Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

odhalení skrytého sklepu

Autor: lukas kakrda
Datum: 25.02.2020 11:43
uživatel: 132011


Zdravím vás.

V našem domě jsme frézovali a vložkovali původní komín a instalovali krbová kamna. Po vyfrézovaní celého komínu jsme v přízemí domu vysekali otvor pro zasazení dvířek pro výběr sazí. Nicméně velkým překvapením bylo to, že žádný prach ani suť z frézování se z tohoto otvoru nevysypala. Podle vyjádření kominíků vše napadalo ještě hlouběji (jejich odhadem zhruba 2m výšky suti a odštěpků). To by ovšem znamenalo, že pata komína je pořádný kus pod úrovní podlahy domu. To by nasvědčovalo tomu, že dům je podsklepený (o tom však my ani předchozí majitel nevíme).

Moje otázka tedy zní:
Je nějaký důvod, proč by naši předkové (dům je cca z roku 1920), stavěli komínový sopouch už pod úrovní podlahy, když by nebyl v domě sklep? Smysl mi to totiž nedává z praktického ani bezpečnostního hlediska. Ale stejně tak vím, že česká vynalézavost je ohromná.
Alternativně je nějaká neinvazivní metoda, jak odhalit tajné podsklepení domu? Vkrádá se totiž myšlenka, že dům podsklepený byl a stále je, pouze došlo k jeho zakrytí například v období války.

Budu vám nesmírně vděčný, pokud mi napíšete svůj názor nebo mě nasměrujete na někoho, kdo by mi poradil.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
lukas kakrda26.02.2020 07:06
Jozef Homola25.02.2020 18:34

Příspěvky
Autor: Jozef Homola
Datum: 25.02.2020 18:34 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Dříve se raz za rok nebo i více vybíraly saze napadané pod úrovní sporáku nebo kamen. Když komíník pravidelně vymetal, tak toho bylo hodně a tam se to hromadilo. Bylo vhodné umístit patu komína až do sklepa aby se nemusel přesouvat spotřebič při vybírání a aby se při vybírání neprášilo v obytné mísnosti. Takže možné to je.

Autor: lukas kakrda
Datum: 26.02.2020 07:06 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132011
reakce na ...
Děkuji za reakci.
Já jsem se trochu nejasně vyjádřil - měl jsem se spíše zeptat, jestli by dávalo smysl komín takto stavět, když by tam sklep nebyl. Protože, jak jsem psal, informace o tom, že by dům byl podsklepený, nemáme. I to je důvod, proč by mě zajímalo, jestli někdo neví o nějaké neinvazivní metodě, jak přítomnost případného sklepa odhalit.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama