem vody v radiátorech a že je potřeba nemrzku po pár letech měnit. Ke všemu jsem si uvědomil, že do budoucna bude doinstalován kombinovaný boiler a do něj se mi také nechce pouštět vodu s glykolem.. Jsou věci, které člověk na začátku nedomyslí.

Napadlo mě řešení TČ oddělit deskovým výměníkem voda/voda o dostatečné ploše. Samozřejmě přibude jedno oběhové čerpadlo.

Rád bych se zeptal místních, zda jste se s touto variantou již setkali a zda byste ji v tomto případě doporučili?

Výhody:
-Nemrznoucí směs pouze ve venkovním okruhu - úspora 15 - 20 tis Kč za jednu náplň nemrzky
-TČ bude pracovat s absolutně čistou vodou a glykolem(bez bordelu)
-Když se ucpe oddělovací výměník, lze ho jednoduše vyndat, vyčistit, vyměnit
-Z topné vody lze jednoduše vyvést odbočku do kombinovaného boileru (boiler by byl kousek od výměníku)
-V případě potřeby lze velký okruh jednoduše vypustit a napustit novou vodou
-cena za přidaný výměník by byla jednorázová, pravidelná výměna glykolu v TČ by byla za pár kaček

Nevýhody:
-lehce složitější
-teplotní spád mezi primárem a sekundárem mírně zhorší účinnost provozu

Má někdo prosím představu, jaké reálné zhoršení účinnosti může výměník způsobit??

Lehce jsem projížděl možnosti a líbí se mi například tento:

https://www.regulus.cz/cz/vymenik-deskovy-dv285-60e-izolovany

Popřípadě, mohu poprosit o doporučení značky výměníku, typu? Ideálně, co máte vyzkoušeno jako ideální poměr cena / výkon?

Cenový strop za výměník bych viděl cca 15000Kč

Budu rád za vaše postřehy. Odpovědi typu, že jsem si to měl rozmyslet dřív, si prosím nechte:)

Díky moc!!!

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 39   starší >>
Datum: 23.01.2020 09:45 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Doplňuji aktualizaci situace. Před pár dny proběhla instalace - nakonec byl výměník opravdu použit.

Primární strana pojmula do 10 litrů vody s nemrzkou (mix na cca -20). Co se týče zprovoznění a regulace, ze strany TČ nebyl problém.

Co to zatím sleduju na teploměrech, zatím se rozdíl mezi primární a sekundární stranou výměníku nedostal nad cca 2stC - to je v případě, kdy TČ tlačí na plný výkon bezprostředně po odmrazování. V ustáleném stavu je mezi primárem a sekundárem rozdíl do 1stC. Zatím se topí na 40stC na výstupu TČ, do baráku se dostane cca 39stC.

Do systému jsou zapojeny krbovky s teplovodním výměníkem - výměník je umístěn na nejvzdálenější větvi od TČ. Včera jsem zkusil souběh TČ a krbovek bez jakékoli blokace- situace se zdá být zatím dobrá, voda z krbovek se ve velkém objemu naředí. Efekt to má takový, že TČ začne plynule stahovat výkon a ve své podstatě pouze dorovnává teplotu výstupní vody na 40stC. Při běžném topení v krbovkách byl příkon TČ cca 1,5kW a nebylo ho skoro slyšet. Bude to ještě obnášet chvíli ladění, ale zatím jsem spokojen:)

Autor: Pavel Kohout
Datum: 03.01.2020 09:29 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104926
reakce na ...
Fotogalerie:
Existují ventily Exogel, které se namontují na vodní potrubí a při poklesu teploty vody pod 1 °C se automaticky otevřou a vypustí tlak.
Zkuste se poptat třeba v NIBE. Prodávají monobloky hodně a měli by mít ochranu proti mrazu vyřešenou.

Pokud TČ napojujete na starý systém, tak doporučuji myslet na magnetický filtr, který chrání oběhové čerpadlo nainstalované v TČ před zadřením. Samozřejmě systém nechte odborně propláchnout a namontujte i mechanický filtr.

Autor: Jozef Homola
Datum: 03.01.2020 10:45 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Povolený kohoutek na vodě neochrání vodovodní potrubí před zamrznutím a destrukcí.
Mám ke své škodě odzkoušeno. Na trubce 3/4 palce (zavlažování na zahradu) se udělay v základním materiálu takové "malé krátery" až na venek na síle stěny asi 2,5 mm. Neumím si představit tu sílu co přetvarovala ocel za studena.

Datum: 07.01.2020 17:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji za rady. Pokud bych použil ten kohoutek, nevypustilo by mě to v mrazu vodu z celého topení?

Regulace TČ bude určitě na základě vnitřních čidel. Externí výměník ale bude pro TČ představovat něco jako "koncentrovaný" radiátor a nemyslím si, že by mělo TČ cyklovat. Sekundární okruh si odebere takovou energii z výměníku, kterou vyzáří radiátory v baráku (samozřejmě při vhodném dimenzování).. řekl bych úplně stejně, jako kdyby tekla z TČ voda přímo do domu. Cyklování si myslím proběhlo, kdyby se zvolil malý výměníček - TČ by zatopilo, výměník by neodvedl energii do sekundáru a TČ by se vrátila teplá voda na zpátečce -> odstavení TČ -> zapnutí TČ .. atd atd..

Před svátky jsem poptal kalkulaci teplovodního výměníku - vstupní parametr byl typ média, průtoky, přenášený výkon, rozdíly teplot mezi primárem a sekundárem a přibližná teplotní hladina.. Na základě kalkulace jsem objednal výměník s plochou větší o cca 40% (vypočtená plocha lehce pod 3m2, zakoupil jsem cca 4m2). Větší mi nedoporučovali z důvodu nízkého průtoku štěrbinami a menší schopností samočištění. K instalaci zatím nedošlo, jsem vážně zvědav:) Sekundární oběhové čerpadlo nakonec Grundfos alpha1 25-60..

Autor: Instalaterství Žalud
Datum: 07.01.2020 18:19 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120140
reakce na ...
Cena výměníku-cena propojení - nižší účinnost ? -versus cena chladivového potrubí a práce chlaďaře odsátí, propojení,kontrola těsnosti -naplnění cca. 8t .

Datum: 08.01.2020 01:20 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Rozdělení TČ (výměník do baráku) bohužel není možné díky chladivu R32 (hořlavé). Kdyby toto chladivo v TČ nebylo, vůbec druhý výměník neřeším a jde se přesně tou cestou, jak popisujete. Toto jsem s firmou řešil a pod rozdělení by se rozhodně nepodepsali.

Datum: 08.01.2020 09:24 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Sadílek je to BLBOST je to běžné chladivo s danými vlastnostmi a technologickým postupem. Na chladiva A2L potřebujete jen bezkartáčovou odsávačku, která je určena na hořlavá chladiva kategorie A2L, A3L. Tudíž je běžně odsávám a plním, jak by se dle Vás jinak postupovalo v případě zásahu do chladícího okruhu.

Datum: 08.01.2020 11:22 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Je mi jasné, že se dá s chladivem R32 pracovat obdobně jako s jinými médii, ale bylo mi řečeno, že rozdělení na split prý legislativně a bezpečnostně nejde - z toho jsem vycházel a vymýšlel teplovodní výměník.. funkčně samozřejmě ano... Kdyby došlo uvnitř domu k požáru, výměníkem (kondenzátorem) v domu by mohlo utéct chladivo a podnítit další hoření. V TČ je cca 2,5kg. Napadlo mě spíše nahradit chladivo R32 nehořlavým chladivem R410. Dle toho co jsem všemožně dohledal by to jít mělo, ale nemusí být zaručeny vlastnosti TČ (z důvodů odlišných tepelných vlastností R32 a R410)..

Cena za instalaci teplovodního výměníku není tak strašná - 10500Kč výměník, 3000Kč čerpadlo + nějaká cinkrlátka = cena jedné náplně nemrzky. Každopádně varianta rozdělení na split by byla nejlepší..

Autor: Josef Vávrad
Datum: 08.01.2020 12:49 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131505
reakce na ...
Přiznám se, že nechápu. To nemáte ve skříni ani 2,5 kg oblečení? To také přispívá k hoření. Nějakých 2,5 kg chladiva v kovových trubkách je proti ostatnímu naprosto zanedbatelný problém.
Chci také monoblok právě pro jednoduchost montáže. Dům mám především zajištěný inteligentním řízením v celkové ceně cca 1 500 Kč.
Výsledek sleduji přes internet - nepoužívaná novostavba
https://thingspeak.com/channels/352633
Přes internet i zapínám/nastavuji topení v případě potřeby.
Výpadek elektřiny řeším UPSkou s dobou provozu elektroniky i čerpadla s přehledem týden. Investice cca 3 tis. Kč.
V případě dlouhodobého výpadku k dispozici elektrocentrála 2kW, která utáhne i všechny lednice v domě a zvládla by dát do chodu i toto TČ. ČEZ si tedy v kalamitě může opravovat dráty i do jara. Okoukáno u bezdomovců v pražských lesích :-)

Datum: 08.01.2020 14:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Kdyby to realizační firma mohla udělat, udělala by to. TČ monobloky normálně rozdělují, ale ne s chladivem R32.. 2,5 kg ponožek ve skříni také hoří, to máte pravdu:)

Datum: 08.01.2020 15:30 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Místo,kde by byl výměník má více jak 9m3? Jinak- kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá výmluvy. Ti co vám budou montovat TČ jsou montéři nebo i chlaďaři?

Datum: 08.01.2020 15:31 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Místo,kde by byl výměník má více jak 9m3? Jinak- kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá výmluvy. Ti co vám budou montovat TČ jsou montéři nebo i chlaďaři? file:///C:/Users/P/Downloads/3_Ekologie%20a%20chladivo%20%20R32-%20final%20(1).pdf

Datum: 08.01.2020 15:40 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
https://www.chlazeni.cz/data/blob-rename/page-application_pdf-20170418101544-9316-3-ekologie-a-chladivo-r32-final.pdf/

Autor: Šalý Jaroslav
Datum: 08.01.2020 23:23 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118337
reakce na ...
Vávro žvaníš o něčem o čem víš h...o. Chladivo v trubkách je bezpečné. Ale normy jsou pro to, když dojde k poruše. Divil by ses co by se mohlo stát, kdyby k tomu došlo. A že k tomu může dojít dokazuje praxe (bohužel i se smrťáky).

Datum: 09.01.2020 09:15 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pokud máte pravdu, pak jednoznačně originál monoblok venku a ještě oddělený protipožární stěnou :-) Ochranu proti rozmarům počasí a dlouhým výpadkům EE jsem již popsal. Není co dalšího řešit.

Datum: 09.01.2020 19:55 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vávro twl jsi k smíchu. kdyby sis přečetl o čem je řeč, tak držíš hubu. Jde o množství chladiva a prostor pro umístění. Pokud je dostatečný tak o nic nejde a je to z hlediska provozu výhodnější. Z venku žádnou zeď nepotřebuješ. Zapoj mozek

Datum: 09.01.2020 20:02 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Proč prudíš?
Vy píšete, že jsou z toho smrťáky. Já píšu, že to v tom případě do baráku nepatří. Je to jednoduché, jak facka :-)

Datum: 09.01.2020 20:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Neprudím, jen uvádím věci na pravou míru. Nepiš kraviny, nebudu psát. K haváriím dochází právě proto, že se nedodržují normy a předpisy. Takže je může zpochybňovat jen ..... .

Autor: Jakub Šafanda
Datum: 10.01.2020 08:43 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100165
reakce na ...
A proč se vyjadřujete sprostě?

Datum: 09.01.2020 20:15 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
duble

Datum: 10.01.2020 15:29 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pánové, není proč se rozčilovat:)

Osobně si myslím, že opravdu by bylo nejlepší TČ rozebrat, výměník umístit do místnosti.

Fakta:
1/Realizační firma se pod to nepodepíše
2/ Rozdělení na černo = padá záruka

Jak to asi dopadne:
1/TČ zůstane vcelku = plná záruka
2/Zapojí se výměník
3/Po uplynutí záruky se popřemýšlí o rozdělení a zvážení bezpečnostních rizik - ano, je to dvojí práce, ale do budoucna by se mohla vyplatit.

U TČ se v první fázi nepředpokládá trvalý provoz na plný výkon (což zmenší finanční ztráty sníženým COP - výměník a nemrzka v primáru), do systému jsou připojena krbová kamna s výměníkem, přičemž bude po zatopení TČ blokováno. TČ by mělo sloužit hlavně pro temperování domu v době nepřítomnosti posádky.

Autor: Petr Novák
Datum: 14.01.2020 07:58 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129259
reakce na ...
Hlavně bych zapřemýšlel o umístění tč a vedení trubek. Já sem přemýšlel o odděleném výměníku z monobloku (výrobce i montažní firma to umí), že bych ho dal dovnitř. Nakonec jsem se na to vykašlal (kvuli ceně za vícepráce a chladivo). trubky jdou přímo rovně do zdi takže jen cca 30-40cm co je TČ od zdi a jsou pořádně zaizolované. Pokud s Tč uvažujete na stálý provoz není v tom problém i bez nemrzky. Pokud by to byla nějaká chata nebo místa kde jsou výpadky elektriny tak by to bylo nevyhnutelné. Nebo by bylo na zvážení jak zajistit cirkulaci vody v tč. budete mit aku nádrž?

Autor: karak karak
Datum: 15.01.2020 21:14 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 115487
reakce na ...
Nejde o poškození trubky, ale praskne výměník uvitř TČ.

Autor: Pavel Kohout
Datum: 08.01.2020 21:15 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104926
reakce na ...
Pokud se na chladivo R32 podíváte z pohledu normy EN378, tak pokud je náplň okruhu pod 1,84 kg, není nutné řešit objem místnosti, ve které je vnitřní jednotka chladicího zařízení umístěna. Pokud je náplň okruhu nad 1,84 kg, použije se vzorec uvedený v normě a počítá se min. plocha místnosti. Bere se v úvahu výška instalace vnitřní jednotky (2,2 m kazeta/kanálovka, 1,8 m nástěnka, 0,6 m parapetka nebo hydrobox tepelného čerpadla) atd.
Pokud by byla vnitřní jednotka umístěna v malé místnosti, lze to vyřešit větráním nebo místnost propojit neuzavíratelnými otvory např. se sousední místností. Podrobněji viz v.u. norma.

Pokud byste se rozhodl monoblok rozdělit, tak Vám v první řadě padne záruka na stroj a to bych viděl jako nejpodstatnější problém.

Autor: Jirka Tham
Datum: 30.12.2019 16:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 111726
reakce na ...
- Pri pridani vymeniku ovlivnite regulaci TC - ThermaV ma tusim pouze interni cidla V/V. Pokud nenatapi, je integrovane cerpadlo vypnute a spina jen v kratkych intervalech. Minimalne Vam tedy naroste hystereze spinani.

- Pokud je ucelem ochrana vymeniku pred zamrznutim, nemusite smes dimenzovat na nejkrutejsi pripad. I smes v koncentraci na -10°C pri nizsich teplotach "rosolovati" a nenabyva vyrazne na objemu. Trochu problem muze byt, ze pote nejde cerpat...

-u kombi boileru je zpravidla vyrazne vyssi tlak v radu nez v otopne soustave, a to i pri otevrenem kohoutku. Spis nez ke kontaminaci dojde k postupnemu vyliti smesi pres pojistny ventil v TC

Datum: 21.12.2019 20:21 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Monoblok + čerpsdlo glykolu + výměnik + expanzka jeden okruh
výměník + čerpadlo do topného okruhu (tento okruh stejně nutno vyčistit - najděte firmu ) druhý okŕuh
Použitím glykolu snížíte trochu výkon i zhoršíte COP

Autor: Jozef Homola
Datum: 20.12.2019 20:19 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Výměník nebo radiátor nebo cokoliv v zásadě účinnost nezhoršuje. Maximálně neodebere tolik tepla a zbytek se vrátí do zdroje a opět zdroj dodá chybějící rozdíl. Co se může změnit tak, to je tepelný výkon, který byl deklarován pro jiné podmínky nebo jinou kapalinu.

Datum: 20.12.2019 20:48 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nechcete si to náhodou ještě rozmyslet? Jako vtip roku vynikající :-)

Datum: 20.12.2019 20:59 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jde o to, že teplotním spádem mezi primárem a sekundárem bude TČ donuceno topit na vyšší teplotu a tím se účinnost TČ sníží.. Samozřejmě, jakou energii si barák vezme, to TČ dodá, ale dle mě je problém ten teplotní spád.. To, jestli bude výměník topit v místě instalace mě netrápí - temperace je tam potřeba..

Např: Chci v radiátorech 40 stC, teplotní spád mezi primárem a sekundárem je 5stC, TČ musí dodat vodu s teplotou 45stC - TČ poběží s nižší účinností..

Autor: Pavel Wolf
Datum: 20.12.2019 19:55 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126740
reakce na ...
Nic jste neobjevil, žádné TČ nepoužívá nemrznoucí směs v soustavě radiátorů. Leda jen v domě který není trvale obydlený a hrozí zamrznutí radiátorů. Ani nevíte co máte v garáži. Studujte.
Ten bordel z topeni musíte dostat ven.

zobrazuji 1 - 30 z 39   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama