Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Přetoky do sítě u asymetrického měniče

Autor: Petr Šácha
Datum: 20.01.2020 12:04
uživatel: 131719

Mám fotovolt. panely s bateriemi a asymetrickým měničem STORION Smile T10. Bohužel jsem zjistil, že mám přetoky do sítě, ikdyz je baterie neutále vybitá. Zjistil jsem, že problém je v symetrii dodávky od měniče. Pokud mám 1 fázi zatíženou a ostatní ne, tak dochází k přetokům ve zbylých 2. Po reklamaci mi dodavatel sdělil, že měnič podle českých podmínek může korigovat asymetrii pouze z 15%. Zdá se mi to divné, že by ČEZ nechtěl vylepšovat asymetrii spotřeby. Neměl by asymetrický měnič korigovat asymetrii co nejvíce? Nevíte někdo jak to je nebo v čem je problém? Díky za radu
EDIT:
Tak mě přišlo vyjádření ČEZu: "K Vašemu dotazu sdělujeme, že dovolená maximální hodnota nesymetrie mezi fázovými vodiči nesmí za normálního provozního stavu překročit 3,7kVA. Uvedená hodnota vyplývá z Přílohy č.4 PPDS, část 2. Rozsah platnosti." Pres toto vyjádření mě asymetrii dodavatel odmítl zapnout :-(
EDIT2:
Mám oficiální vyjádření a zástupce ČEZu dokonce volal dodavateli. Nesymetrie do 3,7kVA je povolena. Dodavatel slíbil softwareový update, který předělá měnič na nesymetrický.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky<< novější   zobrazuji 91 - 120 z 330   starší >>
Datum: 06.03.2020 10:20 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131988
reakce na ...
Až bude stát malý elektromobil sto tisic, tak ho koupím taky, ale půl melounu je nenávratné, spíš uvažuji o koloběžce nebo něčem levném a využitelnost hlavně v létě při přebytcích.
Standa

Autor: Stanislav Lúčan
Datum: 06.03.2020 10:25 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
A hlavně jsem zvědav jaká bude cena až Němci pojedou jen z obnovitelnosti. Taky mám BE, tak snad to bude aspoň na jistič.
A třeba projde ten NetMeeting a soused mi bude platit :-)))
Standa

Autor: Miroslav Šperlín
Datum: 06.03.2020 11:10 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 130085
reakce na ...
Na to jsem taky zvědavej. Nejlepší cena byla jak byly ty horka, běžely klimatizace, Pražákům se zatáhlo a tady svítilo. To mě platili 1,70. Letos má vyjít nový energetický zákon tak jsem hrozně zvědav jestli tam bude něco z doporučení EU. Třeba to, že můžeme prodat sousedům 10 MWh bez daně. :-)

Datum: 06.03.2020 11:18 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Stačí 1Mw, a už ta cena i v nízkém tarifu ( jako že skoro nikdo v sousedství nemá přes den) bude ta cena skoro dvojnásobná a ještě se se sousedem x krát do roka zbombardujeme ;-)))
Pro ty co neví, tak se ožerem jak dobytci ;-)))
A ze ☀️ zadarmo.
Protože sousedi by platili v naturáliích

Autor: Aleš Svěrák
Datum: 01.04.2020 09:21 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132186
reakce na ...
On by se tu měl povolovat opravdový Net Metering? E.ON, BE mají "virtuální baterie), které asi kvůli poplatkům moc výhodné nejsou. Navíc to mají jen pro své zákazníky a u E.ONu musí být dokonce FVE přímo od nich. :( ČEZ vykupuje za 40% z dané ceny.

Datum: 01.04.2020 16:12 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Někde jsem četl, že by v roce 21 nebo 22 by měla být novela energetického zákona. A tam by snad mohli povolit net metering.
Už nevím kde to bylo, ale třeba tady je něco napsáno na narovnání trhu.
https://www.cefas.cz/tiskove-zpravy/novela-energetickeho-zakona-neni-v-souladu-s-pravem-eu.html
Něco je tady v článku 4 bod 4.
Tak snad něco z toho bude a narovná se to směrem k nám.
Minulý měsíc jsem měl u BH asi 70 haléřů za kW.
Standa

Autor: Marie Vigilante
Datum: 08.03.2020 00:18 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131965
reakce na ...
Dobrý den! Máme symetrický střídač Fronius nainstalovaný od soukromé firmy, která zařizovala dotaci i napojení na síť (EON), vyplnila i novou smlouvu o dodávce na dalších 36 měsíců (EON). Volali jsme do Rakouska přímo na Fronius, na aplikaci je třeba ignorovat spotřebu, ta neumí zohlednit třífázové měření (o situaci v CZ vědí, ale problém se jich netýká) Po odečtení spotřeby (elektroměr) z produkce (kterou graf na aplikaci ukazuje správně) se po dvou měsících provozu ukázalo pokrytí vlastní spotřeby energie ze střechy v tomto zimním období z pouhých 60%. 40% šlo do sítě jako přetok. Virtuální baterii nabízí EON u vlastních instalací, nám zbývá pouze smlouva s EONem na minimální výkupní cenu s jeho "převzetím odpovědnosti za přetoky". S postupem roční doby (po skončení topné sezony) bude procento pokrytí spotřeby stále menší, přetoky do sítě větší (bazén na vyhřívání vody nemáme ani mít nebudeme). Výpočet jsme zaslali instalační firmě i dotačnímu fondu (dotace ještě vyplacena nebyla) s tím, že požadujeme řešení (instalaci takového systému, který splní podmínky dotace o 70% pokrytí.) Bez podpisu nevýhodné smlouvy s dodavatelem se ke všemu vystavujeme možnosti sankcí že strany distributora kvůli výšce přetoků (pokud v létě na pár týdnů odjedeme) Již týden žádná odpověď, ani z fondu, ani od instalační firmy. Z příspěvků mi není úplně jasné, zda výměna za asymetrický střídač problém vyřeší zcela či pouze částečně. Pokud ovšem dotační fond schvaluje projekt se symetrickým střídačem s tímto výsledkem, je to celé naprosto nesmyslné, podmínka o 70% vlastní spotřeby kvůli vyhlášce z roku 2011 není splnitelná.

Datum: 08.03.2020 08:42 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den.
Ano to je problém symetrických střídačů a našich skvělých zákonodárců, že se snaží solárním baronům cpát horem dolem, ale z obyčejných lidí sedřít kůži.
Určitě jiný střídač- asymetrický změní poměr spotřeba a přetoků do sítě.
Ale určitě jde zkusit nejdřív s elektrikářem projet připojení spotřebičů a rozhodit na fáze, jestli máte bojler, tak přetoky dát do něho a podobné maličkosti, které zefektivní i symetrický střídač. Nevíme, jestli máte i baterie.
Jak je řečeno ve sněženkách a machřích: "je to dál, za to horší cesta"
Ale jde to určitě, Jen jde spíš o přizpůsobení domácnosti fotovoltaice, než přizpůsobit fotovoltaiku domácnosti.
Nový střídač s napojením bude asi dost nákladná investice, a nevím, jestli by se vrátila investice. Bavíme se třeba o 80 000?
Ale určitě bych zkusil i možnost odstoupení od smlouvy a nebo reklamace, ale to je zase věc na právníka a nejspíš i soud.
To už bohužel musíte zvážit vy.
Hezký den
Standa

Datum: 08.03.2020 09:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Paní Marie, takových je vás hodně, pravděpodobně většina. Řešení je asymetrický střídač. Druhé řešení je trvat na tom, že chcete elektroměr podle normy. Tady ty upravené šizoměry totiž nesplňují normu ČSN. Ani tu starou ani novou harmonizovanou ČSN EN. Distributoři na to dostali výjimku. Občany zajímá kdo výjimku udělil a čím to zdůvodnil. Elektroměr podle normy měří sumu energie, ten upravený měří sumu směrů.

Datum: 08.03.2020 10:21 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Je asi úplně jedno, jaký elektroměr, vyjímka je a s tím nic asi neuděláme.
V roce 2011 vznikla vyhláška o měření elektřiny na MPO a s tím spotřebitel nic neudělá.
Za takové věci a ne jen na MPO by zasloužili defenestraci.
Takových bot na obyčejné lidi je plno v naší zemi.
Hlavně , že se "ONI" mají dobře.
Já nikomu nic nezávidím, ať si každý má co chce, ale jak by mohlo být krásné, kdyby tady někdo myslel i na obyčejné lidi.
Proč třeba dotace na elektromobily je jen pro podnikatele?
Obyčejný člověk nemá nárok proč?
Že by si koupil auto a nejezdil? Kolik podnikatelů si koupí hybrid a nabije ho ze zásuvky? Má dotace a tím ušetří, stačí.
Naopak si myslím, že obyčejný člověk by ho nabíjel pořád, aby ušetřil ne?
Ale to už je zase na jinou diskuzi.
Standa

Datum: 08.03.2020 10:35 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vymysleli obchod století, 900% marže. Za 50 hal. koupit a za 5 Kč sousedovi prodat. Úplně bez práce, stačí k tomu upravený elektroměr a 20 m drátu. Nemám nic proti šikovným obchodníkům jenom mi vadí, že ten obchod není dobrovolný, lidi jsou k prodeji donuceni.

Autor: Lubomir Švarc
Datum: 08.03.2020 10:39 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108029
reakce na ...
Proč si to všichni dáváte,když to je nevýhodné ?

Datum: 08.03.2020 11:09 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Není to nevýhodné, když je správně navržená a zprovozněná FTV, tak se určitě vyplatí.
Podle mých propočtů za čtyři zimní měsíce, by se mi měla investice vrátit za cca 12 let.
Léto to určitě vylepší, ale nechci spekulovat a přiznávám jen to co můžu doložit.
Měl jsem průměr 8 400,-, po namontování jsem platil 3 000.-.
To je Za listopad až únor.
Průměr bude samozřejmě 2 100 celý rok, tak jsem zvědav kam ta návratnost klesne.
Nehledě na to, že za třeba 10 let bude cena elektřiny jinde, ale to už je jiná matematika. Nebudem se pouštět do žádných velkých akcí ;-)
Takhle to reálně vidím já.
Standa

Datum: 08.03.2020 11:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Já mám celkem 9,3Mwh ročně.
Z toho cca 3Mwh topení
1Mwh TUV
Jste schopen vyčíslit situaci u mne ?

Datum: 08.03.2020 11:50 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Takhle to počítat asi bude jiné, než u mě.
Nevím kolik platíte za elektriku.
Z toho by se mohlo odečíst kolik je topení a TUV, já mám na to plyn a teď i soláry.
To zkusit rozpočítat na zimní období a potom zahrnout ;-)
Já se tím fakt neživím, jen jsem napsal moji zkušenost.
Ale v elektřině by to mělo být podobné, jako u mě, mám jen o cca 0,5 Mw míň, ale zase já mám NT jen 8hod, nevím jak vy, jen by ty přebytky šli do vody a tím pádem by víc spotřeba klesla. Dál netuším jaký tarif máte, kolik hodin NT a další proměnné.
Fakt je to domácnost od domácnosti jiné.
Standa

Datum: 08.03.2020 11:57 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Přebytky do vody-to bych potřeboval větší bojlér,není kde dát.
Cena-25 000,- mínus paušál 5 500,-
19 500,- za 9 300kwh

Datum: 08.03.2020 12:36 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak jen orientačně, proč ty přebytky nedávat do toho 300 litrového?
Ale teď jinak, vy platíte za elektřinu měsíčně asi 2 080,- za 9,3mw?
A to je přesně to co jsem psal, já mám polovinu za stejné peníze a teplo, TUV a El jsem platil 7 500,-
V tom je potom návratnost, z 2 000 bude návratnost v nenávratnu
Standa

Datum: 08.03.2020 12:46 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Již jsem uváděl,není místo.Dosavadní bojlér mám v nice přes kantku ke sprše.
Za druhé - k čemu mi by bylo 300l pro dva lidi?
A za další- ty počty... A to chtějí zrušit maturitu z matiky.
Jen jsem chtěl jiný názor,neboť známý mě do toho tahá.
Odmítám ho s tím,že prozatím umím počítat.
Závěr - kdybych si dal drahou elektriku jako Vy,tak ušetřím?

Datum: 08.03.2020 13:00 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak nějak přece nahříváte tu vodu v tom bojleru?
Nevím co je nice přes kantku.
Nerozumím tu matematiku, jen jsem 25 000 vydělil 12ti měsíci.
A s tou cenou tě elektřiny, ne každý dosáhne na NT 20 hodin.
Standa

Datum: 08.03.2020 13:07 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pro dva lidi je 300l bojlér zbytečný,mám jen sprchu.
Nika je prostor v nosné stěně,kantka je tenká stěna.
Kdo chce tak D57 dostane.
Jinak děkuji za informace,prozatím nebudu utrácet za FV.

Datum: 08.03.2020 13:37 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak se omlouvám, ten bojler byl asi v jiné diskuzi, myslel jsem, že ho máte vy.
Ano na tarif dosáhne každý, kdo má El topeni, ale já předělával dům, kde je vše na plyn a předělat vše na elektriku, nebo kupovat TČ je pro mě oproti FTV naprosto nenávratné.
Máme dvougenerační dvoupatrový dům.
Na kotlikovku nedosáhnu a tím pádem....
Standa
Edit: nás je doma 5 lidí a 300l je tak akorát

Datum: 08.03.2020 13:41 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Všechno jde.
Ještě,ty bojléry máte ve sklepě a rozvod TUV máte nuceným oběhem nebo odpouštíte vodu?

Datum: 08.03.2020 13:57 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Mám 2 zásobníky 250l a v plynovém kotli 60l. Ve sklepě.
Když nahřeje prvních 250l, tak přepne do druhého, zapne čerpadlo a jede tepla voda do topení.
Ale jedu na trubicove kolektory, to je diskuze zase jinde.
Standa

Datum: 08.03.2020 14:09 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Měl jsem na mysli TUV,jestli to taháte do druhého patra bez oběhu.

Datum: 08.03.2020 14:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Teplá voda si myslím jde tlakem a topení čerpadlem.

Datum: 08.03.2020 14:38 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Moc děkuji za všechny informace. Bohužel jsme se naprosto spolehli na instalační firmu. Pracujeme oba v úplně jiné oblasti. Při nynější kontrole podkladů a telefonátu na dotaci jsem ke všemu zjistila, že firma podávala žádost o dotaci na fond i o připojení na síť s jiným střídačem, než pak nainstalovala. Myslím, že z to je samo o sobě dost dobrý důvod k odstoupení od smlouvy. Byla bych velmi vděčná za tipy na právníka, který se v této problematice orientuje. Pěknou neděli.

Datum: 08.03.2020 15:28 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Právník bude mít úspěch pouze v případě, že je ve smlouvě jasně napsáno, že je střídač asymetrický a není to pravda. Zdá se mi neuvěřitelné, že v dnešní době se stále prodávají a montují symetrické střídače. Nechce se mi věřit, že to je z neznalosti problematiky. Já bych měl strach, že mě ti lidi zabijou až se dozví pravdu.

Autor: Tomáš tom
Datum: 08.03.2020 23:08 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 103641
reakce na ...
Já jsem z toho pochopil že mají symetrický střídač Fronius ale bez akumulátorů tedy ne hybridní. A asymetrický bez akumulátorů s povolenou dodávkou do sítě jsem na trhu ještě neviděl. Vím že některé asymetrické hybridní lze použít bez akumulátorů, ale cena je daleko větší. Klasický asymetrický Ongrid jsem ještě neviděl, i když technicky by to mělo být možné, ale jsme moc malý trh.

Datum: 08.03.2020 23:27 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Máme nainstalovaný Fronius Symo hybrid kombinovaný s baterií LG. Podle informace ze servisní linky Fronius jeden asymetrický typ mají, ale má mnohem kratší životnost kvůli vyššímu počtu komponentů. Vůbec nechápou, jak můžeme v Čechách tak nesmyslné měření mít a trh u nás je pro ně opravdu příliš malý.

Datum: 09.03.2020 10:46 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jestli je firma ochotna vám střídač vyměnit tak to udělejte. Nebo to nechte tak, ono vám to nějakou úsporu udělá. Ale baterku odpojte. Její opotřebení stojí asi 1000 Kč/měs. a v tomto případě měření si na sebe nemůže vydělat.

<< novější   zobrazuji 91 - 120 z 330   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama