Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Finální podlaha

Autor: Martin Voráč
Datum: 14.01.2020 22:46
uživatel: 127090

Dobrý den.
Chtěl bych poprosit zde přítomné odborníky o radu.
Máme novostavbu s obytným podkrovím,teplovodní podlahové topení, anhydrit, elektrokotel 9 KW ,tepelné ztráty 4,5 KW a teď řešíme jakou zvolit finální podlahu.
Bude nějaký zásadní finanční rozdíl pokud zvolím vinyl s odporem R 0,06 m2K/W nebo plovoucí laminátovou podlahu s odporem R 0,12 ( obě podlahy jsou plovoucí a odpor započítán i s podložkou)?
Dlažbu ve všech místnostech nechceme a lepený vinyl taky ne.
Předem děkuji za reakce

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Josef Vávrad16.01.2020 11:51
Mirek Svejda16.01.2020 11:37
Josef Vávrad16.01.2020 11:03
Martin Voráč16.01.2020 10:33
Mirek Svejda16.01.2020 09:40
Josef Hodboď16.01.2020 09:24
Rudolf Kropacek16.01.2020 09:17
Mirek Svejda16.01.2020 08:57
Josef Hodboď16.01.2020 08:41
Josef Vávrad15.01.2020 22:25
Josef Vávrad15.01.2020 22:02
Jozef Homola15.01.2020 21:29
Mirek Svejda15.01.2020 21:02
Josef Vávrad15.01.2020 20:31
Mirek Svejda15.01.2020 18:35
Jozef Homola15.01.2020 18:26
Martin Voráč15.01.2020 17:35
Mirek Svejda15.01.2020 15:47
Josef Vávrad15.01.2020 15:05
Jozef Homola15.01.2020 13:23
Martin Voráč15.01.2020 12:51
Mirek Svejda15.01.2020 11:17
Josef Hodboď15.01.2020 11:12
Mirek Svejda15.01.2020 10:35
Jozef Homola15.01.2020 09:52
Ferdinand Dobrotivý15.01.2020 09:29
Martin Voráč15.01.2020 09:21
Jozef Homola15.01.2020 08:46
Mirek Svejda15.01.2020 08:20

Datum: 16.01.2020 09:17 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 114692
reakce na ...
Vím, že původní dotaz nešel tímto směrem, ale třeba má poznámka nebude od věci.

Nedávno jsem byl u známého a tam mi řekl svoji zkušenost.
V obýváku má lepený vinyl. Mechanicky poškodil jednu část. Dojel podlahář, poškozenou desku vyřízl a nalepil novou. Akce na jednu hodinu i s kávou. Kdyby měl plovoucí podlahu a chtěl vyměnit jednu desku – musel by vystěhovat nábytek.
Tak jsem si uvědomil, že přednost rozebíratelnosti plovoucí podlahy vůči lepené nemusí být vždy jen předností.
(Takže á budu dávat na PT lepený vinyl.)

Autor: Josef Hodboď
Datum: 16.01.2020 09:24 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123662
reakce na ...
Jen na doplnění, pokud by někdo potřeboval opravit laminátovou podlahu. Na youtube jsou k nalezení videa postupu výměny jen části. Bez celkové demontáže.
Lze hledat např pod slovy "oprava laminátové podlahy"
Ovšem jako u všeho - bez záruky.

Datum: 15.01.2020 11:12 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
S ohledem na informace v diskuzi bych zvolil řešení, které by bylo navíc vhodnější i akusticky. A to bude spíše ten vinyl.

Autor: Mirek Svejda
Datum: 15.01.2020 11:17 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Osobně bych taky volil vinyl, protože plovoučku právě kvůli hlukovým projevům nemám rád.

Autor: Jozef Homola
Datum: 15.01.2020 08:46 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Doplním to co říká pan Švejda (a platí to). Jsou zpracované u značkových firem tabulky a grafy pro projektanty aby snáze dobře navrhli výkon topení. Tomuto faktoru (nášlapná vrstva) se říká FLOOR COVERING a má dopad na výkon podlahy a na ztráty směrem do země nebo přestup tepla na druhou stranu je značný. Samozřejmě výkon podlahy lze zvýšit teplotou vody ale tím se navýší gradient (v zanořených trubkách musí být tepeji) a přestoupí nebo se ztratí více tepla i tak kam nechceme. Ukázka na diagramech, že je potřeba s tím počítat.

Datum: 15.01.2020 08:20 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nahoře je to jedno. Dole záleží na tom, kolik máte izolace pod podlahou. Jde o to, že s tím vinylem budou ztráty do země odhadem 2%, ale s plovoučkou klidně 10%. Pokud dáte pod plovoučku silnější mireron bude to i víc. U toho vinylu se dává spec podložka s vyšší tepelnou vodivostí.

Datum: 15.01.2020 09:21 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den. V podlaze je 20cm EPS. Chápu to tedy správně, že s plovoucí podlahou budou náklady na vytápění o cca 8% vyšší?

Autor: Ferdinand Dobrotivý
Datum: 15.01.2020 09:29 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 128921
reakce na ...
No vy chápete asi správně to co vám napsal svejda, ovšem je otázka jestli si ty čísla svejda vycucal z palce u nohy a to ještě u které nebo si je vytáhl z pr....le. Až se to dozvíme můžeme začít dělat nějaké závěry o věrohodnosti těch čísel. Takže Svejdo, z kama máte ty čísla(nejlíp když přiložíte fotku příslušné čádti těla). :-))

Datum: 15.01.2020 09:52 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4 obrázek č. 5
Slovo "náklady" nemusí být to správné. To proto, že teplo do podlahy se může pořizovat výhodnějším zdrojem.
Nicméně už EU normy zohledňují, že vytápěním podlahou se ztrácí více tepla než například nízkoteplotními radiátory a to zejména do země a líniovými ztrátami po obvodu. Dnes je doporučeno mít v podlaze minimálně 250 mm a lépe 350 mm, když se v podlaze topí aby se to co nejvíce eliminovalo.

Datum: 15.01.2020 10:35 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ne, já jsem napsal ztráty podlahou. To je jen malá část z provozních nákladů. Ty údaje co jsem uváděl jsem nepočítal. Jen vím, že vinyl má proti dlažbě zhruba o 2% vyšší ztráty. Na druhou stranu zase vím, že hranice pro označení, že podlaha je vhodná pro PT je max 10% ztrát proti dlažbě. Plovoučka se moc nedoporučuje, protože je na této hranici. Pro izolaci 20cm je ten rozdíl tak malý, že bych to neřešil. Nechá se to samozřejmě spočítat, ale je potřeba určit požadovaný výkon, např. z grafů, co zde přiložil p Homola se určí teplota vody a z tloušťky izolace se pak nechá dopočítat ztráta do země.

Datum: 15.01.2020 12:51 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak to ani nevím kdo by mi to spočítal. Šlo mi jen o to, jaký by tam mohl být cca procentní rozdíl v nákladech na vytápění pokud bych zvolil tu plovoucí laminátovou podlahu.

Datum: 15.01.2020 13:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Šlo by to spočítat za předpokladu, že víte o kolik musíte navýšit teplotu cirkulující vody aby povrch podlahy odevzdal stejné množství tepla při různých pochozích vrstvách.
Nicméně je faktem, že harmonizované EU normy už dávají nějaké koeficienty "specifických ztrát" pro systémy kde emitter je "EMBEDED" v překladu volném - zanořen pod něco. Pro ilustraci jako kdyby radiátor byl zazděn a na povrchu měl nějakou vrstvu omítky. Tak už by neměl koeficient 1. Jinde tomu říkají "dopravní ztráty tepla". Na obrázku si všimněte té tabulky vlevo, tam jsou ty koeficienty opsané z nějaké normy.

Autor: Josef Vávrad
Datum: 15.01.2020 15:05 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131505
reakce na ...
Fotogalerie:
Jako obvykle se to zde hemží reklamními materiály, které realitu ani neviděly. Nejpravdivější příspěvek tedy poskytl pan Dobrotivý.
Zásadně respektuji fyzikální souvislosti a počítám reálné vodivosti zeminy odpovídající měřením v článku
https://stavba.tzb-info.cz/prostup-tepla-stavebni-konstrukci/10182-teplotni-pole-v-zemine-pod-podlahou-teorie-a-skutecnost
Tytéž hodnoty měřím i v mnoha dalších případech.
Popisovanou teorii nelze akceptovat, protože je matematicky naprosto špatně.
Nyní už se tedy dostáváme ke skutečným akumulačním schopnostem zeminy a vlivu izolačních vrstev shrnutých ve výpočtovém modelu domu v ekvivalentního kvádru s volitelnými izolačními vrstvami.
V modelovém případě tedy porovnávám přízemí domu 10 x 10 m s podlahovým vytápěním Venkovní teplota -12°C, vytápění na 20/21°C
Výsledky vidíte nejlépe na obrázcích.
Při výpočtových ztrátách vychází s laminátem (první obrázek) střední topná teplota vody 28°C a celkové ustálené ztráty o 15 až 20W vyšší, než v případě vinylu (druhý obrázek)
Je tedy v podstatě jedno, jakou nášlapnou vrstvu použijete.
Počítám ztráty přízemí. U patra ke zvýšení ztrát nedojde, protože bude jen o stupeň teplejší strop v přízemí.
Výpočet samozřejmě můžete modifikovat dle skutečných vlastností domu.
Předběžně je rozdíl pod půl procenta. Vše pochopitelně můžeme konzultovat, pokud něco není zřejmé na první pohled.

Datum: 15.01.2020 15:47 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pan Dobrotivý nenapsal nic, co by souviselo s otázkou. Ve Vašich tabulkách se nevyznám a pochybuji, že tazatel ano. Já jsem napsal, že odhaduji rozdíl ztrát podlahou mezi dlažbou a vinylem je cca 2% a mezi dlažbou a laminem cca 10%. Takže jak to vychází Vám? Vzhledem k dostatečné síle zateplení jsem taky napsal, že je to zbytečné řešit. Co se Vám na tom nezdá ? Jinak souhlasím s tím, že výpočty ztrát zeminou podle norem moc neodpovídají realitě.

Datum: 15.01.2020 17:35 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Takže pokud to chápu dobře tak je to jedno jestli vinyl nebo lamino, spotřeba energie by měla být +- stejná?
A co to teplo které bude muset překonat větší odpor lamina, ztratí se a nebo mu to bude akorát trvat déle než se dostane na povrch?

Datum: 15.01.2020 18:26 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Teplo se neztratí, teplo se "odnese" zpět do kotle nebo jiného zdroje a ten bude muset méně "přiložit". Problém je u výkonu a to takový, že musíte zvýšit teplotu když např. přes plovoucí laminátovou budete chtít dostat stejné množství. Ta vyšší teplota už má dopad na ztráty jinam a také snižuje o něco účinnost například tepelného čerpadla. Je obtížné srovnávat tenkou vrstvu lepeného vinylu a plovoucí laminát až 4x silnější a na mirelonu tl. 3 mm. Mirelon je dobrý izolant. Aby ztráty do venkovního prostředí byly malé, tak od toho máme izolace a katalog tepelných mostů.

http://www.e-c.cz/index.php?page=download

Datum: 15.01.2020 18:35 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vyšší izolační odpor znamená, že musíte pro stejný výkon mírně zvednout teplotu oběhové vody. Tím se zvýší tepelný tok do země. Jde ale o to, jaký je poměr odporů nahoru a do země. Pokud by jste šetřil a měl pod podlahou třeba jen 2cm (jak jsem zde již viděl), je to zásadní rozdíl. Vy ale máte dostatečnou sílu izolace, takže ztráty do zeminy máte cca 200 až 400W na 100m2 plochy. Záleží na tom, jaké je podloží, zda máte izolované sokly, jaký je tvar domu a jaký potřebujete plošný výkon. Takže rozdíl bude kolem 20 až 40 W na 100m2. Finančně to je tak jedna slušná večeře/rok.

Datum: 15.01.2020 20:31 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jak správně píše pan Dobrotivý, nesmíte naletět na data vycucaná z kterékoli části těla. Výpočet podle fyzikálních zákonů říká, že v modelovém případě domu 10 x 9 m odchází zeminou 215W (pole G6) v případě lamina (M6=0,137W/m a tloušťka M7=0,016m) , případně vinylu M7=0,008m a G6=200W
Možná odsud pramení chybný popis, že ztráty jsou o 10% vyšší. Ano. 215W je o 7,5% více, než 200W. Jaký je ale podíl oněch 15W na celkové ztrátě domu 4,5 kW? Pouhé tři desetiny %.
Správná odpověď tedy je navýšení spotřeby o 0,3%. Máte ale teplejší nášlapnou vrstvu, podlaha nebude studit a patrně budete topit na nižší teplotu. Pokud to bude o pouhé tři setiny!! stupně lepší, uspoříte oněch 0,3% nákladů navíc. Správnou připomínkou je, že topná voda musí být o stupeň teplejší. To ale nevadí zásadně ani tepelnému čerpadlu a elektrokotli už vůbec ne.
Kde vznikl akademický omyl, že topná podlaha musí být dlažba, netuším. V každém případě se jím z ekonomického hlediska raději neřiďte. Jednoduše řečeno dlažba opravdu neušetří. Dům si tedy postavte tak, aby Vám vyhovoval. To je nejdůležitější hledisko.
Stejným omylem je topení radiátory. Je třeba si uvědomit, že sice máte nepatrně menší ztrátu podlahou, ale máte větší ztráty stropem, okny i obvodovými stěnami. Proti topné podlaze jste na tom vždy o pár procent hůř. Přesto se používají pro jednodušší montáž, pokud nejde o novostavbu.

Datum: 15.01.2020 21:02 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Vávra, já jsem rozdíl odhadoval a taky jsem napsal, že je to jen odhad. Proti tomu z které části těla jste si Vy vytáhl těch 215W ? Neustále se oháníte striktním dodržováním fyzikálních zákonů a přesností. Vy něco víte o tom, jaký dům má tazatel ? Podle Vás nezáleží na typu podloží ? Nezajímá Vás jaký bude potřebovat plošný výkon ? Jednoduše já jsem odhadoval rozdíl ztrát. Vy zde oblbujete fyzikou, přesností a přesnými čísly, ale celý model je vycucaný odkud ? Na určení absolutní hodnoty ztrát je zde málo informací. Těch Vašich 215 W je možná správně, ale porouchané hodiny taky občas ukazují přesně.

Datum: 15.01.2020 21:29 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4 obrázek č. 5 obrázek č. 6
(p. Mirek Svejda)

Mohu vám pro zajímavost dodat, že mýtus o úsporách podlahového topení vůči radiátorovému padl před 15-ti lety. Zatím to k nám moc nedorazilo ale časem dorazí. Je to v řádně provedených měřeních lidmi co se ničím jiným než topením celý profesní život nezbývají. Je to doloženo i statisticky na mnoha domech (Kanada, Severské země) a také vytápěných z centrálního zdroje, stavebně stejných ale s jiným topením. Rozdíly v náměru kWh byly někde až o 34% větší vůči radiátorovému. Hlavní příčiny jsou asi 3. Jedna na které se zhodují. Zvýšení povrchové teploty podlahy o 6°C (uvnitř více) vede ke zvýšení tepelných ztrát podlahou až o 45%. Podotýkám podlahou ne budovou. Proto tak významná je izolace.

Datum: 15.01.2020 22:25 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Víte kde je zásadní problém? Že profesionála někdo musí zaplatit. Proto ty jeho studie nemusí být až tak nestranné.
Všimněte si, že veškeré reklamní materiály jsou pouhé statistiky. Ty se nedají napadnout. Já naopak popisuji jednotlivé jevy včetně popisu platných zákonů a jejich odsouhlasení. Proč to neudělá někdo další? Že by se ukázalo, kde je pravda?
Do podlahy stačí v případě podlahového topení odhadem 2 cm izolace navíc. To mají praktici odzkoušené a simulátor to potvrzuje. Můžete se prokousat výpočty a v případě úspěšného pochopení to potvrdíte.

Datum: 16.01.2020 08:57 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Homola, léta jsem bydlel v domě s radiátorovým topením. Na stará kolena jsem si postavil nový domeček s podlahovým topením. Závěry z Bruselu apod. mě nezajímají, protože se řídím vlastními pocity. Jednoznačně je podlahové topení
1) levnější a jednodušší na instalaci. V obou případech jsem si topení i realizaci dělal sám. Radiátorové topení by mě stálo materiálově trojnásobek nákladů na PT a babral bych se s tím podstatně déle
2) u PT nikde nic nepřekáží a neomezuje dispozici nábytku
3) PT je pocitově příjemnější. V podstatě se srovnají všechny povrchy na srovnatelnou teplotu a jakoby hřeje celý dům. Výsledkem je, že skutečně stačí o cca 1stupeň menší teplota proti radiátorovému.
4) PT mám natahané i pod postelí a nábytkem. Mám postel s úložným prostorem a v předchozím domě jsem úložný box nemohl použít, protože vznikala plíseň. Nyní je to bez problémů.
5) PT vrací nižší teplotu OV, takže je z hledicka účinnosti systému výhodnější pro KK, TČ, ale také pro kombinaci s AN jak to mám já.
Většinou se jako topný zdroj používá KK nebo TČ a v těchto případech je celková účinnost systému s PT vyšší než kombinace s radiátory.Takže ve výsledku je to tak, že nechápu, proč si dneska někdo dává do novostavby radiátory.

Datum: 15.01.2020 22:02 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zkuste uvažovat se mnou. Obytné podkroví nejspíš znamená, že bungalov to nebude a TZ 4,5 kW znamenají při běžně dostupných izolacích právě těch cca 10 x 10m.
Pokud odhadnete 10% a ve skutečnosti to je 0,3% , zamyslete se především nad sebou. Je to poměr a jako takový je na mnoho parametrů málo citlivý. Proto není ani kritický rozměr domu, ani vytápěné teploty.
To všechno ostatně zjistíte důsledným studiem simulátoru. Z principu je správně. Je to proto, že jsou v něm naprogramovány všechny platné fyzikální zákony. K jeho vývoji mě donutilo množství zde prezentovaných hrubých omylů. Současně slouží k odsouhlasení množství naměřených dat. Vzhledem k vynikající souhře se nedomnívám, že bych něco zásadního nepodchytil. Proto také za výsledek mohu ručit včetně poměrně přesných čísel. Odchylky pod 5%, opakovatelnost dokonce pod procento.
Není co dalšího řešit. Mnoho domů mám zpracováno denostupňovou metodou a pak snadno pochopíte i třeba úspěšnost pana Nováka. Vysoko v horách a přesto nikdy nepotřebuje víc jak 1 kW k vytápění svého domu :-)

Datum: 16.01.2020 09:40 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Vávra, pokud chcete kritizovat, tak si alespoň přečtete, co jsem napsal. Hned v úvodu jsem psal, že v mezipatře je úplně jedno co si dá na podlahu a že se ty procenta vztahují ke ztrátám podlahou a ne k celkovým provozním nákladům. K Vašemu simulátoru víme, že je to Váš bastl, který v porovnání s profesionálními programy občas kecá až o 500%. Dle Vás kecají ty profesionílní programy. Tady se oháníte přesností pod 5%, ale Vy v tom modelu máte vycucané parametry. Např. vůbec nevíme, zda je v uvedeném odporu kytiny započítána podložka nebo ne. Co pokud tam dá třeba korkovou podložku, která může mít sama o sobě odpor 0.15m2K/W. Nebo zjistí, že nemá ideálně rovnou podlahu a dá tem silnější mirelon. Zásadní chybou Vašeho simulátoru je, že jste se do něj snažil narvat co nejvíce funkcí. Ve výsledku je to totálně nepřehledný moloch, ve kterém se vyznáte jen Vy. PT se prakticky 100% času provozuje v režimu konstnatních ustálených teplot. Nikoho např. nezajímají přechodové jevy atd. Pokoušel jsem se tam např. najít jak pracujete se zeminou. Kde jste si např. vycucal údaj 4.95m zeminy. Já mám např. pod domem min 6m suchého písku a mám izolované sokly. Dcera má pod domem vlhký jíl, dlouhý úzký dům s kamennými neizolovanými základy. Takže podle Vás na tom nezáleží a klidně ji stačí pod PT 2cm izolace ? Běžte s těmito radami do Brusele.
Prostě a jednoduše já jsem výsledek odhadoval a napsal jsem, že je to odhat.
Vy jste si výsledek počítal s údajnou chybou pod 5%, ale ve skutečnosti, protože ignorujete odlišnosti zadání je chyba klidně 200%.

Datum: 16.01.2020 11:03 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
OdhaTTTnout můžete cokoli, ale hlavně to nepište :-) Tazatel se ptá o kolik procent se mu zvedne spotřeba. Logicky celková.
Vážený pane najděte si teplotní profily zeminy a analyzujte je.
Pak dojdete k závěrům, které mám v simulátoru.
Pokud nesouhlasíte, můžete si vlastnosti zeminy editovat. Jsou to pole J4, J5 a J6.
Simulátor respektuje fyzikální zákony. Proto z principu musí být správně a složitý zase tak není. Stačí poznat žlutou barvu a přečíst si popisek u ní.
Jsou to průměrné hodnoty a není započítávána nedokonalost stavby. Právě proto můžete zjistit "jak moc" se Vám stavba nepovedla.
Za validní připomínky budu vděčný včetně finanční odměny. Stále na ni čekám, ale nikdo nic nenamítá.
A víte, proč nepočítám přes 5 metrů? Protože už to není podstatné.
Podlaha je počítána jako běžné souvrství(J4 až M7), podobně jako obvodové stěny a příčky. Jen je to výpočet dynamický. Statickou verzi máte na stránce
https://stavba.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/140-prostup-tepla-vicevrstvou-konstrukci-a-prubeh-teplot-v-konstrukci
Pokud něco není jasné a není to v návodu, vysvětlím po zavolání.
Nezapomeňte, že je to dynamický výpočet. Pokud něco změníte, musíte to pár dní používat (Ctrl+n), aby se změna promítla do konstrukcí. Můžete ho i nechat kompletně vymrznout (Ctrl+d).
Nesoulad s profesionálními programy je snadno vysvětlitelný. Nepočítají komplexně a proto v podstatě špatně. Ale nikomu nebráním je používat. Podle toho ale práce projektantů vypadají....
Existují i programy, se kterými mám naopak souhlas vynikající. Ty jsou pochopitelně v pořádku.

Datum: 16.01.2020 11:37 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jenže Vy zde dáváte nějaký výsledek o kterém tvrdíte, že je s chybou pod 5%. To prostě není pravda. Jen oblbujete. Váš výsledek má stejnou přesnost, jako ten můj odhad.

Datum: 16.01.2020 11:51 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pokud tazatel dodrží zadávané parametry, pak bude souhra absolutní. V opačném případě by prokázal neplatnost fyzikálních zákonů. Jak správně napsal pan Hoďbod, je třeba uvádět správné souvislosti. Nikoho nezajímá, že ztráty podlahou vzrostly o 10% Každého totiž zajímá, že celkové ztráty domu narostly o 0,3% Krásné je, že ve skutečnosti, díky teplejší nášlapné vrstvě, nakonec dojde i k celkové úspoře.
Přesnost měření dynamických dějů je i kolem 0,1K a cca 1 minuta reakční doba. Tyto poměrně dobré výsledky mě opravňují k tvrzení, že zásadní jevy byly podchyceny správně. A nic na tom nemění ani fakt, že někdo nechápe klouzavý průměr, jiný si plete parametry ekvitermu a další netuší, jak topí podlahové topení malým výkonem. Simulátor toto vše komplexně popisuje a vysvětluje. Jen je třeba s ním pracovat a pochopit tak komplexně souvislosti.

Datum: 16.01.2020 08:41 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Konečně konkrétní údaj ve vztahu k celkové tepelné ztrátě. Moc jsem se na něj těšil, díky p. Vávro.
Svět je relativní a pokud se zapomene na to, k čemu se výsledek vztahuje, tak ty až desítky procent straší. Nebo slibují, jako to dokážou například grafy výkonosti některých investičních fondů zaznamenávající dramatické nárůsty hodnoty, ale vzhledem k celku jde o průměrného občana s průměrným finančním zázemím, často jen o nepatrnou bublinku.
Za sebe mám jen praktické doplnění, ať už ta podlahová krycí vrstva bude jakákoliv, měla by být výrobcem označena jako vhodná pro podlahové vytápění. U vinylu, pokud vím, jsou i nabídky, které se na podklad nelepí, skládají se podobně na zámky jako laminátové. O šíři designu nemluvě. Pokud není pod laminátem dostatečně pevný podklad, jde o ta nejlevnější řešení, tak se po čase některé spáry mohou i trochu rozšklebit. Nedej bože, pokud na takové podlaze zůstane delší dobu vlhkost, kalužinka, např. pod ledničkou atp.

Datum: 16.01.2020 10:33 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den. Je mi jasné, že podlaha musí být vhodná na podlahové topení a že pod ní musí být speciální podložka na podlahové topení. Intalace bude určitě plovoucim způsobem, protože máme 3 děti a ty jí dají určitě dost zabrat, takže chci mít možnost to v budoucnu jednoduše rozebrat a položit novou. Jinak rozměry domu jsou opravdu 10x10 m, je to řadová zástavba a zaklady jsou zatepleny 16 cm XPS do hloubky 65 cm.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama