Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Z čeho bungalov?

Autor: Lubomir Švarc
Datum: 19.02.2020 18:33
uživatel: 108029

Původně jsem zvažoval z PPS https://www.youtube.com/watch?v=EDBErpGAGyQ
Kvůli závadnosti PPS zvažuji změnu.Ztracené bednění plus izolaci nebo VPC plus izolaci ?

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 234   starší >>
Datum: 25.03.2020 08:14 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jsem sice montér tč,ale chtěl bych porovnání,nezávislé.
U novostaveb elektické topení neprojde,takže k tomu je třeba další zdroj.
Jaký?
RD 143m2 bungalov

1.varianta tč.

9kw tč včetně TUV 250l 140 000,-
PT 85 800,-
Celkem 225 800,-

Tento systém projde legislativou,topení,TUV,chlazení.

2.varianta topné folie 180 000,-

Plus TUV ? Chlazení ? Krb,komín ? FV

https://heatflow.cz/pripadova-studie/?gclid=CjwKCAjw3-bzBRBhEiwAgnnLCn3DbJA96WLJ1Myag0GM0ELwmVc9hDvgIR0NOsmrG_95jxHvOKAutRoClnoQAvD_BwE

Autor: Mirek Svejda
Datum: 25.03.2020 09:49 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Nevím zda si neděláte srandu. Folie typu HeadFlow je nesmysl. Jednak těch 180000Kč je asi z jejich reklamy, ve skutečnosti to bude tak 280tKč a k tomu je nutno připočítat další investice za FVE/ krb. FVE by mělo pokrýt min 30% spotřeby, takže nějaká kombinace s baterkami bratru za půl mega.

Datum: 25.03.2020 10:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Legraci si nedělám,jsou další třeba Fenix,kousek ode mne staví firma,která je používá desitky let.A nic lepšího není.Naopak já jsem blázen,že uvažuji jinak.
Budu stavět 3 domky na prodej,takže by mi mělo být jedno,čím budou topit,ale nechci,aby na mne budoucí majitelé nadávali.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 25.03.2020 10:18 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Zdravím, to je individuální pro každý dům, protože mimo té plochy taky záleží na konečných TZ dmu, tedy jak je zateplen, jaký má tvar a zda má rekuperaci, vždy se tedy konkrétní řešení pro konkrétní dům musí ověřit výpočtem PENB. Obecně se dá ale říci, že v případě bungalovu z těch návratných řešeních (neberu soláry, FV) vám v kombinaci s topnými fóliemi zbývá jen nějaká klimatizace do nějakého největšího otevřeného prostoru v domě, a kdyby ani to nestačilo, tak k tomu ještě obyčejný krb pro radost, případně nějaký levnější ohřev TV (buď pomocí bojleru s vestavěným TČ nebo klimošky napojené přes výměník na zásobník TV).

Datum: 25.03.2020 10:29 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Kolik může mít TZ 10x14m ?
3kw ?
Pro mne by bylo nejlevnější přímotopy a klima.
Ale...
Jaký bude komfort? V jedné místnost příjemně a druhé?

Datum: 25.03.2020 11:19 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Přímotopy v kombinaci s klimatizací do velkého prostoru by vyjít mohly v případě těch TZ kolem 3 kW, ale to jen odhaduji, stejně to musí někdo ověřit celým výpočtem PENB. Komfort podle mne bude všude stejný, v tom bych problém neviděl.

Datum: 25.03.2020 11:35 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nemohu posoudit,klimu nemám.
Jde mi o dopravu toho chladu do ostatních místností,ono 14m je přeci nějaká vzdálenost.
A při více obyvatelích v domácnosti,kdy se zavírá každý do svého pokoje,se mi jeví tento způsob né zrovna nejlepší.

Datum: 25.03.2020 11:42 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tam, kam nedosáhne klima, to vytopí přímotopy.

Datum: 25.03.2020 11:43 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Měl jsem na mysli chlazení,topení je jasné.
Ložnice plus dva dětské pokoje např.

Datum: 25.03.2020 14:07 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak to už je pak složitější, jedině multisplit, ale jeho cena už nemusí být zas tak daleko od klasického TČ, je to na zvážení.

Datum: 25.03.2020 14:11 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pokud jsou v domě dvě osoby,určitě by stačila jedna klima.Aspoň u mne se dveře nezavírají nikde.
Jj, multisplit už je o jiné ceně.

Datum: 25.03.2020 14:27 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Napadá mě teď více uvažovat o tom multisplitu.
Zase to ale neřeší TUV.A luft bojlér v bungalovu nejde.

Datum: 25.03.2020 14:52 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Není to jednoduché rozhodování, člověk je čím dál tím více tlačen do jinak nenávratných technologií, nevím, kam až tohle půjde a hlavně co bude třeba za 15 let, až různé ty technologie budou dosluhovat a domy budou dávno po kolaudaci, stejně si pak každý dá do domu, co bude chtít, tak nevím, jaké mají limity neobnovitelné primární energie význam.

Datum: 25.03.2020 15:04 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Já jsem víceméně rozhodnut,ale nechám si poradit.
Teď to hlavní,které jsem záměrně neuváděl.
Tyto technologie budu montovat sám,čili ty ceny budou úplně jiné.
Přesto:
Multisplit odpadá PT jen materiál,nevýhoda-vyřešit TUV . Jak?
Tč plus PT včetně TUV. Vše v jednom.
Zjistím ještě nákupku multisplitu,ať mohu porovnat náklady.

Datum: 25.03.2020 16:04 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Hovořil jsem s dodavatelem,cena multisplitu je o něco nižší než tč,ale jak vyřešit TUV ? A za druhé mě odrazuje od topení jen vzduchem.

Datum: 25.03.2020 16:10 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jedině bojlerem nebo děleným ohřívačem TV: http://klima-znojmo.cz/produkt/swh-200ira/ .

Datum: 25.03.2020 16:26 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak to opravdu raději zůstanu u tč s PT,než dvě bedny venku.
S těmi 3,5kw se v zimě moc neohřeje.Mám v provozu několik 9kw s 250l a u některých to je na hraně časově.

Datum: 30.03.2020 13:04 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím pane Kubíčku,
dostanu se na dotaci B1?
Máte zkušenost s tím?

Datum: 30.03.2020 13:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím, bohužel jsem nikdy nedělal výpočty pro NZÚ, takže mohu jen odhadovat, s rekuperací a s TČ by to vyjít mohlo, ale musí to někdo ověřit.

Datum: 30.03.2020 14:16 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jj,to mi řekl i projektant,takže musím počkat.
Jen jsem z netrpělivosti položil ten dotaz.
Tuším,že tam je dotace 330k

Autor: Marek Bednar
Datum: 30.03.2020 15:25 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110950
reakce na ...
Drive mi projektant pocital u podkrovniho domu variantu B2 s TC vzuch-voda u ktere byla pouzita masivni PUR izolace s vodivosti 0,024. Dum bez komin (krbu / kamen). Dotace schvalena SFZP. Stejne jako driv, tak i dnes se podava zadost online a zvladne to myslim kazdy. Pracovnice z krajskeho strediska mi doporucila si podat zadost na sebe bez premosteni na projektanta, ktery musi mit plnou moc a veskere informace behem komunikace ze strany SFZP jdou prvni osobe poverene, ktera ma prehled o pripadnych problemech, doplneni, schvaleni.

U bungalovu s TC vzduch-voda nebude problem dosahnout na B1 pokud nebude podhodnocena izolace obalky a projektant umi pripadne doladit vypocet, ktery muze malicko ovlivnit bivalentni zdroj jak pro vytapeni, tak i TUV a stejne tak se vylepsuji cisilka poctem osob ze 4 na 3. Kdyby tam byl krb, tak se to da podle me vysroubovat i do B2. U otvorovych vyplni byl drive problem s vchodovkama a ne kazdy vyrabel kvalitne izolovane dvere vcetne HS portalu, ktere v prostupu tepla jak u vyplne, tak i ramu splni pozadovanou hodnotu. Rozdil mezi B1 a B2 je 150 tis. a pokud by nemel dum krb / kamna a nesplnil neobnovitelnou energii pro B2, tak se to da dohnat malou FVE a jeste se usetri penize.

Autor: Jozef Homola
Datum: 25.03.2020 11:11 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Pár informací co se asi děje ve "světě". Mění se a novelizují normy ISO a EN (většina už je), protože už podle jedné normy nelze navrhovat vyhovující topení pro staré a nezateplené budovy a pro nové, které mají až 8x menší spotřebu tepla na m2 a rok. V nových domech už neplatí bývalé koeficienty ze starých norem pro komfort, teplotní gradienty a dimenze těles. Dnes už například vyhoví podlahové topení s roztečí 300 až 350 mm. Aby se daly využít fólie (mají příliš velký výkon), tak se zkouší a měří dopad na tepelný komfort když bude se vytápět podlahou nebo stropem pouze "STRIP" (pás) nebo čtverec uprostřed. Tento způsob dokonce pomůže účinně eliminovat teplotní asymetrii při velkých prosklených plochách ale jinak malých TZ, které také přinesla nová doba. Co mám na mysli, tak viz obrázky.

Datum: 25.03.2020 11:22 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím, výrobci si poradí, i ta el. podlahovka nebo fólie určitě půjdou dělat s menším výkonem. Podle stále nových norem jsou ale pro novostavby čím dál tím větším problémem stále se zpřísňující limity neobnovitelné primární energie, které lidi i u domů s malými TZ tlačí od vytápění pouze elektřinou.

Datum: 25.03.2020 11:38 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Takže stejně je nutná montáž FV a samozřejmě klimy.

Datum: 25.03.2020 11:25 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Stále jsem přesvědčen,že kombinace tč a PT není ničím překonána i když se některým zdá podlaha studená.
Co dokážu s roztečí 350mm?
Ušetřím pár korun,ale nezavrhuji to.Možná to použiji.

Autor: Mirek Svejda
Datum: 25.03.2020 11:39 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Je to tak, dle současných podmínek je kombinace teplovodního PT+TČ nejvýhodnější kombinace. Varianta s klimatizací sice vychází mírně levněji, ale jen pokud stačí do jednoho dvou hlavních pokojů.

Datum: 25.03.2020 12:24 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Je to o preferencich kazdeho z nas. Ja bych si treba nedal do pasivu podlahovku a stejne tak bych v ni nechladil. Bydlim v rekonstruovanem dome, ktery je komplet izolovany (podlaha, steny, strecha) a setrvacnost podlahovky je spis na skodu v pokojich, ktere maji byt obyvane jak odpoledne, tak i prez noc (dodatecne se po negativni zkusenosti instalovaly termostaty = velke plus takto ridit setrvacnost podlahy, investice pro cely dum 25 tis). Chlazeni podlahou je pro me osobne velice, ale velice diskomfortni reseni a uplne nerealne pro lidi, kteri v lete chodi po dome naboso, pripadne v tenkych ponozkach.

Pan Kubicek zminoval klimatizaci + primotopy a ja doplnim, ze FVE se nasledne postara o splneni neobnovitelne primarni energie s pripadnym vyuzitim NZU v pasivnim standardu. Investice nizsi jak s TC + podlahovkou, chlazeni pouze nejvetsi mistnosti domu s pripadnym snizenim teploty v pokojich, ktere maji otevrene dvere prez den, tydenni termostaty na vsech zarizeni, mala setrvacnost tepla vsech zdroju. Pokud by chtel nekdo spickove chladit dulezite mistnosti, tak poridi multisplit system.

P.s. pocitovym teplem od nohou (naslapna vrstva) bude dominovat koberec, pod nim sucha skladba vrstvy napr. OSB a pod tim vsim izolace.

Datum: 25.03.2020 12:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Já mám třeba zkušenost u mne doma,že ani v zimě podlaha nehřeje tam kde je dlažba.U koberců je to jiné.Od dubna do října mám dům otevřený,žijeme na terase,na zahradě,neumím si představit mít barák zavřený.
Víte,těžko diskutovat s někým,kdo to nemá.Mám zákazníky,kteří mi doporučují zájemce jen kvůli tomuto chlazení.Čili o tom bych se zde nechtěl nějak více rozepisovat, o chladič v autě se taky spálíte a přesto chladí,takže když podlaha chladí nemusí studit.
Takže mám čas diskutovat,prozatím tedy vyhrává to tč a PT a bez rekuperace.Ale není řečeno ,že to tak dopadne.

Edit.
Tak multisplit v žádném případě a suchou skladbu v novostabě už vůbec ne.
Koberec v celé domě je taky nevhodný už kvůli častému provozu na terasu či zahradu i když z hlediska pocitu je nejlepší.

Datum: 25.03.2020 13:04 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vy asi nevite, ze mame TC vzduch-voda vcetne moznosti chlazeni do podlahy, proto si troufnu tvrdit, ze pro me osobne se jedna o nepouzitelny zdroj chlazeni v porovnani s klimatizaci, ktera je pruzna, rychla, netrpi neduhem chladne podlahy a pro lidi, kteri chodi nabosu se jedna o pouzitelny zdroj chlazeni, coz proste podlaha nikdy nebude pro lidi, kteri chodi naboso. Pro Vas mozna vyhrava TC + PT, ale pro me urcite ne, pac jsem si prosel vsemoznyma systemama. Stejne tak Vas pohled nemit v dome rekuperacni jednotky... Tu my take mame a do noveho domu si ji 100% dam i kdybych nezadal o dotaci.

Datum: 25.03.2020 13:14 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Víte,jsem po těžkém zápalu plic,takže já již z principu nechci dýchat něco do čeho nevidím.Ale jak jsem psal,ty domky nejsou pro mne,takže nikdy neříkám nikdy.Z hlediska vlastní zkušenosti již dnes mám otevřenou terasu a dýchám čerstvý,byť ostrý vzduch.
S tou podlahou asi chladíte špatně,nic ve zlém.
Dlažba je na boso chladná vždy,pokud na ni nesvítí slunce.

zobrazuji 1 - 30 z 234   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama