Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Vytápění novostavby

Autor: Tomáš Rybařík
Datum: 03.03.2020 09:20
uživatel: 132054

Dobrý den,

Se ženou se pouštíme do stavby RD obvodové zdivo Heluz Family 50 bez dodatečného zateplení. Zastavěná plocha 90 m2. Dům bude částečně podsklepen s obytným podkrovím. celková obytná plocha 120 m2. Prosklení domu je orientováno na jih. TZ domu dle projektu je spočítána na 3.2 kW. S tak malou ztrátou se mi nechtějí investovat nemalé peníze do TČ . Po dlouhém přemýšlení jsem se rozhodl pro levné přímotopné kabely v podlaze a ohřev TUV bojlerem s TČ. + krbová kamna + rekuperace. Tou bych rád rozváděl teplý vzduch z obýváku (od krbových kamen) rozváděl teplo do celého domu. Chtěl bych znát názor někoho kdo má vytápění řešeno podobným způsobem... Případně jakou s tím má zkušenost.

Děkuji.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jiří Kubíček03.03.2020 10:14
Jozef Homola03.03.2020 09:57

Datum: 03.03.2020 10:14 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, orientačně mi TZ 3 - 3,2 kW vycházejí pouze prostupem. Píšete, že budete mít rekuperaci, takže asi někdo počítal s nějakou velkou účinností rekuperace a tedy s velice malými nebo téměř žádnými TZ větráním. Tak to ale v reálu pravděpodobně nebude, že TZ větráním nějaké mít bude, nejlépe tak 50% oproti větrání bez rekuperace a celkové reálné TZ budou podle mne u vás někde mezi 3,6 - 3,8 kW. Jsou to TZ na hranici toho, zda vytápět jen elektřinou nebo raději zvolit teplovodní vytápění, i kdyby jste měl zatím topit elektrokotlem, ale vždy máte možnost přejít na jiný zdroj při zvyšujících se cenách EE. Osobně bych tedy spíše šel do teplovodního podlahového vytápění, náklady s elektrokotlem budou podobné jako s el. podlahovkou. Jak umí nebo neumí rekuperace rozvádět po domě teplo z obyčejného krbu vám nepovím, nemám s tím zkušenost, ale není podle mne k těmto účelům rekuperace určená, ale třeba se ozve někdo s pozitivní zkušeností. Mne jen trošku udivuje, proč si rovnou u novostavby s rekuperací nezažádáte o dotaci pro novostavby v programu NZÚ, kde byste zcela určitě dosáhl minimálně na podporu B0: https://www.novazelenausporam.cz/nabidka-dotaci/rodinne-domy-vystavba/ , což je dohromady nějakých 185 tis. Kč, prakticky by vám to zaplatilo celé TČ.

Autor: Jozef Homola
Datum: 03.03.2020 09:57 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Rozvádět teplý vzduch od kamen je hodně špatná varianta. Strašně se zaprašuje potrubí.
Například pro odebrání 1 kW z kamen je potřeba cirkulace 300 m3 za hodinu (83 l/s) o rozdílové teplotě 10°C.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama