Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Zateplení podkrovního bytu, bohužel lepenka pod krytinou

Autor: Jakub Růžička
Datum: 28.02.2020 15:51
uživatel: 132034

Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Dobrý den,

skladba střechy zvenku. Krytina (pálená taška), vodorovné latě, IPA, bednění prkny, a sbíjené vazníky.

Buďto budu muset udělat provětrávanou mezeru a pak minerál izolaci, parotěs a sádroš. Jenže chci byt otevřený až do hřebene, tak jak bych pak řešil odvětrání v hřebeni?

Nebo pošilhávám po PUR stříkané izolaci. Ačkoliv jsem už viděl aplikaci na podobnou skladbu jako mám já, tak jsem se dočetl, že PUR úplně nezabrání vnikání vlhkosti do konstrukcem, což potvržuje i výpočet v Teplo 2017, kde mi v konstrukci kondenzuje vlhkost.

Moje idea by byla, že PUR bude fungovat jako 100% parotěs, jen ho zaklopím sádrošem a neřeším provětrávanou mezeru či kondenzaci v konstrukci, je to možné, nebo je to jen fabulace firem co tento produkt nabízejí?

Děkuji
Jakub Růžička

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jiří Kubíček02.03.2020 19:05
Jakub Růžička02.03.2020 16:43
Jiří Kubíček02.03.2020 00:56
Jakub Růžička02.03.2020 00:16
Jozef Homola01.03.2020 23:44
Jakub Růžička01.03.2020 21:55
Jozef Homola01.03.2020 20:54
Jakub Růžička01.03.2020 20:45
Jozef Homola01.03.2020 20:23
Jakub Růžička01.03.2020 19:53
Jakub Růžička01.03.2020 19:47
Jiří Kubíček01.03.2020 19:27

Datum: 01.03.2020 19:27 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, vybral jste si k zateplení tu nejméně vhodnou střechu (vazníkovou s bedněním a ipou nebo lepenkou). Můžete to udělat s odvětrávanou mezerou pod bedněním, ale patří tam ještě difúzní kontaktní fólie mezi mezeru a izolaci, musí být dobře provedená parozábrana (nejlépe s instalační mezerou mezi parozábranou a SDK) a musí být zajištěno odvětrání té mezery od spodku střechy až po hřeben, tedy musel byste udělat odvětrávaný hřeben nebo odvětrávací tašku v každém krokvovém poli. Použití PUR izolace je teoreticky možné, ale pouze s tvrdou PUR pěnou s uzavřenou buněčnou strukturou a ještě by se měla dát pod to parozábrana, protože tato PUR pěna má sice vysoký difúzní odpor, ale parotěsná není a u vás je problém, že je ta střecha z venkovní strany úplně difúzně uzavřená. Navíc ta tvrdá PUR pěna je dost drahá a pokulhává akustika. Každopádně jestli nechcete celou střechu předělávat, tak to jsou prakticky jediná dvě možná řešení.

Datum: 01.03.2020 19:47 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,

ano je mi jasné, že tato střecha se nikdy neměla obydlovat, ale bohužel okolnosti tomu chtějí jinak. Z těchto dvou skladeb se přikláním k minerálu, jelikož bydlím blízko letiště Václava Havla, takže akustika. Jinak odvětrávanou mezeru doporučujete jak širokou? Já bych dal 4-5cm, ale to je můj nekvalifikovaný odhad, a mezeru asi vymezit střešními latěmi upevněnými rovnoběžně s krokvemi (horními pasy), aby po čase třeba vata nesjela a neuzavřela ji? Parozábranu počítám s předstěnou, ale stejně to prolepování vazníků bude náročné a radši dám větší odvětrávanou mezeru, protože prolepit to na 100% asi nikdy nepůjde.

Pokud tedy řeknu z exteriéru skladbu: Krytina, lať, IPA, bednění, 5cm provětrávaná mezera, difůzka, 15cm vata mezi krokvemi, 15cm vata, parotěs, předstěna s vatou 5cm, sádroš. Tak je to v pořádku, nebo někde mám chybu?

Jinak odvětrání bych asi řešil pro každý jeden kus mezi vazníky zvlášť, nebo je to více rizikové, než klasický odvětraný hřeben?

Moc děkuji za rady
Růžička

Datum: 01.03.2020 19:53 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jinak má někdo praktickou zkušenost s tím, jaký má vliv tloušťka izolace na přehřívání podkroví, v tomto případě je krytina pálená taška červená a není pod ní provětrávaná mezera, ta by teda byla až pod bedněním. Software mi dává fázový posun pro 35cm izolace 6 hodin, ale on počítá pouze stěnu, nepočítá s tím, že někdo otevře okno apod. Takže proto mě zajímá spíš jak to je v praxi, jestli opravdu má cenu dělat izolace co nejvíce 40cm+, nebo dokonce izolovat více šikminu co je orientovaná na jih, než tu na sever... Tady u Prahy je to v létě fakt na chcípnutí, tak to beru dost vážně. PS: kvůli nosnosti vazníků nepřichází betonová podlaha v úvahu, takže moc materiálů o velké tepelné kapacitě v bytě nebude.. Díky. R.

Autor: Jozef Homola
Datum: 01.03.2020 20:23 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Co bude tvořit podlahu v tom podkroví? Jak je dimenzovaná spodní pásnice toho vazníku?

Datum: 01.03.2020 20:45 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Spodní pasy jsou 60x200 (mm) (rastr 1m), což je hodně poddimenzováno, vím to a statiku v kritických místech (kde je rozpon více než 4 metry) řešit budu, ale to je asi mimo mísu v této diskuzi. Mezi nimi je minerální vata, zespodu DTD deska, na ní palubky, což je pohledová vrstva v nižším podlaží. Na Pasech jsou prkna 3cm tlustá, pak bych tam dával kročejovku z minerálu cca. 4-5cm, na to osb a dřevěnou (měkké dřevo) podlahu.

Myslím, že beton je nereálný. Jde o to, zdali má smysl se snažit tam nacpat 40cm izolace, řešit statiku abych mohl dát betonovu podlahu s dlažbou a věřit, že to vyřeší přehřívání, nebo se na to vyprdnout a rovnou koupit klimatizaci. Pokud by to šlo vyřešit konstrukčně, tak bych byl pro, ale pokud by výsledek byl nejistý, tak bych si s tím asi hlavu nelámal a šel do klimy.

PS: Jediné nosné prvky ze spodního podlaží jsou ocelová Íčka, které jsou vidět po stranách spodního pasu a prochází skrz celý krov. Tzn. Všechny příčky a vnější stěny spodního podlaží jsou "teoreticky" nenosné. Jen za těch 30 let co dům stojí se to tak prohlo, že vlastně krov už "sedí" na těch nenosných prvcích a tak jsou vlastně "nosné".

Datum: 01.03.2020 20:54 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vazník není určen k tomu aby byl nějak zvláště zatěžován na spodním pásu a zejména dynamicky. Je určen aby zachytil veliké vodorovné síly a pokud se bude prohýbat, tak bude "cvičit" s celou konstrukcí. Dokonce místo podpíraní krokví uprostřed je bude namáhat. Chtělo by to lepší nákres včetně půdorysu, tedy kde jsou nosné zdi a kde ocelové nosníky, jak vysoké jak dlouhé. Mne se to na první pohled jako podkrovní obydlí nelíbí, proto se ptám

Datum: 01.03.2020 21:55 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Připojuji velmi rychle načrtlý schématický obrázek nosných konstrukcí. Traverza (modře) je IPE 180, stojí na 4 nohách (červeně) také IPE 180, ty jsou dlouhé 2.9 metru a jsou přikotvené do nosných zdí suterénu. Tyto dvě traverzy jsou mezi sebou spojeny pouze právě vazníky. "Nenosné" příčky a venkovní stěny (oranžově) jsou klasické okálové, DTD z obou stran, mezi tím vata a hranoly, takže něco by unést mohli, ale koncipované na to nejsou. Statiku jsem zatím tolik neřešil, ale právě s jistotou vím, že spodní pasy v určitých místech budu muset řešit přidáním nosných prvků nezávislých na vaznících. A zároveň vím s jistotou, že celé podkroví hodlám zatížit co nejméně, čemuž je poplatná skladba podlahy.

Jak jsem již psal, také nejsem nadšený z toho, že to má být obytné, ale s tím toho moc nenadělám.
PS: aby bylo jasno, jedná se o okál TL 40 – 83 výroba Nové Strašecí. Suterén zděný, 1 patro rámová dřevostavba, krov vazníky, ale prý v době, kdy to zakupovali, tak se říkalo, že se tento typ podkroví dá obydlet. A v podkroví má být samostatná bytová jednotka, takže kuchyň, koupelna (bez pračky a vany) dva pokoje a obývák.

Pokud bude třeba, tak dodám další nákresy.

Datum: 01.03.2020 23:44 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Potřebuji boční řez nebo sklopený pohled na celou výšku. Takto si to neumím dost dobře představit. "Nemám rád hádaní a střílení bez znalosti detailů". Ten vazník je nová věc nebo tam byl od počátku stavby? Kde má umístěné podpory? Každý vazník od návrhu má určeno kde bude ležet. Tedy které místo přenáší svislé síly.

Datum: 02.03.2020 00:16 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Posílám skicu, snad bude pro představu stačit. Jinak boční řez na vazník je hned v úvodu diskuze, tam je vidět i ty traverzy. Ten řez je opravdu věrný skutečnosti přesnost na mm, takový vazník s takto "vykousnutým" usazením na traverzu jsem ještě neviděl, ale i to řešení s nosným ocelovým skeletem jsem ještě neviděl...teda ne v dřevostavbě. Všechny prvky jsou spojeny styčníkovými deskami. Celý krov je původní, tzn. 30 let starý. Jinak už od začátku počítám s tím, že to budu muset z hlediska statiky řešit a že tam na vyztužení padne pár kubíků řeziva. Jo a všechny prvky jsou tloušťky 60mm.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 02.03.2020 00:56 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím, ano ta mezera na střešní lať stačí, vymezíte jí tedy pomocí latě a kontaktní difúzní fólie. Díky té fólii, která ta musí být kvůli zavětrování a ochraně minerálu, nehrozí, že by vata někam sjela a přerušila tu mezeru. Na lepení parozábrany a to třeba i k vazníkům, použijte kvalitní pásku na parozábranu (prodává se taková na voskovaném papíře, kterou z toho papíru sloupnete a velice dobře drží skoro na všem). Ta skladba, co jste nakonec popsal, je zcela v pořádku. Co se týká odvětrání u špičky střechy, to už je na vás, zda uděláte odvětrávaný hřeben nebo odvětrávací tašky nedaleko hřebene, obojí je možné.

Datum: 02.03.2020 16:43 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Stačí na střešní lať, tzn.40mm ? Ještě dotaz, tu folii vysponkuju vždy mezi dvě krokve zvlášť? Jinak si to moc nedokáži představit.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 02.03.2020 19:05 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím, sílu mezery vám přesně nepovím, ale ty 4 cm bych bral jako minimum, ale pokud vím, tak latě se dělají 5 nebo 6 (beru tu delší stranu). Ano, difúzní fólii dáte vždy jen mezi krokve, jiná možnost není, fólie vymezuje mezeru a je ve styku s izolací.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama