Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Řešení odtahu koupelny v paneláku

Autor: Jiri Karbusicky
Datum: 29.01.2020 19:38
uživatel: 107208

Dobrý den,
nejprve popíši situaci:
Panelák, 5NP, byt ve 4NP. Centrální vzduchotechnická šachta hranatého průřezu, plechová, původně s centrálním ventilátorem s ovládáním z jednotlivých bytů, tento byl zrušen a nahrazen ventilační turbínou. Okna jsou nová, plastová, dům nezateplený.
Potrubí příliš netáhne. Před realizací var A (viz níže) dokonce příležitostně proudil vzduch z potrubí do bytu.

Varianta A - Nyní mám diagonální ventilátorek (100m3/h při 100Pa) se zpětnou klapkou, ale mám obavy z přetláčení vzduchu do ostatních bytů. Odsává koupelnu a Geberit. Můžu ho zregulovat na nižší výkon.

Varianta B - nabízí se výtlak ventilátoru dovést do horního ventilačního otvoru v prostoru spíže. Je to cca 3 m a při použití hranatého potrubí by se to dalo táhnout v podhledu. Mám obavy z kondenzace vody v potrubí apod.
Přívod vzduchu do bytu je řešený spodním otvorem ve "spíži".
Máte někdo zkušenost s variantou B, případně Vás napadají nějaká zásadnější proti?
Děkuji.
S pozdravem
Jirka

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
metball iGIN30.01.2020 12:59
Jiri Karbusicky30.01.2020 06:38
Karol Konárik29.01.2020 23:02
Jozef Homola29.01.2020 21:23

Datum: 30.01.2020 06:38 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 107208
reakce na ...
To vím, dokonce i ty odkazy jsem četl. Otázka zní, jak nejlépe to vyřešit, protože si neumím představit, že bych dokázal přesvědčit x majitelů o nutnosti pořídit nový ventilátor a původní systém (byť s vylepšeními) obnovit.
Proto mě napadla ta varianta B, to je řešení pouze v rámci bytu. Jen nevím všechna úskalí takového řešení a případně jak je technicky vyřešit.

Autor: Karol Konárik
Datum: 29.01.2020 23:02 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131429
reakce na ...
Jediné spravne řešení bylo to původní, centrální ventilátor s patřičnym vykonem a ovladany z každého bytu.

Autor: metball iGIN
Datum: 30.01.2020 12:59 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104998
reakce na ...
Cituji:
"Jediné spravne řešení bylo to původní, centrální ventilátor ..."

a HNED dodám proč:

TAK BYL SYSTÉ, NAVRŽEN,
v podstatě dlouhodobě testován
a "u králikáren" posledních generací i doveden do stádia VYSOKÉ POUŽITELNOSTI.

SFO

PS:
Koukněte se na Airforum, tam jsem toho už na dané téma napsal...

PPS:
Váš byt je "vertikálně předposlední"; klidně zapomeňte na výrok "nasává spodním otvorem ve špajzce...".
V posledním patře ... mimochodem, koukněte se po fasádách, jak bují plísně ve dvou nejvyšších patrech .... Pročpak asi?

PPPS:
Řešení B je výrazně ohleduplnější k Vašim sousedům. ŘEŠENÍ Typu A ovšem použije 99% Vašich sousedů.

Smutné? No A?
Nebo, jak BYL napsal jeden místní profipřispěvatel: "No B?"

O>:-)

iGoNY

Douška:
Řešení B, to je nespočetná řada Drobniček.
Bez jejich "dopředné" HLUBOKÉ analytické ZNALOSTI
nemáte nejmenší šanci.
Výsledná SYNTÉZA se nebude hodit ani "KU LÉTÁNÍ!".
A jít do hry, kdy nemáte šanci ani na remízu? Nemoudré ...
jako ty Samotahové turbíny, zatěsnění oken, tepelné zaizolování bytových jednotek ... baz VYŘEŠENÍ CELÉHO NAVAZUJÍCÍHO KONTEXTU. Ale kdo by si s radostí NEULOUPIL, byť není Loupežníkem z Povolání?

Autor: Jozef Homola
Datum: 29.01.2020 21:23 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
O nefunkčním větrání v mnoha panelácích se ví a ví se i to, že turbíny problém vůbec neřeší. To, že se otáčejí ještě neznamená, že větrají. Naměřený tah 2 Pa je dostetečně vypovídající. Samotahové hlavice dají větší podtlak. Debata už tu běžela dávno a i konkurence se pohádala.

https://forum.tzb-info.cz/103978-ventilacni-turbiny-lomanco-a-jine
https://www.hybridniventilator.cz/index.php?page=hall
http://www.portalsvj.cz/diskuse/zkusenosti-s-ventilacnimi-turbinami
Hlavice se nesmějí používat
https://www.ventishop.cz/tu-200-b-s-rotacni-ventilacni-hlavice/?gclid=EAIaIQobChMInIXqrdCp5wIVUuJ3Ch2kXAtWEAQYBSABEgIl6fD_BwE

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama