Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Odvětrání sklepa

Autor: Luděk Novotný
Datum: 07.01.2020 10:58
uživatel: 131604


Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4
Dobrý den,

vím že pár témat tu už je, ale v každém spousta příspěvků s nakonec kolikrát odlišným pohledem na věc. Navíc jsem nenašel nic specificky pro můj problém..

Řeším odvětrání / odvlhčení sklepa. ve sklepě je teď v zimě ca 12°C a vlhkost 100%.

Dosud jsem neřešíl, ale poté co jsem z půdy vystavěl podkroví se potýkám s pronikáním vlhkosti a mrazu do podkroví, důsledkem toho mi vlhne a plesniví jeden nosný sloupek střechy a nejspíš i trámy stropu nad sklepem.

Problém je z vchodem do sklepa, viz foto 4.
Nad schodištěm je SDK a vata. (asi to byla blbost, ale řešil jsem akutně, zateklo a spadly během rekonstrukce všechny stropy, šlo to na pojistku do "původního stavu" tak jsem neřešil..)

Dříve tudy (prostorem nad schody) vlhkost unikala na půdu a vše bylo ok, teď si ale vlhkost hledá nejsnažší cestu a ta je prostorem kolem zdi nad schodištěm...
Postižen je tím pádem nosný sloupek střechy který nasakuje nejspíš od vlhké vaty. viz foto 1 a 2. Zřejmě budou i vlhké trámy mezi sklepem a podkrovím , ale to už není vidět.

Předpokládám že budou 2 kroky řešení problému:
1. místo SDK nějaká hydroizolace
- existuje nějaký způsob jak strop nad schodištěm spolehlivě zaizolovat přes SDK (nějaká folie, nátěr, zaakrylovat po obvodu...) abych nemusel ničit SDK?
- pokud ne, shodit SDK, vybrat vatu a co místo toho?

2. odvětrání sklepa
- sklep má okénko na urovni chodníku na ulici viz foto 3
- v prostoru toho schodiště plánuji dát rouru od podlahy sklepa s větrákem (předpokládám že větrá má táhnout vzduch směrem od spodu směrem ven ze sklepa?)
- kde ji mám vyvézt? dole nad urovní podlahy suterénu (modrá čára, za tou zdí je průjezd, nemrzne tam, ale ani se netopí.. klasický prujezd vrata z ulice a vrata do dvora..) nebo až pod novým stropem?
- větrací okénko do sklepa nechat tak jak je? nebo také nějaká roura a větrák?

A poslední věc, potřebuji v podkroví co nejdříve začít dokončovací práce a potřebuji ten sloupek vysušit co nejdříve.
Než tedy vybuduji opatření krok 1 a 2, jak nejrychleji odstranit pronikání vlhkosti (důsledek). Ucpat okno ať neproniká chlad a dát přímotop a kondenzační sušičku? nebo okno nechat otevřené a jen vysoušet? nějaká "suchá studna"?

Moc děkuji za reakce..

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Josef Vávrad07.01.2020 13:20
Jozef Homola07.01.2020 11:16

Příspěvky
Autor: Josef Vávrad
Datum: 07.01.2020 13:20 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131505
reakce na ...
Už naše babičky věděly, jak správně větrat. Topily v kamnech a vytvářely tak podtlakové větrání. Ten podtlak otáčel směr proudění všemi střešními netěsnostmi a nemohla tak kondenzovat vzdušná vlhkost z obýváku ve střešních izolacích.
Udělejte něco podobného. Tedy odtah v podkroví a klidně i odtah ze sklepa. Ten odtah je maličký, s podtlakem nějakých 10Pa a v rozsahu tak 0,1 Vyhoví i počítačové ventilátory na neslyšitelně nízké otáčky. Pozor na odvod vznikajícího kondenzátu. Již ověřeno na mnoha místech.

Autor: Jozef Homola
Datum: 07.01.2020 11:16 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Jenom dvě poznámky.
To že máte ve sklepě 12°C a 100% RH svědčí, že sklep absolutně nevětrá.
To co na tom sloupu kondenzuje je vlhký vzduch, který je vytlačován zespoda a narazil na chladný povrch. Dále už to kondenzovat nebude, protože se vzduch zředil a namixoval s relativně sušším a má posunutý kondenzační bod..

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama