Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Podlahové elektrické vytápění

Autor: Petr Draxxx
Datum: 13.01.2020 18:24
uživatel: 101366

Dobrý den,
u hrubé stavby (budoucí novostavby s tepelnnou ztátou 2,5 Kw, 100 m2, 550 m3), se rozhoduji jaký použít typ topení. Po výpočetu vstupních nákladů, provozu a servisu bych preferoval podlahové přímotopné elektrické topení v kombinaci s krbem na dřevo (doplňkově ne stále).

Jaký je na to Vás názor?

Děkuji

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 31   starší >>
Datum: 14.01.2020 12:31 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano, výkon podlahovky na 1 m2 bude muset být malý cca 20 W/ m2, aby řídící termostat necykloval příliš často (typicky jako u předimenzového kotle).
Většinou jsem našel nějaké topné rohože a kabely 90 -160 W/ m2.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 13.01.2020 20:09 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, jestli je to patrový domek o celkové vnitřní vytápěné ploše cca 100 m2, tedy 50 m2 na patro, pak vnitřní objem vzduchu by měl být cca 250 m3 (záleží na tvaru domu, světlých výškách stropů, zda budou v patře šikminy nebo celý rovný strop atd., ale těch cca 250 m3 by mělo přibližně souhlasit), nechápu, kde se bere 500 m3, i kdyby to byl vnější objem domu, tak by byl do cca 400 m3. U takového patrového domku s vnitřní plochou 100m2 teoreticky lze dosáhnout TZ kolem 2,5 kW, ale spíše bych to viděl jen na TZ prostupem, s větráním to bude pravděpodobně o něco více, bez rekuperace počítejte reálně kolem 3,5 kW, s rekuperací kolem 3 kW.

Takový domek by šlo z ekonomického hlediska vytápět čistě elektřinou v kombinaci s nějakým obyčejným krbem pro radost bez výměníku a s malým výkonem, ale je možné, že bude při výpočtu PENB problém se splněním limitu neobnovitelné primární energie. Od roku 2020 jsou tyto limity ještě přísnější, ale nevím, kdy vám bylo vydáno stavební povolení a zda ještě ten výpočet PENB nemáte dělaný podle norem z roku 2019, zde by kombinace přímotopů + obyčejného krbu mohla stačit. Kdyby to náhodou nestačilo, musel byste přidat ještě do nějakého největšího prostoru v domě třeba klimatizaci, která by v zimě levně část domu vytápěla, případně pro ohřev TV třeba bojler s vestavěným TČ.

Autor: Mirek Svejda
Datum: 13.01.2020 20:32 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Já to pochopil jako 100m2 zastavěné plochy neboli 2x100m - šikminy by mohlo dát těch 500m3. Jenže to zase nesedí TZ

Datum: 13.01.2020 21:43 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji za příblížení celé problematiky. Povolení zatím není, řeším projekt a vycházím z údajů projektanta. Domek má 100 m2 spodní a 100 m2 horní patro (plnohodnotné) a jehlan střechu.
Chci se právě vyvarovat těch překombinování, že budu topit vším možným. To tepelné čerpadlo postrádá jakkoukoliv ekonomiku. Lidé co mají baráky okolo topí většinou elektrikou nebo plynem a někdo má tč. Většina domů tu stojí už 7 let a zatím jsou čerpadláři těžce v mínusu. Jen jeden se dostal proti elektrikářům do plusu protože měl čerpadlo v akci za 55 000 Kč.
Prostě při těch malých spotřebách a teplých zimách to bude trvat sto let než se mi zaplatí.
Navíc ty topné kabely v podlaze jsou bezúdržbové a bez rizika. Prostě mi ta elektrika připadá taková strašně jednoduchá zrealizovat a pak i s nulovými náklady na údržbu dlouho provozovat.
Snažím se vymyslet jak to udělat abych nemusel ustoupit k tč, rekuperaci nebo jinému módnímu výstřelku, který se u těch energeticky nenárořných budovách bude splácet desítky let.

Autor: Jozef Homola
Datum: 13.01.2020 21:55 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Mne vrtá hlavou jak zajistíte výkon podlahového topení 12,5 w/m2. To totiž vychází z toho vašeho údaje 2,5 kW výpočtovách ztrát. Znamená to ale, že 2/3 otopného období by jste pak potřeboval 1/3 tohoto výkonu, takže 800 W /200 m = 4 W/m2. V praxi by to znamenalo mít podlahu teplejší o 0,5°C vůči vzduchu. Jsem zvědav jak se takovéto výkony realizují. Podle mne nemá smysl podlahové topení při výpočtových výkonech pod 30 W/m2 (ve světě se používá hranice 35 W/m2). Prostě se tam topí jinak a jednodušeji.

Autor: Roman Novák
Datum: 13.01.2020 22:26 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105259
reakce na ...
Zdravím,

z pohledu regulace a složitosti teplovodní podlahovky to vypadá nesmyslně a komplikovaně. Naopak z pohledu regulace elektrické podlahovky je to velmi jednoduché.

Máte instalovaný jmenovitý výkon podlahového topení 50W/m2. Potřebujete na dokrytí TZ v určitém období jen 4W/m2? Pak ji zapnete na:

24/(50/4)= 1 hodinu a 55 minut za 1 den.

"Mohla by to řídit kalkulačka z osmdesátých let" a ještě by jí zbyl výpočetní výkon pro regulaci zbytku města... :-)

Datum: 14.01.2020 10:14 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Co je jednodušší než PT ? Pokud se dělá podlaha klasicky mokrou cestou, tak elektrické nebo teplovodní topení znamená jen natahání topného prvku.

Autor: Josef Vávrad
Datum: 13.01.2020 21:59 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131505
reakce na ...
Projektant zřejmě na něčem jede :-) Jinak si jeho výsledek nedokážu vysvětlit.
Zkuste to po něm přepočítat a pak zjistíte, že levné TČ je jediným schůdným řešením. Ostatně nic nebrání doinstalovat to TČ „později“.

Datum: 13.01.2020 23:39 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím, nyní nevím, zda myslíte 100 m2 zastavěné plochy na patro, tedy i s konstrukcemi, nebo 100 m2 vnitřní plochy na patro, ale asi zastavěné, což znamená kolem 160 m2 celkové vnitřní plochy. Ono je to jedno, jestli ta vnitřní plocha bude mít celkem 160 nebo 200 m2, u obojího je absolutní nesmysl, aby měl ten dům TZ 2,5 kW. Ano, máte pravdu, že při TZ 2,5 kW by TČ postrádalo ekonomiku, jenže od této cifry při vaší velikosti domu budete hodně daleko, a to ani nepočítám, že nechcete rekuperaci. Nechápu, kdo vám těch 2,5 kW sdělil, ale jak už bylo poznamenáno, musel asi na něčem frčet, nebo tomu vůbec nerozumí a střílí to od boku, je to prostě nesmysl. Jen samotné TZ větráním bez rekuperace budou při 200 m2 vnitřní plochy cca 1,9 kW a při 160 m2 cca 1,6 kW, celkové TZ i s prostupem pak počítejte v nejlepším případě někde mezi 4,5 - 5,5 kW, ale může to být i více, neznám podrobnosti o vašem domě. Bral bych to prostě tak, že pod 5 kW se budete dostávat hodně těžko, takže jestli těch 2,5 kW náhodou nebylo myšleno přibližně na jedno podlaží. Za těchto okolností lehce zjistíte že TČ za rozumnou cenu s teplovodní podlahovkou je pro vás nejlepším a nejvíce ekonomickým řešením. Navíc při čistě el. vytápění, a to i když v domě bude nějaký obyčejný krb pro radost, zcela jistě nesplníte limite neobnovitelné primární energie. A pořizovat krb s výměníkem a k tomu pořádnou AKU nádrž, abyste tyto limity splnil, postrádá smysl. Nenechte se mýlit nějakými informacemi o okolí, to by se vám taky těžce nemuselo vyplatit. Jednak nevíte, jaké jsou velikosti těch domů, jaké mají TZ, čím vším se tam topí atd., nedejte na řeči "jedna paní povídala", navíc už nyní platí úplně jiné limity neobnovitelné primární energie, než před léty, taky nemusíte pořizovat TČ za 200 tis. a více, dobrou práci odvede i něco za rozumnější cenu. Prostě si pořádně vše ověřte, než dáte na hospodské povídačky, a kdyby byl váš projektant co k čemu, tak už vám to vše dávno vysvětlil, a snad to není ten člověk, který vás balamutí tepelnými ztrátami 2,5 kW, to bych se ho asi rychle zbavil.

Autor: Miroslav Hořejší
Datum: 15.01.2020 22:13 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131689
reakce na ...
Dobrý den pane Kubíčku, mohl byste uvést konkrétní částky, aby bylo vidět, jak moc ekonomicky výhodné je TČ s teplovodní podlahovkou a kdy se vrátí investice do takovéhoto řešení? Aktuálně řeším totiž obdobnou situaci a zároveň bych si tak chtěl zvalidovat svoje čísla. Jsem teprve na začátku, tak se předem omlouvám za "školácké" chyby a budu rád za opravu

Elektrická podlahovka
500 Kč/m2 * 200 m2 = 100 000 Kč

Teplovodní podlahovka
500 Kč/m2 * 200 = 100 000 Kč

160 000 Kč

TČ s podlahovkou vychází o 160 000 Kč dráž oproti elektrické podlaze.

Nyní náklady na provoz. Když do kalkulačky zde na portálu (Porovnání nákladů..) dám 5 kW, 200m2, nechám pouze elektrické vytápění, vynuluji hodnoty ve sloupci Investice a údržba, tak jsou celkové náklady následující:
ELE podlahovka 40 396 Kč
TČ 24 677 Kč

Pak mi návratnost vychází na 10 let (160 000 / (40 396 - 24 677)). Kde dělám chybu?

Datum: 15.01.2020 23:48 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, pro kolik lidí se v domě bude ohřívat TUV ? Na víc jsou v té kalkulačce započítány pro různé druhy vytápění různé korekční činitele a s některými moc nesouhlasím, takže u jakéhokoli elektrického vytápění zadávám elektrokotel a dám u něj účinnost 100%. Typ provozu objektu zpravidla zadávám rodina s dětmi. Pak ještě měním COP u TČ, pro vytápění počítám s COP 3,5, pro ohřev TV 3. Při TZ 5 kW a ohřevu TV pro 4 osoby pak dělá rozdíl v provozních nákladech mezi TČ vzduch/voda a el. vytápěním cca 20 tis. ročně. Orientační návratnost by pak byla u vás 8 let, ale mění se ceny EE, takže rozdíl se zvyšuje, pak ještě do toho vstupuje inflace, případné úroky z hypotéky, kdyby to bylo na úvěr, některé věci by bylo jen věštění z křišťálové koule. K tomu všemu je tu ještě amortizace některých topných součástí. Poslední otázkou je, zda je to novostavba a není taky potřeba splňovat limity neobnovitelné primární energie. Za zmínku ještě stojí možnost využití nějaké dotace. Do rozhodovacího procesu vstupuje hodně věcí a často to není jednoduché se rozhodnout, co pořídit.

Datum: 16.01.2020 22:08 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pokud ale zadáte do kalkulačky elektrokotel, tak to se jedná o variantu teplovodní podlahovky a elektrokotle, ne? Ale cílem bylo porovnat elektrickou podlahovku. U teplovodního kotle jsou roční náklady vyšší o 5tis., takže díky tomu pak vyjde lépe návratnost TČ.
Co se týče rozdílného COPu u vytápění a ohřevu.. z jakého důvodu to děláte? V té kalkulačce nejdou zadat obě hodnoty a tak to zadáváte nadvakrát a výsledné náklady počítáte bokem?
Jinak v mém případě se jedná o novostavbu, takže o dotaci bohužel nemůže být řeč. Co se týče obnovitelné/neobnovitelné energie, tak jsem si říkal, že mi to vyřeší klimatizace, kterou zatím mám v plánu dávat i tak. Mám totiž info, že chlazení do podlahovky je pocitově nepříjemné a tak lidé raději od tohoto upustili. Ale ještě bych si to chtěl ověřit..

Datum: 17.01.2020 01:16 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím, ano oficiálně je to podle kalkulačky varianta pro elektrokotel s teplovodním podlahovým topením, ale jelikož nesouhlasím s některými korekčními činiteli u některých topných zdrojů, tak zastávám názor, že když dáte elektrokotel a změníte účinnost na 100%, je ta spotřeba EE pak podobná pro jakýkoli elektrický topný zdroj, tedy i pro el. podlahovku (není jediný důvod, aby při stejných TZ dobře zateplený dům vytápěný pouze elektřinou, kdy veškerá topná zařízení jsou pouze ve vytápěné zóně, spotřeboval jiné množství energie s různými elektrickými topnými zdroji, vždy musíte dodat stejné množství energie). Ano COP zadám zvlášť pro ohřev TV a vytápění a bokem si to sečtu, ale pouze když se jedná o systém s podlahovým topením, protože do podlahovky jde nižší teplota topné vody než pro ohřev TV. Jinak můžete žádat o dotaci i pro novostavbu, alespoň v podoblasti B0, ale musel byste pořídit rekuperaci.

Autor: Jozef Homola
Datum: 17.01.2020 07:16 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
" že když dáte elektrokotel a změníte účinnost na 100%, je ta spotřeba EE pak podobná pro jakýkoli elektrický topný zdroj, tedy i pro el. podlahovku (není jediný důvod, aby při stejných TZ dobře zateplený dům vytápěný pouze elektřinou, kdy veškerá topná zařízení jsou pouze ve vytápěné zóně, spotřeboval jiné množství energie s různými elektrickými topnými zdroji, vždy musíte dodat stejné množství energie)".

Dovolím si upozornit, že na dodávku tepla čistě elektrickým zdrojem se v EU hledí jinak a popisuje to i nějaká norma. Zavádí se tam koeficient, který zohlední účinnost "transportu tepla". Zjednodušeně řečeno pokud je přeměna elektřiny na teplo v konkrétní místnosti (přímotop různého provedení a není pod omítkou - stěnové topení, podlahou nebo jinak EMBEDED) je to 100%, pokud je to jinde a teplo se dostává přes zanořený emitter ve stavební obálce už to 100% není. Pak se tam přidává i způsob regulace ale to už je jiná kapitola.

Datum: 17.01.2020 07:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
No jo, Vy vlastně máte pravdu!!! Mít ten zdroj tepla co nejblíž. Tedy než mít topení někde daleko na zdi tak ho rovnou položit na zem a chodit po něm. To je pak účinnost přenosu největší, v podstatě sedíte přímo na topení a hřejete si pr*el :-)))
Koeficient přenosu 100%, jinými metodami nepřekonatelný. Prostě není nad to sedět přímo na topení.

Datum: 22.01.2020 21:21 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji za objasnění, co a proč zadat do kalkulačky.
Rekuperaci mám v plánu dávat, ale měl jsem za to, že na pro získání dotace se musí instalovat rekuperace aktivní. Na dotace se tedy ještě podívám..

Datum: 22.01.2020 23:00 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, nyní jsem trochu znejistil s tou rekuperací, ale podle mne není nutně podmínkou aktivní rekuperace. Nevidím důvod, proč by to nemělo jít i s pasivní nebo lokálními rekuperačními jednotkami.

Autor: Instalaterství Žalud
Datum: 16.01.2020 08:23 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120140
reakce na ...
Jen osobní postřeh. Pokud dáte jen elektrickou podlahovku jste celý žívot tohoto systému odsouzen akceptovat ceny na provoz. Pokud dáte teplovodní podlahovku dá se na ní v budoucnu připojit jakýkoliv zdroj. Pokud máte TZ kolem 5kW dá se v pohodě komplet kotelna (TČ.příprava TUV a připojení na topný systém pořídit do 100t).

Datum: 16.01.2020 22:21 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano, s tím souhlasím, ale chtěl jsem řešit pouze finanční stránku bez ohledu na plusy a mínusy jednotlivých variant - regulovatelnost, jednoduchost,..
Ceny energií sice půjdou nahoru, ale na druhou stranu bych čekal, že fotovolatické panely za nějaký ten rok budou cenově dostupnější a pomohou tak zmírnit dopady cen za ele. energii.
Co se týče ceny TČ, tak jsem cenu dával podle toho, jaká se nejčastěji zmiňovala zde na fóru. Není pak sestava do 100t jakýmsi ústupkem z kvality? Máte nějaký konkrétní tip na značku/model TČ?

Datum: 16.01.2020 09:36 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Chybu děláte pouze ve výběru TČ. Za 160 tis je fakt nenávratné. Musíte se rozhlédnout v jiných cenových relacích. Přesně o tom píše pan Žalud.

Datum: 14.01.2020 12:33 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Předpokládám, že krb kde se topí dřevem je brán jako obnovitelná energie - biomasa.
Jak se to započítává, co kdybych topil jen tím krbem s výměníkem na TUV? Tak mám 100% obnovitelnou energii pro topení i TUV?

Datum: 14.01.2020 12:57 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nejprve si nechte pořádně spočítat TZ domu. Do té doby je to zbytečná debata. Já jsem si původně myslel, že plánujete stavbu super pasivního domu. Jenže to znamená velice vysoké náklady na technologie (aktivní rekuperace, rozvody vzduchu, FVE a samozřejmě extrémní izolace). Ve výsledku do toho vrazíte navíc částku v řádu 1milKč. Pokud proti tomu postavíte slušný NED a použijete slušné TČ, jste nákladově na čtvrtině a zřejmě budete mít i nižší provozní náklady. Jak se zdá, tak první variantou nechcete jít, takže TZ budete mít kolem 5-6kW. To ale není ekonomicky únosné topit čistě elektřinou a navíc nesplníte limit neobnovitelné energie a to ani s tím krbem.

Datum: 14.01.2020 13:17 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji za poznatek a mám na to stejný názor. Nechci mít překomplikovaný dům plný technologie, které když se začnou sypat tam z toho má člověk těžkou hlavu.
Ale pořád jsem se nedozvěděl, jestli pouze spalováním biomasy (dřeva) v krbu dosáhnu na 100% obnovitelné zdroje. Nebo mi někdo v projektu nařídí, že to jako nejde a napočítá jen nějakou poměrnou část tak aby to prostě nevyšlo?

Datum: 14.01.2020 13:37 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Papíry snesou všechno. Proto píšu, že i to TČ můžete nainstalovat "později". Rozhoduje Vaše odhodlání topit v krbu. Mně došlo po pár dnech. Proto preferuji levná bezobslužná řešení. V tomto případě obyčejné TČ bez povinných kontrol. Zajištění spolehlivé dodávky EE umí i pražští bezdomovci. Jednoduše si koupí elektrocentrálu. Pak máte v celém domě plný komfort i když bude mít ČEZ výpadek elektřiny na 14 dní.

Datum: 14.01.2020 13:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Počítá se jen určitá poměrná část. Ve výpočtu PENB se s tím dost kouzlí a záleží na tom, kdo Vám to bude počítat. Je ale samozřejmě na Vás, zda opravdu chcete topit dřevem. Pro pohodové zatopení je to fajn, ale topit trvale je nesmysl. Psal jste, že chcete elektrickou podlahovku. To ale znamená, že budete odkázaný jen na tu podlahovku a topení krbem. Navíc s vysokým poměrem na krb taky nemusíte dostat přímotopnou sazbu. To není rozumné řešení. Minimálně udělejte teplovodní podlahovku, aby jste si nechal do budoucna možnost připojení třeba TČ.

Datum: 14.01.2020 16:35 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím, vše se musí ověřit výpočtem PENB, ale předem vám mohu říci, že kombinace obyčejného krbu bez výměníku a čistě el. vytápění určitě stačit nebude, jedině, že by někdo při výpočtu PENB kouzlil s čísly a udělal tam záměrně nějaké chyby, čím ale riskuje. Kombinace el. vytápění a krbu s výměníkem napojeného pouze na ohřev TV podle mne taky stačit nebude, ale je možné, že to bude na hraně. Navíc ten krb do výměníku by měl takový výkon, že si moc nedovedu představit, že byste s ním pouze ohříval TV a nepoužíval to též k vytápění, osobně takový případ ani neznám. Limity neobnovitelné primární energie by určitě splnila kombinace krbu s výměníkem + teplovodní topný systém, tedy podlahovka + elektrokotel nebo nějaká elektropatrona v AKU nádrži. Jenže přebytky tepla musíte někam ukládat, takže AKU nádrž budete potřebovat dost velkou, navíc budete přetápět určité části domu, kde ještě půjde nějaký výkon do vzduchu. Celé je to nekomfortní a drahé a když to ještě budete využívat jen občas pro radost, tak je nesmysl do něčeho takového investovat a pak provozně platit vytápění čistě elektřinou. Při vašich TZ, které téměř s jistotou předpokládám mezi 5-6 kW je pro vás prostě ze všech hledisek nejlepší možností TČ vzduch/voda za rozumnou cenu. Velice vám radím, nedávejte do domu o TZ 5-6 kW čistě elektrické vytápění, každopádně zvolte teplovodní vytápění, i kdyby mělo být zatím s elektrokotlem, ale vždy máte možnost výměny topného zdroje. Když pořídíte přímotopy nebo el. podlahovku, jste na vždy odkázán pouze čistě na elektřinu a z dalších komfortních možností předem většinu vylučujete, jediná možnost pak už je klimatizace (resp. TČ vzduch/vzduch), ale vzhledem k tomu, že dům bude patrový a celkem členitý, musel byste mít více vnitřních jednotek a to by nebyla zrovna levná záležitost.

Datum: 14.01.2020 17:42 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji za celkové zhodnocení.
Uvidíme jak vyjde finální výpočet.

Datum: 13.01.2020 19:52 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Popište dům, pak se vypočítají reálné TZ.

Datum: 13.01.2020 19:26 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nějak nesedí plocha a objem. To je patrový dům ? Pro objem 550m3 je TZ=2.5kW hodně nereálná hodnota. Čistě elektrickým topením i s velice nízkým TZ zřejmě nesplníte limit neobnovitelné energie.

Datum: 13.01.2020 19:28 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Patrový dům. ten objem jsem střelil od boku, možná to bude pod 500 m3.

zobrazuji 1 - 30 z 31   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama