Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

ovládání žaluzií

Autor: malý kutil
Datum: 21.01.2020 23:00
uživatel: 131736

Dobrý den, mám dotaz ohledně volby motoru do venkovních žaluzií (v projektu je zatím Somfy WT PROTECT) a jeho zprovoznění jednoduše a dle možností i levně. V podstatě mi jde o to, zda jde zapojit něco jako Shelly 2.5, Roller Shutter 3, nebo něco podobného a bude možné žaluzie (nad rámec mechanických tlačítek) ovládat, nejlépe i pozici natočení. Nejlepší bych viděl Wi-Fi či Z-wave komunikaci a známý protokol pro integraci třeba do Home Assistent apod. Jde mi o HW, software bych si už zkusil pořešit.
Máte někdo doporučení na motor a hotovou krabičku (bastlit to nechci), co by ho ovládala a pokud možno uměla načíst pozici lamel?
Děkuji za tipy.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jan Jaroš29.01.2020 20:12
malý kutil29.01.2020 16:29
Jan Jaroš29.01.2020 08:42
malý kutil28.01.2020 17:13
malý kutil28.01.2020 17:04
Tomáš Hluštík27.01.2020 21:50

Datum: 29.01.2020 08:42 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100421
reakce na ...
Jen taková poznámka. Proč chcete použít motory WT? Uvažoval jste nad systémovým řešením s motory IO? S WT má pohon koncové spínače, takže dojede dolů nebo nahoru a přeruší se napájení.

Motory IO jsou sice dražší, ale umožní později dokoupit dálkový ovladač nebo "krabičku" pro ovládání přes mobil. A není třeba nic dobastlovat. IO mají obrovskou výhodu v tom, že Vám dají zpětnou vazbu o poloze žaluzií.

Datum: 29.01.2020 16:29 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano, uvažoval jsem o IO, ale vadí mi ta uzavřenost řešení a závislost jen a pouze na Somfy. Snažil jsem se vyčíst, zda ty IO dají skutečně zpětnou vazbu, což dají, ale né ty motory samotné (sice jsem nerozebíral, ale ani se nedočetl, že mají třeba optočlen na otáčky), nýbrž ta elektronika na kabelu u motoru. A Roller Shutter 3 a Shelly 2.5 také umějí dát zprávu o poloze. Jenže u těhle dvou věciček to mám jen vyčtené, dosud neodzkoušené (byť mám obě doma, ale nebyl na vše čas), co se třeba stane při výpadku elektřiny? Nemělo by nic, protože stav lamel se nemění a hodnoty stavu zůstanou uložené v Roller Shutter 3 či Shelly 2.5. Takže mně mimo toho, že Somfy nabízí hotové řešení (po dokoupení jejich brány), nenabízí nic navíc. Nebo se mýlím?

Autor: Jan Jaroš
Datum: 29.01.2020 20:12 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100421
reakce na ...
Já bohužel víc neporadím. Místo zamýšlených IO + "chytré krabičky" se ušetřených cca 25 tis. hodně hodilo a po roce bydlení v novém domě zjišťuji, že mi stačí "ruční pohon na tlačítka" a vůbec nás to neomezuje. Stále uvažuji o něčem jako je možnost to dálkově ovládat, ale vždy mě to nějak zase přejde, protože nemám dostatečný důvod.

Autor: Tomáš Hluštík
Datum: 27.01.2020 21:50 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109163
reakce na ...
A co vám chybí u toho Shelly2.5?

Ani nemusíte přehrávat firmware a má to vše co chcete.
Přes MQTT nebo REST API.
Po provedení příkazu kalibrace dokonce dokáže najet do požadované pozice v procentech otevření.

https://shelly-api-docs.shelly.cloud/#shelly2-5-overview

Datum: 28.01.2020 17:04 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Asi jak píšete nic, jen ty zkušenosti, zda to funguje opravdu tak, jak píšete.
Uvažuji o motorech Somfy WT, vypínače pak do hlubší krabice a tohle pod to. Mám v jednom pokusným teď Tasmotu, vlastní kompilaci s povoleným define USE_SHUTTER, tak zkouším, co umí a neumí.

Datum: 28.01.2020 17:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jestli jsem dobře pochopil, tak Somfy WT má po nastavení vlastní spodní a horní pozici, při které se i při držení tlačítka vypne. Takže stačí zajistit na Shelly, aby nebylo možné mít obě relé ON (Backlog PulseTime1 0; PulseTime2 0; Backlog Interlock 1,2; Interlock ON) a pak udělat kalibraci, aby odpovídala procenta vytažení a natočení.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama