Dobrý den.
Jak jsem již psal v jiném vláknu, problém "vysoká teplota MOSFET" řídicích jednotek automatických kotlů Attack apod. vyrobené pod polskou značkou Tech sterowniki je jednoduše řešitelný výměnou rozběhového kondenzátoru ventilátoru. V řídicí jednotce se nachází kondenzátor sice polypropylenový, ale typu Cy, který se běžně používá ve vstupních filtrech zařízení napájených ze sítě. V této aplikace přes kondenzátor trvale protéká max. 5 mA. Polští odborníci, v rámci ušetření 10 Kč, tento typ kondenzátoru použili jako rozběhový kondenzátor 1f ASM ventilátoru posouvající fázi budícího signálu. V této aplikace kondenzátorem trvale teče několikanásobně větší proud, než na jaký byl výrobcem konstruován. Degradované kondenzátory z dvou až čtyřletých kotů mají zbývající kapacitu 100-200 nF, což je pouze 10-20% původní hodnoty. Takový pokles kapacity a degradace dielektrika zapříčiňuje přehřívání jak samotného kondenzátoru, tak i výkonového tranzistoru MOSFET, u nějž je většinou teplotní čidlo.
Oprava tedy spočívá, jak již krásně popsal také pan Žitník na své wiki:
https://wiki.zitnik.net/posts/tech-st480…
ve výměně tohoto kondenzátoru za kvalitní polypropylenový kondenzátor s nízkým ESR a ESL.
Zatím mám vyzkoušen Kemet R71VN41004030K a Wima MKP4J041006D00KSSD. Cena kondenzátoru je oproti běžné ceně nové řídicí jednotky zanedbatelná. Zatím úspěšnost 100% (opraveno zhruba 5 jednotek).
Pokud máte také problém s kotlem, hlásícím "Vysoká teplota MOSFET" apod., jsem ochoten tuto opravu provést (Třinecko).
Dobrý den, problém je jiný, pravděpodobně relé spínající motor podavače. Obvykle ale tato závada nenastává. Na opravě…
před 4 měsíci
Zdravím chci de zeptat zda je stejný problém i u jednotky kdy se nechtěl spustit podavač? Loni nám servisák vyměnil…
před 4 měsíci
Dobrý den, Oprava možná pouze v Třinci. Buď jednotku dovezte nebo pošlete poštou/zásilkovnou/čímkoliv jiným. V…
před 5 měsíci
70 odpovědí
Zobrazit všechny reakceNevhodný příspěvek
Pokud chcete upozornit redakci na diskusní příspěvek, který svým obsahem porušuje pravidla diskusí na portálu TZB-info, klikněte na tlačítko Odeslat. V diskusích jsou nepřípustné zejména příspěvky vulgární, urážlivé a nesouvisející s tématem dané diskuse.
Vyberte způsob sdílení