Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Kondenzační kotel

Autor: Jan Valášek
Datum: 10.02.2020 01:48
uživatel: 121076

Dobrý den,

mám několik dotazů. Během Vánoc mi odešel plynový turbokotel Protherm Tiger se zásobníkem bohužel tak, že předpokládaná cena opravy by byla okolo 15 tis. Kč a Kotel byl 16 let starý, tudíž technik řekl, že oprava nemá smysl. Bydlím v přízemí v bytovém domě o 22 BJ, kde má každý v bytě svůj vlastní turbokotel pro topení a přípravu TUV - část bytů fouká ven přes fasádu, část bytů, které jsou uvnitř budovy, mají kotle připojeny do několika společných nerez přímých koaxiálních komínů, které jsou vyvedeny až na střechu.

Po nekonečném hledání někoho kdo mi kotel naistaluje jsem za nemalé fin. prostředky koupil kondenzační Baxi Duotec 24 kW se 100 L zásobníkem - klasický turbokotel již není možné koupit. Bohužel, technik si původně nevšiml, že do komínu je více připojených bytů, toto zjistil až při instalaci. Kotel i společný komín je připojen na odvod kondenzátu, nicméně technik mi kotel připojil údajně na černo, abych mohl v zimě topit, ale údajně to je třeba dořešit. Takže situace je nyní taková, že já mám v přízemí připojený do nerez koax. komínu, který je hned za zdí mého bytu, kondenzační turbokotel (průchod přes zeď do komína je ponechán původní, jinak plastová trubka) a ve dvou patrech nade mnou mají připojené do stejného komínu další dva byty klasické turbokotle.

1) Dle vyjádření technika je jedna možnost, jak to zlegalizovat ta, že si oba byty nade mnou dají také kondenzační kotel ( k tomu asi nemůžu nikoho nutit) Druhá možnost je nerez vložka do již existujícího společného komína jen pro můj kotel, která povede až na střechu (cca 18 tis. Kč, které už nemám) - ptám se - tu bych si musel případně platit sám, nebo by ji mělo proplatit SVJ? Já přece nemůžu za to, že se mi kotel rozbil a nemohu nainstalovat takový, který by šel připojit bez úprav do stávajícího komína, který je podle mne společnou součástí domu.

2) Kominík mi řekl, že tím jak to teď provozuji na černo, že ta vlhkost může poškodit ty kotle v 1. a v 2. patře. Mě to přijde jako hloupost, protože v komíně je tak neskutečný přirozený tah, že to musí vylítnout na střechu a do žádných odboček to nemůže jít (zkoušel jsem to nasimulovat dýmem)

Přijde mi zbytečné dělat vložku jen pro můj kotel, když dřív nebo později stejně dojde k tomu, že i byty nademnou si budou muset kondenzační kotel pořídit. Navíc si nedokážu představit, že by se do tohoto jednoho komína vešly 3 samostatné vložky pro každý byt, nebo by se pak zase po přechodu i posledního bytu odstraňovaly? Takže jsem chtěl postupovat tak, že to prostě až do doby, než kotle vymění nademnou, budu provozovat načerno.

3) Stejně bude muset SVJ řešit výstavbu minimálně 2 nových komínů po fasádě pro byty, co nyní foukají přes fasádu, pokud se to tedy nebude dál provozovat na černo. Podle mne by výstavbu těchto komínů mělo zajistit SVJ. S tím problém nemám, pak by ale z logiky věci mělo proplatit i mojí úpravu.

Děkuji všem za reakce. Přijde mi, že ten kdo zase toto ekošílenství vymyslel nepoužíval mozek. I se starým kotlem jsem protopil na 93 m2 byt, který není zateplený, s vysokými stropy přes 3m a ohřevem TUV pro 4 lidi cca 20 000 KČ za rok. Když vezmu, kolik nový KK stál, tak mi návratnost vychází na nikdy, protože nevěřím, že to hoří za polovinu. Jedině pak bych viděl v horizontu 10 let nějakou návratnost.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 109   starší >>
Datum: 18.02.2020 15:26 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4
Doplňuji obrázky provizorního připojení kond. kotle + pro představu ještě jak vypadá společný komín, ale to je vidět i na videu.

Jinak hlásič CO mám už asi 3 roky, dokonce stejný jak mi posílal pan Vávra, cena 6 USD, pro jistotu jsem ještě objednal jedne nový z CN. Senzor prý tak ty 3 roky vydrží.

Autor: Ondřej jjj
Datum: 18.02.2020 17:33 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110009
reakce na ...
Detektor mate 3roky a senzor pry vydrzi 3roky.. tedy nemate nic?

Osobne bych svuj zivot nesveril levnymu detektoru co ma proslej senzor.. ale aspon si koupil treba honeywell xc100d co ma vydrzet 10let..

Datum: 10.02.2020 21:21 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den pánové,

předem děkuji všem za zapojení se do diskuse a nyní tedy ještě pár postřehů:

1) Ad. pan Josef Vávra: Nerez tedy je problém? Když jsem tam měl kominíka, právě aby navrhl řešení, kterými by se stav zlegalizoval, tak právě kromě varianty, že i ostatní sousedé si dají kondenzační kotel na stávající komín právě řekl, že jedinou další variantou je umístění další nerez vložky do vnitřního pláště současného nerezového koaxiálního komína. Výslovně mi řekl, že to nemůže být plastové, protože turbokotle v patrech nademnou mají horké spaliny a plastová trubka kvůli tomu není možná - nevydržela by to. Výslovně jsem se ho ptal na možnost, že by se vedla plastová trubička mimo současný komín. To mi řekl, že není možné, že by to muselo být nějak izolované. Takže nemuselo? Pro upřesnění - současný nerez komín vede vlastně v sádrokartonové šachtě, která je vedle schodiště až na střechu.

2)Ad pan Jozef Homola: Vaše tvrzení má logiku třeba v paneláku a v garsonce, kterou vlastním v jiném domě, je takové řešení. Tam ale byly z minulosti rozvody připravené, protože tam dříve byla společná kotelna pro celé sídliště. Nicméně v tomto domě si to nedovedu představit i vzhledem k jeho rozlehlosti, co by se tam všechno muselo rozbourat a natahat nanovo, to opravdu i za cenu několika nových komínů pro malé kotle bude pořád dražší a nebude to průchodné ani u jednotlivých partají. Nicméně i právě po zkušenostech z garsonky, kdy stačí jeden zimomřivý důchodce zvyklý mít nonstop otevřené okno i přes zimu a topení se muselo nechat puštěné až do června - čímž se veškerá výhodnost centrální kotelný anuluje - nejsem zastáncem společného topení. Na to sice můžete namítnout poměrové měření, které tam v garsonce je, ale co si budeme povídat - to rozúčtování stejně nejde udělat spravedlivě (nemůžete brát měřiče ze 100% atd.) - takže jeho topení pánu bohu do oken stejně z poloviny platí všichni.

Co se týče naddimenzování kotle, tak kotel je stažen softwarově na topení na 45% výkonu. Vodu do topení topím jen na 50 stupňů, vím, že KK při vyšších teplotách ztrácí účinnost. Když jede, tak umí hořet jen na 3 kW - tudíž nezhasíná - ty 3 kW tělesa hravě odeberou. Také jsem to řešil a technik co mi to instaloval a kotel přivezl stejně řekl, že tam v ceně jestli by to bylo 12 nebo 24 kW je rozdíl cca 1000 Kč, že to nemá význam a naopak plný výkon využiji při ohřevu TUV, kdy kotel hoří naplno - je pravdou, že původní kotel 12kW bylo možné po čase vypustit - běžně když se koupalo víc lidí za sebou - nestačil to dohřát. A zase při topení cykloval. Tento problém nemá a to topím do zásobníku TUV jen na 40 stupňů.

3) Ad Ondřej jjj: Této odpovědi jsem úplně neporozuměl - nechat zaplatit SVJ tu vložku? A pak níže píšete: Citace:"Sem názoru ze pokud společný komin je v nerezu a i vy si ho dopojite nerezem bude vse oka(dulezity je mit zpetnou klapku v odkoureni nebo kotli). Staci jen sehnat revizaka spalinovych cest co da razitko.. tedy nejjednodusi je si pozvat revizaka..coz neni obycejny kominik ale chytrejsi kominik:))" Konec citace. Takže vy myslíte, že je reálné provozovat to co mám teď zapojené načerno do stávajícího komína legálně v kombinaci s turbokotli ve dvou patrech nademnou s dopojením nějaké klapky? A ještě hloupější dotaz, neznáte nějakého takového "lepšího kominíka"?

Autor: Jozef Homola
Datum: 10.02.2020 21:46 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3
(p. Valášek)

Velcí výrobci kotlů se přizpůsobují velkým odběratelům - krajinám (tam kde se montuje přes milion kotlů ročně) a dokonce ctí i národní normy. Jsou krajiny, kde se dodávka řeší centrálně a jiné, kde se dává přednost individualitě. Ovšem výrobce má své závazné předpisy jak odkouření i společné má vypadat a z čeho má být realizované a "přes to nejede vlak." Takový projekt co by to neplnil nikdo neudělá a když, tak to smluvní technik nespustí. To si nemůže dovolit bez případných následků.
Taková zajímavost dneška je kotel do kuchyňské linky (vhodné pro malé byty), který pro servis nepotřebuje prostor okolo a vývod spalin má ze zadní stěny a může jít vodorovně desítku metrů na venkovní zeď, kde nejsou okna. Samozřejmě jde to i svisle a trubka se dá protáhnout v komínech vedle jiných odkouření, obvykle je tam více místa.
Obrázky pro představu na nějaké odkouření doporučené výrobci kotlů pro blokové stavby.

EDIT
Korozivzdorné oceli typu 316 L (legované molybdenem) jsou naprosto odolné spalinám všech spotřebičů. Jiné označení podle DIN 1.4404 nebo 17 441.

Datum: 10.02.2020 23:36 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nechapu co nechapete

Kk kotel muze mit vložku z nerezu ta zakazana neni
Tedy pokud vsechny kotle jsou v nerezu s tesnenim nemel by být problém napojit KK k turbo kotlum. Podminka tam je jedina ze budete mit v odkoureni zpetnou klapku(což byla podminka i u turbo kotlu) a samo ze ten nerez je delany pro Kondenzaky coz je drtiva vetsina a mel by byt odvod kondenzatu udelany

Zlegalizovat by to dle me nemelo byt problem. Staci si pozvat revizaka spal.cest aby se podto podepsal. Nebo co presnw a dle jaky normy se kominikovi nelibi ze by to tak nemohlo jit? Protize tim zw kotle maji zpetny klapky v odkoureni nemuze se tam prece dostat vlhkost.. pokud klapky nemaji provozuji to oni nacerno..

A SVJ by vam mela zaplatit jakykoliv jiny reseni pokud to tak nepujde udelat to si myslim ja
Tedy zaplatit treba todle
http://www.kominik-ekotop.cz/spolecne-kominy

Seznam revizaku
https://www.skcr.cz/pro-verejnost/seznam-reviznich-techniku

Datum: 11.02.2020 00:28 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,

žádnou klapku nemá žádný z bytů - tzn. ani můj kde je kondenzační ani zbytek, kde ještě jsou turbokotle.

Technik který připojoval KK mi řekl, že pokud tam je připojený současně turbokotel, tak je to problém a poslal mi tam asi po 14 dnech kominíka, se kterým spolupracuje, aby něco vymyslel. Ten přijel, řekl skoro to samé. Nesmí být nekondenzační a kondenzační na jednom komínu. Takže aby se to dalo zlegalizovat, tak buď samostatná vložka pro můj jeden kotel nebo výměna zbývajících dvou kotlů nademnou za kondenzační - komín jako takový prý kondenzát snese - jak vnitřek tak vnějšek je nerezový a odpad do kanalizace v komíně byl od začátku. Nic jiného není možné. A na závěr dodal, že je třeba toto vyřešit, jinak hrozí zničení zbývajících kotlů vlhkostí. A ještě dodal něco v tom smyslu, že jak tam mám těch 50 cm původního odkouření, které je skrz zeď z bytu do komína, tak že když to nebudu řešit, tak mi to zničí kotel, jak to bude hnít...

O nerezu a že se to rozpadne tam psal v příspěvku pan Vávra... tak nevím, také mi to přijde že nerez by měl vydržet vše...

Já nejsem úplný odborník, jen v některých věcech stále dám na svůj úsudek a nechci se nechat odbýt, tak se o to zajímám. Samozřejmě kdybych vytáhl bez okolků 18 tisíc, tak už si tu s vámi nepíšu a mám asi klid. Proto vám možná přijde, že věci které chápete jako odborník asi hned, mi nejsou zcela jasné hned, takže děkuji za pochopení.

Takže mojí nadějí je pravděpodobně sehnat někoho, pokud to s těmi zpětnými klapkami je pravda, kdo by byl ochoten je na turbokotle v 1, a 2. podlaží nademnou doplnit a následně vystavit revizi... Jen si netroufám odhadovat, jestli to náhodou nebude dražší sranda než ta vložka...

Datum: 11.02.2020 07:12 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ta klapka jen zabranuje aby spaliny nesli do kotlu.. to by mel mit kazdy kotel. Pokud nemaji jejich nezajima vas to. Pokud nemá váš a nejste v nejspodnejsim patre kupte si ji:)

Ten nerez samozrejme nevydrzi vsevhno. Kondenzat je docela agresivni.. ale treba 10let tam vydrzi

Ta firma co sem nasel ze dela spolecny kominy je z prahy a plzne.. neni to nekde u vas pobliz ze by jste si je pozval na konzultaci?

Jinak tu trubku propojovaci si samozrejme ze staryho turba nechte vymenit za nerez

Jinak nechapu proc by ste mel neco platit.. pokud jste SVJ tak by melo platit SVJ.. to neni vas problem ze mate společný komin ale SVJ.. a dle me vas problem neni ani ze se znici ty 2 kotle co jsou napojeny do vaseho komina.. vsak vy chcete aby odesli. Kdyz odejde tak musi dalsi soused resit stejny problem:)) protoze turba uz nejsou

Edit: tady sem vam nasel nejaky portal kominiku kde to resi

https://www.kominy-komin.cz/dotazy/comment-page-5/
Viz prispevek:
OTA GINTER24 dubna, 2016 v 3:25 pm

Datum: 11.02.2020 23:57 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tady (odkaz níže) jsem dnes udělal video komína za provozu. To co hoří je můj kotel v přízemí
Tah je tam neskutečný, jak je z videa vidět, dle mého jsou z videa patrné 2 zásadní věci:
1) Tah komínu mi přijde opravdu impozantní - nedokážu si představit, že by za této situace měly spaliny tendenci odbočovat cestou vzhůru o 90 stupňů bokem
2) Hlavní část kondenzace se odehrává asi až v komíně. Což by vadit nemělo, kapky přece vždy stečou dolů... Přijde mi, že na to, že je kotel kondenzační a každý říkal, kolik z toho vyteče vody, tak z toho odpadu v bytě toho zase tak strašně moc nejde...

https://uloz.to/file/S8yRvILgN0p1/vid-20200211-144105-mp4

Datum: 12.02.2020 07:07 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3
(p. Valášek)

Každý výrobce kotlů dává k dispozici závazné pokyny jak se má dobře zabudovat kotel včetně odkouření. To musí jak projektant, tak realizační firma dodržet. Nic jiného není povoleno a při schvalování budou potíže a při reklamaci v záruční době nějaké dražší součásti přijde od výrobce zástupce na kontrolu a pokud není všechno OK, tak záruka padá. Jde to tak daleko, že si berou i vzorek vody z okruhu a vyhodnotí jej (u některých reklamací). Výrobce uvádí i schválené materiály na odkouření nebo je doporučuje.
Každá spalinová cesta schválená musí mít štítek.
Na ukázku něco z materiálů pro kotel Junkers. Je tam i odkouření pro více bytů. Improvizovat se nedá, to si nikdo nevezme na triko a nezavdá příčinu sporů, které nemůže vyhrát.

Autor: Josef Vávrad
Datum: 12.02.2020 08:56 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131505
reakce na ...
Pro pana H. A kde jste přesvědčen, že jsou ty závazné pokyny dobře?? Vidím tam řadu chyb, které se mohou vymstít.
Není třeba kontrolována těsnost systému. Je jen částečná vizuální kontrola. Vše ostatní je na slovo boží.
Proto raději volím bezpečnější řešení i za cenu nedodržení záruky apod. Peníze totiž oželím, zdraví a život nikoliv.
Výrobní materiál je shodný jak pro odkouření
https://www.regulus.cz/cz/polypropylenove-odkoureni-pro-kondenzacni-kotle-kominy
tak pro kanalizaci
https://triker.cz/k-0502/Ht-system-pro-vnitrni-odpady/
Není tedy důvod, proč by nebyly vzájemně záměnné. Ta kanalizace se zdá být dokonce odolnější. Certifikaci má také (je to ostatně jen otázka zařízení dokladů)
K libovolnému kotli lze připojit libovolného výrobce komínů. To schválí každý revizák.
Opět jde jen o razítko. Revizák totiž zodpovědnost nenese. Kdyby došlo ke sporu, tak v okamžiku jeho návštěvy problém nebyl a prostě máte smůlu. Proto především hlídám teplotu spalin. Kdyby vylezla nad 60°C,vypíná se provoz kotle.
Vy se zaměřte na letní provoz. Že to táhne teď, nic neznamená (jak vidíte z místních trubkoznalců to nechápe nikdo). Kdybych v takovém bytě bydlel, ujistil bych se hlavně o těsnosti komínových spojů a na pozoru bych byl při venkovních teplotách kolem 30°C. Dále bych v rámci možností řešil jednoduchá odkouření od každého spotřebiče. Finančně to vyjde nastejno a nehrozí problém s otravou sousedů. Je podobné jako mít řidičák a nebo umět řídit. Až zažijete úmrtí ve svém okolí z důvodu chybných norem, možná mi dáte za pravdu.
Co když to v létě spaliny vezmou dolů a rovnou tou dírou, kterou filmujete, to zase vezmou do kotle?
Tlakové poměry tomu přímo nahrávají.

Datum: 12.02.2020 09:09 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Mne vaše "pindy" vůbec nezajímají.

Datum: 12.02.2020 09:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pokud zdraví a život obyvatel považujete za pindy, tak tím se vše vysvětluje. Jste muž na svém místě :-))))

Datum: 12.02.2020 10:19 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
2vavra: porad cekam na vyrobce ktery existuje na nasem trhu co rika ze jde dat odpadni trubka na spaliny...

Zatim se jen vyhybate odpovedi. Jste jen zabijak co jednou nekoho doopravdy zabije.. skoda jen ze ne sebe..

Jinak kontrolovat tesnost jde bez problemu pokud jento system 80/125. Proste analyzatorem zmerim.. ale samo to nejde v levnym systemu co tvrdite vy.. tedy 1 trubka..

Datum: 12.02.2020 12:09 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Lidi zabíjí neznalost fyzikálních zákonů. Znalost norem totiž nestačí. Máte zde tři případy, na které se můžete pokusit dát odpověď.
Konkrétně proč jsou lidé tráveni i když dodržují normy a na všechno mají revize.
Kontrola analyzátorem je Vám na dvě věci. Sám na případu tazatele vidíte, že s komínem si může udělat každý co chce. Třeba tam nechá i volnou díru.
Možná Vám ani nedochází, co to může udělat.
Výrobce Oraka znáte, má atest č. 08-97-0703- institut pro testování a certifikace Zlín.
Takového člověka já osobně obdivuji. Ví (na rozdíl od jiných) co dělá.
Jinak NEříkám, že máte komín dělat z kanalizace. Můžete použít třeba
http://www.vseprokominy.cz/plastove-spalinovody/kusovy-sortimen
kde vyjde metr na 140 Kč a to zvládne opravdu každý.
Pořát lepší, než trnout strachy, že mě někdo vykouří.

Datum: 12.02.2020 13:25 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Orako neznam a neexistuje. Tedy cekam porad na nejakyho vyrobce odpadnicb trubek stale.. jen okecavate

Ja sem jen rekl ze koaxialni spalinova cesta se da zmerit kdyz je netesna analyzatorem spalin a ta rozhodne nestoji tydle penize

Jinak ki ukazte jeste vyrobce co ma napsany ze jejich system muze delat neproskoleny clovek..

Datum: 12.02.2020 15:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Začněte čtením. Pomáhá to zvyšovat znalosti. Odkaz jsem dával.
Opakuji, že změřit můžete co chcete, ale je to k ničemu. Řešení musí být odolné proti vzniku netěsností a tím koaxiální vedení rozhodně není. Proč? Protože je schopno krmit kotel spalinami a to je ten zásadní průser, kterému se musíte vyhnout. Vznikne totiž obrovské množství CO, aniž to kdo tuší.

Datum: 12.02.2020 18:15 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nikde zadny odkaz ze existuje odpadni trubka co jde dat na spaliny nevidim..

Pruser je u vas a ve vas popravde, ne v koax. Odkoureni..

Datum: 12.02.2020 18:30 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Selže - li všechno, přečtěte si návod :-))))

Datum: 12.02.2020 20:44 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ho sem Hodte a nedelejte debila ze sebe

Autor: bob svaton
Datum: 12.02.2020 22:01 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131702
reakce na ...
nedela

Autor: Petr Stoll
Datum: 14.02.2020 00:00 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100221
reakce na ...
tento příspěvek byl redakcí odstraněn

Datum: 14.02.2020 07:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jasne kdyz si to člověk precte zjisti ze mam pravdu ja a ne vavra..

Datum: 14.02.2020 14:36 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Hádáte se o blbosti a podstatné souvislosti Vám při vší úctě unikají. V tom je zásadní problém. Tak si alespoň nastudujte ty tři případy a jako důkaz, že chápete, napište, kde udělali normotvůrci chybu.

Datum: 14.02.2020 22:15 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...

Datum: 15.02.2020 00:11 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Asi nechapu vzdyt tady pan Vavra pise jak to ma nejaky neznámý certifikat... a ted píšete ze pan vavra ma doložit certifikat.. tedy pan vavra lze? Ale to by si prece nemohl dovolit. Vsak normotvurci preci udelali chybu..

Datum: 15.02.2020 00:26 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...

Autor: František Pokorný
Datum: 15.02.2020 08:46 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 130653
reakce na ...
Pánové, přestaňte se dohadovat, Poslední, jediné a definitivní rozhodnutí bude na kominíkovi, který na to dá své razítko.
Pane Stolle, nelíbí se mi Vaše výhrůžka žalováním na pana Vávru.
Nechci mu dělat advokáta, ale zdá se mi, že jeho příspěvky alespoň rozvíří zdejší diskusi, když někteří profíci mají někdy klapky na očích. Nutnost certifikátu na dílech pro odkouření je neoddiskutovatelná a kominík tam jiné díly nedá.

Datum: 15.02.2020 09:08 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jaky kominik? Vsak vavra dela vse bez kominika a sam..

Autor: Karol Konárik
Datum: 20.02.2020 23:33 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131429
reakce na ...
Nevím, když se bavite o odpadních trubkach v komíně, o čem to přesně je, nicméně mně zapojoval kond. kotel proškolený monter fy Baxi a celá délka vnitřní trubky koax. vedení, kromě posledního půlmetroveho kousku, na který svítí slunce a musí byt UV odolný, je v provedení HT. Delka nad střechu asi 10 m. Pokud si dobře vzpomínám, tak to byl průměr 80 mm . Dělá cca 50-60 kotlů ročně.

Datum: 21.02.2020 00:43 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Konečně někdo, kdo ví, jak to správně udělat. 5 kusů, celkem za 1800Kč + nějaká kolena, měřící body a je hotovo. http://www.vseprokominy.cz/plastove-spalinovody/kusovy-sortimen/jednovrstvy-spalinovod-pr-80mm/pp-trubka-2000mm-dn80mm
Bohatě ale při této délce stačí 60ka.

zobrazuji 1 - 30 z 109   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama