Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Solární ohřev TUV - lze to udělat levně?

Autor: Michal Devátý
Datum: 09.03.2020 16:41
uživatel: 125281

Dle obecné zkušenosti je standardní provedení solárního ohřevu TUV neekonomické, vyplatit se může pouze, pokud ho uživateli zaplatí ostatní daňoví poplatníci na dotaci. S čímž se pojí papírování a je to nemorální.
Mám dotaz, či spíše podnět k teoretické diskuzi: lze instalaci tohoto systému zjednodušit (zlevnit) tak, aby se náklady za zhruba 5 let zaplatily? Při delší době návratnosti to nedává ekonomický smysl. Samozřejmě zcela bez papírování, svépomocí, jakékoliv punkové provedení je vhodné pokud je bezpečné.

Solární kolektory lze dnes koupit od 4000-5000 Kč. Jeden nebo maximálně 2 by měly pro 4-členou rodinu stačit, pokud se nemýlím. Zde by problém být neměl.

Oběhové čerpadlo je zhruba 1500 Kč.
Plastové trubky, zpětná klapka a nějaké uzavírací ventily jsou dohromady za stokoruny.

Je potřeba nemrznoucí směs? V zimě je účinnost zanedbatelná, panely by mělo být možné před zimou prostě vypustit a vyfoukat kompresorem. Je tam nějaký skrytý problém?

Pokud není potřeba nemrznoucí směs, lze se obejít i bez výměníku a všeho okolo? Šlo by přes kolektor cyklovat přímo TUV?
Bojlery mají běžně uprostřed vývod pro cirkulaci TUV - Teplá voda v horní půlce bojleru koluje z horního vývodu (výstupu) ke kohoutkům a vrací se prostředním vývodem. Voda do kolektoru by mohla kolovat ze spodního vývodu bojleru (vstupu) a ohřátá se vracet prostředním (cirkulačním) vývodem. Tím by se ohřívala voda jen ve spodní půlce, avšak voda v bojleru by se přirozeně otáčela, pokud by ta dole byla teplejší.
Je nějaký důvod, proč by to nešlo? Pokud cirkulace skrz kolektory alespoň občas sepne, voda by se v nich vysloveně zkazit neměla. TUV není pitná už z definice.

Regulace - cena 2000 Kč za něco co spíná jen na základě rozdílu teploty kolektoru a bojleru je zbytečně vysoká, musí to jít udělat levněji. Ekvitermickou regulaci topení mám udělanou ze stavebnice Arduino a několika teplotních čidel dohromady asi za 500 Kč. Nemá to ovládací panel ani display, kontroluje a ovládá se to přes bluetooth mobilem. Funguje to dobře a spolehlivě už 3 roky. Regulace kolektorů bude oproti tomuhle jistě hračka.
Zde nastává obvyklý problém s regulací elektrického ohřevu: Ohříváte na noční proud (tedy převážně v noci), kolektor topí přes den dle (ne)předvídatelného počasí, TUV potřebujete večer. Jak se tohle řeší? Používá se nějaké inteligentní zařízení, co si stahuje předpověď z internetu? V tom jediném případě by mi přišly ty 2000 Kč ospravedlnitelné.
Nebo si regulaci nastavuje uživatel na nejbližší dny ručně?
Jednoduché bezpečné ale neefektivní řešení, co mě první napadlo, je přemístit termostat elektrické spirály k vývodu cirkulace - elektřina by v noci natopila horní polovinu bojleru (např. 100 litrů), spodní polovina by byla ponechána přízni počasí. Při dlouhodobě příznivé předpovědi by uživatel elektrický ohřev vypnul manuálně.

Ochrana proti přehřátí/vaření - zde nemám jasno. Přirozené řešení - elektricky ovládaná roleta na střešní okna je poměrně drahá. Elektrické otáčení kolektoru je v podstatě neproveditelné při umístění kolektoru na šikmou střechu. Jak se přebytečné teplo řeší u domů, co nemají bazén? Mají někde venku nebo na půdě radiátor pro chlazení přehřátých kolektorů?

Pro běžný rodinný dům se to může vyplatit pouze pokud celý systém jde zrealizovat do maximálně 15000 Kč.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Lubomir Švarc23.03.2020 15:01
Frantisek Stepanek23.03.2020 14:40
Jaroslav Dítě20.03.2020 18:53
Pavel Wolf20.03.2020 17:34
Frantisek Stepanek19.03.2020 23:46
Jaroslav Dítě19.03.2020 13:34
Pavel Wolf19.03.2020 12:11
Radek Radek19.03.2020 08:20
Frantisek Stepanek19.03.2020 03:30
Lubomir Švarc16.03.2020 14:15
Michal Devátý16.03.2020 13:43
Frantisek Stepanek13.03.2020 12:32
Jaroslav Dítě12.03.2020 12:52
Frantisek Stepanek12.03.2020 12:48
Lubomir Švarc09.03.2020 16:59

Datum: 12.03.2020 12:48 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105497
reakce na ...
Solární ohřev TUV mám v provozu už 12 let. Dostal jsem 50 procent od SFŽP, tak mě to celé stalo i s montáží 45 tisíc a jede to bez poruchy dodnes.Zalezi na orientaci a sklonu střechy. Pro ohřev TUV jsou termální panely výhodnější než fotovoltaické. Zabere to 4x menší plochu než fv panely. Nemrznoucí směs v primárním okruhu je nutná a moc to nestojí. Oproti ohřevu el.spiralou má ohřev panely výhodu pokud máte tvrdou nebo studniční vodu. Cu had má v bojleru větší výhřevnou plochu a tak se nezanáší jako el.spirala. U nuceného oběhu čerpadlem může při výpadku proudu dojít k vytváření nemrznoucí směsi. Teplota na přímém slunci bez cirkulace dosáhne za 15 minut až 140 C .

Autor: Jaroslav Dítě
Datum: 12.03.2020 12:52 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124505
reakce na ...
Máte plošné panely, nebo trubice a když tak, který typ.

Autor: Frantisek Stepanek
Datum: 13.03.2020 12:32 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Panely mám ploché 3 ks plocha celkem 6m2. Sklon střechy 35 stupňů, jih.

Autor: Michal Devátý
Datum: 16.03.2020 13:43 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 125281
reakce na ...
Cena vaší instalace je šílená, pokud to nehřívá vodu pro 4 rodiny v bytovce.
Jednak 45 tisíc by se na úsporách splácelo 10 let oproti jednoduchému elektrickému bojleru, za druhé nechápu, co na tom stálo 90 tisíc. To byly panely tak drahé před 12 lety?

Moje 4-členná rodina spotřebuje zhruba 150 litrů 60°C TUV denně a to nijak nešetří. 200L bojler nevyplýtvali ještě nikdy. Při nočním proudu za zhruba 2Kč to dělá 6000Kč ročně. Menší 4m2 systém by uspořil polovinu, velký systém s 8m2 panely a větší akumulační nádrží by ušetřil 3/4 té částky za cenu častého přehřívání a dvojnásobných pořizovacích nákladů. Z toho mi vychází maximální obhajitelná investice 15-20 tisíc. Jinak se to za 5 let nevrátí a ty peníze šlo použít efektivněji jinde.

Proto řeším, zda a jak lze ten solár udělat levněji, viz můj původní dotaz. Pokud je to za 15-20K neproveditelné, nevyplatí se do to vůbec pouštět.

Autor: Lubomir Švarc
Datum: 16.03.2020 14:15 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108029
reakce na ...
Po dlouhé době rozumný názor.
Většinou se hledí na cenu ohřevu,zapomíná se na cenu vlastní vody.
Ta je ve Vašem případě totožná s cenou ohřevu.

Datum: 19.03.2020 03:30 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Šílená cena to není, ale každý má přece jiné podmínky. Solární panely (30kg)dostat do výšky 11 metrů na šikmou eternitovou střechu a upevnit je tam tak to není tak jednoduché.(dělala to firma) Dražický (solární) bojler 200L stojí asi 18000 kč. Počítejte, primární okruh musí mít expanzní nádobu, odplynovací ventil (kdyby došlo k přehřátí při výpadku proudu) a další armaturu k natlakování. Rozvody v mědi,izolace, dále regulace která by měla umět i přehřátou vodu v noci chladit.
A ted voda, tu máme ze studny tedy zdarma ale ze skalní pukliny je výrazně sysená Fe,Mn,Ca,Mg. V klasickém el.bojleru vydržela spirála 1 rok. Praskla z důvodu nánosu a elektřina šla do vody. Solární bojler má také el. spirálu ale ta je z boku a nejede každý den. Dům je 2 bytový, takže už je to dávno zaplacené a když máte pračku která umí i teplou vodu nebo i bazén anebo si chcete zalévat čaj nebo instant kávu přímo z kohoutku,tak bych to doporučil jít do toho.

Autor: Pavel Wolf
Datum: 19.03.2020 12:11 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126740
reakce na ...
Máte trochu jiné ceny.
https://www.akoupelnyatopeni.cz/topeni-a-ohrev-vody/drazice-bojler-okc-250-ntrr-sol-110991301?gclid=CjwKCAjwsMzzBRACEiwAx4lLG37f9V62DZ59pFlBkQ6YO_pLTLfZUvZdljdxtxr_1Jyg16ZpgwcloxoCC6UQAvD_BwE

Pozor na to voda z bojleru není pitná pouze užitková.

Datum: 19.03.2020 13:34 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pouze úvaha. Solár má největší využití v létě. Pokud bude bojler se dvěma spirálami, tak solár napojit do spodní a ohřev od AN do vrchní. Pak by bylo možné při překročení teploty v bojleru, aktivovat "chlazení a spustit čerpadlo ohřevu z AN. tím by došlo k odvedení tepla do AN. Má to jedinou nevýhodu, že dojde k míchání vody v AN. Bylo by to samozřejmě nouzové řešení v případě, že AN jsou bez vnitřního výměníku a nechce se investovat do výměníku odděleného a zařízení se zónovým ventilem pro přepínání mezi bojlerem a AN.

Datum: 19.03.2020 23:46 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Chlazení vody v bojleru (voda 85 C a víc) zajištuje regulace tak, že nechá oběh přes noc. Primární okruh tak odebírá teplo z vody a topí tak kolektorem "do nebe". K tomu ale dochází jen při celodenním kolmém slunci a neodběru vody. Vodu to ohřívá i v zimě (i v mrazu)na 50 C, záleží na slunci. Panely neohřívají vodu hned jak zasvítí slunce, ale akumulují teplo za sklem. Potom mají určitou setrvačnost i po západu slunce.

Autor: Pavel Wolf
Datum: 20.03.2020 17:34 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126740
reakce na ...
To se panely v poledne nahřejí a večer v 7 začnou topit, co to píšete za blbosti. Kolik vody vám ohřejí na 50 st ty panely v mrazu? A máte jich kolik?

Datum: 20.03.2020 18:53 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Buď máte bujnou fantazii, nebo by jste mohl vystupovat v reality šou se sedmi-lháři. Kolik si myslíte, že se dá do vrstvy vzduchu za sklem naakumulovat? Nebo snad do izolace, která má pár deka? Teplo z panelu musíte přeci hned odvést, než se ztratí ve večerním tichu.

Datum: 23.03.2020 14:40 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obr. 1 obr. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4 obr. 5 obrázek č. 6 obrázek č. 7 obrázek č. 8 obrázek č. 9
Když jsem kdysi při přijímacím pohovoru řekl že jsem občas přispíval na TZB info, tak si ti pánové potukali na čelo. Nikde jsem nepsal,že panely ohřívají od 7h večer.Had kolektorů je upevněn na Cu plechu,pod ním je izolace a nahoře solární sklo. Výška kolektorů je 9 cm.Mam 3, tedy 6 m2 .Výkon při plném slunci v přepočtu cca 4kW.Je jasné, že taková masa materiálu po chladné noci (dnes 0 C) se nějakou dobu nahřívá. Nahoře na panelech je čidlo které spustí oběh při asi 40 až 50C.A teď k teplotě. Ten pán co to tady montoval, mi říkal, že při výpadku proudu a poledním slunci mi bez oběhu za 15 minut teplota dosáhne až 140C a primární náplň vyváří. Nevěřil jsem tomu. Ale stalo se, že jsem (v červnu) nebyl doma a proud nešel a soused mi říká že ze střechy mi syčí pára. Primární okruh vyvaril.Dnes je venku 3 C tedy zima, ale slunce a ještě nizko .Na přiložených obr. je vidět stav dnes ve 12h a 13h. Tlak v systému 2 bar, manometry ukazují teplotu vstup a výstup media.Do večera se mi čekat nechce, stejně bych nikoho nepřesvědčil.

Datum: 23.03.2020 15:01 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Mohu se zeptat,kde Vás přijali s takovýma znalostma?

Datum: 09.03.2020 16:59 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pro kolik to bude osob?

Autor: Radek Radek
Datum: 19.03.2020 08:20 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 122080
reakce na ...
Gratulace k děravé střeše.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama