Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Hluk z kotle CALYDRA DELTA 28 FF

Autor: Martin Blažek
Datum: 24.12.2019 18:17
uživatel: 131529

Dobrý den,

měl jsem problém s kotlem Chaffoteaux CALYDRA DELTA 28 FF (http://www.flowclima.cz/sites/default/files/calydra_delta_ff-c_navod.pdf)
4 dny jsem byl úplně bez topení a teplé vody, než mi opravář sehnal novou řídící desku do kotle (při předchozí kontrole diagnostikoval že odešla řídící deska).

Po výměně desky se kotel chová "divně" (hůře než před opravou). Termostat spíná kotel každých 5 minut bez žádné přestávky. Dále je také stále spuštěné pravděpodobně čerpadlo. Viz. video, kde se kotel nahřál a poté běží v tomto procesu:

https://youtu.be/gcLCt54aDEA

HORŠÍ problém vidím ve druhém videu níže. Při vyšší nastavené teplotě na kotli dělá šílené zvuky a to při každém cyklu. Už jsem bezradný a budu rád za jakýkoliv nápad. Myslím si, že tyto zvuky dělá pouze pokud spouští okruh topení (když ohřívá teplou vodu tak tyto zvuky jsou minimální)

https://youtu.be/rqYrdWBM6i0

Moc děkuji.. :-)

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 177   starší >>
Datum: 25.03.2020 23:16 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Hezký večer pánové,

po delší odmlce mám "nový" problém.. Padá mi tlak na kotli. Při sepnutí kotle se tlak zvýší a po vypnutá spadne. Co bych pro to mohl udělat, jelikož předpokládám že se tak chovat nemá. https://youtu.be/_jARiPiLjRI

Druhý dotaz jsem již dal do nového příspěvku, tak kdyby jste i němu něco měli tak budu rád: https://forum.tzb-info.cz/147029-ohrivani-zasobniku-kotle-calydra-delta-28-ff

Děkuji.

Autor: Pavel Pavlo
Datum: 26.03.2020 06:34 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100426
reakce na ...
První neřešte...rozdíl vytváří chod čerpadla.

Datum: 26.03.2020 07:22 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Právě jsem si říkal zda to nemůže mít spojitost.
Večer v kuchyni a ve sprše voda která tekla z kohoutku, tak netekla plynulým proudem, ale dokázelo tam k takovým patrným přeřušením (omlouvám se, ale nevím jak to mám napsat) jako by neměla dostatečný tlak..

Datum: 26.03.2020 07:32 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To nemá ale s kolísáním tlaku na kotli nic společného.
Uvědomte si,že to co vidíte na tlakoměru kotle je primární(topná)voda.Ta dále přechází do zásobníku a ohřívá sekundární(užitkovou) vodu.
Takže případný nestabilní tlak užitkové vody je způsoben chybou někde na přívodu do zásobníku,nebo na výstupu z něj.

Datum: 26.03.2020 07:37 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Dobrě, děkuj za info.

Ještě k té neplynule tekoucí vodě. Vypadá to, že se projevu pouze u teplé vody. Snižoval jsem včera na kotli teplotu vody (na 3 puntík), tak nevím jestli to může být tím. Zkusil jsem vrátit zpět na teplotu cca. 60-70°C (viz. obrázek) tak uvidíme zda se něco změní.

Datum: 26.03.2020 07:44 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Čistě teoreticky by se něco takového mohlo dít,ale pouze mechanicky-při určité teplotě se může nejaký plastový/kovový prvek vzpříčit a omezit průtok.
Ovšem to by se muselo vysloveně prohlédnout na vedení vody.

Datum: 26.03.2020 16:10 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vypadá to, že zvýšení teploty na kotli pomohlo té tekoucí vodě..

Takže padající tlak na kotli, když se vypne řešit nemusím?

Datum: 26.03.2020 17:32 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pokud vás trápí to co jste ukázal na videu, tak buďte v klidu.

Datum: 26.03.2020 17:37 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Beru za slovo a děkuji..

Ještě mě trápí ten druhý problém (druhý odkaz), ale k tomu už jste se mi vyjadřoval.

Datum: 16.01.2020 10:42 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Hezké den,
nastavil jsem kotel na nejnižší výkon pro topení a včera od rána sledoval chování kotel. Start topení byl v 9:00 při teplotě 21,5°C (požadováno bylo 23,5°C). Během cca. 1 - 1,5 hodiny se byt dostal do požadované teploty.

Kotel topil na první zážeh cca. 25 - 30min., poté se cca. 3x zacyklil na 3/3min. cykly a od té doby držel nastavení termostatu, který spíná kotel 3x do hodiny (během těch sepnutí 3x do hodiny hořel hořák 5-7min. + poté 3 min. čerpadlo, ale to záleží o kolik klesne teplota ne?)

Spotřeba plynu během dne topení (9:00 - 22:00) + TUV byla 3,911m3.

Co si myslíte o tomto stavu kotle a spotřeby? Mohu to nyní považovat za "optimální"?

Poté bych měl ještě finální dotazy.
Děkuji za pomoc.

Autor: Jozef Homola
Datum: 16.01.2020 11:01 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Považujte to za "optimální". Nic lepšího nedosáhněte. Pokud bude více mrznout tak to zvládne. Horší bude jaro.

Datum: 16.01.2020 11:08 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Proč myslíte že bude horší jaro/podzim? Kvůli vyšším teplotám v bytě?

Datum: 22.01.2020 12:01 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tím že bude jaro/podzim bude kotel pouze topit méně, jelikož teplota bytu nebude klesat tak nízko pod požadovanou jako je to například v zimě.
Jak jste to jinak myslel?

Datum: 22.01.2020 12:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Výkon kotle a počasí venku jsou spojité nádoby. Znamená to, že kotel vyrábí teplo a radiátory jej "ztrácejí". To jak ztrácejí nebo lépe řečeno odvádějí z vody proudící vnitřkem radiátoru záleží na teplotě vzduchu a teplotě okolních zdí a zejména oken. Když je venku chadněji, tak i zdi jsou chladnější a vzduch který cirkuluje uvnitř místnsti je také o něco málo chladnějí ale hlavně má intenzívnější pohyb což ochlazování radiátorů zvyšuje. Další forma odchodu tepla z radiátoru je vyzařování tedy radiací. I radiace je jiná, když jsou zdi a okna teplejší. Radiační sdílení tepla je závislé na vzájemné bilanci. Radiátor nejenom vysílá ale taky přijímá a když je chladnější okolí, je ta bilance pro radiátor příznivější. Pro představu kdyby se radiátor umístil do krabice, která by měla stejnou teplotu povrchu jak topící panel, tak z pohledu termomechaniky žádné teplo nepředává i když vysílá. Stejné množství se mu vrací do povrchu. Jiné by to bylo při rozdílné emisivitě povrchů.
Kdo má moderní kotel si může změřit na plynoměru, že minutová spotřeba plynu kotlem je při stejné teplotě vzduchu a stejné teplotě vody v meziobdobí menší než v zimě. Kotel tak modulací reaguje na požavek.

Datum: 22.01.2020 14:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji za vysvětlení a uvidíme jak se to bude kotel chovat až se venku oteplí.. :)

Datum: 12.01.2020 18:05 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Hezký večer,
tak jsem v pátek sundal termostatické hlavice, včetně té ruční hlavice. Chápu správně, že i pokud jsem je měl otevřené naplno tak teplotu škrtily a nyní by měli jet radiátory naplno? Je potřeba ještě na radiátorech něco nastavit?

Během víkendu jsem zkoušel testoval chování kotle a termostatu. Vypadá to, že "problém" s cykly 3/3min. je stále.
Ráno je teplota 21,5°C (požadovaná teplota na termostatu je 23°C) a poprvé v 9:30 sepne termostat a hořák hoří cca. 15 min. v kuse. Po 15 min. jede 3 min. čerpadlo a poté se objevují 3/3min. cykly (3 min. hoří hořák a 3 min. jede čerpadlo) a to se opakuje cca. 20 min. poté termostat vypne a kotel taky. Po této fázi se opakují cykly podle nastavení termostatu, kdy termostat podle požadavku spíná kotel 3x do hodiny.

Pokud bych nastavil poprvé požadovanou teplotu například 24°C, tak podle zkušeností si myslím že by 3/3min. cykly byly cca. další 1-2 hodiny.

Pokud jsem během dne kdy je byt už "vyhřátý" přepnul požadovanou teplotu např. na 23,5°C (z 23°C) tak to trvá cca. 15 min. a kotel hoří stále. Nevím jak by to bylo např. u vyšší teploty 25°C, zda by se tam opět poté spustily 3/3 min. cykly.

Mám k tomu ještě nějaké otázky:
1. 3/3min. cykly jsou špatné chování kotle a termostatu? Kotel by poprvé hořet do té doby než dosáhne požadované teploty?
2. Je možné že nedokáže vytopit byt na požadovanou teplotu?

Dokážete mi poradit co přesně bych měl ještě ohledně kotle podniknout?

Datum: 12.01.2020 18:24 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pokud je to celkem normální termostat, tak jednoduše přejděte na řízení MANUAL. Tam nastavíte teplotu jako žádáte a ta bude trvat až do to doby než vás to "omrzí". Na kotli nastavíte výstupní teplotu (jakou to záleží ná vás) a odměnou vám bude chování kotle. To napoví zřejmě co již dávno tušíme ale za zkušenost to stojí. Zaznamenat stav plynu na plynoměru a zjistit spotřebu třeba za několik hodin a spočíta cykly, kolik na to kotel měl. Tedy kolkrát mu plamen zahořel nebo zhasl. Mám zato že každý termostat má manuální funky. Ta je totiž nejčastěji nastaven, když se odchází z domu na dlouho. Prostě je to "ruční útlum".

Datum: 12.01.2020 18:50 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Já mám stále otázku na 3/3min. cykly.. (3 min. hořák + 3 min. čerpadlo)

Proč kotel nedokáže na 1 zátah dosáhnout požadované teploty a začne 3 minutový cyklus?

Datum: 12.01.2020 18:57 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Kotel nakrmí radiátory teplou vodu (při třech kusech snadno) a pak už se mu vrací tak teplá, že do ní nemůže dostat minimální výkon při hoření plynu, tak zhasne a tudíž čeká až se voda cirkulací ochladí.

Datum: 12.01.2020 19:05 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Takže by pomohlo, kdyby se kotel nastavil na jeho nejnižší výkon? (úplné minimum nastavené není)

Nebo snížit teplotu, kterou kotel topí do radiátorů? :)

Datum: 12.01.2020 19:40 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To jestli vám to pomůže je opravdu pouze otázka vyzkoušení - ubrat na min P1 jste měl už dávno.
Jinak je to tak jak píše P. Homola.
K pomoci celkové by vám pomohou jedině navýšit výkon(velikost) radiátorů.

Datum: 12.01.2020 19:51 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Děkuji pánové za odpovědi.. Kotel je nastaven viz. foto (vzal jsem původní nastavení desky před výměnou). Uberu tedy P1 na úplné minimum a uvidíme co kotel bude dělat.

Autor: Josef Vávrad
Datum: 13.01.2020 08:43 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131505
reakce na ...
Hlavně nastavte teplotu na kotli na maximum. Dovolíte radiátorům pořádně topit. Odhadem 4kW. Kotel má 7kW. Teď to vypadá, že radiátory topí 3,5 kW. Je to pochopitelně odhad z těch Vašich udávaných časů 3 a 3 minuty.

Datum: 05.01.2020 15:25 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Tak pánové doufám že snad poslední shrnutí a doplňující otázky (omlouvám se, že to píšu nahoru, ale je to přehlednější)..

1) Teplotu na kotli pro topení i vodu mám nastavenou viz. obrázek (myslím si že to bude něco okolo 65°C)..
2) Termostat nastaven na 3 cykly/hod. a min. dobu kotle jsem nastavil na 3 minuty.

Souhlasíte s nastavením, které budu aktuálně pozorovat a poté sem ještě napíšu 24 hod. spotřebu plynu + časové cykly v kterých kotel běží.

Otázky:
3) Jak je to s ohřevem TUV zásobníku? Ten probíhá kdy? Během cyklů kotle? Co když je například v noci teplota klesající, dohřívá se zásobník také?
4) Nevíte co přesně znamená Zn v nastavení termostatu (viz. obrázek s aktuálnm nastavením)? Mám tam hodnotu: 19:f5 s nevím zda je to to samé, jelikož nikde tato informace není.
5) Stále jsem se nedozvěděl jak je to s tím proporcionálním pásmem. Pokud mám nastaveno 1,5 znamená to že k požadované teplotě 24°C se počítá 0,75°C na každou stranu kdy kotel stále topí (v cyklech ale nonstop) a nebo vůbec netopí?
6) Ty cykly (3 cykly/hod.), které nastavuji na termostatu tak začne kotel provozovat až se dostane do proporcionálním pásma nebo až dosáhne požadované teploty?

A všem Vám moc děkuji za rady.. :)

Datum: 05.01.2020 18:11 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Z teploty 22°C v bytě na požadovaných 24°C. Start v 14:00 a dosaženo požadovaných 24°C v +- 16:20

První fáze trvala déle:
16 min. - hořák
3 min. - čerpadlo

a poté se vše opakovalo non-stop v rytmu:
3 min. - hořák
3 min. - čerpadlo

Jediná věc, které mě zarazila byla ta, že ani do teď se kotel při dosažení teploty nevypnul na "delší" dobu.. Topení je na pocit opravdu horké a teploměr (nemyslím na termostatu) ukazuje už 24,5°C.

Nastavil jsem na termostatu korekci naměřené teploty prostředí na 0,3°C + jsem ztlumil teplotu topení na polovinu a konečně se kotel vypnul.

Datum: 05.01.2020 18:42 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
No a kolik to spotřebovalo plynu? Pochopte, že když je soustava nabita teplem, tak už jej tolik ze zdroje neodebere a vesele cykluje.
Když už to tak měříte jen pro zajímavost změřte o kolik vteřin se rozběhne ventilátor dříve než naskočí plamen a kolik vteřin běží ventilátor po zhasnutí plamene. Děkuji předem.

Datum: 05.01.2020 18:48 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
A neměl by zde kotel již využívat 3 cykly/hod., které by měl spínat termostat?

Datum: 05.01.2020 18:59 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Snad máte na termostatu signalizaci jestli je pokyn k topení nebo ne?

Datum: 05.01.2020 19:02 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano mám, ale dokud jsem neztlumil teplotu na kotli a nenastavil tu korekci teploty tak termostat hlásil stále signalizaci k topení..

Autor: Josef Vávrad
Datum: 05.01.2020 19:24 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131505
reakce na ...
To je v pořádku. Termostat měří teplotu zdi a ta jde u těchto dynamických jevů s mírným zpožděním proti teplotě stropu / středu místnosti.

zobrazuji 1 - 30 z 177   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama