Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Pokoj v podkroví z OSB desek

Autor: Karol Konárik
Datum: 04.02.2020 13:01
uživatel: 131429

Dobrý den.
Chtěl bych se zeptat, co si myslíte o možnosti provedení pokoje v podkroví z OSB desek. Jedná se o vestavbu jednoho pokojíku 4x4m + koupelny do otevřeného prostoru podkroví, které je 10x10m. Desky by byly z interiérové strany natřeny na bílo. Pokoj nebude používán k trvalému bydlení, ale bude sloužit jako hosťovský pro návštěvy dětí a vnoučat. Doplním, že se chci vyhnout sdk . Poprosím o vaše názory. Děkuji

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky<< novější   zobrazuji 31 - 60 z 109   starší >>
Datum: 17.02.2020 15:14 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji Vám, pane Kubičku, za pomoc.

Datum: 23.02.2020 15:32 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Vyplnil jsem dutinu v bedněni drcenym EPS, mezera pro provětravani mezi krytinou a dif. folii zůstala zachována a jen by se chtěl dotázat, zda by nebylo lepší než mineral, dat na zeď a pozednici 10 cm EPS a na to pak 10 cm PIR. Bohužel nevim, jak upevnit EPS a posleze PIR. Z tohoto pohledu by prace s mineralem byla jednodužši, nicméně pokud by někdo věděl jak dostat pod PIR desku EPS, budu rád za radu.
Druhou problematickou věci jsou mirně rozdílné (až 1 cm) výšky krokvi, na které se budou připevnovat PIR desky s perodražkou. Určitě by měla být pro PIR desky rovina s min. odchylkou. Nevím jak krokve srovnat na stejné výšky a jen doufám, že nebudou navic prohnute.

Datum: 23.02.2020 15:45 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Ještě jedno foto

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 23.02.2020 23:47 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Zdravím, když to zateplíte i s tou pozednicí v jednom kuse, tak EPS i PIR desku nahoře připevníte pomocí vrutů s velkými podložkami do pozednice a dole bych to provrtal trochu šikmo do té podlahové OSB desky. Kdybyste to chtěl do zdi, tak pak jedině pomocí plastových kotev.

Datum: 24.02.2020 07:59 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nj, připevnit 10 cm EPS plast. kotvami by bylo v poho, přes těch 10 cm EPS připevnit do zdi 10 cm PIR mi už příjde jako problém a na to všechno ještě prišroubovat OSB desku - opět do zdi, si už nedokážu představit....

Datum: 24.02.2020 11:47 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím, můžete to udělat třeba tak, že na OSB desku na podlahu přichytíte nějakou lať, která bude zabírat část spodku EPS (do EPS vyříznete schůdek na lať), dát ke stěně a pozednici EPS, následně PIR desku s ALU fólií, a na to OSB desku, kterou nahoře přes PIR desku a EPS přichytíte dlouhými vruty do pozednice a dole přes PIR desku do té latě přichycené k podlaze. Budete to mít vše na sobě, bez mezery a přichycené jen do dřeva pomocí vrutů.

Datum: 24.02.2020 18:35 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji, takhle nějak by to mohlo jít. Děkuji

Datum: 27.02.2020 14:34 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Zdravím Vás. Nakonec je vše trochu jinak. Manželka nechce OSB, ale SDK, takže se asi parotěsce nevyhnu. Jenom nevím, kde bude vhodné ji dát. Mezi krokve jsem dál 14 cm vaty, na krokve chceme přes přímé závěsy udělat rastr ze střešních latí, na který se namontuji PIR desky a přes ně se do těch stejných latí připevni SDK. Paroteska by mela být na vatě mezi krokvema, nebo až na PIR deskách? Provrtaná bude vzdycky. Buď při montáží závěsů- ty se daji ale podlepit jakousi spešl paskou, nebo při montáži sadrokartn. desek. Co je lepší? Navíc nemám natahane kable pro elektriku, které by se mohly dat do mezirky, která vznikne mezi mezi rastrem ze střešních lati a krokvema a pokud by parotes byl na krokvich, nemusely by se do nej dělat diry pro kable. Taky mi není jasné, jak připevnit parotes vespodu u podlahy, která je tvořena provrtanou OSB, která bude bude zároveň tvorit podklad podlahy... o nějaké parotesnosti podlahy tudíž nemůže být ani řeč.Diry tam jsou pro odvetrani 30 cm izolace ve stropu, nad kterým byl do teď nevytapěny prostor. Samé špeky ... Děkuji za případná doporučení.

Datum: 27.02.2020 15:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Ještě foto

Datum: 27.02.2020 16:57 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, nějak mi ten váš postup nesedí a nedovedu si to představit. Jednak jsem měl za to, že stále řešíme PIR desky s integrovanou ALU fólií, takže vůbec nechápu, proč ještě řešíte nějakou parozábranu, tu přeci tvoří ta ALU fólie. Dále mi přijde hodně zvláštní ten postup s přímými závěsy a rastru ze střešních latí a na něm PIR desky s SDK deskami. Proč to neuděláte tak, že přímo na krokve připevníte pomocí vrutů s velkými podložkami PIR desky a ALU fólií, díle by se pomocí vrutů připevnili do krokví přímé závěsy a ty by seděly na PIR deskách. Místa, kde budou veškeré vruty by se přelepily páskou na parozábranu, také spoje PIR desek, a v rozích by se případné mezírky doplnily pěnou a též se to pak po seříznutí pěny přelepí páskou na parozábrany. Tím to bude celé celkem ideálně parotěsné. Kolem stěn pak dáte UD profily a do přímých závěsů a UD profilů vložíte CD profily, na které připevníte sádrokarton. Do té mezery mezi sádrokarton a PIR desky můžete ještě dodat další izolaci, též tudy povedete veškeré kabely. Jinak pokud vím, tak na na zeď a pozednici chcete dávat 10 cm EPS a 10 cm PIR desek. Ty PIR desky opět předpokládám, že budou s ALU fólií, takže parotěsné. Jestli se chcete jistit ještě odspodu, tak můžete nejdříve na zem všude položit 20 cm silný pruh PIR desky s ALU fólií u země a až na to můžete udělat ten EPS s PIR deskou.

Datum: 27.02.2020 17:35 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pěkný den přeju.
Máte pravdu, paroska tam ma být proto, aby byla jistota parotesnosti, protože jsme se shodli, že někde v rozích nahoře kolem toho vodorovného tramu na tech stojkach, bude problém PIR desky parotěsne spojit, a taky u te podlahy. Takže paroteska by měla být jako pojistka. Co se týká upevnění PIR přímo na krokve, tak to by bohužel nešlo - krokve jsou různě vysoké - od 13 do 16 cm, některé mírně prohnuté a právě těmi závěsy s latěmi se to srovná do roviny. No a co se týká toho polystyrenu pod pozednici; měl jsem telefonát z technikem z kronospanu ( to jsem ještě uvažoval OSB desky) a ten mi tvrdil, že řešení s EPS na zeď může přinést problémy s kondenzaci vlhkosti ... nevim sice kde..., a že vata by byla vhodnější..... tady fakt nevím. Každopádně tam bude rošt z hranolků 4x8 cm na srovnání (zbyly mi z plotu ) a na to ty PIR. Jen nevím, zda pod PIR dat EPS , nebo vatu. PIR určitě budou s Al, jen zjišťuji, ze se dělají různé rozměry. Mam nabidku na 1200x 600mm ty jsou polské a vychází na 500 kc/m2, Bachl dělá 2500x 625 a ty vychází dráž.

Datum: 27.02.2020 18:09 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
V tom případě bych to nejdříve srovnal latěmi do roviny, ale pevně připevněnými ke krokvím, prostor vyplnil izolací a pod to udělal ty PIR desky se závěsy a klasickou konstrukcí. Latě na závěsech jsem nikdy neviděl, musí to být taky nějak vyřešeno u stěn a latě do UD profilů nedáte.

S tím technikem vůbec nesouhlasím, vy sice můžete použít vatu, ale před ní musí pak být perfektně udělaná parozábrana. Nebo teoreticky ty PIR desky s ALU fólií, když to bude pevná desková vata. S EPS není jediný důvod, proč by mělo někde něco kondenzovat, naopak, když se vá do toho dostane vlhkost, tak s EPS by byly mnohem menší problémy než s vatou z hlediska kondenzace. Vata má hlavně tu výhodu, že je lepší po akustické a protipožární stránce, jinak se k vnitřnímu zateplení zrovna moc nehodí.

Datum: 27.02.2020 19:15 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4
V tom případě bych to nejdříve srovnal latěmi do roviny, ale pevně připevněnými ke krokvím - tomuto nerozumím, prosím vysvětlit.

zatím jsem dal vatu mezi krokve - viz fota, Zeď pod pozednici jsem zatím neřešil, nevím jak.

Datum: 27.02.2020 19:27 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ty latě by nebyly na závěsech, ale připevněné ke krokvím, někde třeba podložené, prostě tak, aby vytvořily rovinu.

Datum: 27.02.2020 19:45 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tohle by při nerovnostech krokví nebylo moc reálné, navíc výsledek nejistý. Střešní late na přímých závěsech budou někde úplně na krokvích - na těch nejhlubších a na těch nejnižších budou od krokve 1-3 cm a výsledek bude jistý a navíc bude vytvořen rastr pro SDK desky.

Datum: 27.02.2020 19:57 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Já tu situaci u vás přesně neznám, udělejte to, jak myslíte, já si jen nedovedu moc představit, jak do latí na přímých závěsech budete připevňovat PIR desky i sádrokarton, a mám obavu, že při takové instalaci hrozí praskání spár mezi SDK deskami, a SDK deskami a stěnami, navíc nevím, jak ty latě budete mít uchycené u stěn. Od toho jsou normálně UD profily, aby SDK měl s konstrukcí nějakou dilataci a CD profily byly u stěn usazeny.

Datum: 27.02.2020 20:12 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pod tou pozednici byste to viděl na eps, nebo vatu?

Datum: 28.02.2020 20:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Na a pod pozednici dám je 10 cm PIR. Za zdi je dutina bedněni vyplněna drcenym polystyrenem a to musi stačit.

Autor: Josef Jozef
Datum: 28.02.2020 21:25 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 127029
reakce na ...
Rosný bod bude vždy v PIR desce.

Datum: 29.02.2020 01:25 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím, jestli dáte jen PIR desky s ALU fólií nebo EPS s PIR deskou nebo deskovou vatu s PIR deskou je jen na vás, všechny možnosti jsou realizovatelné a rosný bod nemusíte řešit, protože přes ty PIR desky s ALU fólií se vám žádná vlhkost nedostane.

Datum: 29.02.2020 21:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
A pakliže do stropu, kde je na rozdíl od šikmin dost mista na izolaci a dám tam min.30 cm vaty ale neuvazuji tam s PIR panely, nedam parotěs. folii, je to špatně? Podlaha ve štítu, ktery je docela odvětran, bude jen z prken z mezerama, takže co do vaty bez parotesky vespodu vstoupí, muze taky nahoře odejít...

Datum: 29.02.2020 23:32 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, já bych to neriskoval, ta mezera s mezírkami mezi prkny je jen taková pojistka proti nedokonalostem parozábrany, osobně bych pod izolaci parozábranu dal, protože podle mne by vám jinak stejně pod prkny kondenzovala vlhkost, když to tam pustíte naplno. Minimálně byste měl použít nějakou parobrzdu, ale raději být na vašem místě bych stejně použil parozábranu.

Datum: 01.03.2020 08:52 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Čistě teoreticky, k čemu dojde ve vatě při absenci parozabrany, pokud nebude vata z vrchu ničím zakryta? V interiéru 22 st., nad vatou --10 st.

Autor: Lubomir Švarc
Datum: 01.03.2020 09:24 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108029
reakce na ...
V předešlém RD jsem měl stropy z trámů,ze spodu byla omítka na rákosu,pochozí půda 5cm škvárobeton.
Mezi trámy jsem nacpal vatu.A nedělo se nic.
Když si pozvete firmu z Polné,taky Vám prostor vyfouká izolací bez parozábrany.

Autor: Jarda Kondor
Datum: 01.03.2020 11:24 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 128723
reakce na ...
Jak jste to tam cpal? Svrchu škvárobeton, zespoda rákos ... :-)

Datum: 01.03.2020 11:30 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Shora jsem vyřezal škváru na desku a tu jsem vytáhl.Otevřelo se mi tak několik polí.Už přesně nevím,kolik to bylo od sebe,je to již dávno.
Ta vata byla v rolích a tahali jsme to provázkama.

Autor: Mirek Svejda
Datum: 01.03.2020 15:29 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Bez té parozábrany dojde k tomu, že ve vatě bude kondenzovat voda. Tím klesá její tepelný odpor. Vlhkost má dále nepříznivý vliv na hydrofobní vrstvu, takže se vata sesedá. Tím zase klesá tepelný odpor.

Datum: 01.03.2020 15:38 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak samozřejmě,pokud tam jde ta parozábrana dát,tak bych ji 100% dal.
Jen jsem uvedl své zkušenosti.
A u dodatečně foukaných izolaci parozábrana není.

Autor: Mirek Svejda
Datum: 01.03.2020 16:14 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Přesněji řečeno. Někteří jedinci věří reklamě, že tam parozábrana není nutná. To ale není vhodný argument

Datum: 01.03.2020 16:18 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zde nejde o reklamu.
Opravdu tam nedávájí nic a je to v pohodě.

<< novější   zobrazuji 31 - 60 z 109   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama