Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Výměna trafa ČEZ Distribuce = zničení spotřebiče

Autor: Vojtěch Janoušek
Datum: 29.03.2020 19:07
uživatel: 132205

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat co mám dělat v případě,že ČEZ Distribuce v obci vymění trafo a když ho zapnuli, tak mi zřejmě nějaká napěťová špička odpálila jednotku radiového spoje za 30t. Podal jsem reklamaci, ale bylo mi řečeno, že vše proběhlo bez mimořádných událostí a že jako vlastník elektrického zařízení je mou povinností v souladu s platnou legislativou a technických norem provést vhodná opatření, ve kterých pokles nebo ztráta napětí a následující obnovení mohou způsobit nebezpečí pro osoby nebo majetek.
Vi prosím někdo o jaké normy a legislativu jde? V připojovacích podmínkách jsem nic takového nenašel.

Děkuji VJ

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Datum: 29.03.2020 22:17 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100438
reakce na ...
Dobrý den, chápu že je to velmi nepříjemné a poškozené zařízení je dost drahé. OPrvní otázka zní, máte platnou revizi el. instalace, máte domovní rozvodnici s přepěťovými ochranami B+C a D v zásuvce/rozváděči? Máte učiněná veškerá opatření k ochraně drahého dílu podle návodu a el. parametrů od výrobce?
Napište jak vypadá vaše instalace s ohledem na výše uvedené.
Vaše instalace by měla odpovídat požadavkům NAPŘ.
ČSN 33 2000-4-442 ed.2 Elektrické instalace nízkého napětí - Část 4-442: Bezpečnost - Ochrana instalací nízkého napětí proti dočasným přepětím v důsledku zemních poruch v soustavách vysokého napětí
ČSN 33 2000-4-443 ed.3 Elektrické instalace nízkého napětí - Část 4-44: Bezpečnost - Ochrana před rušivým napětím a elektromagnetickým rušením - Kapitola 443: Ochrana před atmosférickým nebo spínacím přepětím
ČSN CLC/TS 61643-12 - Ochrany před přepětím nízkého napětí - Část 12: Ochrany před přepětím zapojené v sítích nízkého napětí - Zásady pro výběr a instalaci
ČSN EN 50550 - Ochranná zařízení proti přechodnému přepětí pro domácnost a podobné použití (POP)

A vaše zařízení by MOŽNÁ mělo odpovídat např.
ČSN 33 4000 - Elektrotechnické předpisy. Požadavky na odolnost sdělovacích zařízení proti přepětí a nadproudu

nebo jiné předmětové harmonizované normě.
Je toho poměrně dost a tyto příklady jsou spíše k vašemu nasměrování jak nad problémem uvažovat.
Přeji hodně štěstí
Jan

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama