Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Promrzajici balkon

Autor: Odřich Guřan
Datum: 28.12.2019 11:39
uživatel: 117705


Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4
Dobrý den,

V zatepleném rodinném domě máme ložnici jejíž zhruba 1/5 stropu tvoří balkón. Rozuměj, ložnice v přízemí, v patře místnost kratší zhruba o 1.2 metrů, než ložnice ležící pod ní, toho 1.2 metru tvori balkon-terasa , který tvoří zároveň část stropu ložnice. Balkon neni zateplen, strop loznice je po celé ploše, ovšem zevnitř...vata, parozabrana, sádrokarton. V místě pod balkonem je zároveň (zbytečně) velké okno. Problém je, že stěny pod balkónem v zimě strašně vlhnou, viz. foto, pravděpodobně to promrza přes balkón a to okno tomu asi taky nepomáhá. Pomohlo by balkón zateplit? Případně na jakého odborníka se obrátit? Pomůže s řešením architekt? Děkuji

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jiří Kubíček27.12.2020 15:51
Lubomir Švarc25.12.2020 10:58
Odřich Guřan25.12.2020 10:52
Jiří Kubíček29.12.2019 21:08
Odřich Guřan29.12.2019 19:28
Jiří Kubíček29.12.2019 18:43
Odřich Guřan29.12.2019 17:05
Jiří Kubíček28.12.2019 17:32

Příspěvky
Autor: Jiří Kubíček
Datum: 28.12.2019 17:32 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Zdravím, zde by se ještě hodil nějaký nákres, jak je řešen a z jakých materiálů roh té místnosti mezi oknem a balkonem, z čeho je zdivo, zda je zatepleno až k balkonu atd. Dále neuvádíte celé přesné složení té konstrukce mezi stropem a balkonem. Jde o to určit, kde je největší tepelný most, ale pravděpodobně to bude v rohu. Strop je zateplen jen ke zdi a na balkoně, jak píšete, zateplení není, tedy zde žádná izolace nenavazuje na případnou izolaci zdiva. Bez znalosti uvedených detailů se tedy nedá jednoznačně odpovědět, je potřeba určit, kde a proč je největší tepelný most a jak ho nejlépe odstranit. Další věcí je, zda je dobře pod tím balkonem provedená parozábrana a zda náhodou nedochází ke kondenzaci vlhkosti mezi tepelnou izolací a stropní konstrukcí pod balkonem, která by pak případně mohla stékat zpět a po stěně nad oknem. Samozřejmě je tepelný most v horním rohu místnosti ještě umocněn tím oknem a zde by bylo zase dobré vědět, zda a jak máte zateplené špalety okna.

Autor: Odřich Guřan
Datum: 29.12.2019 17:05 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 117705
reakce na ...
Fotogalerie:
Dobrý den, pane Kubíčku,

děkuji za reakci a přikládám nákres. Omluvte , prosím, nedostatky, jsem strojař, nikoli stavař. Dům je z šedesátých let, takže zdivo je tuším jakoby cihlová zeď, mezi kterou je mezera a další cihlová zeď. Mezera mezi obvodovými zdmi se, předpokládám, dříve užívala jako tepelná izolace. Dům je zateplen PS tloušťky 100 mm, špalety tenčím PS, protože před novou fasádou byly již vyměněny okna, takže se zateplení špalet muselo přizpůsobit, aby nebylo silnější, než okenní rám. Není zateplená pouze terasa a to bude zřejmě ten problém. Pokud si vzpomínám, tak zedník dával vatu, parozábranu a sádrokartón na strop celé ložnice, takže nad vatou parozábrana není. Vlhkost kondenzuje v místech označených oranžovou, po celé délce zdi pod terasou a v navazujících rozích nejvíce. Jinde problém není. Balkón bude pravděpodobně betonový. Neviděl jsem konstrukci, ale byl při rekonstrukci izolován na původní dlažbu proti průniku vody nějakou izolační stěrkou a na to se dávala nová dlažba.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 29.12.2019 18:43 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, co se týká složení toho stropu, tak to bude správné, parozábrana patří pod izolaci, tedy blíže k vytápěnému prostoru. Jde jen o to, aby byla dobře provedena, nebyla provrtána vruty a byla dobře přilepena ke stěně, protože v případě nějakých nedostatků, hlavně pod tou terasou, kde je to z druhé strany hodě ochlazováno a ještě difúzně uzavřeno (předpokládám na terase nějakou hydroizolaci), by vám nad izolací kondenzovala vlhkost, kdyby se tam díky nedokonalostem parozábrany dostávala. K největší kondenzaci by docházelo právě v rohu místností nad oknem a tato vlhkost by vám pak mohla stékat zpět po stěně. Předpokládejme, že toto je ale v pořádku a ke kondenzaci vlhkosti někde u rohu v prostoru nad parozábranou nedochází.

Je ale jasné, a to i díky nákresům, že největší tepelný most máte od okna ke stropu. Je to ze dvou důvodů. Ten hlavní je tem, že zdivo je staré cihlové s mizernými tepelně izolačními vlastnostmi, takže z horní strany toho zdiva, tedy z terasy, kde to není zatepleno a nenavazuje to na zateplení zdiva, to zdivo prochladne až dovnitř a až k tomu oknu. Další, i když menší tepelný most vzniká na špaletě okna. Zde je zdivo ochlazováno jak zepředu, tak zespoda u okna a i když na špaletě píšete, že nějaká izolace je, tak je ale slabší a určitý tepelný most zde vzniká, i když nebude tak velký, jako ten horní z terasy. Všechny tyto okolnosti, když se sejdou, tak zapříčiní chladný vnitřní povrch zdiva mezi oknem a stropem, kde pak dochází ke kondenzaci vlhkosti a případně i tvorbě plísní.

První, co bych udělal, že bych předělal tu terasu a to tak, aby po celé terase byla tepelná izolace, minimálně 10 cm, ale klidně i více, a měla by ta izolace navazovat na izolaci zdiva nad oknem a na izolaci zdiva terasy. Tím odstraníte největší tepelný most. Kdyby i po tom přetrvával problém s kondenzací na uvedených místech, pak by stálo za to, změnit izolaci horní špalety, třeba na PIR desky, nebo ještě lépe, zateplit ten pruh nad oknem od rohu do rohu místnosti nějakým vhodným izolantem pro vnitřní zateplení, akorát by vám tam pak vznikl schůdek. Osobně ale předpokládám, že po zateplení terasy problém zmizí.

Autor: Odřich Guřan
Datum: 29.12.2019 19:28 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 117705
reakce na ...
Děkuji za vyčerpávající odpověď.
Začnu tedy tou nejnákladnější a nejpracnější možností a to navázáním zateplení balkónu na zateplení obvodového zdiva. Myslím, že to bude nejdůležitější krok k vyřešení tohoto problému.
Jinak jsem ještě měřil teplotu zdí laserovým teploměrem, zdi v místnosti, včetně stropu mají zhruba pokojovou teplotu, tady +-20 stupňů, pouze ty kritické místa nad oknem mají teď, kdy je venku poměrně teplo, zhruba 15 stupňů a čím blíže stropu, tím teplota více klesá.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 29.12.2019 21:08 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Tak to odpovídá tomu, že největší tepelný most a ochlazování jde směrem od té terasy, její zateplení by mělo problém vyřešit.

Autor: Odřich Guřan
Datum: 25.12.2020 10:52 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 117705
reakce na ...
Fotogalerie:
Dobrý den,

na jaře tedy započne rekostrukce této kritické místnosti s tím, že bude vyměněno velké okno s dvojsklem za menší s trojsklem, špalety se zateplí EPS tloušťky 100 mm. Balkón se musí rozkopat až na nostnou konstrukci a poté mám v plánu celou plochu udělat přesně dle přiloženého obrázku včetně všech použitých materiálů Weber. Zateplení bych nechal udělat deskami Perimetr o tloušťce podle toho, jakou dovolí hloubka nosné konstrukce, ale nejméně těch 100 mm, dovolí-li stavební výška balkónu, tak i více. Pokud by bylo vhodné zvolit jiný druh izolačního materiálu, jaký?
Rád bych znal názor odbrorníka, zda je mnou zvolená technologie firmy Weber spolehlivá, jestli s ní máte nějaké zkušenosti, anebo co byste udělali jinak.
Děkuji a přeji pěkné svátky všem.

Autor: Lubomir Švarc
Datum: 25.12.2020 10:58 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108029
reakce na ...
Oline,Weber bych nedal ani do základů.
100% je použít folii a dlažbu na terče.
Teď to dělá Aleš na břehách.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 27.12.2020 15:51 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, zas tolik zkušeností s jednotlivými značkami různých materiálů nemám, prostě udělejte nějaké systémové řešení. Perimetr klidně zvolit můžete, nebo XPS. Též přeji pěkné svátky.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama