Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Vnitřní zateplení stěny

Autor: Karel Tomášek
Datum: 08.01.2020 16:22
uživatel: 115419

Zdravím všechny stavebníky a prosím o radu, zkušenost s vnitřním zateplením. Vzhledem k nemožnosti zateplit obvodovou zeď na vnější straně zvažuji zateplení vnitřní. Zatím mám jeden návrh: obvodová zeď - 45cm plná cihla + 140mm šedý EPS 70 + 100mm Hebel ( z důvodu nějaké akumulace tepla ). Ocením každou radu, informaci. Předem děkuji! S pozdravem Tomášek

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Karel Tomášek09.01.2020 15:35
Jiří Kubíček09.01.2020 14:55
Karel Tomášek09.01.2020 13:58
Karel Tomášek09.01.2020 13:42
Jiří Kubíček09.01.2020 13:34
Karel Tomášek09.01.2020 13:20
Jiří Kubíček09.01.2020 13:11
Karel Tomášek09.01.2020 12:09
Jiří Kubíček08.01.2020 22:41

Datum: 09.01.2020 13:20 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den pane Kubíček. Možná to bude nesmysl,ale ještě mě napadlo toto. Obvodová zeď 45 plná cihla - pak udělat rošt s minerální vatou 20cm + parozábrana + SDK. Je možné ponechat uzavřenou vzduchovou mezeru cca 5 cm ( místa je tam dost)? Děkuji za odpověď! Tomášek

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 09.01.2020 13:34 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Je to jedna z možností, ale nemám toto řešení moc v oblibě. Vzduchovou mezeru tam nutně žádnou nepotřebujete, ale ničemu neublíží. Nějaký význam by pouze měla plně odvětrávaná mezera mezi cihlou a minerálem, ale to jen teoreticky, z praktického hlediska to je neproveditelné. Jinak zde hrozí nebezpečí tvorby kondenzátu mezi zdivem a izolací. Sice zde budete mít parozábranu, ale sotva ji uděláte 100% funkční a i časem ji může někdo provrtat, případně se někde odlepí atd., prostě to není blbuvzdorné řešení, to tam raději dejte 20 cm bílého EPS a před to udělejte SDK nebo Fermacell stěnu s mezerou na kabely atd. Nebo pořiďte ty PIR desky s integrovanou ALU fólií. Nejsou sice nejlevnější, ale díky lepší lambdě vám stačí síla kolem 8 - 10 cm, a nedostane se vám přes ně žádná vlhkost. Před to byste pak zase musel udělat SDK nebo Fermacell stěnu.

Datum: 09.01.2020 13:42 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vše zvážím! Děkuji Vám za radu!

Datum: 08.01.2020 22:41 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, díval jsem se na výpočet a ta vámi navržená skladba je špatná s hlediska kondenzace v konstrukci. Dochází zde ke kondenzaci vlhkost na rozhraní šedého EPS (faktor difúzního odporu kolem 30) a cihlového zdiva. Ten kondenzát se sice do léta vypaří, než se začne na podzim znovu tvořit, ale jeho množství 2x přesahuje normu pro dovolené množství kondenzátu. O něco lépe to vychází s klasickým bílým EPS100 (faktor difúzního odporu kolem 50), který má větší faktor difúzního odporu, ale stále je to u hranice normy. V případě XPS s faktorem difúzního odporu 100 a více už je to v pořádku, množství kondenzátu je asi pětinové, než povoluje norma. Kdybyste to chtěl úplně bez kondenzátu, musel byste to buď zateplit z venkovní strany nebo použít materiál nebo takovou skladbu, přes kterou se nedostane vlhkost, to znamená nějakou skladbu s parozábranou nebo můžete použít PIR desky potažené ALU fólií. Pak ještě existují speciální materiály určené svými porézními vlastnostmi přímo k vnitřnímu zateplení, jedná se třeba o desky Redstone Pura nebo Ytong multipor WI.

Datum: 09.01.2020 12:09 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den pane Kubíček. Děkuji za odpověď! Kolik XPS by jste tam dal? Mám k dispozici pár metrů Fibran 300 L 80 mm. Děkuji za odpověď!

Datum: 09.01.2020 13:11 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím, to je jen na vás, o kolik si chcete zmenšit vnitřní prostor, ten výpočet kondenzace jsem dělal na těch 14 cm izolantu. Čím tam dáte více izolantu, tím budete mít menší TZ a menší množství kondenzátu v konstrukci, ale zase si uberete více prostoru. Vzhledem k tomu, že se jedná o starou cihlovou zeď s mizernými izolačními vlastnostmi a chtěl jste dávat 14 cm šedého EPS, pak by to odpovídalo cca 2x 8 cm toho vašeho XPS, můžete ale dát klidně i o něco méně a třeba nakombinovat XPS a levný bíly EPS, to už je na vás, co zvolíte. Ještě jsem se díval do technického listu toho Fibranu a měl by mít podobnou lambdu jako šedý EPS a když jsem zkusil výpočet jen na 8 cm XPS, tak součinitel prostupu tepla vyšel cca 0,3 a množství kondenzátu v konstrukci asi poloviční proti normě, takže v krajním případě by asi stačilo i jen 8 cm XPS, ale osobně bych dal o něco více izolace, když už to budete dělat.

Datum: 09.01.2020 13:58 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak budu uvažovat mezi 8 cm Fibranu + 12 cm EPS 100 + 10cm Heblu na nějakou tu akumulaci tepla. A mezi těma pir deskama. Ještě jednou děkuji!

Datum: 09.01.2020 14:55 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To vám nevadí si zevnitř obrat 30 cm prostoru ? Další věcí je, že v konstrukcích okolo té vnitřně zateplené stěny vám stejně zůstanou tepelné mosty, já bych to u vnitřního zateplení s tou silou izolace zas tak nepřeháněl, ale je to na vás.

Datum: 09.01.2020 15:35 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ta místnost je rohová, z jedné strany je jen málo prostoru,abych dal vnější zateplení a zevnitř odstraním současnou přizděnou příčku za kterou je 15 cm vzduchová mezera a obvodová zeď 45 cm plná cihla. Takže bych teoreticky přišel pouze o 10 cm vnitřního prostoru. Druhá strana je 30 cm plná cihla+ 16 cm EPS 70F.

Pak mě napadla ještě jedna možnost. Trochu pracnější, ale je to plocha cca 8 M2. Po zbourání příčky to celé vyzdít 30 Porotherm P+D P10? Jak by to prosím bylo poté? Děkuji!!!

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama