Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Návrh výkonu elektrického podlahového topení

Autor: Michal Polcer
Datum: 26.02.2020 15:56
uživatel: 132019

Fotogalerie:

Dobrý den, chtěl bych poprosit někoho znalého z oboru o kontrolu postupu při návrhu elektrického podlahového topení. Jedná se o novostavbu - roubenku s energetickým štítkem B - nevytápěný sklep, 1. podlaží a obytné podkroví, vše stejný půdorys 107m2. V prvním podlaží budou navíc krbová kamna.

1) Z průkazu PENB jsem si pro jednotlivé místnosti vypočetl tepelné ztráty(venkovní teplotu počítám -15, vnitřní +20):

1.01 - zádveří - 105w
1.02 - technická místnost - 176w
1.03 - koupelna - 143w
1.04 - schodiště - 104w
1.05 - pracovna - 213w
1.06 - denní místnost - 1254w
CELKEM 1NP - cca 2kw

2.01 - úložné prostory - 102w
2.02 - ložnice - 248w
2.03 - dětský pokoj - 286w
2.04 - koupena - 178w
2.05 - dětský pokoj - 412w
CELKEM 2NP - cca 1,25kw

CELKEM ztráty 3,25kw
Potřeba dodaného tepla 3,25kw * 24h * 230dní = 17,66Mwh
což více méně odpovídá hodnotě z průkazu PENB, kde je uvedeno 16,8Mwh na vytápění.

2) Tepelné ztráty rozložím dle podlahové plochy:
3250w / 180m2 vnitřní plocha = 18w/m2

3) Z různých zdrojů se doporučuje výkon buď na podlahovou plochu, nebo na vytápěný objem.
a) dle plochy - 80w/m2 obytné místnosti, 160w/m2 koupelna
80*180 = 14,4kw
b) dle objemu 15-20w/m3
624m3 uvedených v PENB * 20w = 12,48kw

4) Pokud bych teoreticky položil folie pro NED o výkonu 40w/m2
http://www.podlahove-vytapeni.eu/11311-univerzalni-40wm2/4319-topna-folie-ecofilm-f-1004/
pak dokážu pokrýt 180m2*40w = 7,2kw
případně dělají i o výkonu 80w pro laminátové podlahy což je dvojnásobek a dostanu požadovaných 14,4kw

Není to ale zbytečně moc, když mám vypočítané ztráty 3,25kw a navíc budu používat i krbová kamna ?

Poptal jsem různé firmy a zatím mám nabídky dimenzované 10-15kw.

Chápu, že čím vyšší výkon, tím dříve to dokáže naběhnout. A taky pro firmy více spotřebovaného materiálu a vyšší výdělek....Máte někdo vlastní zkušenost s dimenzováním, případně máte doma ?

Moc děkuji

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 41   starší >>
Datum: 27.02.2020 00:01 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, než začnete něco řešit, asi by to chtělo nejdříve upřesnit reálné TZ domu, TZ 3,25 kW na dvě patra a celkem vytápěné plochy 180 m2 je nesmysl, možná tak na jedno podlaží by to teoreticky mohlo vycházet. Nejlepší bude, když sem z PENB okopírujete tabulky s konstrukcemi, jejich izolačními vlastnostmi a plochami, kde máte v pravém dolním rohu tabulky údaj o celkových měrných TZ prostupem v jednotkách W/K. Dále dodejte, kde dům bude stát, zda bude mít rekuperaci a světlou výšku stropů v obou patrech, v horním předpokládám, že budou šikminy. Ještě pro jistotu dodejte čistou vnitřní vytápěnou plochu obou podlaží. Jinak co se týká návrhu topné soustavy, zde byste měl znát TZ každé místnosti (každá má jiný poměr ochlazovaných ploch k vytápěné ploše, takže je nesmysl rozdělovat TZ podle podlahové plochy nebo objemu rovnoměrně, to možná platilo kdysi, když se domy nezateplovaly a měly úplně jinou energetickou náročnost než dnes) a výkon topných těles osadit s nějakou rezervou navíc. Ještě bych dodal, že dodaná energie na vytápění je úplně něco jiného, než to, co v reálu spotřebuje topný zdroj, do hry ještě vstupují takové věci jako je účinnost, různé tepelné a solární zisky atd. Brát tedy výpočtové TZ domu a násobit to nějakou topnou sezónou a hodinami vám neurčí, kolik energie spotřebujete na vytápění. Jednak průměrné TZ v topné sezóně jsou asi poloviční než výpočtové a dále vám toho dost pokryjí různé solární a tepelné zisky, které vám mohou podle standardu domu dost zkrátit topnou sezónu topným zdrojem.

Datum: 27.02.2020 09:15 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, děkuji za komentář, tabulku sem nahraji posléze.
Hodnoty jednotlivých místností jsem počítal samozřejmě podle jejich velikosti a konstrukcí, opomněl jsem podlahu mezi 1NP a 1PP. Jedná se o stropní panely a 20cm polystyrenu, další skladba už to moc neovlivní, U vychází cca 0,2 W.m-2.K-1, celková plocha podlahy 107m2.
Chci řešit pouze vytápění bytu, tedy 1. a 2.NP takže z celkových měrných ztrát prostupem tepla 164W/K odečtu ztráty týkající se sklepa (15,7+3,8+0,6+7,6+21,3) = 49
Vyjde mi tedy 115W/K pro bytovou část.
115*35° = 4025W
Připočtu ztráty prostupem stropu do 1PP. Je kompletně zateplen pod podlahou i steny 10cm polystyren, nepředpokládám, že by tam teplota klesla pod 10°, ale pro jistotu počítám 5°. Tedy 107*0,2*15 = 321W
V součtu tedy řekněme 4,5kW.
Dále zde odhadovaných 1,8kW větrání.
Celkem 6,3kW ….je to reálné ?

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 27.02.2020 12:44 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím, nevím jak jste to počítal a zda dobře. Plochy ochlazovaných konstrukcí se počítají z vnějších rozměrů konstrukcí, a to jak na výšku, tak na šířku, tedy i se silami všech navazujících okolních konstrukcí. U konstrukcí, které přímo nenavazují na exteriér s venkovní výpočtovou teplotou buď musíte započítat činitel teplotní redukce nebo jiný teplotní rozdíl, když budete vědět nejnižší teplotu na vnější straně konstrukce. Dále je potřeba spočítat TZ větráním, což znamená určit vnitřní objem vytápěné zóny a započítat nějakou reálnou intenzitu větrání, zpravidla ta intenzita vychází v průměru na 0,3 1/h. Já vám přesně nepovím, zda je ta hodnota 6,3 kW správná, protože o tom domě skoro nic nevím (důležitý je i tvar domu, klimatické pásmo, celková plocha zasklení atd.), dost by pomohla ta tabulka, ale u patrové novostavby o celkové vnitřní vytápěné ploše kolem 180 m2 je hodnota 6,3 kW celkem reálná.

Datum: 27.02.2020 12:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
podařilo se mi nahrát tabulku úplně nahoře v příspěvku.

Datum: 27.02.2020 13:26 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, když z té tabulky odečtu ten suterén (snad jsem odečetl vše), přepočítám tu podlahu, a budu věřit všem plochám a součinitelům, pak vycházejí měrné TZ kolem 120 W/K, při průměrné vnitřní teplotě 21°C a venkovní výpočtové -15°C pak vycházejí TZ prostupem cca 4,3 kW. TZ větráním mohou být kolem 1,7 - 1,8 kW, celkové pak tedy cca 6 kW, když budeme věřit té hodnotě u 30 roubenky 0,3 W/m2K, což se trochu zdráhám.

Autor: Jozef Homola
Datum: 27.02.2020 13:37 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
(p. Kubíček)
https://is.mendelu.cz/eknihovna/opory/zobraz_cast.pl?cast=9182

Zde uvádějí tepelnou vodivost měkkého dřeva ve shodě s tabulkou od pana Šubrta a to 0,12 až 0,18. Takže výpočtová hodnota 0,18 je na straně bezpečnosti a odpovídá realitě (vaše pochbnosti jsou oprávněné).

Datum: 27.02.2020 13:45 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jak jsem psal, i s trochou toho dřevovlákna bych to reálně viděl na hodnotu někde mezi 0,4 až 0,5 W/m2K, spíše k těm 0,5. Je mi ale už jasné, jak se došlo k hodnotě 0,3. To někdo započítal u dřeva lambdu 0,12 k tomu 10% stěny s dřevovlákna s lambdou 0,038 a je součinitel 0,3 u 30 cm roubenky na světě. Jenže oboje ty lambdy jsou podle mne nereálné, k tomu je tam ještě místo dřevovlákna z části mirelonové lano a dřevěné lišty.

Datum: 27.02.2020 13:00 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
https://stavba.tzb-info.cz/nosne-systemy-drevostaveb/12481-roubena-stena-z-drevenych-smrkovych-tramu-tl-300-mm

zde na odkazu je měřená stěna z hranolů 300 mm, mezi je izolační vložka a mirelovové ucpávkové lano. Hodnoty jsou závislé na vlhkosti ale i tak jsou poměrně dobré.

Datum: 27.02.2020 13:21 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím, to dřevovlákno mezi hranoly to určitě o něco vylepší, ale stejně se mi té hodnotě 0,3 W/m2K u 30 cm dřevěné roubenky nechce moc věřit. I kdyby v nejlepším případě 10% materiálu stěny tvořilo dřevovlákno, tak když tomu budu hodně fandit, tak podle mne pod 0,4 W/m2K to půjde jen hodně těžko, spíše bych to viděl až k hodnotě 0,5.

Datum: 27.02.2020 19:50 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jedná se o hranoly s dvojitou podelnou pero-drážkou, žádné dřevovlákno nebo lišty se zde nepoužívají. Součinitel 0.3 jsem ověřoval a mají ho laboratorně podložen.
Řekněme, že bysme počítali klidně těch 0.5 pak to zvýší tepelné ztráty o 0,2*105*35=735W
Ať se posuneme dál k návrhu té podlahovky, máme tedy nyní TZ 7kW. Má smysl o ní uvažovat? Pokud ano, z celkové plochy 180m2 by se pokládalo na 150m2 třeba těmi rohožemi 80W/m2 to dělá 12kW. Pokryto by to mělo být s rezervou.
Celkem už to pak odpovídá i těm doporučeným hodnotám na m2.
Máte někdo zkušenosti s podobným instalovaným výkonem na takové TZ?

Datum: 27.02.2020 20:12 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
TZ 7 kW na 180 m2 plochy je pro podlahovku naprosto v pořádku, ale v žádném případě bych při takových TZ dům nevytápěl el. podlahovkou, nebo vám je snad jedno, kolik toho při zvyšujících se cenách EE protopíte a že že ani nemáte možnost výměny topného zdroje ? Další věcí je, jak už bylo uvedeno, že ty TZ nejdou rozdělit rovnoměrně podle ploch jednotlivých místností, bylo by fajn vědět TZ každé místnosti a podle toho volit výkon, obzvláště jestli trváte na té el. podlahovce, která nemá žádnou samoregulační schopnost.

Autor: Mirek Svejda
Datum: 27.02.2020 20:37 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Přesně tak, el PT můžete použít, ale je to nesmyslné rozhodnutí. Předpokládám že původní projekt máte na teplovodní krb s AN a teplovodní PT. Tím jste měl zajištěné vytápění celého domu včetně ohřevu TUV. To by zřejmě prošlo i v PENB. Jakmile zrušíte teplovodní rozvody, jak tyto věci zajistíte ?

Datum: 27.02.2020 21:57 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím, limity neobnovitelné primární energie jsou další věc, které takový dům s čistě el. vytápěním nemůže splnit, taky by mne zajímalo, jak to bude tazatel řešit.

Datum: 28.02.2020 08:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano, v jedné z odpovědí jsem to tu psal, že to tak v projektu je, a já zde řeším teoretickou možnost, protože mě to zajímá, nic víc. Ohřev teplé vody lze navrhnout nezávisle na vytápění. Navíc mi přijde úsměvné doporučovat ohřívat elektřinou vodu a tu pak rozvádět s 95% účinností, když můžu vyhřívat elektřinou přímo podlahu s 99% účinností. I zdejší kalkulačka https://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/138-porovnani-nakladu-na-vytapeni-teplou-vodu-a-elektrickou-energii-tzb-info
ukazuje u přímotopného vytápění nejnižší cenu. Při současných zimách je ten rozdíl ještě propastnější.

Datum: 28.02.2020 09:53 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Podlahu jde vyhřívat s "99% účinností" akorát se to teplo nedostane všechno do mísnosti. EN norma s tím už počítá, že se tam něco ztratí a to podle toho jaká je kvalitní izolace a jaká je regulace.

Autor: Mirek Svejda
Datum: 28.02.2020 13:26 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Pane Polcer, usměvné je především to, že to vypadá na citaci reklamních blábolů některých nesolidních výrobců topných folii. Nesouvisí to i s vaší volbou použít folie? Musí platit zákon zachování energie. Takže pokud je topný zdroj a rozvody ve vytápěné zóně, je účinnost rozvodu tepla 100%. Energie, kterou vyrobí třeba elektropatrona se nemůže nějak vypařit. Jedině, pokud by jste umístil AN s ohřevem TUV do sklepa, pak bude ztrátové teplo ohřívat sklep, ale nezmizí.
Ohřev TUV zamozřejmě lze realizovat nezávisle ale čím ? Stále Vám asi nedochází, že musíte splnit podmínky PENB. Tam máte uvedený poměr tepelných zdrojů a zřejmě je dominantmím zdrojem krb. Plánujete zásadní změnu, která tyto poměry ruší. Kombinací elektrické podlahovky, elektrického bojleru a jednoduchého krbu to nesplníte. Takže jak to chcete řešit? Spoleháte se na benevolenci úředníků, nebo budete přidávat FVE panely, klimatizaci ?
Jak zajistíte distribuci tepla z krbu ? Bez toho se krb stává jen drahou dekoracií pro občasné přitápění. Jste si vědom, že při současných cenách energie budete mít provozní náklady na elekřinu kolem 60000Kč/rok ?

Datum: 28.02.2020 14:22 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nikoho necituji, ty účinnosti jsem uvedl dle odkazu z místní kalkulačky porovnání nákladů. AN by samozřejmě kvůli své velikosti musela být ve sklepě, ten ohřívat nepotřebuji.
Dům stavíme především pro sebe, nikoliv pro úředníky, nicméně FVE zvažuji, solární ohřev vody je v projektu. Z krbu teplo nikam distribuovat nepotřebuji, vzhledem k tomu, že je umístěn v hlavní místnosti, která má 52m2. Jak už jsem zde uváděl, měl by dodat cca polovinu tepla, tedy nějakých 8-9MWh, druhou polovinu elektřina, při ceně 2Kč/kWh to bude ročně i s ostatní spotřebou maximálně 40 000.

Datum: 28.02.2020 14:44 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Trochu mne udivuje, že na jednu stranu chcete el. vytápění, které je drahé provozně a na druhou stranu soláry nebo fotovoltaiku, což jsou při dnešních cenách a podmínkách nenávratné záležitosti. Kdybyste místo toho rovnou pořídil teplovodní podlahovku s tepelným čerpadlem za rozumnou cenu, po všech stránkách byste na tom jen vydělal. Jinak neznám dnes žádného dodavatele, který by měl elektřinu za 2,-Kč/kWh, nejlevnější cena, kdy sečtete všechny spotřební složky mimo paušálních je kolem 2,7,-Kč a bude to stále stoupat.

Autor: Marek Bednar
Datum: 28.02.2020 14:53 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110950
reakce na ...
Ceny elektriny na strance ERU jsou realnejsi v koncove cene za kWh se zapocitanim podpory solarnich baronu atp. Aktualne bych pocital 3 Kc / kWh a v budoucnu klidne 4 Kc. Za 15 let nejspis el. dum vytapet nebudete. Take jsme pred 25 lety vytapely dum el., no a dnes by to byla ekonomicka sebevrazda. Nejlepsi je minimalizovat TZ na urovni pasivniho domu s vyuzitim dotace zelena usporam. Dokonce i takova platba za zbytecne vysoky hl. jistic dokaze navysit naklady.
http://www.eru.cz/cs/srovnani-nabidek-elektriny

Datum: 28.02.2020 14:17 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím, nesmíte věřit všemu, co se v té kalkulačce uvádí, sice tam jsou nějaké drobné rozdíl v účinnosti, ale ty vznikají především u systémů, kde je třeba část umístěna mimo vytápěnou zónu. Když vše máte ve vytápěné zóně, tedy i elektrokotel, veškeré trubky atd., pak je z hlediska účinnosti úplně jedno, jestli máte elektrické nebo teplovodní vytápění, protože ty drobné ztráty jdou všechny do vytápěné zóny, takže se vlastně o žádné ztráty nejedná. Navíc jak už jsem psal, a v tom je velký rozdíl mezi elektrickou a teplovodní podlahovkou, má teplovodní podlahovka samoregulační vlastnosti. Jestli vás tedy netrápí náklady na vytápění a jste i při takových TZ rozhodnut topit už navždy čistě jen elektřinou, pak si tam klidně tu el. podlahovku dejte, ale opět byste měl znát TZ jednotlivých místností a správně volit, kam tu podlahovku s ohledem třena i na vestavěný nábytek atd. dáte. Nikdo neříká, že to není možné, ale absolutně v tom nevidím, a obzvláště při vašich TZ, žádnou výhodu oproti elektrokotli s teplovodní podlahovkou, ke které hlavně můžete kdykoli připojit cokoli. Stále by mne ale zajímalo, jak s jakýmkoli el. vytápěním chcete splnit limity neobnovitelné primární energie.

Datum: 27.02.2020 21:22 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3
V severských zemích mají někde dřevostavby až z 90-ti procent a hodně dobře vymakané. "Podvádějí" mají tam nejen vsunuté izolace ale i hodně těsnících pásků to plochých nebo kruhových. To proto aby jim tam moc nefoukalo. Nejednalo by se tak o teplo samotné oni nepoužívají teploty interní 22°C ale problém je jinde. Jejich interní vzduch by zimě absolutně postrádal něco důležitého.

Datum: 28.02.2020 08:59 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Profily jste dohledal správně a mezi trámy je vložena paměťová páska proti profukování. Pokud narážíte na vlhkost vzduchu, tak to dřevo může přirozeně dýchat a klima bude na rozdíl od difůzně uzavřených staveb příjemné.

Autor: Marek Bednar
Datum: 28.02.2020 10:40 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110950
reakce na ...
Materialy nedychaji, pac nemaji plice. Koeficient difuzniho odporu lepeneho hranolu je pomerne velky VS Ytong nebo polystyren a drevo je vetsi STOPka v pruchodu vodnich par. Zalezi na konkretni skladbe, ktera na tom muze byt lepe jak lepene hranoly. Nejvetsi paradox na tom vse je, kdyz pak clovek vidi u Finskych vyrobcu techto masivnich staveb ,,dychaci,, material v podkrovi formou igelitu, pripadne alu stribrne folie na PIR deskach smerem do interieru :-) hl. udelat reklamu na super kliiiima, aby byla prodejnost.
Na kvalite vnitrniho klima s nizkym podilem CO2 se podily ventilacni jednotka a tohle jsou prave ty plice domu v kombinaci s okny. Take jsem drive uvazoval o srubu z KVH, ale ty negativa prevysuji, takze jdu cestou sendvicove stavby s drevenym obkladem jak v exterieru, tak i interieru s priznanymu stropnimi tramy bez rizika ficeni vzduchu ze sten po X letech vcetne vyssi povrchove teploty obvodove steny na interierove strane, coz je take dobre v pripade, ze je postel v pokoji u obvodove steny.

Datum: 28.02.2020 12:12 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji za komentář, nicméně už se dostáváme mimo původní téma, které řešilo výkon elektrického podlahového topení.

Datum: 28.02.2020 14:10 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Souhlasím, mluvit u lepených dřevěných hranolů o dýchání konstrukce je celkem úsměvné. Díky celkové síle a druhu materiálu je z toho prakticky "parozábrana" a to si ještě někteří myslí, že kdyby na takovou stěnu dali EPS, že by díky tomu ta stěna ze dřeva "nedýchala", při tom ten EPS má menší difúzní odpor, než ty hranoly.

Datum: 28.02.2020 11:09 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Problém není dýchání ale problémem je že v zimě vlhko se snaží "utéci" za mrazivým vzduchem a ten venkovní (vlhkost nemá) po ohřátí má vlhkost sotva 5%.

Autor: Tomáš Hluštík
Datum: 26.02.2020 22:40 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109163
reakce na ...
Ten výpočet příkonů máte nějaký divný.
Nejdřív určíte tepelné ztráty místností a tedy celého domu a pak použijete nějaký doporučený výkon na metr čtvereční.
Předně doporučuji zjistit, jestli ztráty v místnostech přízemí počítají i s prostupem tepla do podloží. Není to úplně zanedbatelné.
Já jsem kvůli dynamice pro každou místnost instaloval výkon 1,2 násobku ztrát místnosti.
Musíte jen zkontrolovat, jestli se vám to na nezastavěnou plochu místnosti vejde a nepřekročíte max doporučovaný výkon na metr čtvereční.
( Což se u dnešních zateplených budov asi nestane )

Datum: 27.02.2020 10:35 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji za komentář, postup tedy vypadá vcelku správný, pouze je potřeba se dobrat těch správných tepelných ztrát.

Autor: Ferdinand Dobrotivý
Datum: 26.02.2020 17:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 128921
reakce na ...
Ten váš výpočet "Potřeba dodaného tepla 3,25kw * 24h * 230dní = 17,66Mwh "je totální blbost, ty ztráty 3,25kW jsou ztráty maximální, čili je budete potřebovat když bude venku -15°C, průměr na těch 230 dní bude tak čtvrtina či třetina. Přičemž ještě z těch 230 dní dva tři měsíce pokryjí všeliké vnitřní zisky tepla ( televize, žárovky, sporák...) nebo nasvítí oknama sluníčko a to vám pokrátí topné období.

Autor: Josef Vávrad
Datum: 26.02.2020 23:40 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131505
reakce na ...
Jste jediný diskutér, co správně popisuje problém!
Při takto malých TZ je vhodné pokládat topení do podlah jen tam, kde se chodí. Docílí se tak teplejší nášlapná vrstva a celkově vyšší komfort.
PENB kontrolně přepočítat - popsat rozměry, izolace.

zobrazuji 1 - 30 z 41   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama