Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Rekonstrukce podlahy v podkroví - trámový strop

Autor: Zikmund Nový
Datum: 25.02.2020 14:33
uživatel: 132013

Zdravím všechny,

Řeším jak zrealizovat, respektive jakou formou, rekonstrukci podlahy, byly zde prkna, které nebyly v rovině a nebylo možné na ně položit novou plovoucí podlahu, protože byly velké prohyby a ještě k tomu už vydávala všelijaké zvuky. Rozhoduji se, co s tím, vyčistit kompletně vše, vycházet beton, škváru, ošetřit nějakou chemií záklop z prken, dát nové trámky, izolaci, 2x vrstva křížem OSB desky, mezi ně miralon, kročejová izolace a nová podlaha? Nebo jestli vrstvu betonu, který leží na škváře nechat, i když vrstva je někde i 7 cm, dosypat liapor, na původní trámky (polštáře) položit miralon kvůli dolehnuti a na to dát 2x OSB, kročejovku a pak final podlahu? Bylo by to nejsnazší, ale zase si říkám, když už to mám dole tak jestli to nevzít rovnou vše pořádně, navíc ta vrstva betonu se mi zdá celkem pěkně těžká, ale říkám si že ten kdo to dělal původně snad věděl co.to unese a co ne... Navíc se mi zdají že pod každým tramkem není hned zaklop, ale kolikrát 2 cm škváry (tim chci říct, že nejspíš záklop, který je pod škvárou asi není moc rovný) čím se poté vyrovnávají trámky (polštáře) do roviny?

Budu rád za vaše rady ať už jsou jakékoliv!

Obrázky (kvůli velikosti mi to nešlo nahrát):

https://ibb.co/RBWn00J
https://ibb.co/yQHv3xN
https://ibb.co/VNHmWqj

Hezky den!

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jiří Kubíček02.03.2020 20:58
Zikmund Nový02.03.2020 19:49
Jiří Kubíček02.03.2020 19:14
Zikmund Nový02.03.2020 17:40
Jiří Kubíček26.02.2020 13:03
Zikmund Nový26.02.2020 04:49
Jiří Kubíček26.02.2020 01:36
Zikmund Nový25.02.2020 21:04
Jiří Kubíček25.02.2020 20:41
Zikmund Nový25.02.2020 19:06
Jiří Kubíček25.02.2020 17:11

Datum: 02.03.2020 17:40 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak nakonec jsem odkryl kus škváry s betonem a usoudil jsem, jestli to má být pořádně, že to udělám kompletne... takže jsem vynosil vše komplet, betonový nálev, škváru až na záklop, a vypadá to, že zaklopu se zbavím také. Již má něco za sebou, prkna jsou některá popraskaná, zprohýbaná a prostě pokud to nechci za 20 let rozebírat znovu, řekl jsem si že udělám i nový záklop do roviny. Mám ale pár otázek, jestli by jste nevěděli například jak je to správné.

1. Můžu použít jako záklop OSB desky nebo musí být prkna například kvůli prodyšnosti? Pracovalo by se s nimi asi lépe a vyšlo by to levněji.
2. Můžu dát již izolaci (jakou?) pod záklop? Chtěl bych udělat skladbu nový záklop do roviny, na záklop nové polštáře z KVH hranolů, dát další izolaci?, na to 2x OSB (volně ložené, pouze sešroubované a slepené), kročejovku, plovoucí podlahu?

Díky za odpovědi.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 02.03.2020 19:14 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, abych měl jistotu, bavíme se o jakém záklopu, o spodním záklopu pod trámy ? Jaké je kompletní celé složení té konstrukce odspoda, co je ještě pod tím záklopem, že tam můžete dát izolaci ?

Datum: 02.03.2020 19:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nene, myslím tím výměnu záklopu, který je nad trámy. Skladba stropu odspodu máme sádrokarton, izolace, starý strop (předpokládám rákosový strop) a pak již záklop trámy a vrchní záklop... Jinak já nevím jestli tam právě můžu dát nějakou zvukovou izolaci, proto se ptám.

Ještě otázka, mezera mezi nosnými trámy je 80cm, jakou OSB desku použít, aby to bylo v pořádku? Myslím tím, aby nedošlo k nějakému velkému prohybu či prolomení desky.

Datum: 02.03.2020 20:58 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Mezi trámy pod záklop samozřejmě nějaký minerál dát můžete, vylepší se tím vzduchová neprůzvučnost. Dále záleží na tom, jak jsou trámy daleko od sebe, podle toho se pak volí síla prken nebo OSB desek pro vytvoření záklopové podkladní vrstvy (při osové vzdálenosti 80 cm byste měl použít minimálně 22 mm silné desky, osobně bych použil minimálně 25 mm). Pro záklop můžete použít, co vám vyhovuje, mezi dvěma vytápěnými a obývanými prostory prakticky k difúzi nedochází. Na podkladní vrstvu už by měla přijít celoplošně kročejovka a na kročejovku plovoucí roznášecí vrstva s dilatací kolem stěn ze dvou vrstev slepených a sešroubovaných OSB desek.

Datum: 25.02.2020 17:11 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, předpokládám, že se jedná o podlahu nad vytápěným a obývaným prostorem, takže je potřeba řešit hlavně akustiku stropu. Máte několik možností, např. vybrat to mezi trámy a dát tam 10-15 cm minerální izolace, udělat záklop ze silných OSB desek (síla desek se určuje podle osové vzdálenosti těch trámů), na záklop dáte kročejovou minerální izolaci nebo hobru jako kročejovku a na to uděláte plovoucí roznášecí vrstvu s dilatací kolem stěn se dvou vrstev slepených a sešroubovaných OSB desek, na to přijde libovolná krytina. Nebo to jen celé pomocí liaporu vyrovnáte do roviny, na liapor pak už pokračujete jako před tím kročejovkou, plovoucí roznášecí vrstvou a krytinou. Ta kročejovka by vždy měla mít sílu minimálně 2 cm, ale klidně i více. V případě, že byste to řešil tím liaporem, tak bych použil silnější kročejovku, třeba 5 cm, kvůli vylepšení vzduchové neprůzvučnosti, kterou v prvním případě řeší hlavně ten minerál mezi trámy.

Datum: 25.02.2020 19:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To mě přesně napadlo, akorát když jsem zkoušel vybrat nějaký kus toho betonu abych zjistil na čem vlastně trámky sedí, tak mě překvapilo, že vlastně sedí na té škváře, nebo se pletu? (Přiložím foto).. myslíte, že by stačilo vyhazet betonový nálev na škváře, škváru pod ním také jentak zhruba (nějakou cestu trochu ji tam nechat) a na to hodit hned izolaci? Jde mi o to, že kdybych to vybral úplně do čista, tak by nejspíš i trámky bylo potřeba znovu vypodložit do roviny nebo se pletu? ( Momentálně jsem bral vodováhou a je to celkem ok, samozřejmě není to absolutní rovina, ale skoro ano).

Promiňte, že se možná ptám na totální hloupost, ale nějak si nevím rady, myslel jsem že trámky budou ležet na rovném zaklopu a mezi nimi pouze škvára, odkryju starou podlahu a ono ejhle....... :)

https://ibb.co/HDbb5ZW
https://ibb.co/58WtWz7

Děkuji za váš čas.

PS: Ano, jedná se o místnost nad vytápěným prostorem. Složení podlahy je trámy, záklop z prken, "na zaklopu trámy", mezi nima škvára a na tom vrstva betonu, nejspíše kvůli zabránění prašnosti skrze prkna(?)

Datum: 25.02.2020 20:41 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To jsou trámky zapuštěné ve škvárovém zásypu, tvoří tzv. polštáře, celkem běžná konstrukce. Můžete odstranit ten beton mezi trámky a nahradit ho minerální izolací, pak ty OSB desky jako podklad a dále jak už jsem popisoval. Jak moc to vyberete, kolik tam dáte toho minerálu, případně zda budete předělávat i ty "polštáře" je jen na vás.

Datum: 25.02.2020 21:04 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Díky za reakci! To ano, jde mi o to zda třeba nevadí, že minerální izolace se bude dotýkat škváry? Nebo jestli tam dát nějakou textilii? Myslíte, ze když vyberu beton + tu škváru tak trámky zůstanou na svém místě? Případné kdyby ne, čím se vyrovnaná? Jen nějakými klínky, které se vyrobí podomácku nebo na to existuje zase nějaký fígl?

Díky

Datum: 26.02.2020 01:36 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Já bych v tom problém neviděl, ale můžete tam klidně dát nějakou separační vrstvu ve formě geotextilie. Buď to vyberte všechno a komplet to předělejte (třeba trámky do roviny posaďte opět jako polštáře na liapor), nebo jen to, co je mezi trámky, níže bych nešel.

Datum: 26.02.2020 04:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
A je možnost použít místo minerální izolace třeba jen liapor? Respektive bude to mít stejné protizvukove vlastnosti? Nebo například vysypat liapor jako takovou základní vrstvu, aby se dostal případně i pod polštáře (cca. 2cm) a na to dát minerál? Záklop z OSB desek se dává vždy křížem? Nebo stačí dát jedná vrstva? Případně jakou tloušťku desek použít, jsem limitován dveřmi do pokoje, takže čím méně tím lépe, ale zase se bojím aby to mělo správnou funkčnost.....

Datum: 26.02.2020 13:03 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, liapor se zpravidla používá hlavně pro vyrovnání podlahy. Má sice i nějaký tepelně izolační efekt, lehce i kročejový, ale pořádnou kročejovku a minerál řešící vzduchovou neprůzvučnost to nenahradí, některým to však stačí. Jak už jsem psal, můžete to udělat buď s minerálem a podkladním záklopem z OSB desek, nebo s liaporem ve spojení s minerální nebo dřevovláknitou kročejovou izolací, je to na vás, co si vyberete, ale pouze samotný liapor a na něm už plovoucí roznášecí vrstvu bych nepoužíval, i když to taky tak udělat můžete, ale celkově bude akustika o něco horší.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama