Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

SDK strop - izolace podkroví

Autor: Zikmund Nový
Datum: 05.04.2020 10:19
uživatel: 132013

Zdravím,

Chystáme se dělat sádrokartonový strop, kde budou rastry chyceny s rozestupem 10cm ve starém stropě ( prkna, rákos, nahozeno). Jde mi o to zda těch 10cm můžu ještě vycpat vatou (jakou?) a za jakých podmínek? Jedná se o dva pokoje v podkroví, tudíž by tam asi nějaké zateplení bodlo.

Děkuji za info!

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jiří Kubíček15.04.2020 23:54
Zikmund Nový15.04.2020 07:29
Mirek Svejda14.04.2020 19:59
Jiří Kubíček14.04.2020 17:48
Mirek Svejda14.04.2020 13:39
Zikmund Nový14.04.2020 12:42
Zikmund Nový14.04.2020 10:09
Jiří Kubíček08.04.2020 10:52
Zikmund Nový08.04.2020 06:34
Jiří Kubíček07.04.2020 21:21
Zikmund Nový07.04.2020 20:48
Jiří Kubíček05.04.2020 13:31

Datum: 05.04.2020 13:31 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, na to nelze odpovědět, dokud neuvedete celé složení té konstrukce nad tím budoucím podhledem, ono je právě hodně důležité, zda už tam je nějaká izolace, případně jaká a jaká síla, zda je tam parozábrana a zda je ta konstrukce z vnější strany něčím zaklopena. Je potřeba určit průběh difúze a zda v konstrukci nedochází k tvorbě kondenzátu, případně, zda by se to nezměnilo po přidání té izolace. Každopádně jestli už tam nějaká izolace a parozábrana jsou, pak platí pravidlo, že pod parozábranou smí být maximálně 1/4 síla izolace nad parozábranou.

Datum: 07.04.2020 20:48 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,

Omlouvám se, že píšu až teď. Složení je následovne - viz. Foto. Jde mi o to, jestli je vůbec možné tam dát izolaci? Jestli ano, kterou a za jakých podmínek? Můžu si dovolit tam dát maximálně 10-15cm - bude to vůbec znát? Děkuji za odpovědi.

https://ibb.co/mG5hM4x
https://ibb.co/0D0q0Yj

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 07.04.2020 21:21 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, omlouvám se, ale z těch fotek moc chytrý nejsem. Tam to už na nějaký částečně podhled s parozábranou vypadá a nějakou izolaci. Já potřebuji přesně vědět, jaké je celé složení té konstrukce v místě, kde chcete dělat ten podhled. Jestli tam už nějaká parozábrana a vata je, pak smí být pod parozábranou maximálně 1/4 síly izolace nad parozábranou. Jestli tam nic není, tak vzhledem k pochozí půdě tam můžete dát sice dát izolace, kolik chcete, ale musí být pod izolací parozábrana.

Datum: 08.04.2020 06:34 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jeee, to jsem to zapomněl trochu rozepsat. No, v místě kde je střešní okno, tam je to již vyresene, o to mi nejde. Nyní bych chtěl zateplit komplet celou místnost i v místě kde bude strop - složení je omítka, rákos, prkna a nad tím je nezatepleny půdní prostor, viz. foto. Jak by tedy takové zateplení nad SDK stropem mělo vypadat? SDK, izolační vata, parozábrana? Díky

Datum: 08.04.2020 10:52 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím, chtělo by to udělat tak, aby tam bylo dostatek izolace, tedy minimálně 20 cm, ale klidně i více. Jde o to, jestli se vám více hodí celé zateplení i s parozábranou dělat až na půdě na záklopu, nebo zda chcete zateplení dávat jen pod současný rákosový strop, nebo zda chcete dát izolaci jak pod strop tak i zároveň mezi trámy ? Realizovatelné jsou různé možnosti, ale v případě pochozí půdy vždy někde pod izolací musí být parozábrana.

Datum: 14.04.2020 10:09 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,

No ono je to takové složité, právě si s tím nějak nevím pořádně rady.... Chtěl bych to udělat formou, že by izolační vata byla dána nad strop do profilů SDK, na profily chytnout paropropustnou fólií??? to by bylo zaklopené SDK deskami.. půda je sice "pochozí" ale jsou tam staré prkna, která normálně větrají, pod nimi je nějaký lehký nános 5cm bordelu a pod tím je již zmíněná skladba prkna, rákos, omítka - zde by byla izolace vata, paropropustna, SDK desky a pod tím již vytápěný podkrovní pokoj.

PS: půda je větraná velice dobře, není zde udělané již žádné zateplení.

Mohl by jste mi poradit jak to tedy zhotovit touto cestou?

Moc děkuji za trpělivost, jsem v tomhle fakt tatar

Datum: 14.04.2020 12:42 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nebo snad by to mělo být SDK podhled, parozábrana, minerální izolace 10cm a nad tím již stávající složení stropu? Nevadí když se v tomto případě bude dotýkat minerální izolace omítky stropu?

Děkuji za jakékoli řady.

Autor: Mirek Svejda
Datum: 14.04.2020 13:39 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Samozřejmě platí varianta SDK, parotěsné folie, izolace a původní strop. Mezi parotěskou a stropem se izolace může dotýkat stropu.

Datum: 14.04.2020 17:48 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, platí, co psal p. Svejda, parozábrana tam být musí a může být i mezi SDK a rastrem. Má to celé ale dvě nevýhody. Jak píšete, bude tam jen 10 cm izolace, což není žádná hitparáda, ale lepší něco než nic, dále ta parozábrana bude více provrtaná vruty, než kdyby to bylo s instalační mezerou. Navíc kdybyste použil reflexní parozábranu, tak díky tomu, že nebude mezi SDK a parozábranou vzduchová mezera, nebude docházet k reflexi.

Autor: Mirek Svejda
Datum: 14.04.2020 19:59 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Pokud jsem to pochopil, tak máte mezi trámy dutý prostor. Tam můžete přidat další izolaci. Např. nějakou foukanou izolaci. Děláme něco podobného a tam se naštěstí nikdo nenamáhal s přitloukáním pochozích prken. Takže je stačilo jen odklopit.

Datum: 15.04.2020 07:29 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tím chcete říct, že reflexní parozábrana je v mém případě zbytečná? Ještě se zeptám, jaký je rozdíl mezi parotěsnou fólií a parozábranou? Děkuji všem za odpovědi, moc mi to pomohlo! Doporučení na nějakou izolaci máte? Nebo v těch 10cm je jedno jestli to bude rotaflex, Isover, knauf?

Datum: 15.04.2020 23:54 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím, ano jestli by měla být reflexní parozábrana hned mezi rastrem a SDK, tak je z hlediska reflexe zbytečná, i když se najdou tací, kteří vám budou tvrdit něco jiného. Její výhodou ale stále zůstává velký difúzní odpor. Jinak parozábrana a parotěsná fólie je podle mne synonymum. Pak jsou ještě parobrzdné fólie nebo materiály (užívající se v difúzně otevřených konstrukcích) a paropropustné s různým difúzním odporem (kontaktní, nekontaktní atd.). V případě minerálu je celkem jedno, jakou tam dáte izolace, u této menší síly bych možná volil něco s nižší lambdou. Kdyby vám nebylo líto dát více peněz, můžete použít PIR desky s integrovanou ALU fólií, které vám díky lepší lambdě nahradí 17-18 cm klasické vaty a ALU fólie funguje jako parozábrana a ještě reflexní.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama