Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Jakou FVE?

Autor: Jiří Kukelka
Datum: 18.02.2020 07:12
uživatel: 131946

Dobrý den všem, chtěl bych moc poprosit o každý názor, zkušenost, cokoliv. Cca od začátku roku padlo, že chceme FVE, jenže čím více jsme to řešili, tím více nevíme jakou. Máme RD 8 let starý, zateplený, střecha 45° čistý jih, vytápění tepelným čerpadlem, jistič 3x25A, roční spotřebu cca 12 MWh, lokalita Opava. Nechali jsme si zpracovat nabídky, prvně od ČEZu, ale ti trochu ujeli s cenou podle mě a pak od dvou firem co jsou v rámci kraje. Asi klasická otázka, 1F nebo 3F FVE? U 1F nám tvrdili oba, že zapojí všechny spotřebiče na jednu fázi, nejsem extra elektrikář, ale nějak si to nedovedu představit, ještě když tvrdili, že to bude bez omezení vypadávání jističe atd. Samozřejmě plus cena, minus možnost nerozšíření. U 3F vidíme největší plus napájení TČ plus rozšířitelnost a větší výkon. Samozřejmě zase minus cena. Jeden systém Alpha storion, druhý Goodwe + Pylontech. Od FVE nečekáme pokrytí spotřeby, spíše určitou pomoc a nezávislost při výpadku. O peníze ani tak nejde, spíše nám jde o využitelnost a správnou volbu. Děkuji moc každému za názor.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jaroslav Šuvarský22.02.2020 17:08
Zdeněk Štoček21.02.2020 12:59
Richard Vacek20.02.2020 13:03
Jiří Veselý20.02.2020 11:38
Jiří Kukelka20.02.2020 06:33
Jiří Dražil20.02.2020 06:14
Richard Vacek19.02.2020 17:58
Jiří Veselý19.02.2020 14:36
Jiří Dražil19.02.2020 13:19
Frantisek Stepanek18.02.2020 12:43
Frantisek Stepanek18.02.2020 12:17
Jiří Veselý18.02.2020 11:27
Stanislav Vinklárek18.02.2020 10:30
Jiří Kukelka18.02.2020 08:57
Jiří Veselý18.02.2020 08:31

Datum: 21.02.2020 12:59 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131979
reakce na ...
Můj názor a zkušenosti z provozu několika FVE na RD v široké rodině (první již od roku 2007), dnes již většinou ve spolupráci s TČ.

a) FVE s bateriemi je pro velké kluky, kteří si chtějí hrát, nastavovat, zkoumat a chtějí být průkopníky v oblasti, jejíž čas teprve přijde, pokud se baterie dostanou na třetinu současné ceny (dilema proč si ukládat elektřinu do baterie, kde mne bude uložená kWh stát 5-7 Kč, když ji mohu odebrat ze sítě v sazbě pro TČ za cca 3 Kč má poměrně jednoduché řešení)
b) FVE se moc nepotkává s potřebou topení v RD - když potřebuji teplo, je většinou málo slunce v panelech (a někdy i v duši)
c) FVE může dobře kooperovat s TČ - podmínkou však téměř vždy je větší zásobník na teplo (většinou nějaká akumulační nádrž od 1000 l výše)
d) 3-fázový systém má smysl, v běžném rodinném domě se spotřebiči ve standardu 21. století (pračka, sušičky, myčka, varná konvice), protože už 3 z těchto spotřebičů běžících současně na jedné fázi s vysokou pravděpodobností neunese běžný jistič 3x25 A a tím více, pokud elektřinou i topí
e) 1-fázový systém má smysl v případě, že mám v domě vytipovaný jeden nebo dva spotřebiče, které mohu nastavit tak, aby většinu vyrobené elektřiny z FVE spotřeboval právě tento spotřebič (bojler s topnou vložkou, pračka nebo myčka běžící pravidelně na odložený start před den, když jsem v práci, klimatizace v létě, dohřev bazénu na 3 tempa jednofázovým bazénovým TČ apod.)

Autor: Richard Vacek
Datum: 19.02.2020 17:58 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 111787
reakce na ...
Pokud to nebudete mít jako koníček, tak se bude jednat o další krám do baráku, který bude zdrojem problémů. Sám mám FV 15 kWp s baterií už přes 5 let (je to koníček) a amatérům to rozmlouvám.

Autor: Jiří Dražil
Datum: 20.02.2020 06:14 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131951
reakce na ...
Můžete to nějak rozvést? Jaké problémy myslíte?

Autor: Richard Vacek
Datum: 20.02.2020 13:03 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 111787
reakce na ...
FV s bateriemi je složité zařízení, které ke své řádné funkci potřebuje správné nastavení. Nejen kvůli tomu, aby nějak fungovalo a například nedošlo ke zničení baterií, ale aby z něj byl nějaký užitek. Vzhledem k (vysoké) ceně je zároveň potřeba dbát na pravidelnou údržbu. Externí firma nemá kapacity a mnohdy ani znalosti, aby vlastní elektrárnu přispůsobila potřebám zákazníka. Nabízené produkty jsou v podstatě polotovary a i přesto do nich nejde nějak rozumně zasáhnout a uzpůsobit je podmínkám. Pak to končí tak, že zákazník dodává "zadarmo" elektřinu do sítě, aby ji v příští hodině draze nakupoval zpět. Popřípadě vlastní (drahou) elektřinu z baterií využívá na ohřev boileru. Jiné nastavení by mělo být když se používá od distributora dvojtarif, u nesmyslné 3-fázové elektrárny, kde se sleduje spotřeba/odběr v každé fázi zvlášť rozumné nastavení ani není možné. Kolik let vydrží měnič, který bude stále v provozu? A co baterie? Zvládne BMS pokles kapacity jednoho článku, nebo zahlásí chybu a bude se muset vyměnit celá baterie?

A teď, jak má vypadat zhruba elektrárna na rodinném domku s roční spotřebou kolem 6 MWh: FV má být jednofázová. Na ni zapojené všechny spotřebiče (s výjimkou 3-fázových, pokud existují). Měnič alespoň 5 kW v případě hybridního, jinak více. FV panely alespoň 8 kWp. Baterie alespoň 10 kWh - při hloupém řízení spotřebičů více. A domácnost musí být taková, kde se rozumně využije i spousta letní elektřiny - klimatizace, vaření, zahradní technika na elektřinu, ohřev bazénu, sušičky, ...
A pak budete mít vlastní elektřinu za cenu dle http://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=1780

Autor: Frantisek Stepanek
Datum: 18.02.2020 12:43 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105497
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4
Dodávám pic.

Autor: Frantisek Stepanek
Datum: 18.02.2020 12:17 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105497
reakce na ...
FVE ještě není tolik aby jsme zašli k sousedovi se podívat jak to funguje. Všechno ale záleží na slunci.Pri zamračené obloze,mlze, dešti,apod.vykon FVE spadne na 10 procent max.vykonu.Kdo nechce riskovat a má možnost umístění panelů na např.hospodarskou budovu,garáž, přístřešek na auto nebo balkon, tak ať to zkusi svépomocné.Dotaci na to nedostanete,ale vyjde to na cca 45000 kc.
Takhle alespoň víte co to dělá .Panelů mám 8, celkové asi2.2kWp.Z přiložených obrázku lze vidět dnes v 11 h polojasno.Nevim,zda se obrazky zobrazí ale momentalni výkon asi 500W,proud do baterií 24V je 18A.

Autor: Jiří Veselý
Datum: 18.02.2020 08:31 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131948
reakce na ...
Já začal loni touhle dobou a povolení k připojení k distribuční soustavě jsem dostal až 12.11.2019. Takže neotálejte. Mám střechu se sklonem 40 stupňů, v Brně, otočenou na jih a bylo mi líto ji nevyužít. Zvolil jsem 4,6 kWp s baterií 5,7 kWh a třífázovým asymetrickým střídačem s připraveným výstupem na bojler. Tři fáze jsem upřednostnil protože nechci aby spotřebiče visely na jedné fázi a protože už jsou k dispozici asymetrické střídače. Oslovil jsem asi pět firem, některé se neozvaly vůbec, některé po měsíci. Ceny byly k mému překvapení prakticky stejné. Montáž probíhala po částech - jednou střechaři, jindy elektrikáři, pak úprava okolo elektroměru, rozvaděče, výměna elektroměru. Mezitím papírování, které si naštěstí vzala na sebe firma. Postupně mi jen chodily papíry s razítky. Dotace přišla někdy v říjnu. Zatím sbírám zkušenosti, sleduji výrobu elektřiny a celkově se snažím se v problematice FVE a jejího maximálního využití zorientovat. Díky za toto fórum, hodně mi pomohlo.

Datum: 18.02.2020 08:57 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano, tvrdili nám, že od podpisu smlouvy k připojení do DS je to tak 4 měsíce orientačně. S dotací jste problém neměl? Prý je tam nějaký poměr kWp panelů / kWh baterií? Nevím proč, ale nabízejí nám v jednom případě okolo 11 kWh a v druhém 9,6 kWh baterii (výkon cca 5,5 kWp obě shodně). Přijde mi to zbytečné a níže jít nechcou, údajně kvůli nějakých startovacích proudů, netuším. Obecně ale mým pohledem, v létě to prostě nevybiji přes noc (spotřeba cca 450 kWh za letní měsíce) a v zimě (spotřeba cca okolo 1600 kWh zimní měsíce) při odběru tepelného čerpadla a spotřebičů pochybuji, že se stihne dobíjet ještě baterie. Na kolik vás to přišlo prosím? Tu 1F jsem přesvědčen, že plně využijeme, ale napojení na jednu fázi vše, to mi moc po chuti není.

Autor: Stanislav Vinklárek
Datum: 18.02.2020 10:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109433
reakce na ...
Pan Kubiš musel výkon rozdělit do 3 fází - viz:

http://www.roznovan.cz/~kubis/praxe.php

Datum: 18.02.2020 11:27 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Celkem 340 000 z toho dotace byla 155 000. S dotací jsem neměl sebemenší problém, vlastně jsem jen podepsal nějaké papíry. Nikdo se tu ani nebyl podívat - což se prý někdy může stát. Výkon FVE mi bohatě stačí (využil jsem jen asi polovinu střechy), mám 14 panelů Jinko 325 kW, baterii nabijí přii slunečném dni za cca 2 hodiny, při počasí jako je v tomto období začíná dům čerpat z baterie někdy mezi 16 a 17 hodinou a baterie vydrží asi tak do 5 hodiny ráno. Učíme se doma používat elektrické spotřebiče s vyšší spotřebou (pračka, myčka, sušička,trouba) přes den, tak aby se vyrobená energie co nejvíc spotřebovala. Ono samozřejmě nejde o to jen energii vyrobit, ale hlavně spotřebovat tak, aby přetoky do sítě byly co nejmenší, stejně jako odběr ze sítě. Zařídil jsem si měsíční vyúčtování od dodavatele elektřiny a tak mám celkem přesné výsledky - za prosinec mi vraceli 850,- kč, za leden 800,- při stejných zálohách jako loni, nastavenými tak aby +/- odpovídaly původní spotřebě. 3 fáze jsou pro mne rozumné i z toho důvodu že mám 3fáze i v garáži a kdo ví jestli tam někdy nebudu muset nabíjet auto.

Autor: Jiří Dražil
Datum: 19.02.2020 13:19 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131951
reakce na ...
Pane Veselý, mohl bych Vás poprosit o bližší informace? Zajímalo by mě zejména, jakou máte roční spotřebu elektrické energie, jestli používáte elektřinu i k ohřevu TUV.
Máte vyřešenu i vnější ochranu před bleskem?
V hlavě mi pomalu uzrává myšlenka na podobný systém s baterií, nicméně sbírám pro a proti, potřebuji se nějak dostat k reálné návratnosti. Slibům různých společností moc nevěřím.
Děkuji.

Datum: 19.02.2020 14:36 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Spotřebu mám 3 MWh, ohřev TUV zatím plyn, ale už teď vím, že pořídím el.bojler a el.varnou desku. Mám i nějaké plány jak využít nadvýrobu elektřiny jejím využitím na dalším odběrném místě v sousedství a reálnou úsporu vidím na minimálně 1200,- měsíčně a to v loňských cenách el. energie - stále častěji se teď mluví z zvýšení její ceny. Lépe by asi mohl podat informace někdo kdo má FVE déle a má přehled o výrobě v průběhu celého roku. Nad ochranou před bleskem bych se měl asi zamyslet. FVE jsem pořizoval ani tak ne jako investici s návratností, ale spíš prostředek jak srazit na minimum výdaje za provoz domu.

Datum: 20.02.2020 06:33 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Mohl bych Vás poprosit o parametr výkonu střídače, případně kdo Vám to dělal? Z našich nabídek mě vyloženě nutí a směřují k 10 kW střídači a to buď Goodwe nebo Alpha Storion. Ono je to takové, kdy budu mít na každé fázi 3,3 kW? Když pojede TČ, budu vařit, prát, atd. To je možná jaro, podzim a v zimě. Jenže to zase podle mě ta elektrárna takový výkon neudělá (4-5,5 kWp ) aby pokryl výkon střídače a prostě podle mě se to nestihne ani nabít. Raději bych měl měnič menší, s tím, že by třeba dodával 2kW do fáze ale po celý rok a plně využito, než občas 3,3 kW. Bylo mi vysvětleno, že na velikosti (výkonu) měniče závisí velikost baterie (startovací proudy) atd. Nevím, čím dál více jsem z toho zmatenější :-) Nicméně už jsem se dozvěděl, že v případě 1F FVE tam prostě vše na fázi nezapojím, jen něco a přetěžoval bych fázi. Na poprvé nebyl s ničím problém, takže komu vlastně věřit...

Datum: 20.02.2020 11:38 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
RCT 6.0 ale pro Vás by zřejmě nebyl vhodný z důvodu potřeby většího výkonu kvůli TČ, já to kupoval jako přednachystanou sadu od S-power

Autor: Jaroslav Šuvarský
Datum: 22.02.2020 17:08 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113017
reakce na ...
Dobrý den, sice to je tajné, ale Německý výrobce RCT bude mít střídače o výkonu 10 kW cca od poloviny roku 2020. Článek o RCT tady: https://oze.tzb-info.cz/fotovoltaika/20242-zarizeni-ktere-rozhoduje-o-navratnosti-fotovoltaiky

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama