Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Dehet v kotli

Autor: Jaroslav Dítě
Datum: 12.01.2020 10:31
uživatel: 124505

Přeji pěkný den. Potřeboval bych poradit čím odstranit vrstvu dehtu z ocelového automatického kotle. Mechanicky by to zřejmě byly galeje. Mám ale obavu jestli by to nepodpálilo i "dehtovou vložku" v komíně. Budu vděčná za jakoukoli rozumnou radu, vyzkoušenou v praxi. Předem děkuji.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jaroslav Dítě12.01.2020 12:43
Instalaterství Žalud12.01.2020 12:35
Stanislav Vinklárek12.01.2020 11:24
Jaroslav Dítě12.01.2020 11:03
Stanislav Vinklárek12.01.2020 10:49

Datum: 12.01.2020 12:35 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120140
reakce na ...
Sadpal při konci hoření a dál dle návodu.

Datum: 12.01.2020 12:43 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Díky. To se dá používat zřejmě při větší vrstvě použít opakovaně, aby se vyčistil i komín. Není liž pravdy?

Autor: Stanislav Vinklárek
Datum: 12.01.2020 10:49 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109433
reakce na ...
Před lety se mi ucpal kouřovod, resp. jen koleno pr. 115mm, hořák vyhasl a z komína natekl dehet přes kouřovod do kotle ... nedělal jsem s tím nic ... prostě ucpané koleno kouřovodu jsem vyčistil od popílku a roztopil hořák .. ta cca 1mm vrstva dehtu nic neznamená.

Poučení - čistit koleno kouřovodu v pravidelných intervalech - 1x za měsíc a případně zvýšit otáčky ventilátoru v útlumu až na 100% - aby ventilátor kotel/kouřovod profoukl a usazování popílku se snížilo/zamezilo.

Datum: 12.01.2020 11:03 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Byl jsem požádán o servis kotle a zjistil tento stav. Kotel by měl být provozován na 70°C, což by mohlo být dobré. Vzhledem k tomu, že "montážníci" majitele řádně nepoučili, tak provoz skončil ve stavu, kdy je kotlem uhlí pouze protlačováno a co shoří, tak je zřejmě přeměněno na ten dehet. S hořákem si poradím. jak to ale bude s tím dehtem? Myslíte, že se při mírném přebytku kyslíku časem vypálí? nebo to bude potřeba ohřát a vyškrábat, nebo na opak po vychladnutí vydrolit. Vín, že v místech vyšší teploty se dokáží udělat šupiny jako na vyschlém rybníce a ty jdou oškrábat. Jak to bude ale ve vzdálenější části výměníku?

Autor: Stanislav Vinklárek
Datum: 12.01.2020 11:24 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109433
reakce na ...
Logika velí - silnější vrstvu dehtu odstranit a topit na 80C; kontrolovat zda se dehet znovu netvoří (a nestéká z kouřovodu nebo komína).

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama