Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Záklop z DTD

Autor: Pavel Němec
Datum: 13.02.2020 14:12
uživatel: 131909

Dobrý den, na starém domě renovuji půdu a budu dělat obytnou místnost. Skladba zateplení od interiéru bude: sdk - mezera 30mm(rošt) - dtd- parozábrana - izolace 240mm - střešní fólie - kontralatě, latě - stará taška. Bylo mi doporučeno střechu zaklopit deskami, které by vlastně přišly mezi vatu a podstřešní fólii.
Chtěl bych se zeptat, jestli by bylo možné nebo funkční, kdybych tento záklop udělal taktéž z dřevotřískové desky?
Ta samá otázka na složení stropu. Sdk - rošt - parozábrana - dtd - izolace 240mm - dtd? Může být?
Řeším prostě, jestli může být záklop z dřevotřísky.
Děkuji za rady

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jiří Kubíček14.02.2020 13:58
Pavel Němec14.02.2020 06:17
Jiří Kubíček13.02.2020 16:07

Datum: 13.02.2020 16:07 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, existují různé varianty DTD desek i OSB desek, tedy i s různým difúzním odporem, ale zpravidla DTD desky mají menší difúzní odpor, než OSB desky, které se v některých variantách užívají i jako parobrzda. Dávat tedy OSB desky na chladnou stranu konstrukce nad izolaci bych vůbec nedoporučoval, musela by být velice dobře provedená parozábrana. Na chladnou stranu konstrukce se nejvíce hodí dřevovláknité desky, které mají nízký faktor difúzního odporu a ještě k tomu navíc dobře tepelně izolují, konstrukce se pak dá udělat i jako difúzně otevřená, tedy bez parozábrany a jen s parobrzdou na vytápěné straně konstrukce, třeba ve formě OSB desek nebo parobrzdné fólie. DTD desky mají zpravidla menší faktor difúzního odporu, než OSB deska, ale zas o trochu vyšší, než dřevovláknité desky (je potřeba ověřit konkrétní výrobek podle technického listu, protože jsou různé druhy DTD desek), takže se moc nehodí z ochlazované strany do difúzně otevřených konstrukcí, ale s parozábranou bych se zas tolik neobával jejich použití (předpokládám DTD desky s faktorem difúzního odporu kolem 10-15). Na vytápěnou stranu konstrukce můžete dát prakticky jaké desky chcete, když to bude v kombinaci s parozábranou. Celé se to dá ale udělat klasicky úplně bez desek, jen SDK, parozábrana nejlépe s instalační mezerou, izolace, pojistná kontaktní difúzní fólie, odvětrávaná mezera, krytina. Trochu nechápu, proč tam na jakoukoli stranu konstrukce chcete dávat jakékoli desky. Buď bych to udělal úplně bez desek, jen s SDK a parozábranou, nebo bych to udělal difúzně otevřené, což znamená bez parozábrany, ale z vnitřní strany by byly OSB desky a z venkovní strany dřevovláknité desky, DTD desky bych vůbec nepoužíval. Jestli to ale uděláte s parozábranou, pak teoreticky DTD desky můžete dát kam chcete, ničemu to neublíží, ale ani nepomůže, jsou to podle mne jen zbytečně vynaložené prostředky.

Autor: Pavel Němec
Datum: 14.02.2020 06:17 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131909
reakce na ...
Dobrý den, je fakt, že v konstrukci je to vrstva navíc, ale víte co, mám prostě doma hafo dřevotřísky ve formátu 80x160 cm, tak bych to rád využil. Na stěny to dám kvůli pevnosti a na strop to chci dát, abych uzavřel spodek a nahoru pak jednodušeji dával izolaci. Rozumím tomu, že se dá zaklopit vata jen fólií(klasickou střešní?), ale obávám se, že by se do toho mohla dostat kuna nebo myši. Znám hodně případů, kdy po dvou letech předělávali izolaci kvůli kuně. Proto řeším, jak ten strop zaklopit. Klasická varianta je tedy, že zezhora se na konstrukci vyplněnou vatou dá fólie?
Mě jde o to, jestli by pod tou vrchni deskou nekondenzovala voda nebo aby to nedělalo neplechu.
Prosím vás, jsem laik, tak mě berte s rezervou.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 14.02.2020 13:58 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Zdravím, ano, střechu buď můžete udělat jen s pojistnou kontaktní difúzní fólií na izolaci nebo zabedněnou pomocí různých druhů desek nebo prken, ale jak už jsem vám popsal v prvním příspěvku, záleží pak hodně na difúzním odporu toho bednění, jak je dobře udělaná parozábrana, a zda není nutné ještě vytvořit odvětrávanou mezeru mezi bedněním a izolací. V případě dřevotřískových desek na jakékoli straně konstrukce v kombinaci s parozábranou bych se použití těchto desek neobával, mají menší difúzní odpor než OSB desky. Jestli to tedy chcete použít pro klid duše jen jako pojistku proti různým škůdcům a ty desky nemáte jinde kde upotřebit, tak je tam klidně dejte, z hlediska kondenzace by to mělo být v pořádku. Stejně ale ještě na ty desky z venkovní strany by měla přijít nějaká difúzní kontaktní fólie, hlavně tam nedávejte parozábranu nebo nějakou hydroizolaci, tím byste to z venkovní strany úplně difúzně uzavřel.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama