Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Skladba stěny - dílna

Autor: Lukáš Koten
Datum: 14.04.2020 20:59
uživatel: 130465

Ahoj, plánuji stavbu malé zahradní dřevostavby využitou jako dílna/sklad/stání na motorku + občasné místo k popíjení s přáteli. Zastavěná plocha 25m2 (5x5). Betonové základy (pasy), pultová střecha, lehká plechová krytina spád cca 7°. V dílně budou instalovány 2 větrací otvory cca 10x10cm ve stěnách naproti sobě a budou zajišťovat trvalou cirkulaci vzduchu. Prostor bude 99% času neobývaný, nevytápěný (pouze nárazově když bude potřeba např. el. přímotopem).

Je pro takovou stavbu vhodnější difuzně uzavřená nebo otevřená skladba? Je vůbec nutné v tomto případě řešit difúze vodních par/vlhkost vzhledem k tomu že uvnitř většinu času nikdo nebude a navíc bude prostor trvale provětráván?

Stěna by měla být pokud možno co nejútlejší směrem dovnitř (aby byl využitelný prostor co možná největší). Stavět budu systémem two by four z KVHáček stojky počítám 10x4cm, krokve vzhledem k většímu rozponu 20x6. Na 2 stěnách směrem k pozemku plánuji udělat provětrávanou fasádu ze sib. modřínu, zbylé dvě stěny klasická omítka.

Aktuálně mi nejlépe vychází tato skladba stěny (difúzně uzavřená):
1) osb 15mm kotvené přímo do rámové konstrukce (bez předstěny)
2) parotěsná folie
3) rámová konstrukce z KVH 4x10cm vyplněné minerální vatou 10cm
4) difúzní folie
5) rošt ze sib. modřín
6) prkna sib. modřín

V případně stěny s omítkou bude 4) osb 15mm + impregnace + lepidlo perlinka + omítka.

Bohužel na internetu jsem o takovýchto dřevostavbách příliš nenašel, budu rád za každou radu a připomínku. Děkuji

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Filip Filip13.05.2020 11:27
Jiří Kubíček03.05.2020 13:31
Lukáš Koten02.05.2020 23:40
Jiří Kubíček02.05.2020 22:02
Lukáš Koten02.05.2020 02:01
Jiří Kubíček15.04.2020 23:59
Lukáš Koten15.04.2020 22:00
Jiří Kubíček14.04.2020 22:42

Datum: 13.05.2020 11:27 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126822
reakce na ...
Ahoj. Ve Vašem případě si myslím, že správná volba je difuzně otevřená konstrukce. Skladba by byla podobná, jak píšete :
Z vnitřní strany: OSB 15 mm. Rámová konstrukce KVH hranoly 12 x 6 cm. Izolace kamenná vlna v deskách 12 cm vložená mezi hranoly. Pojistná difuzní fólie, rošt a na to palubky. Na všechno stačí pila, AKU šroubovák, a spousta vrutů ( TORX ).
Filip

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 14.04.2020 22:42 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, podle mne je ta navrhovaná skladba stěny naprosto z hlediska difúze v pořádku, jedná se o prakticky klasickou difúzně uzavřenou konstrukci. Osobně bych ale v případě, že ta mezera mezi prkny a difúzní fólií bude odvětrávaná, to udělal difúzně otevřené. Tedy vynechala by se parozábrana a jako parobrzda by se použily OSB desky s větším difúzním odporem. V konečném důsledku je to ale jedno, jak to provedete.

Datum: 15.04.2020 22:00 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano stěny s fas. obkladem by byly provětrávané. Jakou by jste navrhl skladbu stěny v případě že bych se rozhodl o difuzně otevřenou variantu? Vnitřní osb by asi mohlo zůstat jako parobrzda, jakou použít izolaci mezi stojkami a z čeho vnější záklop u stěn které hodlám omítnou? DHF?

Datum: 15.04.2020 23:59 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím, ano OSB desky, nejlépe OSB3 nebo 4 by fungovaly jako parobrzda, izolaci mezi stojky můžete dát prakticky libovolnou (stačí vybrat nějaký vhodný minerál) a tam, kde by nebyla difúzní fólie a odvětrávaná mezera, by se použila nějaká dřevovláknitá deska, např. Pavatex, ale DHF desky jsou též použitelné. Musíte pak zvolit stěrku a omítku s malým difúzním odporem.

Datum: 02.05.2020 02:01 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dlouho jsem o tom přemýšlel a porovnával a musím říci že jsem spíše nakloněn k difuzně uzavřené skladbě (osb, vata, osb) a to hlavně z důvodu ceny. Nedokázal jsem najít materiál na vnější opláštění který by nebyl 5x dražší než osb a zároveň by na něj šla přímo aplikovat stěrka s omítkou. U osb desek se to dá vyřešit tenkym EPS za pár korun. Jediné o čem bych dokázal uvažovat je deska PAVATEX Pavawall GF 40mm za cenu cca 300,- m2 i ta má ale oproti osb řadu dalších nevýhod např. pevnost kvůli zavětrování. Obecně k těmto hobra deskám, od jaké tloušťky se dají použít na vnější opláštění? Funkci zavětrování mi bude plnit vnitřní osb 15mm takže předpokládám že 25mm desky např. STEICO Univerzal mohlo stačit.
Jak bych měl řešit ty 2 difuzně otevřené stěny s provětrávanou fasádou? Pravděpodobně bych rovnou na konstrukci kotvil fasádni folii, následoval by rošt a prkna. Musí být folie nutně UV stabilní i při spárách 4mm? Jak se zamezí vniku hlodavců a havěti přes folii až k vatě? Jak respektive kde má být folie správně ukončena?

Pokud bych stavěl dřevo dům tak bude jednoznačně difuzně otevřený. U této stavby mi to ale už tak jednoznačné nepřijde.
Díky

Datum: 02.05.2020 22:02 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, OSB + vata + OSB + EPS je špatná varianta, to není difúzně otevřená konstrukce a docházelo by v konstrukci ke kondenzaci, musela by tam být parozábrana a byla by z toho difúzně uzavřená konstrukce. Jestli chcete difúzně otevřenou, pouze s parobrzdou na vnitřní straně ve formě OSB desek, tak ale na vnější stranu nemůžete dát ani OSB desky a ani EPS. Oba tyto materiály mají velký difúzní odpor a do difúzně otevřených konstrukcí na vnější stranu nepatří. Já vím, že dřevovláknité desky nejsou nejlevnější, ale je to cena za to, že by to bylo difúzně otevřené, protože ty dřevovláknité desky ve spojení s difúzní stěrkou a omítkou mají malý difúzní odpor. To si budete muset vybrat, buď to mít levnější a difúzně uzavřené, tedy s parozábranou na vnitřní straně a OSB deskami a EPS na vnější straně, nebo dražší a difúzně otevřené, tedy bez parozábrany, ale pouze s parobrzdou na vnitřní straně a dřevovláknitými deskami na vnější straně. Tam, kde by nebyly dřevovláknité desky, ale nějaký ten vnější obklad a odvětrávanou mezerou pod obkladem, by musela na vnější stranu konstrukce ještě přijít pojistná kontaktní difúzní fólie a odvětrávaná mezera by byla mezi touto fólií a obkladem. Co se týká detailu ukončení té provětrávané fasády, tak osobně jsem toto nikdy řešit nemusel, ale předpokládám, že by tam měla přijít nějaká mřížka.

Datum: 02.05.2020 23:40 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano mluvil jsem o difuzně uzavřené konstrukci (osb, vata, osb), asi jste to přehlédl.

Nakonec pravděpodobně zvolím na vnější záklop STEICO Universal 24 a vnitřní osb 15, snad to bude staticky ok.

Datum: 03.05.2020 13:31 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím, to mi nějak ušlo, to se omlouvá. Ta vaše volba je dobrá, neměl bych z toho žádné obavy.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama