Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Rozšíření fotovoltaiky, druhý střídač

Autor: Petr Cafourek
Datum: 29.02.2020 21:06
uživatel: 112534


Dobrý den,
prosím o radu.

Mám na domě 3,5kWp fotovoltaiku a 5kWh baterii. Jednofázový hydridní střídač a celý dům pospojován na jednu fázi. Smlouvu o připojení s distributorem na 3,5kW a celý systém na dotazů NZÚ.

Zvažuji, že bych na nově postavený zahradní domek doinstaloval panely cca 2kWp se síťovým měničem.

Důvody
1) Chystám se pořídit plug-in hybrid, takže elektřinu navíc spotřebuji (70% vlastní spotřeba požadovaná NZÚ bude stále splněna. Ve výsledku bude prodej přebytků do sítě podobný jako dnes)

2) Stávající panely jsou umístěné na střeše se sklonem 35stupnů a orientované na jihovýchod, takže odpoledne docela brzy zastíněné. Orientace panelů na zahradním domku by byla na jihozápad, takže vy vyráběly i později odpoledne.


Na měničích bych to nastavil tak, aby celkový výkon posílaný do sítě nepřekročil 3,5kW dle smlouvy s distributorem (vzhledme k tomu, jak rozdílně budou panely orientované do možná nebude ani nutné a pokud ano, tak jen nějakou část roku)


Dotazy:
1) Je technicky nějaký problém, když budou připojeny v domě dva měniče? Hybridní měnič má napojení měření na vstupu do domu. Může nastat situace, kdy nebude hybridní měnič posílat do sítě nic, ale přesto bude na měření přetok do sítě, protože bude zrovna posílat druhý měnič(ze zahradního domku), tak nevím, jestli to třeba ten hybridní měnič nevyhodnotí jako nějakou chybu

2) Předpokládám, že navržený postup není zcela legální. Jaká je reálná možnost, že se na toto přijde a byl bych sancionován? Za předpokladu, že okamžitý výkon i suma energie poslaná do sítě, nebude v rozporu se smlouvou s distributorem a podmínkou dotace(že 70% vyrobené energie spotřebováno v místě)

Děkuji!

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Petr Grohmann06.05.2020 20:38
Stanislav Lúčan01.03.2020 14:27
Miroslav Šperlín01.03.2020 10:59
Jiří Veselý01.03.2020 10:15

Příspěvky
Autor: Petr Grohmann
Datum: 06.05.2020 20:38 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123174
reakce na ...
Zvýšený výkon použijete k čemu ? Pokud by byl využitý nezávisle na síti, tak by to bylo ideální. Jinak už jsem zde popisoval, že veškeré navýšení výkonu oficiální cestou je naprostý nesmysl. Na ostrovní systém nepotřebujete nic jen koupit techniku. Orientace panelů je výhodnější na jih až jihozápad se sklonem 45° celoročně. Také je možné paralelní doplnění panelů ale vždy o ten sám typ neb vyšší výkon s podobným napětím naprázdno. Jinko Eagle 325 měly cca. 47 V a nyní jsou panely menší, s napětím 42 V ale vyšším proudem. Také se dají paralelně připojit..
Je téměř tma a stále mám 61W.

Autor: Stanislav Lúčan
Datum: 01.03.2020 14:27 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131988
reakce na ...
Zdravím.
Nevím ktera firma vám montovala tu první FTV, ale u mě když jsem se ptal, tak mi bylo uděleno, že stačí stejný střídač klidně i s menší kapacitou a předřadit ke stávajícímu.
Vím tedy, že to jde, ale určitě bych to zkusil konzultovat s firmou, se kterou už jste komunikoval a pokud jste spokojen, tak si myslím, že se půjde dohodnout i na ceně připojení.
Standa

Autor: Jiří Veselý
Datum: 01.03.2020 10:15 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131948
reakce na ...
Ověřte si jak je to přesně s podmínkami dotace, mám za to, že jednou z podmínek je že panely mohou být instalovány jen na domě určeném k bydlení. Tím Vás ale nechci odradit!

Autor: Miroslav Šperlín
Datum: 01.03.2020 10:59 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 130085
reakce na ...
Však jsou, další panely už si platí sám. Ale já se nechci vyjadřovat k legislativě, jenom k technice. Záleží na tom kde bude mít druhý měnič snímání proudu. Pokud by proud tekl někde z obou měničů přes společné měřící čidlo tak se budou vzájemně ovlivňovat. To by bylo špatné protože každý měnič má jiné priority. Hybridní měnič má prioritu kompenzovat spotřebu, až potom valit do baterky a nedovolit dodávku z baterky do sítě. Ten druhý měnič tyto priority nemá, má jediný úkol valit co slunce dá. Když měniče budou zapojeny mimo společné čidlo proudu tak o sobě nebudou vědět ale to si nepomůžete. Hybridní měnič vykompenzuje spotřebu domu do nuly a ten druhý bude dodávat jen do sítě. Když budou mít společné čidlo nebo dvě čidla na stejném drátě tak by mohl hybridní snížit výkon a o to víc dodávat do baterky. Ale jestli budou takto spolupracovat a nehádat se je ve hvězdách. Zkuste ten druhý zapojit do zásuvky domu. Bude se chovat jako spotřebič se zápornou spotřebou. To musí fungovat, bude se odečítat od spotřeby domu. Ale když dodá víc než je spotřeba tak ten hybridní bude udiven a záleží jak na to zareaguje jeho ochrana. Spojení více střídačů je samozřejmě možné ale musí spolu komunikovat.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama