Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

parozábrana místo difuzní folie pod střešní krytinou

Autor: Jan Svoboda
Datum: 05.01.2020 11:05
uživatel: 131595

Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4
Dobrý den, nedávno jsem koupil rodinný dům, cca 22 let starý. Má mansardovou střechu. Půda má nezateplenou střechu (skladba: tašky bramac, latě, parozábrana, krokve (výška 14cm). Půda je nepochozí. Skladba stropu: mezi trámy (výška 20cm) volně položené cca 10 cm vata, pod tím latě přibité na trámy a na latě přidělán sádrokarton. Chybí tedy parozábrana ve stropě. Na půdě nejsou známky vlhkosti, trámy, krokve jsou v pořádku. Při mrazu se mi zdála parozábrana místy lehce orosená. Trámovou konstrukci střechy jsem nechal nastříkat přípravkem proti dřevokaznému hmyzu, protože místy byl napaden. Řeším úniky tepla skrz strop na půdě. Půdu bych rád do budoucna využil pouze jako skladovací prostor.
Poradíte mi někdo jak ideálně zateplit strop (podlahu půdy) a případně střechu? Nechce se mi rozebírat střechu, vyměnit parozábranu za difuzní a ani se mi nechce rozebírat kompletně sádrokartonový strop (cca 130 m2) a dávat parozábranu a nově sádrokarton. Je nějaké řešení vhodného zateplení, abych se samozřejmě vyhnul kondenzaci vody?
Napadlo mě:
- dát parozábranu mezi trámy ve stropě a na to izolaci, na trámy rošt a vše zakrýt další vrstvou izolace.Zavřít třeba OSB deskami.
- zateplit střechu mezi krokvemi a udělat přirozenou ventilaci ventilačními turbínami
- nebo na stávající trámy na podlaze položit parozábranu a pak udělat izolaci (zmenším si tím ale výšku o cca 30 cm).

Budu rád za případné dotazy a nápady co s tím.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jiří Kubíček11.01.2020 18:45
Jan Svoboda11.01.2020 18:38
Jiří Kubíček05.01.2020 19:03
Jan Svoboda05.01.2020 17:39
Jiří Kubíček05.01.2020 14:15

Datum: 05.01.2020 14:15 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, ta vámi uváděná "parozábrana" ve střešním plášti půdy není pravděpodobně parozábrana, ale nekontaktní pojistná paropropustná difúzní fólie, což je velký rozdíl a dávat pod tašky přímo parozábranu by byl průser a předpokládám, že ji tam nikdo nedal, i když jsem už viděl různá zvěrstva. Kdyby to byla doopravdy parozábrana, měla by jít pryč a to bez ohledu, jestli byste střechu zateploval nebo nezateploval. Chtělo by to tedy ověřit, jaká je to doopravdy fólie, osobně ale předpokládám, že difúzní, ale nekontaktní.

Ta pojistná difúzní fólie může být mírně orosena právě kvůli tomu, že je nekontaktní, tedy s vyšším difúzním odporem, než kontaktní a že ve stropě není parozábrana, takže vlhkost projde na půdu, kde narazí na tuto fólii a zkondenzuje. Podle mne však nebude docházet k žádné masivní kondenzaci a po oteplení se vlhkost vždy odpaří. Být ta fólie kontaktní s malým difúzním odporem, asi by ke kondenzaci nedocházelo, u střech bez zateplení se však často používá nekontaktní a předpokládá se, že se střecha zateplovat nikdy nebude. Důležité ale je, že ta fólie je paropropustná a vlhkost se při oteplení odpaří. Kdyby jste to chtěl mít úplně bez kondenzace na této fólii, musel byste zabezpečit dobré odvětrání toho půdního prostoru. Jinak parozábrana tedy ve stropě být nutně nemusí, ale pouze za předpokladu, že na půdě nebude vybudován na podlaze pochozí záklop, pak by tam být musela.

Jestli půda bude sloužit jako skladiště a nebude vytápěná, pak je celkem zbytečné zateplovat střechu (jen zateplením střechy byste si zbytečně zvyšoval TZ domu), hlavně by byl při jejím zateplení problém s tou nekontaktní difúzní fólií, protože buď byste jí musel odstranit a nahradit kontaktní fólií nebo byste pod ní musel vytvořit odvětrávanou mezeru, obojí je dost komplikované. Chápu ale, že chcete půdu nějak využívat, skladovacího prostoru v domě je vždy málo, a že strop pod půdou si zaslouží lepší zateplení než 10 cm. Nyní jde o to, jak to vyřešit, protože v případě pochozí půdy musí být pod izolací parozábrana. Vynechám i možnosti s rozebíráním sádrokartonu a budování parozábrany z dolní strany, i když sádrokarton by měl být spíše na závěsech, ale doufejte, že se vám nebudou objevovat na stropě praskliny.

1) Můžete dát parozábranu mezi trámy, jak píšete a vlastně i přes trámy, když nad trámy bude dostatek izolace, ale problém je v tom, že platí pravidlo, že pod parozábranou smí být maximálně 1/4 síly izolace nad parozábranou, protože jinak hrozí kondenzace vlhkosti pod parozábranou. Musel byste tedy nad parozábranu dát minimálně 40 cm izolace. Jestli toto nechcete podstupovat, tak buď byte musel tu nynější izolaci úplně odstranit, udělat parozábranu (jak mezi trámy tak nad trámy) a pak dát izolaci mezi trámy a ještě do třeba nějakého roštu nad trámy, následně by se to zaklopilo třeba OSB deskami nebo pomocí prken. Vždy bych ale ještě nechal malou mezeru mezi izolací a záklopem a malou mezeru po stranách. Nebo by se musela opět vyndat nebo snížit izolace pod parozábranou a parozábrana by se dala přes trámy a na to udělal rošt i izolací atd. Pak je tu ještě třetí možnost, opat vyndat nebo snížit původní izolaci, dále by se udělal záklop, na záklop by se dala parozábrana a na to se může udělat různý druh zateplení: vata v roštu, položit jen EPS a na to položit OSB desky, vytvořit systém isover stepcross: https://www.isover.cz/aktuality/system-isover-stepcross .

Datum: 05.01.2020 17:39 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, díky za vyčerpávající odpověď.

Jak se dá ověřit, že to není parozábrana, ale nekontaktní pojistná paropropustná difúzní fólie?

Kousek, který přečníval jsem odstřihl, abych se na něj podíval blíže (i vyfotil a přiblížil), ale např. žádnou mikroperforaci jsem neviděl. Nebo jsou tak nepatrné, že nejsou okem viditelné. Je možné, že jsem vzal zrovna vzorek, který ji neměl (cca 5x5 cm). Na té folii není nikde žádný název nebo jakýkoli text.

Tak jak to popisujete, se to i chová. Folie je při nižších teplotách mírně orosená, ale jakmile teplota stoupne, tak orosení zmizí. Nepřijde mi, že by voda kdekoli kondenzovala.

Tipy na zaizolování stropu takto popsané dávají smyl. Původní izolaci jsem měl v úmyslu stejně odstranit (a případně použít na hůře dostupných místech, kam by se "vtlačila", protože není tvrzená). Preferuji pochozí variantu, tudíž s parozábranou.

Jako skladovací prostor budu limitován tím, co tam uložit, pokud nebude alespoň částečně zateplená střecha (v zimě nízké teploty, v létě vysoké), ale to jsem ochoten akceptovat. Pokud bych tedy zateploval střechu, musel bych řešit vzduchovou mezeru od folie, nebo mě napadlo to nedávat vůbec mezi krokve ale rovnou přes krokve nějakým dodatečným roštem.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 05.01.2020 19:03 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Na 100% vám to samozřejmě neřeknu, to byste asi musel zajít někam do prodejny s těmito fóliemi s tím kouskem, co máte, ale podle mne to spíš bude bezkontaktní difúzní fólie, než parozábrana, i ty se dělají s výztužnou mřížkou. Jinak právě to orosení je už kondenzace, ale to, že to při oteplení hned zmizí spíše odpovídá tomu, že je to difúzní fólie, i když po nějaké době by se to odpařilo i z parozábrany, jen si myslím, že kdyby to byla parozábrana, tak by tam vlhkosti kondenzovalo více, než že by se to jen "orosilo".

Datum: 11.01.2020 18:38 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, tak se jedná skutečně o starou difuzní nekontaktní folii. Ještě přemýšlím, že by ta půda nakonec nebyla pochozí (pouze servisní lávky k oknům). Stačilo by vyjmout původní izolaci, pak vložit mezi trámy 20 cm a přes trámy křížem dalších cca 16 cm. Vše bez parozábrany, pokud půda zůstane jako nyní odvětraná? Ty servisní "lávky" mohou být klidně z prken s nějakým rozestupem, nevím, zda mohu použít i osb, pokud by nemusela být parozábrana.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 11.01.2020 18:45 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, udělat to tak můžete, ale mezi lávkami a izolací by měla být nějaká mezera a neměly by být ty lávky moc široké. Obíráte se pak ale o úložný prostor a z vlastní zkušenosti vím, že v RD nikdy není úložného prostoru dost.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama