Tepelné čerpadlo monoblok a oddělovací výměník pro domovní okruh bez nemrznoucí směsi

Rubriky:

Reklama
OS Ondřej Sadílek @ondrej.sadilek před 4 roky20.12.2019 19:36:00
Tepelné čerpadlo monoblok a oddělovací výměník pro domovní okruh bez nemrznoucí směsi

Zdravím všechny,

v poslední době řeším Sofiiinu volbu v oblasti vytápění TČ. V rámci kotlíkové dotace v domě měním kotel na TP za tepelné čerpadlo. Stávající systém je otevřený a samotížný, radiátory litinové a na můj vkus lehce předimenzované (v případě lehkých mrazů stačilo topit kotlem na cca 50stC výstupní vody a dům se vytopil). Vybral jsem realizační firmu dle kladných referencí a díky dobrému servisu. Vzhledem k velikosti domu jsme vybrali model LG Therma V monoblok s výkonem do vody 16kW. Už při procházení katalogu a diskuzi s firmou se mi splitová jednotka líbila více hlavně kvůli absenci nemrznoucí směsi, ale nakonec jsme vybrali MONOBLOK z důvodu údajně lepší účinnosti při nízkých teplotách a jednoduchosti instalace. TČ již mám v garáži a čeká se na instalaci.

Kvůli kotlíkové dotaci jsem zlikvidoval kotel a při vypouštění vody jsem se zhrozil, co všechno v trubkách je - kaše, bordel. A začalo mě vrtat hlavou, jestli je dobré i po vyčištění systému a filtraci risknout stejnou vodu do výměníku TČ a čekat, že se ucpe. Dál jsem si předem nějak neuvědomil, kolik nemrzky bude potřeba pro takový objem vody v radiátorech a že je potřeba nemrzku po pár letech měnit. Ke všemu jsem si uvědomil, že do budoucna bude doinstalován kombinovaný boiler a do něj se mi také nechce pouštět vodu s glykolem.. Jsou věci, které člověk na začátku nedomyslí.

Napadlo mě řešení TČ oddělit deskovým výměníkem voda/voda o dostatečné ploše. Samozřejmě přibude jedno oběhové čerpadlo.

Rád bych se zeptal místních, zda jste se s touto variantou již setkali a zda byste ji v tomto případě doporučili?

Výhody:
-Nemrznoucí směs pouze ve venkovním okruhu - úspora 15 - 20 tis Kč za jednu náplň nemrzky
-TČ bude pracovat s absolutně čistou vodou a glykolem(bez bordelu)
-Když se ucpe oddělovací výměník, lze ho jednoduše vyndat, vyčistit, vyměnit
-Z topné vody lze jednoduše vyvést odbočku do kombinovaného boileru (boiler by byl kousek od výměníku)
-V případě potřeby lze velký okruh jednoduše vypustit a napustit novou vodou
-cena za přidaný výměník by byla jednorázová, pravidelná výměna glykolu v TČ by byla za pár kaček

Nevýhody:
-lehce složitější
-teplotní spád mezi primárem a sekundárem mírně zhorší účinnost provozu

Má někdo prosím představu, jaké reálné zhoršení účinnosti může výměník způsobit??


Lehce jsem projížděl možnosti a líbí se mi například tento:

https://www.regulus.cz/cz/vymenik-deskov…

Popřípadě, mohu poprosit o doporučení značky výměníku, typu? Ideálně, co máte vyzkoušeno jako ideální poměr cena / výkon?

Cenový strop za výměník bych viděl cca 15000Kč


Budu rád za vaše postřehy. Odpovědi typu, že jsem si to měl rozmyslet dřív, si prosím nechte:)

Díky moc!!!

Upraveno administrátorem před 2 roky
Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

Nejlépe hodnocené

Nejnovější příspěvky

134 odpovědí

Zobrazit všechny reakce
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.