Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Vnořený bojler nebo výměník?

Autor: Tomáš Socha
Datum: 09.03.2020 10:40
uživatel: 120864

Mám kotelnu na dřevo se dvěma akumulačními nádobami po 750l. Mám v úmyslu pořídit třetí a zvažuji do ní dát vnořený bojler nebo nerezový výměník pro výrobu TUV. V současné době ohřívám TUV v zasloužilém nerezovém bojleru, do kterého mi vede cca 7m (izolované) trubky tam a 7m zpět, takže si nejsem jistý efektivitou současného řešení ohledně tepelných ztrát. Navíc plánuji pořízení FVE, která by řešila m.j. ohřev vody mimo topnou sezónu a vzhledem k tomu, že bojler má 160l a je nás v domě 8, budu muset nějak smysluplně a efektivně využít akumulaci ve větším objemu vody.
Rád bych se jako laik zeptal na úskalí zvažovaného řešení, zda je vhodnější použít vnořený bojler či nerezového hada, případně na rozdíl v komfortu užívání oproti současnému řešení. Pamatuji na starou dobrou karmu, kdy nám tekla nejdříve studená, pak vřelá a nakonec teplá voda, tak jestli něco podobného nemám čekat i od zapojení TUV s trojcestným ventilem, protože AKU vytápím až na cca 90°C.
A ještě bych rád poprosil o doporučení AKU nádrže (s možností přípravy TUV) s co největším objemem limitovaným klopnou výškou cca 193 cm a průměrem 79 cm.
Děkuji za postřehy.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Instalaterství Žalud09.03.2020 14:35
Mirek Svejda09.03.2020 13:52
Tomáš Socha09.03.2020 12:26
Jaroslav Dítě09.03.2020 12:07

Datum: 09.03.2020 12:07 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124505
reakce na ...
Pokud máte kotelnu, lépe řečeno místo s akumulačními nádržemi (dáje jenom AN) velmi vzdálené od od odběrových míst, tak budete muset přívod teplé vody předělat na cirkulační. Pokud máte možnost umístit bojler TUV v blízkosti odběrných míst, tak je tento způsob ekonomičtější.
To vše je potřeba uvážit.

Autor: Tomáš Socha
Datum: 09.03.2020 12:26 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120864
reakce na ...
Děkuji za postřeh, vzdálenost od odběrových míst je téměř stejná od stávajícího bojleru jako od plánovaného umístění AN s přípravou TUV.

Autor: Mirek Svejda
Datum: 09.03.2020 13:52 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Já jsem si zvolil variantu s průtokovým ohřevem, protože beru jako velkou výhodu hygienu ohřevu. Konkrétně jsem použil AN LMT s výměníkem DN32.

Autor: Instalaterství Žalud
Datum: 09.03.2020 14:35 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120140
reakce na ...
Rozhodně mohu doporučit průtokový ohřev ve výměníku a mám dobré zkušenosti s akumulačkami LMT u výměníku DN 825 je rozdíl mezi teplotou v nádrži a teplotou TUV při průtoku do 2°C. Na výstupu termostatický ventil!!! Vnořenému bojleru se obloukem vyhnout!

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama