Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Použití studnařské pěny na utěsnění nových plastových oken?

Autor: Michal Eliáš
Datum: 27.02.2020 01:53
uživatel: 132025

Zdravím, jaký máte názor na použití voděodolné studnařské pěny na utěsnění nových plastových oken a bez použití paropropustných pásek? Napadlo to už někoho?

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Michal Eliáš09.03.2020 14:20
Michal Eliáš09.03.2020 14:10
Marcel Marcel09.03.2020 13:59
Lubomir Švarc09.03.2020 13:12
Michal Eliáš09.03.2020 12:51
Marcel Marcel09.03.2020 10:56
Michal Eliáš08.03.2020 23:33
Vladimír Buk08.03.2020 21:42

Datum: 08.03.2020 21:42 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131903
reakce na ...
Pane Eliáš, Vámi uvažované použití voděodolné studnářské pěny na utěsnění okenní spáry bych zařadil do "cimrmanovské technologie" - je to zcela nevhodné pro její užití na okenní spáru. Pěna má v okenní spáře základní funkci- tepelně izolační, protihlukovou a také difusní... Tato voděodolná studnařská pěna ani v NEJMENŠÍM NESPLŇUJE normou stanovené požadavky. Proto, pokud chcete ušetřit a znehodnotit Vaše nová okna ve stavbě, tak konejte jak uznáte. Odbornici používají nízkoexpansní PU pěnu-to doporučuji.

Datum: 08.03.2020 23:33 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuju za reakci ale stále nejsem úplně přesvědčen že by to nešlo. Jmenujete normou stanovené požadavky jako tepelně izolační a protihlukovou které by studnařská pěna dle mého laického názoru splnila. A difusní požadavek? No ten asi ne ale to by nemuselo vadit protože vlhkost té pěně neškodí na rozdíl klasické u které je potřeba ji odvádět aby nezdegradovala. Vlhkost v ostění totiž řeší mnoho lidí kterým montážní firma nedala do oken ty pásky, ani ne tak pro tu vlhkost, jako proto že jim pěna odešla a už netěsní a to by se u té studnařské nemělo stát. Ano není nízkoexpansní ale pokud se použije opatrně riziko prohnutí rámů není tak vysoké.

Já tu studnařskou pěnu nepoužiju, už mám nakoupenou tu nízkoexpansní a pásky ale stále mi to vrtá hlavou a tak jsem chtěl vědět jestli už to někoho napadlo přede mnou.

Autor: Marcel Marcel
Datum: 09.03.2020 10:56 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 122355
reakce na ...
Dobrý deň,
Keby ste si dali námahu otvoriť technické listy tak by ste zistili že studniarska pena okrem toho že má inú farbu :-) a deklarovanú menšiu absorbciu vody oproti iným penám nie je nijako odlišná.....jej udávaná paropriepustnosť 70g/m2 naznačuje že nijakým spôsobom nedokáže nahradiť funkciu paronepriepustnej pásky ...jedná s totiž o to že pary prechádzajúce penou v nej za určitých podmienok môžu kondenzovať čo zhorší jej tepelnoizolačné vlastnosti a efekt sa bude kumulovať.... výsledok bude identický ako u každej inej peny.
Keby bola možnosť nahradiť funkciu pások takýmto typom peny už dávno by sa to robilo.

Datum: 09.03.2020 12:51 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano, vlhkost ve spáře bude, to je jasné ale chápu to tak že ta mokrá studnařská pěna se po nějaké době doslova nerozpadne tak jako ta klasická takže může stále ještě těsnit. Pro lidi kteří si ty pásky tam z nějakých důvodů nedávají (často se to děje v starých vlhkých domech) by toto mohla být lepší volba.

Autor: Lubomir Švarc
Datum: 09.03.2020 13:12 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108029
reakce na ...
Co vím,tak pěna degraduje UV zářením,ale že by se rozpadla vlhkem?

Datum: 09.03.2020 14:10 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Viděl jsem to v nějakém odstrašujícím videu, bohužel už se mi ho nepodařilo najít. O UV záření vím ale o vlhkosti v pěně se tam mluvilo ve stejném duchu, tedy že způsobí rozpad pěny. Pokud by to nebyla pravda tak ta moje úvaha o té studnařské pěně je bezpředmětná.

Autor: Marcel Marcel
Datum: 09.03.2020 13:59 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 122355
reakce na ...
Z mojej osobnej skúsenosti sa PUR pena vo vlhkom prostredí nijako nemení (rozhodne však nemá deklarované tepelnoizolačné vlastnosti.)

Datum: 09.03.2020 14:20 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano, asi máte pravdu. Vypadá to že jsem se nechal zmást a chtěl jsem vyřešit neexistující problém, omlouvám se.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama