Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Izolace sklepa zevnitř - zabránění průniku vody

Autor: Danny Moon
Datum: 09.03.2020 14:46
uživatel: 132101


Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4 obrázek č. 5
Dobrý den,

Obracím se na Vás s radou a prosbou o pomoc.

Před několika měsíci jsem koupil starší dům. Horní 1NP půjde k demolici možná i stropy na 1PP. 1PP se zde vyskytuje pod polovinou domu cca 65m2.
Obvodové stěny sklepa jsou tvořeny betonem neznámé kvality. Dům stavěn cca 1990-94 - značně zdevastovaný proto ta demolice. Nicméně sklep vykazoval poměrně dobrý stav.
V daném místě je vysoko hladina spodní vody (omluvte případnou špatnou terminologii). Jsme paradoxně přesto mimo záplavovou oblast.

Po koupi se celý dům včetně neskutečného bordelu ve sklepě vyklidil, vyčerpala se voda, která dosahovala +20cm nad stávající podlahou. Ve sklepě jsme objevili "odvodňovací systém" , který odvádí vodu ze sklepa směrem do potoka přes 2 venkovní kontrolní šachty. V interiéru sklepa jsou vynechané betony, kde po písku teče voda a pouze v určitých úsecích jsou instalovány pod betonem nebo pod zdivem trubky či husí krky. Více napoví přiložené foto.

Vodu ve sklepě jsme dostali pod úroveň podlahy viz obrázek č.2, kde je i vidět, jak jsou "kanálky" řešeny v řezu vč. stávající vodorovné hydroizolace.

Tolik k úvodnímu popisu, snad bude dostačující.
Chtěl bych Vás tímto poprosit o Vaše zkušenosti a rady. Pročetl jsem už desítky ne-li stovky stránek, diskuzí, přednášek, technických listů a jiných prospektů ale nic mě nenavedlo ke spolehlivému řešení.

Z mého stávajícího sklepa bych rád vytvořil suchý sklep. Abych toho docílil, potřebuji z něj odstranit vlhkost a hlavně zabránit tomu, aby se voda do sklepa nedostala a tekla pryč.

Řešíme návrhy jak zaizolovat sklep.
1) Jedním z celkem (pro mě) zajímavých řešení v co největší možné míře dopojit potrubí drenážními hadicemi s geotextilií a štěrkem, dále pak zaklopit stávající kanálky plnostěnými PVC deskami, přikrýt izolací, celý sklep zalít novým betonem o tl. 50-70mm, podřezat obvodové zdivo nad novým betonem, položit vodorovnou izolaci , z venku svislou izolaci a plus v interiéru zalít vodorovnou izolaci finálním potěrem o tl. 50mm. (viz. obrázek řešení č.1)

//Bohužel dům je podsklepený pouze z části a to znamená, že jedna ze stěn nelze obnažit a zaizolovat z venku. Navíc u této stěny, ke které se nelze dostat, teče pod podlahou taky voda...Podle mě tedy toto řešení nelze//

2) druhé řešení je dost podobné jako č.1 ovšem s rozdílem, že se hydroizolace vodorovná i svislá dělá pouze v interiéru. Vybudoval by se nový strop, ke kterému by proběhla svislá izolace a napojila se na vodorovnou v 1NP. Nicméně si nejsem jist zda-li je toto řešení spoje správné a jak by tomu bylo u oken sklepa. (obrázek řešení č.2 )

3) asi nejvíce zvrhlá a nákladná varianta, která nás napadlo bylo vybudovat do max. výšky 1m po celém obvodu sklepa ztrac. bednění s armaturou, zaklopit kanálky, zasypat meziprostor sutí, přidat novou drenáž a odvést do stávajících venkovních šachet. Dále přidat kari sítě, svázat armaturu, vybetonovat. Vytvořila by se tak nová základovka sklepa a celý tato půlka domu by se o 1M zvedla. Ale to asi asi nejnákladnější řešení.

Mám i spoustu nalezených detailů řešení hydroizolací z nichž pár přidávám mezi obrázky jako inspiraci.

Prosím o radu, už jsem poměrně zoufalý a nevím, který krok zvolit, abych poté nelitoval.

O mé koupi prosím nepolemizujte. Měl jsem několik důvodů, proč dům koupit - sklep, cena, lokalita v zástavbě, klidné místo, dostatečná vybavenost aj...

Předem moc děkuji všem za tipy, a rady a odborné rady. Případné informace doplním.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Danny Moon13.03.2020 10:49
Mirek Svejda12.03.2020 13:24
Danny Moon11.03.2020 20:55
Mirek Svejda11.03.2020 20:15
Danny Moon11.03.2020 14:35

Příspěvky
Autor: Mirek Svejda
Datum: 11.03.2020 20:15 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Podobná otázka se zde již řešila a řešení jsou komplikovaná a drahá. Několik známých se to pokoušelo řešit a vzdali to. Osobně bych to buď nechal jako vlhký sklep s novou vodorovnou izolací pod novými stropy. Tím se zbavíte problémům se vzlínáním vody. Případně varianta 2. Musíte ale důsledně zajistit odvod vody z meziprostoru, jinak Vám tlak vody rozvalí podlahu.

Autor: Danny Moon
Datum: 11.03.2020 20:55 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132101
reakce na ...
Mirku děkuji Vám za odpověď. Ano vím, řekl bych že minimálně 90% těchto témat kde se řešil podobný , malinko jiný nebo téměř stejný problém jsem si přečetl. Nicméně řešení odpověď k takovýmto řešením jsem v nich nevyhledal.

V každém případě varianta 2 se mi také zamlouvá nejvíce . S dostatečným zajištěním spolehlivého odtoku počítám. Na nové podlaze by byli po trase drenáží celkem 3x zavíčkované (s těsněním) kontrolní potrubí , které by umožňovali pročištění drenáže např. tlakovou vodou.
Co se týče vzlínání vody s tlaku ,aby nevyvalila podlahu je určitě správná myšlenka. Ovšem říkám si, jestli je to při takto navržené skladbě vůbec pravděpodobné. Hladina vody se od doby zprovoznění stávajícího odvodnění sklepa nezvedla a je stále na stejné úrovni jako na foto (pod beton. podlahou). I po deštích.

Autor: Mirek Svejda
Datum: 12.03.2020 13:24 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Řešilo se to zde několikrát. Klasika je odkopání celého domu. Pořádná hydroizolace, perimetr pro zateplení soklu, nopovka a štěrkový zásyp s drenáží. Vy ale máte jednu stranu nedostupnou, navíc je to kvanta práce a i to podřezávání není žádná sranda. Proto bych radši realizoval var 2 i za cenu zmenšení vnitřního prostoru. Nebo se na to vykašlat a radši udělat nový sklep vedle. Jeden známý to má tak, že třeba pár let je sklep suchý a pak párkrát zaprší a má půl metru vody. U něj jsem právě viděl rozvalenou podlahu. Opravil to, udělal další vrstvu železobetonu a po pár letech opět prasklá podlaha a vodotrysk. Tak to vzdal.

Autor: Danny Moon
Datum: 13.03.2020 10:49 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132101
reakce na ...
Souhlasím ono což o to, nějaké peníze to stát bude s tím už jsme se smířili ovšem je to slušně velký sklep, takže jeho zachování je pro nás žádoucí. Voda jak jsme zjistili je tam takhle vysoko všude.
Když prší, tak nestoupá, což je alespoň základ toho, že kvalitně provedeným drenážním systémem by to snad fungovat mohlo.
Rozumím ta zkušenost Vašeho známého je průser, ovšem asi i v mém případě nezbude nic jiného než zkusit var.2 a doufat, že se povede.
Děkuji Vám a určitě budu rád, když do tohoto tématu přispěje třeba i někdo další.

Autor: Danny Moon
Datum: 11.03.2020 14:35 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132101
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Opravdu tu nejsou odborníci, či lidi se zkušenostmi, kteří by věděli a byli ochotni poradit nějaké tipy či ověřené rady ?
Přikládám ještě foto skutečného stavu, jak vypadají ty "vynechané kanálky", kde teče voda.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama