Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Skladba podlah - RD 1927

Autor: Matěj Dostál
Datum: 19.03.2020 09:30
uživatel: 132145

Ahoj všem,
Řeším rekonstrukci starého řadového RD. Vzhledem k překvapivě nízkým ztrátám i před výměnou oken uvažuji o podlahovém topení. Moc ocením každou radu a názor jak se s tím nejlépe vypořádat

Skladba přízemí:
Parkety - vytrhány
Fošny 40mm - vytrhány (napadeno vlhkostí, trouchnivění)
Tesané trámy - zatím na místě
Škvára mezi trámy a pod, celkem 190mm - zatím na místě
Lepenka nebo dehtový papír, respektivě to co z toho zbylo
Černa hlína, tvrdá jak kámen

Předem říkám že jsem laik, takže tu dost možná vymýšlím kraviny.
Po odstranění trámů a škváry uvažuji o vykopání podlahy na celkových 45cm hloubky.
Vrácení 15cm škváry, 14cm betonu, hydroizolace, 10cm EPS, hadice a 6cm anhydrit.
Škváru bych rád takhle "recykloval" ať si ušetřim práci i peníze, je to možné?
Toto je jedna ze dvou místností v přízemí, druhá je vybetonovaná, takže těžko říct co je tam za překvápko... k tomu se dostanu až dovezou kontejner.

Předem děkuji za každý názor.
Matěj

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 31   starší >>
Datum: 12.06.2020 09:45 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4 obrázek č. 5 obrázek č. 6 obrázek č. 7 obrázek č. 8 obrázek č. 9
Zdravím přátelé,
tak se mi s obrovským štěstím podařilo "udávit" 18m³ škváry a já už nemusím řešit nesmysly.
Při vyhazování jsem odhalil nehezké řešení soklu domu, přesně v místě kde potřebuju pokládat ESP mi vyčnívá až 20cm kamenů/cihel směrem do místnosti (viz foto 1-4). jaké je na tohle nejlepší řešení?

Další zajímavostí jsou díry? které jsem našel pod podkladní lepenkou (viz foto 5-7), některé jsou přes půmetru hluboké, když jsem do toho zkusil píchnout násadou od smetáku, zarazil jsem jí tam celou. okraje to nemá zpevněné, prostě díra v hlíně.

Další sranda je lepenka, která vypadá že zažila pár varovných výstřelů (viz foto 8)

Poslední zajímavost je mokrej flek na zdi (viz foto 9). Vlhkost neni spojena na žádnou stranu, začíná přesně na úrovni kdy byla dřív podlaha, níže je sucho. Za zdí je soused (řadová zástavba), který o ničem neví. Tak snad napršelo mezi baráky nebo nevim.

Autor: Dominik Zemánek
Datum: 02.06.2020 09:58 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132603
reakce na ...
Dobrý den. Prosím o radu.chystame se rekonstruovat druhou půlku bytu. koupelna, kuchyň, obývák, předsíň.koupelny se můj dotaz netýká. Chci dělat novou podlahu v třech spojených dveřmi neodďlělých místnostech. Činžovní Dům je starší zástavba, podsklepená v celém půdorysu domu. Stabilní teplota ve sklepě je v zimě i v létě 5-15 °C. Ve zmiňovaných místnostech jsou OSB desky 18, jedna vrstva na nich textilka a na nich koberec, kuchyň a předsíň lino.pod OSB v obýváku a kuchyni by měly být stará stávající masivní prkna a pod tím bůh ví co.snad štěrk. Předsíň by měla být vybetonovaná a na rom hned OSB, textil, lino. Chtěl bych vše vytrhat a udělat stavbou svou překrýt h OSB s lepením a šroubením v čele délce včetně spojů a chtěl bych vilylovou podlahu lepenou. Zajímá mě jestly vůbec mužů lepit vinyl na OSB desky a jak po případě by se dala celá podlaha udělat co nejlevněji s nějakou formou kročejovky , hydroizolace a izolace tepelné v co možná nejmenší vrstvě. Předsíň když si dám OSB mám cc 30-35 mm k manipulaci a obývák a kuchyň tak 30-60mm k manipulaci. Popravdě nevím co je pod prkny. Děkuji za případné rady.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 02.06.2020 12:27 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, jelikož se jedná o rekonstrukci nad nevytápěným sklepem, bylo by fajn zateplit strop sklepa a to izolantem o síle alespoň 10 cm. V bytě byste pak měl vytvořit plovoucí roznášecí vrstvu s dilatací kolem stěn. Hydroizolace do podlahy nad sklepem nepatří, takže by se měla podlaha jen vyrovnat, třeba liaporem a na to udělat plovoucí roznášecí vrstvu ze dvou vrstev slepených a sešroubovaných OSB desek. U podlahy nad sklepem bych asi neřešil žádnou speciální kročejovku, nějaký útlum kročejového hluku má i liapor, ale jestli se vám tam ještě něco vejde, tak pod plovoucí roznášecí vrstvu můžete dát třeba hobru.

Datum: 23.04.2020 17:53 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3
Ták, všechno špatně

Po demolici vestavby podkroví jsem se vrátil zpět k podlahám.
Odkopal jsem 20cm škváry, odkryl asfaltovou lepenku a sranda mě přešla.

Není pod ní hlína jak sem si myslel, ale světe div se, další za*raná škvára a pod ní pokračujeme neurčenou hloubkou písku a stavební suti.
Byl jsem vzteky bezsebe, takže jsem to ani neodkopal dál, každopádně pod lepenkou to vypadá cca takto:
- 10cm škváry
- minimálně 50cm písku a dalšího bordelu, na fotce je videt jak sem tam bez námahy zapíchl celé páčidlo. Celý je to hezky vlhký, ten ztvrdlej asfalt pořád hydroizoluje dobře.

Předpokládám že moje zamýšlená skladba vyletěla z okna ?
Jak se stimhle nejlíp poprat?

Autor: Libor Kniezek
Datum: 23.04.2020 20:36 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 127631
reakce na ...
Já bych to nedramatizoval, nevím jak moc zatíženou podlahu v té místnosti budete mít, ale předpokládám běžné zatízení, takže to přenese ten podkladní beton, pokud chcete mít jistotu dejte do něj síť a pokud je podklad velmi měkký zhutněte ho třeba žábou.

Datum: 23.04.2020 21:00 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji za reakci, jak byste tedy navrhl skladbu?
Vybrat pryč všechnu škváru, zhutnit písek, nahutnit zpět škváru (nebo koupi štěrk?),desku, EPS a anhdydrit/beton ?
Nebo desku rovnou napísek?
A kam všude hydroizolaci?

Děkuji

Datum: 24.04.2020 09:44 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, souhlasím s tím, co bylo napsáno, taky bych to nedramatizoval, chce to jen udělat pevný podkladní beton, škváru bych asi vyndal, místo toho dal štěrk a zhutnil to, následoval by podkladní beton s kari sítí, hydroizolace, EPS, separační fólie a roznášecí vrstva s dilatací kolem stěn.

Datum: 24.04.2020 10:25 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Super,
teď už jenom musim vyřešit jestli můžu po odkopání vrátit místo štěrku tu škváru a nahutnit ji... Citovou vazbu k ní nemám, ale v okolí to naprosto nikdo nechce a já netuším jak ji zlikvidovat.. Samozřejmě by z toho plynulo i mraky úspor

Datum: 24.04.2020 11:30 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Osobně jsem se škvárou takto nikdy nedělal, raději mám pod podkladním betonem štěrk, ale teoreticky by ani ta škvára neměla vadit, nevidím důvod, proč by podkladní beton nemohl být i na škváře, když už tam je.

Datum: 24.04.2020 12:10 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji za odpověď,
jestě jaký byste doporučil EPS? měl sem v plánu dát 15cm, ale koukal sem že tabulkově vyjde šedej 10cm skoro stejně co se týče TZ.
Platím hrozný částky za odvoz materiálu, takže se mi vyplatí připlatit si za izolant výměnou za míń kopání.

Datum: 24.04.2020 12:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak 10 cm šedého určitě není to samé jak 15 cm bílého, spíše to bude v reálu že 12 - 13 cm šedého = 15 cm bílého. Pro běžné užívání stačí EPS100.

Datum: 07.04.2020 12:09 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3
Tak aktualizuji,
Vymlátil jsem beton ve druhé místnosti. Měl jsem z toho trochu strach, vypadal pořádně. Nakonec sem to loupal jako perník, tloušťka 4-8cm jak se jim asi zrovna podařilo rozhrnout podkladní škváru.

Docela mě to povzbudilo v úmyslu udělat podkladní desku na škváru. Tahle podlaha ze sra*kabetonu tu byla 30let a žádnou závadu neprojevila.
(povšimněte si odpadů které mají nulový spád, pročpak nám to neodtékalo?)

Pozval sem si místního stavbyvedoucího který mi doporučil skladbu:
10cm nahutněná škvára
6cm beton s kari sítí (prej na lešeňovku)
izolace
10cm EPS
7cm anhydrit (topenář kříčí beton, ale tuhle debatu tu rozjíždět nechci)

Tohle by bylo ve dvou spojených místnostech 24+18m, zůstanou ale rozdělené základovým pásem, takže trubky topení budu šlicovat skrz.

6cm betonu se mi taky zdálo málo, ale když sem viděl ten beton co sem boural, tak to najednou tak málo neni.

Ve škváře mi zůstalo dost malých frakcí betonu. Mám si hrát na popelku?

Co myslíte?

Datum: 07.04.2020 12:51 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím.
Já bych si na Popelkou nehrál, dal bych na beton hydroizolaci a větší tloušťku EPS třeba na úkor škváry nebo anhydritu.

Datum: 22.03.2020 15:21 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Trošku offtopic
Nemá někdo zářnej nápad jak odstranit fošny aniž bych je rozlamal na kusy? Rád bych je použil někde jinde ale drzej jak židovská víra.
Odvrtat se to nedá, páčením to štípu. Hřebíky jsou zrezlé po celé délce dřiku, akorát jim trhám hlavy....

Datum: 22.03.2020 15:35 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dělal jsem to tak, že jsem vyvrtal kolem hřebìku 4-5 děr vrtákem, pak to šlo vypáčit ber rozlomení. Šlo by to asi i s nějakým vykružovákem, který jsem neměl.

Autor: Jozef Homola
Datum: 22.03.2020 15:42 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Doporučuji zkusit vyvrtat do fošen hladký otvor správného průměru pro vrut cca 8 mm (nebo i větší). U toho vrutu zarovnat čelo na plochu a ten spolehlivě desku vytrhne i s hřeby.

Autor: Josef Drda
Datum: 26.03.2020 21:15 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105734
reakce na ...
By mě zajímalo, jak se tenhle nápad pana Homoly v praxi osvědčil ...

Datum: 27.03.2020 15:54 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak jsem to zkusil vykruzovakem 19mm, po deseti dirach jsem odpálil vrtačku 750W. Rip parkside.
Pak jsem to zvedal heverem z auta, to docela šlo ale hrozná facha a trvalo to.
Nakonec to vyřešil 4 strojní vrták a ruka hodináře. Odvrtal jsem přesně všechny hlavy a prkna posbíral. Normální vrták neměl sanci

Autor: Karol Konárik
Datum: 27.03.2020 21:35 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131429
reakce na ...
Zajímavé, ja trhal podlahy ve 3 pokojích, prkna asi 3cm, vše pacidlem, respektive pajzrem a v poho. Občas nějaké prkno praskloy, ale celkově OK

Datum: 20.03.2020 12:52 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Podkladního betonu bude stačit cca 6 cm, jedná se o obytnou místnost bez větší zátěže na zpevněném podkladu.
A bez 5- 7 cm potěru (ochrana hydroizolace z 1 příspěvku), ochrana před čím, podlahovým polystyrenem?
Když sečtu 6 cm podkladní beton, hydroizolace, 15 cm podlahový polystyren, 5 cm anhydrit + podlahovina (tl. řekněme 1,5 cm) vycházi 27 - 28 cm, což by znamenalo vybrat 4 - 5 cm černého podkladu (19 cm škváry + 4 cm fošny). Což myslím jde a je to kompromis mezi ideální (větší) tl. tepelné izolace) a obtížnou demolicí podkladu (otázka je v jaké je tloušťce) + jeho odvoz a likvidace.
A se škvárou bych doporučil udělat rychlý konec, ne ji tahat ven a zpět.

Datum: 20.03.2020 13:31 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Takže myslíte udělat podkladní beton přímo na zeminu? Za to mi už někdo vynadal že je to prasárna.

Autor: Mirek Svejda
Datum: 20.03.2020 14:00 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Jen malou poznámku. Při rekonstrukci staršího domu jsme zjistili, že rovnou na zhutněnou zeminu lili asfalt a do toho rozvíjeli nějaké izolační pásy. Celkem tam bylo cca 1cm asfalto lepenky a fungovalo to.

Datum: 20.03.2020 14:12 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ja tam jen nějakou zdegradovanou lepenku, trhám to na kusy nehtem, už jsem to poničil lopatou.

Autor: Josef Drda
Datum: 20.03.2020 14:20 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105734
reakce na ...
Podkladního betonu 6 cm je málo, já dával poctivých 12 a do toho Kari sitě. Potěrem se chrání hydroizolace proti poškození po dobu než se dává EPS, ale nutné to není.

Autor: Karol Konárik
Datum: 19.03.2020 17:59 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131429
reakce na ...
Vybrat na rostly teren, respekt. vyberte vše vč. škvary - tu byste stejně nezhutnil. Poté zhutnit deskou na hlinu? , nebo co se tam objeví , podkladní beton, na něj hydroizolaci spojenou s hydroizolaci ve zdivu ( ja podřezaval) na to 5-7 cm potěr ( ochrana hydroizolace, srovnání) polystyrenu kolik vleze ... a dál to znáte

Datum: 19.03.2020 11:19 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Možné to tak je, ale EPS izolaci udělajte min 18cm. Těch 10cm je poměrně málo. Navíc Vám tam chybí hydroizolace mezi podkladním betonem a EPS izolací

Datum: 19.03.2020 11:32 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Takže prohloubit o dalších 8cm, nebo by se dalo někde ubrat? To kopání bude docela průser..
Můžete doporučit konkrétní materiály jaké použít?
Děkuji

Datum: 19.03.2020 11:37 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím, jestli dobře čtu, tak hydroizolaci mezi podkladním betonem a EPS má tazatel uvedenou, jinak souhlasím s navýšením tepelné izolace a to minimálně na 15 cm. Podkladního betonu i s karisítí by mohlo stačit 10 cm, škváru klidně znovu použít lze, jen to chce zhutnit. Mezi EPS a anhydrit patří ještě separační PE fólie, plovoucí roznášecí vrstva z anhydritu by měla být udělána s dilatací kolem stěn, hydroizolaci bych rovnou použil takovou, která bude mít i protiradonovou izolaci a měla by být buď napojena na vodorovnou hydroizolaci stěn, nebo vysunuta na stěny do výše tepelné izolace.

Datum: 19.03.2020 11:52 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
pravda, přehlédl jsem to. Než prohlubovat podlahu, to bych radši přebytek škváry vyvezl.

Datum: 19.03.2020 11:56 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Mám pocit že když to poskáču žabou zbude mi jen prach. je na to nějaká šetrnější metoda, nebo to škvára snese?

zobrazuji 1 - 30 z 31   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama