Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Měření po fázích a hádanka pro vnuka.

Autor: Miroslav Šperlín
Datum: 03.02.2020 20:13
uživatel: 130085

Tři sousedi Franta, Pepa a Lojza si postavili FVE na svých domcích v jedné ulici. Všichni tři si koupili spotřebič 1 kW a zapnuli každý do jiné fáze. Je ráno, slunce ještě nesvítí a baterky jsou vybité. Elektroměry měří každému 1 kW a elektroměr u transformátoru 3 kW. Všechno je v pořádku. A naráz vyjde slunce. FVE vyrobí každému 1 kW symetricky rozdělený. Každý z nich 1/3 spotřebuje a 2/3 pošle kamarádům po síti. Elektroměr u transformátoru spadne na nulu, kamarádi jsou soběstační ale distributorovi přesto platí 2 kW spotřebu. Dal jsem tu hádanku svému 10-ti letému vnukovi a on po chvíli říká "dědo to je přece podvod". Já říkám, že to tak je ve vyhlášce 82/2011 sb. paragraf 6 odstavec 6. Vnuk se ptá "a kdo tu vyhlášku schválil"? No asi poslanci. A vnuk se ptá "a to byli zhulení nebo podplacení"? Poraďte jak mu to mám vysvětlit.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 75   starší >>
Datum: 23.02.2020 20:06 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131995
reakce na ...
Zdravim.Nevím,jestli to není s asymetrickýma a symetrickými střídači moc přehnané!Já mám 3 roky FVE se symetrickým střídačem a bez baterie a když jsem to ted potom všem naštvaně přepočítával tak jsem za uplynulé 3 roky byl z výroby v průměru na využitelných 68% vlastní energie a 32% mi odteklo do ČEZU.A to jsem jako elektrikář liný nafázovat si dům podle spotřeby a fází a nebo udělat si přetoky do vody...popřípadě koupit baterii...takže bych to zas neviděl tak černě nebo spíš mě to tolik netrápí...

Datum: 23.02.2020 20:29 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Bez baterie je to snesitelné. Ale večer z baterie už ne. Za každou rozsvícenou žárovku musíte poslat dvě stejné sousedům. Nikdy se vám to nepodaří vyrovnat. Mám tři ledničky na třech fázích, nespínají současně. Tři plotýnky termostaty nespínají současně. Tři televize by šly ale pokud to jsou plasmy tak by musely být na stejném programu protože spotřeba se mění podle jasu scény. Zkoušel jsem to vyrovnávat jeden den, byl jsem prohlášen za blba a stejně jsem nic neušetřil.

Autor: Pavel Wolf
Datum: 23.02.2020 20:32 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126740
reakce na ...
Nevím jak vy ale hromada lidí když jsou v práci mají spotřebu jen lednici a nějakou drobotinu. Takže bez baterek to jde tak 80% ČEZu. Když jsou baterie tak budou taky dopoledne nabité a zase to pošlete ven.

Datum: 23.02.2020 21:09 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Bez baterky ta ztráta není tak bolestivá, sluníčko je zadarmo. Ale lithiová baterka je drahá a za dobu života se akorát tak zaplatí. Ale když dodáte 2/3 z baterky sousedům tak na tom zatraceně proděláte. A sousedi vám ani nepoděkují protože je skásne distributor.

Autor: Petr Soukup
Datum: 23.02.2020 21:46 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jenom se divím té histerie ,že asymetrický střídač je jediné řešení...Samozřejmě ,že bych ted taky uvažoval ale po 3letech zkušeností vím,že symetrický střídač není tak špatný jak se říká a tvrdí všude ,že ne všude se asi hodí...Jenom mi to příde vše přehnané a popravdě nahánět každý watt mi přijde směšný :)Já mám symetrický střídač a mám 68% využití z panelů,takže mě hysterie a medialní masáž přešla

Autor: Pavel Wolf
Datum: 23.02.2020 22:46 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126740
reakce na ...
Když vám nevadí že 1/3 výdělku někomu dáte.

Autor: Petr Soukup
Datum: 24.02.2020 11:45 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den pane Wolfe,
a jak Vám prosím Vás pomůže asymetrický střídač pokrýt 1/3 mojí spotřeby ,když ji mám v létě přebytek??Pro mě je prostě asymetrický střídač nevhodný a stačí mi symetrický Fronius ,který je špička v symestrických střídačích a levnější než asymetrický

Datum: 23.02.2020 22:55 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Symetrický střídač není špatný, v jiných zemích je dokonce lepší než asymetrický. Ale troufnete si k němu připojit drahou baterku a dívat se na to jak každý den proděláváte? Moje baterka stála 160 tis. a má životnost 5000 cyklů. To znamená, že jeden cykl stojí 32 kč. Pojme do sebe 7 kWh a to je zhruba stejná cena. Takže nesmí do sítě dodávat nic jinak půjde do ztráty. A to symetrický střídač z principu nedokáže bez součtového elektroměru.

Autor: Katka Nová
Datum: 24.02.2020 10:35 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104483
reakce na ...
Technologie baterek ještě zdaleka není zralá. Zatím je to "hračka pro kluky", výhodná pouze pro šikovné "obchodníky s deštěm".
Ztrátová investice.

Autor: Jiří Veselý
Datum: 24.02.2020 10:58 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131948
reakce na ...
No vidíte a já si smysl FVE bez baterie neumím představit, přes den vykrývá špičky, večer a v noci pokryje spotřebu. Pravda je že teď, v únoru, až do vyjití slunce druhý den nevydrží. Máte samozřejmě pravdu v tom, že kdyby se vše propočítalo, zřejmě to bude tak tak nebo dokonce ztrátové. I když inflace, zdražení el. energie.... je prostě potřeba investovat z peněz které jsou jaksi navíc, bez bezpodmínečné nutnosti návratnosti.

Autor: Stanislav Vinklárek
Datum: 24.02.2020 11:43 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109433
reakce na ...
Jen volně navážu jako nemajitel FVE ... energii ze slunce ano, ale baterii jen "vodní" - tedy bojler a teplovodní topení - takže jen kolektory
nebo EE ukládat do vody (něco jako dražický DC bojler ve větším).

Datum: 24.02.2020 11:50 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ani já si neumím FVE bez baterky představit. U mě vychází poměr ceny a užitku bez zisku ale s dotací už tam zisk je. Jak bude cena elektřiny stoupat tak se bude zisk zvyšovat. Ale v žádném případě nesmí měnič dovolit dodávku z baterky do sítě jak to tady občas čtu.

Autor: Marie Vigilante
Datum: 23.02.2020 16:07 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131965
reakce na ...
Ja vím, že solární baroni nemají spotřebiče, ale mohou přece vlastnit firmu pro dodávání energií? A čerpat energii od majiteleů Fotovoltaik se symetrickým střídačem, (kteří nemají ponětí, že nevyužívají všechno co vyrobí v okamžiku spuštění spotřebiče) a prodávat ji dál? Opravte mě prosím , jestli se mýlím. Děkuji

Autor: Martin Kotelník
Datum: 23.02.2020 16:17 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 130359
reakce na ...
Na můj vkus moc čtete Blesk.....Všichni kradou, podvádějí, mají firmy co překupují a Vy jste poslední nechápavý chudáček....

Datum: 23.02.2020 17:56 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Není potřeba nic překupovat o to se postarají distributoři s požehnáním státu (ten má z toho taky dost).

Datum: 25.02.2020 10:27 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ještě jednou od čtenářky Blesku. Díky za všechny informace ode všech zde. Podezřívavou jsem se stala ve chvíli, kdy jsem zjistila, že firma poskytuje EONu podklady k jinému typu střídače, než instaluje. Postupně jsem se přes fb, černé ovce a různé linky na netu dostala až k tomuto fóru. Symetrický střídač nechám běžet, o změně budu uvažovat až po delší době provozu. Zdravím.

Datum: 25.02.2020 12:41 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Je to divné protože pracovník EONu co instaloval elektroměr si přece ověřuje jestli střídač souhlasí s dokumentací a podepíše protokol PPP.

Datum: 25.02.2020 14:05 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
V revizní zprávě je střídač uveden správně, to je zřejmě rozhodující. To jsem ale zjistila až dnes. Na dotaci je jim jedno, jaký střídač v žádosti stojí. Pár bezesných nocí, ale alespoň jsem se toho tady hodně dozvěděla od lidí, kteří jsou schopni si nainstalovat systém bez firmy a vhodně rozhodit fáze. Do toho normální člověk prostě nevidí.

Datum: 25.02.2020 15:01 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano, ministerstvu je jedno na jaký střídač udělí dotaci. A teď jsem zvědav jak z toho politici vybruslí. Se symetrickým střídačem nejde podmínka dotace splnit. Musí buďto zrušit měření po fázích, nebo změnit podmínky dotace a nebo zakázat sym. střídače.
Poslední možnost je zavedení mnohoženství aby 3 vycvičené manželky zapínaly spotřebiče po třech, to asi neprojde.

Datum: 11.03.2020 06:16 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den! Ještě k třífázovému měření. Budu žádat dodavatele (EON) o přesné vyúčtování podle fází. Vyúčtovaní, které zasílají je naprosto matoucí (dodávka a spotřeba je jedna položka). Nemohu podle tohoto vyúčtování zjistit skutečné pokrytí spotřeby, což bylo hlavní motivací pro mé rozhodnutí do výrobny investovat (dotace zatím vyplacena nebyla, pokud systém před pokrytím těchto minimálních 70% způsobuje přetoky, má z dotace prospěch distributor a to obhájit nelze, ani v Čechách, podle mého názoru) Znovu moc děkuji za všechny informace.

Datum: 11.03.2020 06:16 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den! Ještě k třífázovému měření. Budu žádat dodavatele (EON) o přesné vyúčtování podle fází. Vyúčtovaní, které zasílají je naprosto matoucí (dodávka a spotřeba je jedna položka). Nemohu podle tohoto vyúčtování zjistit skutečné pokrytí spotřeby, což bylo hlavní motivací pro mé rozhodnutí do výrobny investovat (dotace zatím vyplacena nebyla, pokud systém před pokrytím těchto minimálních 70% způsobuje přetoky, má z dotace prospěch distributor a to obhájit nelze, ani v Čechách, podle mého názoru) Znovu moc děkuji za všechny informace.

Datum: 11.03.2020 10:54 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak to jsem zvědav jak dopadnete :-) Distributor neví která fáze je která, jeho zajímá jenom jejich rozdíl na kterém vydělá.

Datum: 11.03.2020 10:59 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dám vědět. Někdo mi to spočítat musí, jsem spotřebitel, tak musím vědět přesně za co platím a rozhodně nemíním platit za proud který vyrobí má vlastní elektrárna.

Datum: 11.03.2020 11:22 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Kupte si v obchodě čtyřkvadrantní elektroměr podle normy, nejlépe s certifikátem, nebo si ho vypůjčte a připojte ho za ten jejich. Ten žádné "přetoky" neukáže. Ať vám to vysvětlí, nejlépe před TV kamerami :-))

Datum: 11.03.2020 11:53 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Šperlín, mohla bych Vás nějakým způsobem kontaktovat? Syna velice pobavil a zaujal váš nápad, jen by to chtěl s Vámi prokonzultovat. Bylo by to možné?

Datum: 11.03.2020 12:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zavolejte mi na 602778249. Technicky rád poradím ale nechci nikomu kazit byznys.

Datum: 11.03.2020 12:16 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Moc děkuji. Já také ne. Jestli to s tim elektroměrem souhlasí, jako že vám věřím že ano, tak to opravdu není byznys.

Datum: 11.03.2020 11:19 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tipuji, že kdyby požadovali vyúčtování po fázích všichni vlastníci domácích FVE připojených k síti, něco by se pohnout muselo. Po třífázovén měření musí logicky následovat třífázové vyúčtování, to je právo spotřebitele.

Datum: 11.03.2020 11:44 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Díky, to bych tomu musela trochu lépe rozumět. Chápala jsem to tak, že je nutností používat elektroměr namontovaný kvůli FVE nově v lednu od distributora, jinak mi to nenapojí. V únoru jsme nechali běžet třífázový kotel (podlahovka) kromě víkendů pouze na temperaci, přesto opět vysoký účet. Chci vidět čísla na papíře. Jsem koneckonců jen obyčejný spotřebitel, ne elektrikář.

Datum: 23.02.2020 14:46 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nechápala jsem, proč by dotační fond schválil dotaci na systém se symetrickým střídačem, když domácnost takto nemůže splnit podmínky 70% pokrytí. Dotaci vyřizovala instalační firma. Protože nereagují na mé maily, zavolala jsem na fond sama a zjistila, že instalační firma zažádala o dotaci s jiným střídačem než instalovala. Instalovala Fronius a zažádala s Kostal PIKO. Na internetu jsem našla Link, kde někdo píše, že Kostal PIKO je hardwareově asymetrický, bloknutí asymetrie je pouze softwarem a dá se vypnout. To celé je pro mě je značně podezřelé i z důvodů jednání firmy, která mně v počátku mého bádání po internetu neodpověděla na jednu otázku, zda je Fronius symetrický či asymetrický. Prostě nikdy neodepsali. Snažím se tomu přijít na kloub, díky bohu za internet. V pondělí se pokusím zjistit, jestli Fronius není také hardwareově asymetrický.

zobrazuji 1 - 30 z 75   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama