Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Varianty vytápění domu na elektřinu a TZ domu

Autor: Lubomír Macháček
Datum: 11.02.2020 18:57
uživatel: 131886

Zdravím,
chtěl bych poprosit o radu co se týče TZ domu a zvolení vhodného otopného systému. Chystáme se na jaře stavět přízemní bungalov 4+kk ve tvaru „L“ o podlahové ploše 135 m2. Nejsme příznivci plynu, takže v domě bude vše na elektřinu. V projektu, který jsme zdědily při koupi pozemku, jsou obvodové stěny navržené z tvárnic Ytong Lambda o tloušťce 375 + zateplení 7 cm polystyrén. V podlaze je navržena izolace 16 cm polystyrénem a ve stropě celkem 30 cm minerální vaty, střecha bez zateplení. Přemýšlím o tom, že bych stěny zateplil spíše 12 cm šedým polystyrénem, do podlahy nechal 16 cm polystyrenu, ale šedého a ve stropě bych asi nechal 30 cm vaty, tady si nejsem úplně jistý, okna plastová s trojsklem. V případě, že bych realizoval tato dodatečná zateplení, tak co jsem si sám spočítal dle návodu na netu, tak by naše tepelné ztráty měli být na hodnotě 3,7 kW, spočítáno i se ztrátami větráním, rekuperaci neplánujem. Dále bude v domě krb - obyvák, neplánujeme v něm topit pravidelně, takže nebudeme mít výměník ani rozvody vzduchu.

Nejdříve bych se chtěl zeptat zda by byl někdo ochotný překontrolovat mi TZ domu, podklady mám pouze neúplné vše je u projektanta a také zda ta dodatečná izolace dává smysl nebo ne. A dále máme několik variant co se týče vytápění a potřeboval bych poradit, která je tak nějak ta pravá.

1. Varianta je elektrické podlahové topení + klimatizace=tepelné čerpadlo vzduch-vzduch + krb + bojler s tepelným čerpadlem na ohřev TUV (nebo jen normální bojler na TUV)
2. Varianta je teplovodní podlahové topení + elektrokotel + klimatizace=tepelné čerpadlo vzduch-vzduch + krb + bojler s tepelným čerpadlem na ohřev TUV (nebo jen normální bojler na TUV)
3. Varianta je teplovodní podlahové topení + tepelné čerpadlo vzduch-voda s ohřevem TUV + krb

Vzhledem k TZ domu se mi jeví jako nejlepší varianta 2 nebo 1. Rád uvítám i jiné varianty. Předem děkuji.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 59   starší >>
Datum: 11.02.2020 20:49 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, co se týká ověření TZ domu, bylo by dobré dodat, kde dům bude stát, přibližně celkovou plochu oken dohromady a půdorysné venkovní rozměry domu.

Autor: Lubomir Švarc
Datum: 11.02.2020 21:04 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108029
reakce na ...
TZ u novostaveb dnes není nějak stěžejní.
Pohybuje se kolem 4-6kw.
Jelikož tč řady 5,7 a 9kw mají nejnižší příkon stejný kolem 600w,tak volím 9kw kvůli TUV.Cenový rozdíl je pár stovek.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 11.02.2020 23:25 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím, však souhlas, jen jsem si říkal, zda tazatel není zvědavý na přesnější určení TZ, bez ohledu na způsob vytápění.

Datum: 12.02.2020 14:35 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, dům bude stát poblíž města Hodonín, Jihomoravský kraj, plocha oken cca. 25 m2 a půdorysné rozměry 14,4 m x 13,1 m, ale vzhledem k tomu, že dům je tvaru "L", tak je tam výkus 5,5 x 4,7 m, kde bude terasa, světlá výška místností 2,6 m.

Datum: 13.02.2020 17:32 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, počítal jsem s venkovní výpočtovou teplotou -12°C a průměrnou vnitřní 21°C, s průměrnou intenzitou větrání 0,3 1/h, objem vzduchu vyšel 351 m3. Vnitřní plochu vytápěné zóny jsem tedy počítal 135 m2, energeticky vztažná plocha vyšla 162,8 m2. Počítal jsem se 16 cm šedého EPS v podlaze a 12 cm šedého na zdivu (z hlediska difúzního je lepší šedý a silnější polystyren, než slabší a bílý pro ytong lambdu, ale obecně platí, že ytong lambda není zrovna moc dobré zdivo pro zateplování, spíše jste měl volit nějaké obyčejné a levnější zdivo a na něj dát silný izolant, jinak rozdíl v TZ domu mezi variantou se 7 cm klasického a 12 cm šedého je 0,2 kW a kdybyste ytong lambdu 375 nezateploval vůbec tak v porovnání s 12 cm šedého je by byl rozdíl v TZ domu cca 0,5 kW). Dále jsem počítal okna s trojskly a ve stropě 30 cm běžné izolace, připočítal jsem přídavek na tepelné mosty 0,02 W/m2K, ochlazovaná plocha obálky budovy vyšla cca 500 m2. Za uvedených okolností bez rekuperace vyšly TZ větráním cca 1,25 kW a TZ prostupem cca 3 kW, celkem tedy 4,25 kW.

Datum: 13.02.2020 23:03 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Moc vám děkuji pane Kubíček, za váš čas a ochotu spočítat mi TZ domu a chci se vás zeptat, jakožto někoho kdo dané problematice rozumí, co by jste mi radil ohledně vytápění domu s hodnotami TZ, které jste vypočítal. Vypadá to, že jak tady, tak i na druhé stránce, kde jsem se obrátil na radu je mi razeno jít do teplovodní podlahovky a TČ. Zajímal by mě i váš názor. Moc děkuji za vaši odpověď.
Jinak co se týče projektu a složení jednotlivých konstrukcí, tak tyto zřejmě již moc neovlivním, jelikož jsme projekt zdědily při koupi pozemku od bývalého majitele. Projekt jako takový se nám líbí a vzhledem k tomu, že v březnu by již mělo být hotové stavební povolení, tak tam již žádné velké změny nechci dělat, ale jinak máte pravdu i za pomocí kalkulačky na zdejších stránkách mi nejlépe a nejlevněji vyšel ytong standart o tl. 300 + 160 až 180 cm šedého polystyrénu.

Autor: Šalý Jaroslav
Datum: 14.02.2020 05:45 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118337
reakce na ...
Nejlevnější i zvukově izolující "zdi" ve stejné tloušťce jsou vápeno-cementové? cihly + polystyren. Pro komfort doporučuji do pobytových místností teplovodní podlahovku. A vytápění, ohřev vody, rekuperaci s tepelným čerpadlem s dotací na TČ i na rekuperaci pořídíte v "jedné" skříni například se zařízením FRIGOTECH. Je otázka zda máte vhodnou technickou místnost.

Autor: Instalaterství Žalud
Datum: 14.02.2020 07:32 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120140
reakce na ...
Co použít zdivo tloušťky 500mm bez zateplení. Prodyšné zdivo umrtvit izolací se mi zdá zbytečné. Rekuperaci a TČ s teplovodní podlahovkou. Ta rekuperace zajistí cenově přes zelenou úsporám svoji instalaci: https://www.novazelenausporam.cz/nabidka-dotaci/rodinne-domy-vystavba/

Datum: 14.02.2020 08:07 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dýchání zdiva je chyméra desítky let,co se zatepluje.
Váš návrh je nejdražší systém a výsledný efekt horší než s pořádným zateplením.
Izolace navíc eliminuje případné mikropohyby,které mohou vznikat na povrchu obálky,o tepelných mostech ani nemluvě,ostění atd.
Ale určitě se najdou vyznavači hliněných omítek a podobných systémů.
Normální zateplený dům splňuje difůzi,o kterou zde Vy máte obavy.

Autor: Petr Novák
Datum: 14.02.2020 08:20 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129259
reakce na ...
A není to málo ? Já bych dal ještě silnější cihly, ať se jimi zabije co nejvíc užitného prostoru.

Autor: Jozef Homola
Datum: 14.02.2020 08:21 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Jsou krajiny, kde je izolace z EPS na fasádě zakázaná. Je povolena ve stavební dutině.
V mém okolí je problém s ptactvem.
Jednovrstvé zdivo má i své výhody a nejenom nevýhody.

Datum: 14.02.2020 08:26 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Žijeme v česku,jedna vlaštovka jaro nedělá.
Řesit se to dá již při prvním klovnutí.

Autor: Jozef Homola
Datum: 14.02.2020 09:46 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
https://plzen.rozhlas.cz/slovo-odbornika-politici-nam-s-polystyrenem-pekne-zavarili-6712591
https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/431757/jedovaty-polystyren-postrachem-ceska-rakovinotvorne-zatepleni-budov.html
https://www.tretiruka.cz/news/polystyren-do-popelnice-ani-na-skladku-nepatri/
https://bioplasticsnews.com/2018/08/08/future-of-polystyrene/

Datum: 14.02.2020 10:43 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dnes už ne,ale od pondělka krompáč a začneme kopat podlahy,fasády...

Datum: 14.02.2020 14:09 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím, ty TZ domu jsou zrovna na takové hranici, kdy bych se rozhodoval mezi řešení s tepelným čerpadlem s ohřevem TV, samozřejmě něco za rozumnou cenu a řešením elektrokotel + obyčejná klimatizace do největšího prostoru v domě, krb maximálně jen pro radost s malým výkonem + případně levnější ohřev TV. Rozhodoval bych se tedy mezi 2. a 3. variantou. El. podlahové topení bych nepoužíval, zas tam malé ty TZ nejsou a ceny EE stále stoupají, k teplovodní podlahovce v budoucnu můžete napojit cokoli.

Datum: 14.02.2020 14:41 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jestli můžu mé zkušenosti.

El. kotlem jsem topil 2roky.Podvědomě se stále šetřilo.S tč nastavím 23st. a nestarám se.
Krb- protože jej mám zabudovaný ve stěně,tak fyzicky nepřekáží,jinak by byl již demontován.Několik let jsem v něm nezapálil.
Tzv. luft bojlér-montuji Aristony,pokud není možné umístění do sklepa,tak do bytu bych si ho nedal.
Za mě tedy jen tč a PT.

Datum: 14.02.2020 19:54 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji i vám za vaše odpovědi a názory.

Datum: 14.02.2020 19:52 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Moc děkuji za váš názor a ještě bych se vás rád zeptal od jakého vyrobce by jste doporučil vzít TČ aby bylo kvalitní ale zase ne zbytečně drahé.

Datum: 14.02.2020 20:10 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdraví, TČ neinstaluji ani neservisuji, takže vám na to těžko odpovím. TČ by mělo mít nějakou rozumnou návratnost a měla by se volit značka, která má zaručené dlouhodobé zastoupení a servis. Osobně bych volil mezi značkami jako LG, Panasonic, Fujitsu, Samsung atd.

Datum: 11.02.2020 19:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Varianta č.3 bez krbu.
A máte zaplacenou plnohodnotnou variantu tč s bojlérem včetně chlazení za 150k.

Datum: 11.02.2020 20:08 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji za odpověď, jen bych chtěl vědět od jakého výrobce by to TČ mělo být aby se vlezlo do 150.000,-

Datum: 11.02.2020 20:10 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
LG 9kw a bojlér Dražice 250l

Datum: 11.02.2020 20:19 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To LG je split nebo monoblok, a to chlazení probíhá pomocí podlahovky? Pokud ano, tak jak moc to nahradí klimatizaci? Není varianta s TČ zbytečně drahá oproti předchozím dvěma variantám? Děkuji za vaše odpovědi.

Datum: 11.02.2020 20:27 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Já upřednostňuji monoblok.
Odečtěte si vše od 150k a zjistíte sám,jestli to je drahé.
Ale komfort stejně nelze vyčíslit.
Chlazení PT je bez problému.

Datum: 12.02.2020 17:53 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pokud budou TZ domu kolem 4kW je na zvážení zda se vyplatí TČ s cenou přes 100t při spotřebě elktřiny celé domácnosti kolem 4MWh. Dal bych rekuperaci s využitím zelené úsporám a uni split jednotku od Sinclairu s vyrovnávací nádrží 300l s průtokovým ohřevem TUV s vnořeným kondenzátorem, toto zaplatí uvedené technologie bez rozvodů rekuperace. Krbová kamínka jako studenou rezervu při výpadku el. en

Datum: 12.02.2020 18:10 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Proč to dělat jednoduše,když to jde složitě.
4Mwh při TZ4kw pro celý dům?
V jednom příspěvku jsem psal nelhát si do vlastní kapsy.
150k - Vaše technologie =?
Máte odkaz na ten Sinclair s vnořeným kondenzátorem?

Datum: 12.02.2020 20:07 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Spotřeba na pohon TČ kolem 3MWh + 1,5 -2MWh na normální provoz domu. Cena komplet kotelny 85t +vedení chladiva, po skončení životnosti TČ jen vyměníte další jednotku aku zůstává .

Datum: 12.02.2020 20:16 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
1,5-2Mwh si neumím představit jako normální provoz RD.
Psal jste sinclair s vnořeným kodenzátorem.
Pokud myslíte Nordline,tak ten mi určitě neprojde přes hygienu.
Navíc nelze chladit,což považuji za důležité.
Jelikož letos budu stavět 3 RD,tak také sbírám nápady,zkušenosti.
Prozatím se jeví ten invertor s PT jako nejlepší řešení.
150k mínus všechny technologie...
Ten vnořený kondenzátor je certifikovaný výrobcem?

Datum: 12.02.2020 20:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Sinclair uni split invertor R32 + akumulace a hlavně její kondenzátor je moje výroba. Teplota z zoně TUV stabilně přes 50°C bez doohřevu. Kombinovat se dají kondenzátory velikosti M,L,XL a je to vyzkoušeno i s výkonem TČ 20kW.

Datum: 12.02.2020 20:32 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jak jistě víte,taky topím s tč samodomo.
Bohužel legislativa toto již neumožňuje.
Takže musíme srovnávat srovnatelné ,pokud chceme být objektivní.

zobrazuji 1 - 30 z 59   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama