Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Rekonstrukce a odizolování podlah a zdí starého domu

Autor: Aneta Doležalová
Datum: 05.04.2020 20:41
uživatel: 132253


Dobrý den,

chtěla bych poprosit o radu, případně nějaké zkušenosti, jak nejlépe odvětrat a odizolovat podlahu ve starém domě. Bohužel nemáme možnost odkopat zem kolem domu, protože je ve staré zástavbě. Plánujeme kompletně vykopat stávající podlahu a rádi bychom omezili vlhkost v podlaze a ve zdech, jen jsme zatím nenašli žádné konkrétní a vyhovující řešení.

Dům je zvenku zaizolovaný (klasika polystyren), základy jsou zhruba ze začátku 20.stol., vnější zeď je zčásti kamenná, zbytek je "novější" buď z cihel nebo že škvárových tvárnic. V současné chvíli je někde podlaha jen dřevěná na hlíně, někde je beton na hlíně. Jedna místnost nemá okno ani žádnou možnost větrání, to plánujeme řešit odvětráváním schovaným do stropu a vyvedeným do nepoužívaného komína.

Zajímalo by nás, jestli by odvětrání a odvedení vlhkosti z podlahy pomohla buď klasická drenáž pod podlahou nebo jestli by byly lepší "iglú tvarovky", popřípadě jestli je ještě nějaká jiná varianta? A také jak zamezit vlhnutí hlavně obvodových zdí, dům má dvě patra, v prvním se normálně bydlí a předělávat se bude přízemí, bohužel se k obvodové zdi nedá na jedné straně domu dostat zvenku, protože je tam napojen sousedův dům.

Snad jsem to popsala pochopitelně. :)
Předem děkuji za reakci.
A. Doležalová

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jiří Kubíček06.04.2020 22:55
Aneta Doležalová06.04.2020 18:36
Jiří Kubíček05.04.2020 21:38

Příspěvky
Autor: Jiří Kubíček
Datum: 05.04.2020 21:38 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, má ten dům vodorovnou hydroizolaci ? Máte nějaké problémy s vlhkostí, jak se projevují ? Jestli má dům problém se vzlínající vlhkostí a je zdivo mokré od této vzlínající vlhkosti, pak hlavně vůbec neměl být zateplován, na mokré zdivo nepatří žádný tepelný izolant a je jedno, jestli je to minerál nebo EPS. V tom případě by ale dům celkem nutně potřeboval vodorovnou hydroizolaci, třeba alespoň chemickou. V případě, že dům vodorovnou hydroizolaci má a řešíte jen podlahy, tak není nic jednoduššího, než udělat nové podlahy s hydroizolací a tepelnou izolací a nic jiného řešit nemusíte. Osobně nemám moc rád různé drenáže uvnitř domu s různým odvětráním nebo i ty iglú tvarovky. Jde o to, že jakmile začnete nějak tu podlahu odvětrávat a pouštět si do ní v zimě chladný vzduch, vytvoříte i pod celou podlahou nebo kolem zdiva tepelný most a když to odvětrání není napojené na nějaký zemní výměník, tak budete mít problémy i s kondenzací. Navíc to odvětrání stejně úplně případnému vzlínání do zdiva nezabrání, odvětrání podlahy a to jedině celé podlahy dokáži pochopit pouze u domů s vysokým rizikem radonu, ale je to věc názoru.

Autor: Aneta Doležalová
Datum: 06.04.2020 18:36 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132253
reakce na ...
Dobrý den, děkuji za reakci.
Dům žádnou vodorovnou hydroizolaci nemá, spodní část domu je ještě kamenná, takže hodně stará. Jak jsme zjistili, tak dům je "zateplený" polystyrenem jen cca půl metru nad chodník, prý aby tam držela stěrka, jinak je bez zateplení.
Máte nějaký nápad nebo radu, jak tedy vyřešit hydroizolaci podlah i stěn?
V tuto chvíli jsou vlhké právě obvodové zdi, které jsou napojeny na souseda a v jedné místnosti je vlhká i betonová podlaha.
Ještě bych se chtěla zeptat, jestli si můžeme tu chemickou hydroizolaci udělat i sami nebo jestli to dělá jen firma, potřebovali bychom se vejít do rozpočtu, tak aby to nebyla šílená částka.
Děkuji za odpověď.
A. D.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 06.04.2020 22:55 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, jediná rada je udělat vodorovnou hydroizolaci jak zdiva, tak podlahy, podlahu i sokly zateplit. Nevím, jak moc jste šikovní a zruční, chemickou injektáž lze udělat i svépomocně.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama