Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Stačí PT v půlce místnosti?

Autor: VJ Roth
Datum: 24.02.2020 09:08
uživatel: 131997

Dobrý den,
předem bych se rád omluvil za hloubku své neznalosti tématu - v oboru vytápění jsem naprostým laikem. Prosím tedy o shovívavost. =o)

Rekonstruuji byt, kde je v plánu podlahové vytápění suchou cestou (panely Ecoraw, trubka 16x2). Nejsem si ale jist, zda to bude dostačující na vytopení ložnice. Vysvětlím:

Původní stav je 18m2 (5,3x3,4m); 2 strany obvodové, delší stěna východ (zde 3,2m zabírají 2 velká okna á cca 1,1m + prosklené balkonové dveře, dvojsklo), kratší stěna sever; obvodové zdivo 48cm (velké děrované pálené cihly + kvanta a kvanta malty), zateplení domu cca 13cm šedého polystyrenu; podlaha odspodu panel-štěrk/suť/bordel-beton neznámé výšky, strop je panel, nad nímž je střecha obdobného složení ale vyšší + zateplení; dům je menší bytovka, 3 patra, dostavěn 1979, Teplicko.

Takovouto místnost by nebyl problém vytopit, nicméně z místnosti je ubráno 4,5m2 jako součást nově "neplánovaně" dostavěné šatny, dále je v plánu zastavět 6,5m2 vestavnými prvky (postelové podium, skříně), což nechává reálnou plochu PT cca 7m2, které mají vytopit 13,5m2 (respektive cca 34m3 při světlé výšce 2,5m).

Když PT nahustím na rozteč 12cm, tak se do těch 7m2 narve počítám max 60m trubky.

Má to těch 60m 16x2 trubky šanci místnost v zimě vytopit?

Pomohlo by zajet pod vestavěné prvky?

Nebo zvětšit průměr trubky? (Musel by se v tomto případě zvětšit všude nebo jen pro tuto místnost?)

Nebo z toho udělat mutanta a zajet s tím okruhem do zdi, třeba metr do výšky? (Což předpokládám nejde.?)

Děkuji předem za moudré rady.

S pozdravem,
VJ

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 44   starší >>
Datum: 24.02.2020 10:19 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3
Návrh kladení podlahového topení je závislý od dvou základných požadavků
- výkon na metr čtverčný ve wattech, který je odvozen od tepelných ztrát a uživatelské teploty pokoje. Tu ale můžete použít obvyklou třeba 22°C, pokud se nejedná o nějakou speciální mísnost jako fitness nebo s terárii
- požadavek na rovnoměrný tepelný komfort tedy potlačení tzv tepelné asymetrie. Normou je dané co už je nepřípustné. Velké prosklení asymetrii podporuje

Dále je normou dané jaké povrchové teploty podlahy se nesmí překročit a nebo jsou omezení podlahovou krytinou. Podle doporučení z učebnic nebo zvyklostí ze světa jsou zařizovací předměty pod které se podlahové topení neklade, tedy pokud se ví kde budou. Jsou to obvykle kuchyňské linky, sprchový kout, vana, místo pro lednici nebo mražák, místo kde bude například klavír a po. Samozřejmě pod nábytek se klást může, to nijaký problém u vodního topení nečiní, u elektriky je to horší. Nicméně při velkém pokrytí místnosti už se musí počítat se snížením výkonem a o to musí více volná plocha topit. Pod velká okna se smyšky nahušťují aby eliminovaly stékající chladné proud podél skla. Nahušťováni k hranici třeba 10 cm, moc výkonu navíc nepřinese a taky zálečí jaký druh smyček se použije ( např. serpentýna). Dával jsem nějaké nákresy pro jednoho známého tak jak přikládám na obrázku (smyčky u prosklených ploch).

Autor: Mirek Svejda
Datum: 24.02.2020 09:37 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Udělejte PT i pod vestavné prvky. Pod postelí jinak hrozí riziko vzniku plísní a to teplo se nevypaří. Bude to topit i tak ale samozřejmě s mírně menším výkonem. Podobně i v šatně je výhodnější topit.

Datum: 24.02.2020 09:51 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji za reakci.

Je pak vhodné dát všude tu minilální rozteč 12cm, tedy i pod podium a vestavěné skříně? Nebo lépe pod těmi vestavěnými prvky dát raději třeba 24cm nebo 36cm?

Vícekrát jsem zde na TBZ-info četl, že pod vestavěné prvky se PT táhnout nemá, maximálně že se může zajet 10-20 čísel pod, aby se zabránilo studenému pruhu kolem oněch prvků.

Dalo-li by se to řešit pokládkou po celém prostoru, je to samozřejmě pro mě nejjednodušší řešení!
Žil jsem však doposud v přestavě, že pokládka pod velké dlouhodobě nehybné zařizovací předměty (typu vestavěné skříně, kuchyňské linky, gauče, vany, atp.) podlovce nějakým (pro mě nespecifikovaným) způsobem "nesvědčí" nebo dokonce přímo "škodí".

Mohl bych požádat ještě o osvětlení této problematiky?

Děkuji,
VJ

Datum: 24.02.2020 11:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jak píše pan Homola. Problém je jen u elektrického topení. V případě teplovodního to nevadí. Jde o to, že elektrické má konstantní plošný výkon a ten výkon se nějak musí vyzářit a tak se zvyšuje teplota. Tím hrozí zničení podlahové krytiny a zvyšují se ztráty dolů. U teplovodního se topí nějakou konstantní teplotou vody. Pokud je plocha zakrytá, tak se jen sníží předávaný výkon. Proti tomu, co píše pan Homola jsem dával trubky i pod sprchový kout. Ale je nutné nějak zabezpečit, aby nevysychal sifon. U některých typů je navíc kuličkový uzávěr, takže tam to nevadí. Já mám pod sprchou další sifon ve sklepě. Sprcha pak rychle vysychá a je příjemně teplá podlaha. Podobně jsem dával trubky i pod pevný nábytek (linka). Výhodou je, že se ohřívá zadní strana nábytku a zamezí se možnému plesnivění. Prostě v případě teplovodního PT se nestarejte o nábytek, jen udělejte menší rozteče pod okny.

Autor: Lubomir Švarc
Datum: 24.02.2020 12:25 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108029
reakce na ...
Pane Rothe,především zde škodí někteří přispěvovatelé.
Dejte PT s roztečí 150mm po celé ploše a o víc se nestarejte.

Autor: Jozef Homola
Datum: 24.02.2020 13:26 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Především "škodí" ten kdo radí univerzálně 15 cm aniž by potřeboval vědět potřebný výkon a ještě si k tomu nepřečte ani zadání "ECODRAW".

Pro tazatele.
Bylo by dobré udat jaké jsou nebo budou vrstvy nad trubkou, zda to nebude mít velký tepelný odpor. Izolace 30 mm (pod trubkou ještě méně) je u podlahového topení NIC. To co mají na obrázku za vrstvy, nad, tak na mne působí příliš izolačně.

Datum: 24.02.2020 13:46 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak 12cm,neměl jsem brýle,co tam chcete počítat?

Datum: 24.02.2020 14:57 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,
podlaha je plánována: dole původní panel-suť-beton, samonivelační vrstva cca 5mm, systémové eps desky 30mm (vč. trubek), cetris deska 14-18mm (není ještě upřesněno), click vinyl dílce.

Datum: 24.02.2020 16:24 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
(p. Roth)

Co si máme představit pod pojmem panel-suť-beton? Návrh podlahového topení se nemusí počítat, stačí hodnoty odečíst z nomogramů (UPONOR, OVENTROP, PURMO, GIACOMINNI, I-KLIMA, Žichlínek a jiné). Musí se ale znát podloží (zeimna nebo strop) a hlavně tepelné ztráty dané místnosti. Podružná záležitost je zdroj tepla, tedy jaké má možnosti a co je pro něj výhodné a s jakými teplotami nátoku se snadno vypořádá. Ona ta deska co máte v dotazu má 90 miíkronů hliníku a to není totéž jako lišty s tloušťkou 0,5 mm a ještě s přerušením tepelného kostu aby trubky a lišty mezi sebou nešly do tepelného zkratu. Další věcí je, zda sytémová deska umožňuje bifilární kladení smyčky a nebo jenom "serpentýnu".

Datum: 24.02.2020 18:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý večer,
pod označení panel-suť-beton jsem schoval původní složení nosné vrstvy podlahy z roku 1979. Přesné tloušťky jednotlivých vrstev nemám a toto je jediné info, které mám od pamětníků výstavby v domě doposud bydlících. Stropní panely bytu pod námi, na tom vrstva sypkého čehosi, na tom vrstva betonu. Dohromady prý možná 40cm? Stavěli to tehdy prý učni z tamního učiliště a mistr to měl dost na háku. Dokumentace není.

Doufám, že nebude nutné rozbíjet podlahu, abychom odhadli, zda ta podlahovka bude fungovat?

Jo a zateplení střechy je prý 20-30 cm pochozího EPS.

Datum: 24.02.2020 18:16 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Re: způsob návinu... Není v místnosti, kde jsou velká okna naopak lepší ten meandrovitý způsob vinutí trubek, oproti spirále? "Teplá trubka" u oken, "studená trubka" naproti?

Omlouvám se, nerozumím komemtáři s tloušťkou ALU vrstvy a tepelným zkratem. Mohl bych požádat o dovysvětlení?

Děkuji!

S pozdravem,
VJ

Datum: 24.02.2020 20:44 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Ta nepřerušená AL vrstva může vadit jen u některého způsobu kladení a když jsou trubky na malé rozteči. Uvedu příklad. Když bude vedle trubky přítoku uložena zpátečka, kterou se vrací už vychlazená voda, tak to teplo od přívodní se snaží přes vodivou plochu více ohřívat zpátečku než by tomu bylo například při zalití betonem. Ten má tepelnou vodivost až 200 x horší než Al. Nicméně určitě to topit bude. Pro správný návrh je nutné znát jaký výkon musíte tou podlahou dostat do místnosti. To se může pohybovat od třeba 20 W/m2 až třeba po 100 W/m2 (když bude k dispozici menší část podlahy).
Zde takové video jak se to může dělat.
https://www.youtube.com/watch?v=MvDxS24kYRs
https://www.youtube.com/watch?v=ZmDzMXUwE8s

Ještě nějaké obrázky ke kladení.

Datum: 24.02.2020 22:36 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Je ten výkon možno nějak spočítat? Hádám, že se nevyhnu souboji s tím kalkulátorem zde na webu, že? Zítra z toho zkusím něco vydolovat.

Jinak mám update k té podlaze: zdá se tam být tak 12 cm betonu, pod tím škvára (a stavební suť) alespoň 10cm, ale apíš víc a pod tím ten stropní panel. A pod panelem samozřejmě soused, který normálně vytápí řekl bych na 20°C.

Datum: 24.02.2020 22:54 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Když je tam soused je to lepší než zemina ale i tak by mělo být ve vašem zájmu aby sousedův strop topil co nejméně. Ty tepelné ztráty je dobré svěřit někomu znalému a ten to má hned. Poznatek o velikosti tepelných ztrát včetně větrání je první dobrý krok k úspěšné realizaci funkčního topení. Horší je když chcete topit jen na části podlahy, to může vytvořit předpoklad k nějaké "dilatační disharmonii" (něco bude dilatovat a něco ne).

Datum: 25.02.2020 12:32 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,
tak jsem se pokusil něco zbastlit v tom kalkulátoru. Samozřejmě jen bohové vědí, jak moc přesně se mi to podařilo.

Dává smysl tepelná ztráta místnosti v horním patře zateplené bytovky z konce 70. let vycházela na Qc=504W a qc=11.8W/m3? Je to plocha 20m2 (ložnice vč. šatny).

Pokud ano, utáhne to jeden had max 80m trubky 16x2?

Datum: 25.02.2020 07:09 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Rothe,neřešte to zde.Normálně tu podlahovku položte a hotovo.
Psaní zde na TZB je ztráta času.Pan Homola uznává jen Radiky.Ten Vám PT nikdy nedoporučí.
Mám v provozu stovky metrů suchého PT na izolaci 2cm a nikdo nemrzne,nikoho to nezrujnovalo,nikoho nezajímá únik do podloží.Pohoda,klídek,tabáček.

Datum: 25.02.2020 08:03 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pokud tam máte topícího souseda, tak skutečně nemusíte řešit tepelné ztráty dolů

Datum: 25.02.2020 12:41 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Doporučil byste jet po celé ploše stejně (u oken zhuštěno) nebo by mohlo být lepší zajíždět do zastavěné části jen třeba každou druhou zatáčku?

Vizte (velmi) zjednodušenou ilustraci.

Datum: 25.02.2020 13:05 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dejte to všude tam,kde to jde.
Už zde byly diskuze,že pod postele,skříně,kuch. linky apd. né.
Tito lidé tam bydlet nebudou.

Datum: 25.02.2020 18:30 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
(p. Roth)

Nakreslete od ruky trochu lepší obrázek a dám vám k tomu nějakou kalkulaci. To znaméná kóty pro volnou podlahu a kóty pro zastavěnou část, teplotu vody kterou máte z nějakého zdroje, případně typ oběhového čerpadla, dále polohu a velikost oken a kolik zdí se stýká s venkovním prostředím.

Datum: 25.02.2020 19:56 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Zdvojený příspěvek. Pardon, píšu z mobilu.

Datum: 25.02.2020 20:31 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Děkuji, pane Homolo,
obrázek zasílám v příloze a omlouvám se za načmáranost, jsem ještě v práci, tj. bez výkresu.

Přívod trubek skrze šatnu (5m k rozvaděči), obvodové zdi tučně (5,3m + 3,4m), balkonové dveře + okna 3,2m (dvojsklo, dveře 70cm), zastavěná část vpravo podium, vlevo šatna (plná skříní).

S pozdravem,
VJ

Datum: 25.02.2020 20:36 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Obrázek v pohodě a pokud můžete tak udejte klimatickou oblast a složení zdi a výšku pokoje. Přpadně výšku oken. Uvidíme co to dá. Jak si mám představit to čemu říkáte pódium?

Datum: 25.02.2020 22:05 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Teplicko, kolem středně hustá zástavba podobně vysokých budov; obvodové zdi - 48cm zdivo (velké děrované cihly z konce 70. let + velké množství velmi tvrdé zdící malty) + izolace cca 13cm šedého polystyrenu; vnitřní zdi 32cm velkých děkovaných cihel a z každé strany tak 3 cm té malty tvrdé jak beton a omítky; zahnutá stěna šatny je vyzděna z tenkého pórobetonu 50mm; světlá výška je 250cm, ale konstrukční výšku mohu jen tipovat, ptž nad sropními panely je střecha (počítám tak metr škváry + betonu a na vrch 20-30cm pochozího polystyrenu + pochozí těsnící folie jakožto horní střešní krytina); výška oken cca 120cm; pódium je dřevěná konstrukce ode zdi ke zdi o výšce 60 cm na níž jsou umístěny matrace/futony a pod jejíž "přední" částí se počítá s uložením ložního prádla.

Autor: Instalaterství Žalud
Datum: 25.02.2020 18:36 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120140
reakce na ...
Kladení podlahovky spirálové provedení NE! meandr. Obrázek třeba zde: https://www.1-topeni-levne.cz/technicke-informace/montaz-podlahove-topeni-na-foliimontaz-podlahove-topeni-odborne-i-svepomoci-krok-za-krokem

Datum: 25.02.2020 19:02 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
A proč ne pane Žalude?
V čem to je zlé?

Datum: 25.02.2020 19:21 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Stačí pohled termokamerou.

Datum: 25.02.2020 19:28 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ale v čem to je zlé?
Nebude to topit či chladit?
Nebo bude někomu vadit neznatelný rozdíl?

Datum: 25.02.2020 19:42 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Rovnoměrná distribuce tepla,dejte pohled termokamerou a uvidíte ten rozdíl. Chlazení podlahovkou je blbost teplotu,tlak a rosný bod neuhlídáte zvlášť pod nábytkem.

Datum: 25.02.2020 19:59 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
O tom chlazení nesmíte moc číst.
Termokamera- rozdíl 5m.

zobrazuji 1 - 30 z 44   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama