Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Realizace chodníků z kamenné neformátované dlažby

Autor: Pavel Beránek
Datum: 14.04.2020 08:56
uživatel: 128396

Dobrý den,

hodlám kolem domu realizovat chodníky. Chodníky budou mít na povrchu kámen kvarcit (křemenec) tl. 1,5-,5 cm. Hledal jsem, jaké má být složení vrstev pro realizaci. Každý zdroj uvádí něco jiného. Rád bych, zda by mi nějaký odborník poradil, jak na to.

Zatím to mám zrealizováno takto:

Výkop 20-30 cm do hloubky (dle terénu) je vystlaný drenážní textilií
Výkopy jsou vyspádované k jedné straně boku, kde je zahloubena do boku výkopu drenážní hadice - ty jsou svedeny do okapových svodů - pod chodníky by se tedy neměla držet voda
Na tom mám navezen štěrk frakce 16/32, zatím nezhutněno (je to nutné?) - plánuji vrstvu 10-15 cm

Naplánován další postup:
Beton C12/15 - vrstva cca 10 cm, který bude proarmovaný kari sítí tl. 6 mm s oky 150x150 mm
Na to nalepit kvarcit vhodným lepidlem (stále hledám vhodné lepidlo pro lepení, aby jej bylo možno použít i ve vrstvě větší než 1 cm (díky rozdílům v tloušťce kamene)
Spárovací hmotu pro široké spáry v šedé barvě - taktéž hledám.

Myslíte, že uvedený postup a složení vrstev bude stačit k tomu, aby chodník (kameny na něm) nepraskal a nemusel jsem to za pár let opravovat?
Mám použít výše uvedený beton nebo mám použít beton bez kameniva?
Neměl bych před lepením kamene beton impregnovat + natřít hydroizolací a pak teprve lepit kámen?

Děkuji Vám za odpovědi.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jozef Homola14.04.2020 13:02
Pavel Beránek14.04.2020 12:10
Pavel Beránek14.04.2020 12:09
Jozef Homola14.04.2020 11:21

Datum: 14.04.2020 12:10 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Má ještě někdo nějaký poznatek či radu k řešení, které jsem nastínil na začátku diskuze? Je tam něco vyloženě špatně, co by nemělo být?

Autor: Jozef Homola
Datum: 14.04.2020 13:02 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3
Mám zdokumentované i to co se po mnoha letech (asi 15 ) muselo odstranit i když to na první pohled jako vadné nevypadalo.
Venkovní dlaždičky terasy na lepidlo s hřebenem se už oddělily a při chůzi se to hýbalo a křupalo.
Dělal tu pokládku profesionál ale když se tam po čase dostane voda, mráz a přímé slunce, tak dilatace tomu dá zabrat a odprskne to.
Všechno jsem to sundal, přebrousil a dal tam volně čtverce z recyklované pryže. Nic neklouže a zatím spokojenost.

Autor: Jozef Homola
Datum: 14.04.2020 11:21 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Fotogalerie:
Dělal jsem něco podobného a to ze štípané břidlice, kterou jsem si ohranil. Mohu poslat foto po 20-ti letech, vypadá to pořád stejně.
Je tam pár cm recyklátu a asi 8 až 10 cm potěrového betonu (zavadlého), do kterého byly uloženy 2 ocelové pruty asi 6 mm a do toho gumovým kladivem "zaražena" přichystaná dlažba (různé výšky). Asi za 2 nebo 3 hodiny dospárované cementovou maltou. Po každých asi 3,5 až 4 m dilatační spára. Obrubníky byly zhotoveny z "odpadných" žulových kostek předem, které byly oškrtem upraveny na jednotnou šířku.

Autor: Pavel Beránek
Datum: 14.04.2020 12:09 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,

děkuji Vám za odpověď. Nechce se mi dělat dilatační spáry kvůli vzhledu. A i pro mě bude složité "sázet" kámen rovnou do betonu. Kvůli terénním nerovnostem pro mě bude snazší udělat rovnou betonovou desku a na ni lepit kámen flexi lepidlem a zaspárovat.
Nicméně moc Vám děkuji za inspiraci.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama