Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Rekonstrukce domu ze 40.let nebo zbourání a novostavba ?

Autor: Miroslav Svoboda
Datum: 28.01.2020 08:36
uživatel: 131785

Dobrý den,
Je mi 28 let a chtěl bych mít dům na celý život, Vlastním starší dům ze 40. let a stále přemýšlím, jestli dům zbourat či radši postavit nový. Musím řict, že se mi nelibi na domu střecha ani uspořádání místností uvnitř, takže pokud bych ho rekonstruoval, tak bych vlastně musel vybourat všechen vnitřek, stropy, sundat střechu, izolovat sklep. Jediné co by mně v podstatě tedy zůstalo jsou ty obvodové stěny. Většinou se stropy dělají tak, že se postaví patro, potom se udělá venec a strop, talkže vybourat stopy se mi zdá jako neštastné řešení. Dům je patrový 10.8*11m. Topeni, okna, koupelny, rozvody elektřiny, kuchyně, střecha, zkrátka uplně vše by se muselo dělat znova. Dům sousedí přímo ze sousedovým, jedná se o dvoudomek tedy, kde jedna část dvoudomku je má. Kvůli tomu by mohl být asi taky problém na stavebním uřadě, abych si dům udělal podle svého. Navíc to nemusí působit přiliž esteticky, jeden kus dvoudomku takový a druhý makový.
Kdybych to zboural tak bych chtěl zachovat sklep a pokud možno postavit na základech, protože jsem slyšel, že v dnešní době jsou sklepy velmi nákladná záležitost. Tak jestli by to šlo nějak kvalitně odizolovat a postavit na sklepu novostavbu. Novostavbu bych taky chtěl 5+1. Hrubou stavbu bych chtěl realizovat svépomoci, na střechu a topeni a interier bych si už někoho najal. A pak bych se chtěl zeptat jak je to z demolici? Může si jí také člověk dělat svépomoci, když na to má razítko ? A jak je to s likvidací materialu, mohu si nechat cihly na garáž či pergolu ?
Jsem lajk a zatím jen ve fázi plánu.
Předem děkuji moc za odpověd.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Ales Kadlec28.01.2020 22:24
Rudolf Kropacek28.01.2020 19:41
Ales Kadlec28.01.2020 16:23
Miroslav Svoboda28.01.2020 15:51
Miroslav Svoboda28.01.2020 14:46
Mirek Svejda28.01.2020 14:19
Jiří Kubíček28.01.2020 14:06
Ales Kadlec28.01.2020 13:58
Jiří Kubíček28.01.2020 13:57
Miroslav Svoboda28.01.2020 12:53
Rudolf Kropacek28.01.2020 12:34
Mirek Svejda28.01.2020 11:19
Jozef Homola28.01.2020 10:54
Miroslav Svoboda28.01.2020 10:53
Ales Kadlec28.01.2020 10:44
Miroslav Svoboda28.01.2020 10:29
Mirek Svejda28.01.2020 10:22
Miroslav Svoboda28.01.2020 10:10
Miroslav Svoboda28.01.2020 10:01
Jozef Homola28.01.2020 10:01
Mirek Svejda28.01.2020 09:57
Miroslav Svoboda28.01.2020 09:36
Jozef Homola28.01.2020 09:27
Miroslav Svoboda28.01.2020 09:17
karak karak28.01.2020 09:12

Datum: 28.01.2020 14:06 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, též jsem si prošel rekonstrukcí domu ze 40. let, částečně kamenný, částečně cihlový, část se ještě dostavovala, měnily se některé příčky uvnitř, vše se dělalo nové, veškeré sítě, nové podlahy, zateplení celého domu atd. Rozhodli jsme se pro rekonstrukci, protože dům měl jen pár let udělanou novou střechu a stojí na celkem úzkém pozemku. Dům je hotový a dopadlo to dobře, ale pár týdnů se nejdříve jen bouralo a vyvážela se suť, muselo se řešit mnoho kompromisů, musela se vyřešit vzlínající vlhkost a mnoho dalších věcí. Finančně to celkově stálo podobně, jako kdyby člověk stavěl novostavbu a po těch zkušenostech už bych zcela určitě do něčeho podobného nešel a raději stavěl nový dům. Vy jestli dům prakticky budete celý bourat, i střechu, a zbude vám jen obvodové zdivo a to ještě bez vodorovné hydroizolace, tak bych vůbec o ničem nepřemýšlel a srovnal bych to se zemí celé.

Datum: 28.01.2020 14:46 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ok, děkuji za vaši zkušenosti, opravdu mi to potvrzuje každý, že to stojí za to zbourat. Ono by to šlo také rekonstruovat, ale byla by tam velmi velká řada kompromisů a to nechci. Také mám barák na poměrně úzkém pozemku- postavený hned na tom dvojdomku a z druhé strany průjezd do garáže.Jedině postavit dům na druhé straně a průjezd do garáže udělat na straně druhé. Je to jen 14m širkový pozemek. Také mi ještě soused musi odsouhlasit demolici, takže je vlastně ještě vše otevřeno.

Autor: Rudolf Kropacek
Datum: 28.01.2020 12:34 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 114692
reakce na ...
Dle vašeho popisu vidím odpověď jednoznačně : bourat a stavět znovu.

Další rozhodnutí by již měla být spíše na základě vyhodnocení konkrétní situace - domu a vaší.

Demolice :
Práce – jde dělat svépomocí
Likvidace či využití materiálu – rozumná skládka, prodej starých cihel, dřevo na topení,….
U dvojdomku může být problém se společnou zdí

Sklep : pokud je v technicky akceptovatelném stavu a vyhovuje půdorys, zachovat

Jednovrstvé či vícevrstvé zdivo nebo použití či nepoužití starého materiálu pro stavbu mi připomíná trochu diskuzi, jestli je pěknější barva modrá nebo červené – jak kde a jak pro koho.

Datum: 28.01.2020 12:53 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ok, díky moc za informace

Autor: Ales Kadlec
Datum: 28.01.2020 13:58 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 106690
reakce na ...
Tak zrovna srovnávat výběr zdiva s preferenci barvy mi přijde trochu úsměvné.

Jak už bylo řečeno, jednovrstvé zdivo s parametry sendviče bude vždy řádově dražší. Ať nevařím z vody, dám sem tedy příklad:

Ceny čerpány z eshopu stavebnin DEK

1. příklad jednovrstvého zdiva

Heluz Family 50cm 2v1
R = 7,75 / cena 3500,-Kč/m2
Je to cena pouze za jednoduchou cihlu. Musíte připočíst různé rohové a krajové cihly a hlavně vše provést s absolutní přesností a nejlépe zdít na pěnu. V dnešní době se za takto precizní práci nedoplatíte. A tyhle cihly jsou fakt střepy, ty se rozpadají už pod špatným pohledem. Jakékoliv sekání rozvodů atd není zrovna jednoduché. Tohle není podle mého názoru materiál vhodný pro obvodovou zeď.

2. příklad sendvič cihla + EPS

Heluz P15 20
R = 0,64 / cena 1000,-Kč/m2
EPS 28cm
R = 7,28 / cena 270,-Kč/m2
Tady jsem záměrně vybral AKU cihlu, která má opravdu parametry kvalitního nosného zdiva. Zdění na maltu zvládne každý průměrně šikovný zedník a následný "kabát" z EPS odpustí kdejakou nepřesnost. Je nutné ještě počítat s prací za lepení EPS a lepící materiál, ale to je cca 150,-Kč +.

U domu s plochou obv. zdiva 100m2 je rozdíl 200.000,-Kč jenom za materiál a za to už je třeba hodně kvalitní kuchyň. ;-)

Autor: Mirek Svejda
Datum: 28.01.2020 14:19 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Přesně jak píše pan Kadlec. Navíc do toho vstupují slevy. Chce to poptat několik variant a podle toho se rozhodovat. Rozdíl opravdu vychází klidně v řádech stovek tisíc. Dále je otázkou kdo to bude stavět. V případě sendviče v podstatě nejde udělat tepelné mosty. V případě jednovrstvého zdiva je velice častý případ, že se díky lajdackosti nebo neznalosti nadělají tepelné mosty např v místech překladů, věnce nebo ostění.

Datum: 28.01.2020 15:51 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ok, to beru to máte pravdu vychází to o dost lépe, ještě je vše třeba promyslet. Bud tak jak říkate 30cm stěna a nějaký ten polystyren, nebo cihlu 50cm heluz, ale ne tu 2v1 ta je šílene předražená. Tam to vychází na 1700 na m2, a to je rozdil, pokud budu mit plochu stěn 180m2 nějakých 90tisic. Jo, je to hodně, ale člověk pak nemusí dělat ten polysteren atp. Ale díky za rady, určitě budu přemýšlet o obou variantách a vše propočítávat. Dnes jsem se dozvěděl spoustu nových informací, takže díky všem za příspevky.

Datum: 28.01.2020 16:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Poradím Vám jedno. Nastudujte si co možná nejvíc informací. Sám jsem začal stavět 1. dům před 12 lety a od té doby se stavebnictví stalo zároveň mým koníčkem. TZB-info od té doby pročítám pravidelně. Ještě bych doporučil Modrou Střechu, tam je taky hodně cenných informací a dokonce i profily stavebníků.

Musím říct, že i za tu poměrně krátkou dobu se situace v tomto odvětví dost změnila. Jak v množství stavebních materiálů tak i v legislativě a samozřejmě i v cenách.

Jinak ještě uvedu příklad, jak se vyvíjel můj pohled na problematiku obvodového zdiva :-)

1. stavba - Ytong 375mm (po roce bydlení dodatečně zateplený 15cm šedého EPS)

2. stavba - Qpor 250mm + 200mm bílý EPS (pouze hrubá stavba)

3. stavba - Heluz P15 175mm + 300mm EPS (doufám, že zároveň poslední) ;-)

Autor: Rudolf Kropacek
Datum: 28.01.2020 19:41 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 114692
reakce na ...

Rozhodně si nemyslím, že jediná správná cesta je vícevrstvé zdivo.

Např. někdo preferuje pálený materiál a jednovrstvé zdivo (důvodů by se našla celá řada) a rád si připlatí 2,3,.. % z ceny domu, oproti nejlevnější možné variantě, aby měl to, co mu vyhovuje. Prostě má raději „červenou“……..

Pokud bych mohl někomu radit, určitě bych ho nabádal k tomu, aby zvažoval všechny varianty a vedle matematických výpočtů také kalkuloval své preference a čas.

Datum: 28.01.2020 22:24 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Proto jsem uvedl svojí zkušenost. Nikomu nic nenutím, ale docela by mě zajímal důvod, proč platit za horší kvalitu vyšší cenu.

Autor: Jozef Homola
Datum: 28.01.2020 09:27 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Ponechat sklep při stavbě nového baráku je problém z hlediska tepelných ztrát. Je otázkou zda nový dům vůbec sklep potřebuje. On to vlastně není sklep v pravém slova smyslu. Bude to nějaký vlhčí suterén.

Datum: 28.01.2020 09:36 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ok, takže když zbourat tak vybourat i sklep, základy a začít uplně na novo? Já vím, že je moda nemít sklep tedka, především ale v tom vidim šetření nákladů, a když už to tam jednou vykopaný je... Zkrátka sklep si myslím, že se hodí. Radši nebudu mít půdu a budu tam mít foukanou izolaci, ale sklep bych rád měl.
Nevyzná se někdo ohledně te demolice ?

Datum: 28.01.2020 09:57 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pokud plánujete sundat střechu, vybourat příčky a stropy, tak to rozeberte komplet a postavta znovu. Stejně by Vám zůstaly jen obvodové stěny, které by jste musel za velké peníze podřezávat a kdo ví, jak je to s věncem. V rodině jsme dělali obě varianty. Kompletní zbourání a stavba svépomocí. Suť se odvezla na skládku. Momentálně děláme jen rekonstrukci.

Datum: 28.01.2020 10:01 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji moc za info.

Datum: 28.01.2020 10:01 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Dělal jsem demolici částečně zděné stodoly na místě budoucího domu. Měl jsem samozřejmě rozhodnutí ze stavebního úřadu. Jak se to bude likvidovat je nezajímalo. Pro představu. Sundal jsem krytinu pálenou tašku a za odvoz a 1 Kč/ks jsem to prodal. Pálenou a zvonivou cihlu jsem použil do vnitřmu domu jako nosnou příčku. Dřevo a desky se využily na šalungy a dokonce něco je ve stojkách u nového krovu. Pískovcový podklad se rozbil a prosíval na písek do malty a zbytek jako recyklát pod budocí podlahy. Prakticky se nevyvezlo nic. Nějaké zlomkové zdivo jsem rozbil na recyklát. Pro představu nějaké foto.

Datum: 28.01.2020 10:10 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ok díky za info, protože jsem lajk, ptám se jako lajk, ta cihla jako podklad pod zakladovou desku nevadí ?

Datum: 28.01.2020 10:22 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Staré cihly byly pálené. Nové cihly si k ohni jenom přičichly. Takže starých cihel se nezbavujte.

Datum: 28.01.2020 10:29 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobře, ale jaký material na zed tedy použít ? Koukal jsem, že 44-50cm dutá cihla tak se nemusí zateplovat. Nebo existuji s minerální vatou uvnitř(ale to mě přijde drahé) Asi bych to tedy řešil tak, že na obvodové stěny takovéto cihly a na příčky by se daly použít ty cihly s bouračky.

Datum: 28.01.2020 10:44 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Určitě zbourat celé a postavit nový. V dnešní době stavět pouze z cihly bez zateplení je anachronismus. Ani nevím, jestli by vyšel PENB. Osvědčených skladeb obvodových zdí je několik. Pro patrový dům zvolte nějaký pevnější porobeton nebo cihlu v šířce 25cm, na to 25cm EPS a máte za málo peněz hodně muziky.

Datum: 28.01.2020 10:53 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nerozumím tomu proč by to měl byt anachronismus. I pasivní domy používají pouze cihly,které tedy mají uvnitř cihly i minerální vatu nebo polystyren. Např cihla porotherm dutá 50cm má U=0.15, doporučená hodnota pro novostavbu je U=0.25, takže je to více než dobré. Přítelkyně rodiče mají dutou cihlu 44cm a drží se jim tam teplo hodně dlouho. Samozřejmě vyber konkretního materiálu si musím spočítat, nejenmo cenu materiálu, ale cenu práce, tím že chodím do práce a nemohu dělat vše nebo si na vše netroufnu, takže udělat rychle zed 44-50cm a nezateplovat se mi práce jeví jako rychle a kvalitní řešení.

Datum: 28.01.2020 11:19 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Na toto téma je zde mnoho diskuzí. Buď jednovrstvé zdivo, ale obvykle vyšší cena, nebo sendvič (nosná zeď+zateplení) a nižší cena ale zase to může být pracnější. Je dobré si srovnat pro stejné U naklady na m2

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 28.01.2020 13:57 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Zdravím, jednak tazatel uváděl, že by ty staré cihly použil pouze uvnitř, takže tam to vliv na energetickou náročnost nemá, a i kdyby to použil na obvodové zdivo, tak je to úplně jedno, i dnes se staví z materiálů bez izolačních vlastností, ale samozřejmě se to musí zateplit, aby to splňovalo normy pro součinitel prostupu tepla. Tady jde spíše o to, zda se vyplatí ty cihly čistit a pak s nimi pracovat, dnešní materiály jsou přece jenom rovnější a přesnější, pracuje se s nimi rychleji, není potřeba tolik spojovacího materiálu atd. Je to ale jen na tazateli, zda ty staré cihly někde použije, nic mu v tom nebrání.

Datum: 28.01.2020 10:54 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Stará pálená cihla byl prvotřídní materiál. Na stodole do ní šlehal déšť od roku 1937 do roku 1997 a nic jí neudělal. Dokonce můžu někde ještě vyfotit zbytek cihel co jsou na dešti.
V minulém roce u nás stavěli LIDL a sešrotovali všechny staré baráky na místě a použili jako recyklát.

Datum: 28.01.2020 09:17 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Místo je pro mě bohužel velmi důležité a strategické, je to 3 km od Plzně, ve staré zástavbě, klidná čtvrt, kousek les, kousek škola i školka, co jsem koukal na pozemky, tak vše je šíleně předražené, nebo má nějaký háček, jako že je to u hlavní silnice atp. A to citové pouto k místo tam je, vyrůstal jsem tam. Takže bych rád vymyslel nějaké řešení na tomto místě.

Autor: karak karak
Datum: 28.01.2020 09:12 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 115487
reakce na ...
Pokud necitite silne citove pouto ke stavajicimu mistu, tak dum prodejte a postavte si novy dum nekde pobliz. Vyjde to levneji a nebudete svazan starym domem a sousedni stavbou.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama