Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

překročená akustická hladina výkonu TČ

Autor: Martin Malaska
Datum: 20.01.2020 16:02
uživatel: 131723

Dobrý den, u venkovní jednotky mého tepelného, invertorového čerpadla (vzduch-voda) mi dodavatel v cenové nabídce avizoval, že akustická hladina výkonu je 60 dB.

Když je teplota vzduchu nad bodem mrazu, je vše v pořádku a aplikace v mobilu mi naměří hluk bezprostředně u čerpadla 40dB.

Ale když teplota vzduchu klesne pod nulu, tak hluk vzroste až na 70 dB, což už je docela nepříjemné. Dodavatel mi po telefonu řekl, že to je normální, že to dělá ten invertor, když zvyšuje výkon. (nebo tak něco)

Mně, ač laikovi, toto vysvětlení přijde dost nepřesvědčivé.

Chci Vás proto poprosit jen o ujištění,že není normální, aby akustická hladina výkonu avizovaná v cenové nabídce, byla v realu o 10 dB vyšší. (osobně bych předpokládal, že hluk v nejvyšším výkonu nepřesáhne 60dB)

Předem Vám moc děkuji.
Martin

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jakub Šafanda21.01.2020 12:38
Josef Vávrad21.01.2020 11:47
Martin Malaska21.01.2020 06:06
Karel Technik21.01.2020 05:56

Datum: 21.01.2020 06:06 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131723
reakce na ...
Dobré ráno,

Moc Vám děkuji za odpověď. Rozšířila mi obzory.

S pozdravem
Martin

Autor: Josef Vávrad
Datum: 21.01.2020 11:47 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131505
reakce na ...
Mnohdy je to naopak. I levné (někdy i zdarma) měření dokáže být velice přesné. Mám možnost porovnat měření z kvalitního mobilu s profesionálními hlukoměry a rozdíly jsou i pod 1 dB.
Zásadním problémem je spíš vědět, co měříte. Hluk se běžně definuje jako měření v otevřeném prostoru ve vzdálenosti 1m. Tedy ne v bezprostřední blízkosti. Zkuste tedy měření zopakovat a nejspíš se s údajem výrobce i shodnete. Pro přiblížení problematiky je dobré seznámit se s používanými filtry. Respektovat nastavení A. To ale již ví a nastavuje programátor.
https://www.ekosoftware.cz/vahove-filtry-pro-mereni-zvuku

Autor: Jakub Šafanda
Datum: 21.01.2020 12:38 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100165
reakce na ...
A ví laik, jaká je směrová chrarakteristika toho mikrofonu v telefonu? A jak se vlastně takový telefon kalibruje?

Autor: Karel Technik
Datum: 21.01.2020 05:56 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120043
reakce na ...
Dobré ráno,
dnešní lidé , jak je vidět, velmi přeceňují ty mašinky s názvem chytrý mobil. Hluk se měří hlukoměrem, je to celkem drahý přístroj, hlavně pokud je kalibrovaný a můžete podle něj NĚCO reklamovat. Navíc postup měření má svá přesná pravidla. Apka v mobilu je jen indikátor.
Pak je tu ještě ...jak bych to nazval...forma dotazu. Píšete - v cenové nabídce-ale to je naprosto špatně. Hladinu akustického tlaku specefikuje výrobce zařízení v technických datech. U tepelných čerpadel to je dost sledovaný údaj. Důležité tedy není, co Vám napsali do nabídky, ale co udává výrobce. Navíc se ten údaj obvykle vztahuje k nějakému pracovnímu bodu.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama