Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Výroba pelet pro vlastní potřebu-součastnost 2020

Autor: Pavel Šam
Datum: 21.12.2019 12:12
uživatel: 131515

Mám přísun pilin+drobné odřezky a kůra za odvoz. V roce 2020 odhad 5 až 10t. Co takhle tento materiál rozdrtit na předepsanou frakci a napeletkovat pro AK?
Je zde spoustu témat tohoto zaměření, ale jsou stará včetně technologie "v plenkách"!
1.je mi jasné, že piliny před mletím a peletkováním musí mít určitou vlhkost.
2.až tak netrvám na univerzálnosti zařízení na různé druhy peletek. Nechci si zničit kotel chlorem. Stačí aby to dělalo peletky třeba jen pr.6mm
3.o opotřebení lisovacích součástí vím a po určité době se musí vyměnit. Tedy po x tunách zpracovaného materiálu. Což přibližně u mne dělá 10let.
4. Cena pelet se pohybuje 7000 až 8000Kč/t což téměř odpovídá ceně koksu váhově. Ve výhřevnosti samozřejmě ne. Takže když bych nalisoval 10t za rok tak mám hodnotu 70tKč. Takže i ta návratnost by mohla být vcelku krátká.
5. Moje představa práce je dvě soboty v měsíci a za den tak zpracovaná tuna peletek. Takovej 12kovej přesčas místo v zaměstnání doma.
Potřebuji doporučit FUNKČNÍ STROJ který zapnu do ele. a otočím vypínačem a jen budu doplňovat vsázku a odvážet peletky. Žádný zajíždění a kdesi cosi! Jak je to s údržbou? Nebo "žádná" až po výměnu matrice?
Představa takovéto sestavy by byla ideální https://www.youtube.com/watch?v=dQfeGk3FSN0

O nějaké nefunkční zařízení nestojím! A rád bych se mu vyhl.
Děkuji

Ps. pokud by vyschl zdroj pilin, tak se stroj dá nedá prodat?

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Pavel Šam29.12.2019 19:16
Josef Hodboď29.12.2019 16:37
Pavel Šam26.12.2019 14:59
Pavel Šam25.12.2019 18:44
Josef Hodboď21.12.2019 19:30
Pavel Šam21.12.2019 18:14
Jaroslav Dítě21.12.2019 13:23

Datum: 25.12.2019 18:44 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak jsem toho moc "nevygooglil"
Našel jsem tyto tipy peletkovačů např. https://www.youtube.com/watch?v=uGjOE8c5254 Ten má údajně výkonnost 200kg/h
k tomu bych musel pořídit drtič na předepsanou frakci. A ten drtí malé kousky a já mám i kůru a malé odřezky. Tak na to by zase byl lepší https://www.youtube.com/watch?v=dQfeGk3FSN0
Akorát toto jsou 10 let staré technologie.

Nemáte někdo odkazy na stránky dalších výrobců? Dík

Autor: Josef Hodboď
Datum: 29.12.2019 16:37 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123662
reakce na ...
Zkuste třeba
http://www.kovonovak.cz/cs/content/granulacni-linky-vyroba-pelet
Ten nejmenší lis MGB 100 - BONSAI.

Bez kvalitní přípravy suroviny, tedy vhodného drtiče, se neobejdete.

Pokud chcete lisovat pelety z rostlinné hmoty, tak pozor, obsahuje chlor aj. látky, které vám mohou velmi zkrátit životnost kotle.

Datum: 29.12.2019 19:16 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nebojte účinky chloru jsem viděl na několika fotkách a ani materiál nemám. Teda trošku jo, ale ten kompostuju. Ročně 1.5m3 hotovýho kompostu.

Autor: Jaroslav Dítě
Datum: 21.12.2019 13:23 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124505
reakce na ...
Víte, ono vyrobit pelety není nic tak jednoduchého Doporučuji si pořídit, nebo zapůjčit knihy od p. Lyčky : Dřevní peleta a Dřevní peleta II. Pro soudržnost pelet po prolisování je potřeba docílit určité teploty a to proto, aby došlo k rozpuštění pektinů a tím slepení částeček dřevní hmoty. Pokud však teplotu přeženete, tak dojde k degradaci materiálu. Na You Tube je řada návrhů na válcové lisy. Určitě je ale potřeba na raznici použít ušlechtilý, kalitelný materiál, který odolá opotřebení a deformacím. Pak bych radil, přepočítat si potřebné množství , např 5t na objem a z toho si odvodit pracnost. Nakonec přijdete na to, že bez trochu sofistikovanějšího zařízení to nemá naději na úspěch a že cena zařízení je někde v nenávratnu.

Datum: 21.12.2019 18:14 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Já jsem chtěl eventuálně koupit stroj. Ne se zabývat tvorbou technologie, vývojem a stavbou peletovače.
Tak jak si kupujeme auto, štěpkovač, vysavač, pilu atd. dle kriterií jako je např. výkon úměrný naší potřebě a ekonomickým možnostem.
Čekal jsem tady je odkaz na tento tip od tohoto výrobce. A také ten si nepořizujte má tyto závady. Tady jsou odkazy stačí si vybrat.
No asi nic není. Výrobu ve velkém jsme přenechali nadnárodním firmám s těch do státní kasy pokape, přece nebudeme podporovat v malém obyčejný lidi s kterých s jejich práce doma nic nemáme. Ať žije pseudoekologie a soběstačnost.

Autor: Josef Hodboď
Datum: 21.12.2019 19:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123662
reakce na ...
Existují i skutečně čeští výrobci a z českého dřeva. Chce to zapátrat, nebo dejte dotaz na Klastr Česká peleta.
Samovýroba je trochu ošidná, neboť aby se pelety nerozpadaly na prach, je třeba velmi vysoký tlak a ty hobby stroje se rychleji opotřebují. Dřevo musí mít správnou zrnitost, vlhkost, aj.
Můžete googlit, třeba na slova
domácí výroba pelet
a pak uvidíte, co se dá koupit. Vystavovány byly domácí lisy třeba v Ceských Budějovicích na výstavě Země živitelka aj.

Datum: 26.12.2019 14:59 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak jsem toho moc "nevygooglil"
Našel jsem tyto tipy peletkovačů např. https://www.youtube.com/watch?v=uGjOE8c5254 Ten má údajně výkonnost 200kg/h
k tomu bych musel pořídit drtič na předepsanou frakci. A ten drtí malé kousky a já mám i kůru a malé odřezky. Tak na to by zase byl lepší https://www.youtube.com/watch?v=dQfeGk3FSN0
Akorát toto jsou 10 let staré technologie.

Nemáte někdo odkazy na stránky dalších výrobců? Dík

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama